Dark Invader Night Vision System)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Dark Invader Night Vision System)

Post autor: midimariusz » 27 sie 2022, 23:51

Na rynku jest mało dobrych noktowizorów odpowiednich do astronomii. Znalazłem właśnie taki i go opiszę
Obrazek

DINVS (Dark Invader Night Vision System) to generator 2 generacji. Był produkowany pod koniec . lat ‘80 a konkretnie w 1988 przez firmę B.E.Meyers & Co. Inc w USA. Był wtedy reklamowany, jako pomoc dla służb mundurowych w walce w przestępczością. Była oferowana do niego cała gama różnych dodatków, pozwalająca współpracować tej tubie wraz z obiektywami fotograficznymi, aparatami, kamerami, strzelbami myśliwskimi. Ogólnie chyba ze wszystkim co było wtedy na rynku.

Obrazek


To amerykańskie cudo ma nawet pokrętło Gain do ustawiania jasności tła (zmiana mocy przetwornika).



Budowa

NT jest niewielki, dość lekki, ma smukłą budowę z tworzywa sztucznego. Jest zasilany dwoma bateryjkami LR1 1.5V. Waży 890g, mierzy 13cm długości. Na obudowie znajduje się pokrętło do załączania rządzenia oraz do zmiany mocy, czyli natężenia obrazu. Z jednej strony od oka znajduje się gwint do zamontowania okularu lub tuby stereoskopowej 3D. Z drugiej strony znajduje się gwint, do którego przykręca się tuleję z gwintem do obiektywów M42. Można też dorobić to niego adapter z wyjściem na 1.25” do teleskopu. Sama tuleja od obiektywu mieści się do wyciągu 2” jednak trzeba mocno dokręcić śrubki od wyciągu.

Obrazek

Obrazek


Drugi to tuba stereoskopowa 3D umożliwiające obserwacje w 3D. Jak zobaczyłem efekt to szczeka mi opadła. Widoka jak w lornetce. Pole mniejsze niż w lornetce, obraz jest też jakby oddalony, ale ogólny efekt 3D miazga! Obserwuje się jak przez lornetkę.

Obrazek

Do zestawu jest dołączony obiektyw fotograficzny m42 135mm F2.8. Sprawdza się całkiem fajnie.

Urządzenie jest wyposażone także w gwint statywowy.

Obrazek


Pokrętłem do regulacji mocy można tak ustawić kolor tła nieba, tak że nie jest ono zielone, tylko szare tak samo jak w okularze. Nie zmniejsza się przez to ilość gwiazdek. Ja tak ustawiłem kolor tła , że było ciemno szare, takie samo jak w okularze teleskopu. W ogóle nie męczy wzroku w przeciwieństwie do P8079HP, który świeci bardzo jasno na zielono i zabija akomodację.



Jakość obrazu.



Obraz jest bardzo czysty, o dużej rozdzielczości, czasami widoczne jakieś paprochy na okularze, ale to normalne w noktowizorach. Lubi przeczepiać się do nich kurz. Bardzo ważne, że nie ma wady w postaci dystorsji, czyli obraz jest płaski w całym polu widzenia. Gwiazdy prawie do diafragmy ostre. W NT 1 generacji jest to wielką bolączką, bo obraz jest ostry i płaski głównie w centrum, a potem jest efekt rybiego oka i wszystko jest zakrzywione.

Obrazek


Obrazek

Wygasanie obrazu.



Dużym plusem jest błyskawiczne wygaśnięcie obrazu bezpośrednio po wyłączeniu urządzenia. W NT 1 generacji świeci się jeszcze przez kilka minut i można wtedy go spalić wystawiając go do światła.

Porównując go do dziesiątek innych noktowizorów gen 2 i 2+ śmiało można powiedzieć, że jest on generacji +2 (pomimo, że pisze je jest gen 2). Jest tak samo dobry. Wiele urządzeń gen + 2 było gorszych od niego. Obraz jest porównywalny do niektórych wczesnych noktowizorów 3 generacji.



