Asteryzmy (Cep) Cefeusz

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 663
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Asteryzmy (Cep) Cefeusz

Post autor: midimariusz » 22 gru 2023, 12:53

1. Fajka

Gwiazda naprowadzenia HR 8557
Średnica: 1.5 stopnia

W tym katalogu nie wolno palić! Chmura gwiazd otaczająca fajkę należy do Drogi Mlecznej. Asteryzm jest dość jasny i tworzą go siedem gwiazd, 8 mag i jaśniejsze. Podstawowy kształt fajki tworzy pięć kolejnych gwiazd. Asteryzm zajmuje rozmiar 2 stopni. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się, przeglądanie jest łatwe z lornetką 50 mm i powiększeniu 10x. Fajka tytoniowa to nie lada wyzwanie
wizualnie znajduje się zaledwie kilka stopni na południe od gwiazdy 24 Cep i jest widoczna w większości przez szukacz optyczny.
Jasne gwiazdy w tym asteryzmie wzoru sprawiają, że jest on dość łatwy. Widocznych jest jedenaście gwiazd, które wyznaczają ten wzór asteryzmu. Jeśli więc masz nastrój, ale chcesz rzucić palenie, ten wzór asteryzmu to nawyk, który nie spowoduje uzależnienia.

Mapa ogólna:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Kusza

Gwiazda naprowadzenia Delta Cep
Średnica: 5.5 stopnia

To bardzo rozległy asteryzm. Gwiazdy układają się w kształt napiętej cięciwy łyku, oraz strzały. Znajduje się on w dolnej części Cefeusza, a wychodzi od gwiazdy Delta Cep, potem Epsilon Cep, aż do HR 8357. Strzałę reprezentuje Zeta Cep, aż do HD 209744. Ze względu na duże rozmiar prawie 6 stopni do oglądania nadaje się mała lornetka o średnicy 30/40mm z małym powiększeniem 5-7x.

Obrazek

Obrazek
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości