Baader Morpheus początek mini opinii...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Baader Morpheus początek mini opinii...

Post autor: Setaarius » 13 maja 2020, 13:31

...która być może zostanie dokończona po porównaniu ich z Naglerami, Ethosami i Nikonem :D

Na razie powalczyły trochę ponad godzinę pod niebem 21,48 - 21,49 mag/arcsecond². Nie porównywaliśmy ich z żadnymi okularami. Testujących było dwóch czyli ja i Wojtek.

Testowane okulary to 9mm, 12,5mm i 17,5mm.
Przyszły w komplecie z torebką i klipsem na pasek, dodatkową muszlą oczną z listkiem odcinającym światło boczne, gdyby ktoś chciał standardową wymienić oraz dodatkowy dekielek do tej muszli, dodatkowy pierścień dystansowy w pudełku każdego okularu, żeby ułatwić obserwacje w związku z odstępem od oka 19mm.

Testy były prowadzone głównie w T300 f/5.

Najważniejsze zaobserwowane rzeczy:

1. Duża soczewka większa niż w niektórych Naglerach i pole 76 stopni powoduje, że bez problemu ogarnia się całość.
2. Naprawdę solidny odstęp źrenicy zbliżony do Pentaxa XW
3. Świetna transmisja i kontrast co przełożyło się na szczegółowy obraz z naprawdę ciemnym tłem.
4. Brak jakichkolwiek rażących wad optyki, nie było się do czego przyczepić. Ciekawe jak będzie w f/4,5
5. Punktowe gwiazdki w całym polu. Ustawiałem specjalnie ostrość na skrajnych gwiazdkach i patrzyłem w środkowe czy są ok i wszystko było idealne.

A tutaj relacja z obserwacji: viewtopic.php?f=13&t=1195

To na razie tyle, prawdopodobnie zagości u mnie też 6,5mm. Szkoda tylko, że nie ma jeszcze jakiegoś 24-26mm.

Na astroshopie podrożały już o prawie 120 zł na sztuce, w stosunku do tego co kupiłem :shock:
Czyżby problemy z dostępnością, czy też może Baader zorientował się, że można je lepiej wycenić...nasze sklepy na razie trzymią ceny raczej bez zmian.

Teraz czekam na możliwość porównania ich ze wspomnianymi Naglerami, Ethosami i Nikonem i napalam się jak Reksio na boczek :lol:

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Baader Morpheus początek mini opinii...

Post autor: Setaarius » 22 maja 2020, 17:09

Ciąg dalszy...

Do porównań stanął Morpheus 17,5mm z Nagler 17mm.

Okulary pracowały w 16-to calowym newtonie f/4,5.

Porównanie było na czterech obiektach, a mianowicie dwie duże galaktyki, duża planetarka, duża gromada kulista:

M13 - W obydwóch okularach gromada była plastyczna i szczegółowa z wrażeniem trójwymiarowego umieszczenia gwiazd, gwiazdy ostre i punktowe zarówno te bliżej jak i te dalej położone, te słabsze jak też mocniejsze. Nie dało się stwierdzić różnic w prezentacji obrazu. Obydwa okulary jak dla mnie nie potrzebowały korektora komy. Radziły sobie naprawdę dobrze. Rozregulowanie ostrości i ponowne jej przeprowadzenie na zmianę na gwiazdach znajdujących się w środku jak też na zewnętrznych krawędziach nie powodowało problemów i okulary trzymały ostrość w całym polu. Całe pole było jednolite i jednakowo kontrastowe.

M82 - W obydwóch okularach pomimo małego powiększenia rysowała się delikatnie kłębiasta struktura i bez problemu widoczna centralna przerwa pyłowa co w słabej jakości okularach zdarza się być niedostrzegalne przy takich powiększeniach. Poziom prezentacji szczegółów jak dla mnie był na tym samym poziomie w Naglerze jak też Morpheuszu.

M57 - Nagler jak też Morpheus przedstawiły ładnie odcięty pierścień z wyraźnym ciemniejszym środkiem. Małe powiększenie również tutaj w słabej jakości okularach powoduje czasami problemy i w tym przypadku brakuje odcięcia ciemniejszego środka i to powoduje zlewanie się mgławicy w jednolity placek. Tutaj tego nie było. Środek wyraźnie ciemniejszy, dużo gwiazdek posypanych dookoła i trzymających punktowość dodawał dodatkowego uroku.

M51 - Obydwa okulary dały bardzo dobre szczegóły struktur ramion z oczywistym wyróżnieniem jaśniejszych i ciemniejszych obszarów, przerwy pomiędzy ramionami wyraźne i dobrze widoczne jak też wszelkiego typu pyły odchodzące.

Podsumowując pojedynek Nagler 17mm kontra Morpheus 17,5 mm jak dla mnie kończy się remisem. Ciężko tutaj byłoby wskazać zwycięzcę i byłoby to chyba osobnicze wrażenie lub preferencje. Czasem wydawało mi się, że jest ciut lepiej w Morpheuszu, a czasem w Naglerze...

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Baader Morpheus początek mini opinii...

Post autor: Patrix » 22 maja 2020, 17:57

Mogę jedynie potwierdzić słowa Sebastiana, że seria Morpheus jest wyjątkowo udana i idzie łeb w łeb z okularami ze stajni TeleVue. Ciężko dopatrzeć się jakiejś większej różnicy, choć gdybym to ja miał wybierać, to wziąłbym jednak Naglery.
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Baader Morpheus początek mini opinii...

Post autor: Setaarius » 12 wrz 2021, 09:59

Sądzę, że warto tutaj dołączyć link viewtopic.php?f=20&t=1406

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości