Napisze swoje trzy „grosze”.
1. bardzo fajnie, że wpadłeś na pomysł filmowania „wycieczek” po asteryzmach. Jesteś pionierem. Nikt wcześniej na to nie wpadł. Osobiście jestem także Ci wdzięczny.
2. Czy mogę wykorzystać zdjęcia z Twoich obserwacji do publikacji asteryzmów?
3. Trzeba tytułem wstępu wyjaśnić, że mamy dwa rodzaje asteryzmów, które znacząco się różnią.
Asteryzmy duże, tak jak powiedziałeś, mają za zadanie być gwiazdami odniesienia i stanowią gwiezdny „drogowskaz”. Mają cek dydaktyczny. Są charakterystyczne i oczywiste do odnalezienia.
Asteryzmy małe. Mają zadanie wyzwania, zadania, testu na wyobraźnię, można robić z nimi różne challenge. Ich cel to rozrywka. Są z reguły trudne.
4. Wszystkie moje Screeny są obrócone o 180 stopni, w stosunku do twoich z kamery. Stąd miałeś cały czas problem z identyfikacją asteryzmów, bo nie pasowały schematy. Trzeba mieć to na uwadze.
5. kształt „Dzikiej Kaczki” w M11. W teleskopie widać ją od razu. Wyskakuje ona, jako ciemne pociemnienie w okolicach środka gromady. Optycznie jest ona ewidentna. Na Twoim filmie w ogóle jej nie widać. Na fotografiach, też w zasadzie jest niewidoczna. To taki paradoks obserwacji. Wysyłam rysunek z zaznaczonym kształtem ptaka.
- m11szkic.png (60.42 KiB) Przejrzano 304 razy
6. Mini Orion / Mały Orion był na początku na samym dole obrazu. Rzeczywiście jest on trochę zwichrowany. Jak odwrócisz mój obraz, to będą takie same.
- OrionMini.jpg (52.84 KiB) Przejrzano 307 razy
7. Podkowa. Za pierwszym razem zgadłeś dobrze. Potem niepotrzebnie zwątpiłeś. Była odwrócona w drugą stronę. podobnie było ze złamanym pierścieniem.
- podkowa.jpg (84.81 KiB) Przejrzano 307 razy
8. Fajka z piany morskiej lub pianki morskiej. Istnieje takie coś i możesz sobie to kupić. Podsyłam obrazek z aukcji.
- Fajka.jpg (89 KiB) Przejrzano 307 razy
- fajkaAukcja.png (207.53 KiB) Przejrzano 307 razy
9. Głowa Konia w M39 była widoczna, zawiera się ona właśnie w M39. Wysyłam schemat.
- głowa konia.jpg (86.83 KiB) Przejrzano 307 razy
10. Mam stopniowanie obserwacji dostrzegania tych asteryzmów. Nie chodzi o jasność, tylko stopień dostrzeżenia (wyobraźni):
- ewidentny
- łatwy - oczywisty
- średni
- trudny
- ekstremalnie trudny
Koński łeb w M39 jest właśnie ekstremalnie trudny.
11. Słowo „asteryzm” w środku zdania piszemy małą litery. To nie jest nazwa własna.
12. Odnośnie do sprzętu polecam Ci gorąco filtr zmiękczający do obiektywu. Rozogniskowanie, które stosujesz, jest słabe i nie polecam go. Ten filtr zmiękcza gwiazdy i sprawia, że jasne gwiazdy są naprawdę jasne. Wega, którą pokazałeś na filmie w zasadzie, nie różni się od pozostałych gwiazd. Jest słabym punktem. A to przecież jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Ten filtr to odpowiednio pokreśli.
13. Polecam Ci swoją pracą „Metodologia opisywania obiektów głębokiego nieba” z mojego bloga. Mocno pomaga.
14. Czy mógłbyś zrobić 10-minutowy skondensowany materiał filmowy o samych asteryzmach?
15. Skoro ten cykl asteryzmów ma charakter wyzwania, dobrze by było przy następnej prezentacji asteryzmów pokazać widzom poprawny ich wygląd.
https://midimariusz.home.blog
16. Nieprzyzwoite asteryzmy oczywiście istnieją np. asteryzm plemnik.
17. Obserwacje asteryzmów są absolutnie odporne na światło Księżyca oraz słabe warunki atmosferyczne. To jest ich wielka zaleta.
Mam nadzieję, że będzie kontynuacja tego cyklu.
Powodzenia.