Asteryzmy (Com) Warkocz Bereniki

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Asteryzmy (Com) Warkocz Bereniki

Post autor: midimariusz » 02 sty 2024, 21:19

1. Zakrzywiona Strzałka



Gwiazda odniesienia HD 112060

Średnica: 1º 20’



Mapa ogólna:
Obrazek

Nie chcę cię rzucić w kolejną krzywiznę, ale ta strzałka mówi ci, żebyś się trochę pochylił

jeśli chcesz dotrzeć tam, dokąd zmierzasz. Dziewięć gwiazd dobrze pokazuje krzywe przy jasności 9,5 mag i jaśniejsze. Dziesiąta gwiazda o jasności 9 mag dodaje ostatnie zagięcie na końcu

strzałki. Ten jasny wzór asteryzmu jest łatwy w lornetce 50mm przy 10x. Rozmiar około jednego stopnia sprawia, że ta mała wygięta strzałka jest dostępna w większości lunet przy małym powiększeniu. Zakrzywiona Strzałka znajduje się około 2 stopni na południe od gwiazdy 35 Com. W rzeczywistości ta pomocna strzałka wskazuje w kierunku obszaru, gdzie jest mnóstwo słabych galaktyk.

Obrazek

Obrazek

2. Łopatka

Obiekt odniesienia: M53
Średnica: 1º 15’

Często słyszeliśmy o gwiazdach w naszej galaktyce przedstawianych jako ziarenka piasku. Znalazłem zatem łopatę do piasku użytą do tych celów. Ten asteryzm jest teraz zajęty do przerzucania pyłu gwiezdnego z wielkiej gromady kulistej M53. Łopata ma około 1 stopień średnicy i może wypełnić wiadro do zabawy na brzegu morza tysiącami ziarenek piasku

z prędkością światła. Ten wzór asteryzmu jest doskonałą wizytówką dla lornetki 50mm

o powiększeniu 10x i zdecydowanie niezbędny jest na imprezach gwiazdowych. Dziesięć gwiazd o jasności 9mag tworzą kształt łopatki. Refraktory 4 i 5 calowe oddają sprawiedliwość zarówno gromadom kulistym, jak i łopacie znajdującej się bardzo blisko M53. Następnym razem, gdy będziesz nocą na zewnątrz, obserwuj ocean gwiazd w górze.
Obrazek

Obrazek
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 302 gości