Zamontowany jest obiektyw 135mm F2.8 może nie jest on jakoś super jasny, ale obraz jest bardzo dobrej jakości. Można zastosować inne obiektywy M42 jest tego ogrom.



Pole urządzenia.



Z teleskopem 12”/1500mm oceniłem na 54’ co odpowiada okularowi o ogniskowej 17mm i polu 82 stopnie. Niestety nie miałem takiego i porównania robiłem ze standardowym ES 14mm 82 stopnie. Więc to nie będzie porównanie jeden do jednego. W ES 14 obraz jest większy i obiekty są większe.

Obrazek

Test nocny

Obrazek


M 3

ES 14 – rozbita , średnio duża.

DINVS – dużo lepiej widoczna, rozbita, gwiazdy jak igiełki. Obraz żyleta, o wiele lepszy niż przez okular. Rozmiarowo M3 mniejsza niż w okularze.



M 13 i M 92 – pięknie rozbite w ES 14mm. W obydwu gromadach obraz jest lepszy w DINVS.



M 63

ES 14 – bardziej mlecza niż w DINVS, słabsza.

DINVS – trochę spłaszczona, jasne jądro, mleczne ramiona.



M 51

DINVS – ładnie widoczne spiralne ramiona, bardziej jasne jądra w oby galaktykach.

ES 14 – słabiej widoczne, ramiona są mleczne i mają wygląd mlecznego „halo”.



M 57

ES 14 - bardzo ładna, jajowata.

DINVS – ładny pierścień o różnych odcieniu w zależności od miejsca na średnicy, wyraźniejszy bardziej ciemnym i wyrazistym środkiem. Jest bardziej oczywista.



M 56

ES 14 – kaszowata, nierozbita.

DINVS – rozbita w drobny mak.



M 82

DINVS – postrzępiona, wyrazista struktura, ciemny pas przecinający galaktykę. Miazga!

ES 14 – mniej wyrazista i wyraźna, bardziej mleczna i stonowana.



M 81

Widoczne podobnie w obu urządzeniach. W DINVS dużo jaśniejszy środek.



NGC 6229

ES 14 – nierozbita kulka.

DINVS mała, okrągła, rozbita z jasnym jądrem.



Porównanie do P8079HP.

W obu urządzeniach widać podobnie, mniej więcej tyle samo gwiazd i podobnie DS-y. Nie widziałem więcej gwiazd w jednym w nich niż w drugim. Kolor tła nieba jest bardziej intensywny, jasny i bardziej zielony w P80079HP. Nie ma tutaj regulatora do zmniejszenia natężenia tła i świeci z 100% mocą prosto w oko. Po takim oglądaniu mam czarno przed okiem i traci się akomodację.

Sam obraz jest też jakościowo lepszy w DINVS.



Zasięg.

DINVS tak jak i P8079hp zwiększa zasięg na gwiazdach o około 2.5 mag. Czyli jak obserwujemy w teleskopie gwiazdy do 13 mag, to po zastosowaniu któregoś z tych NT zwiększamy go do około 15.5 mag.



Podsumowanie.

Tak jak pisałem na początku nie ma zbyt wiele dobrych noktowizorów do astronomii, a do takich właśnie trzeba zaliczyć DINVS. Zostało tutaj poprawione bardzo wiele wad z poprzedniej generacji P8079HP. Obraz ogólnie jest lepszej jakości w DINVS, ale nie tak jasny jak w P0879HP, choć to raczej wada w astronomii niż zaleta.

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: Setaarius » 28 sie 2022, 13:04

Dzięki za recenzję. Ile kosztuje takie cudo?

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: KrzysiekRajda » 28 sie 2022, 17:51

Setaarius pisze:
28 sie 2022, 13:04
Dzięki za recenzję. Ile kosztuje takie cudo?
Też bym chciał znać cenę,po ostatnim zlocie coraz bardziej mam ochotę na wykorzystanie noktowizora w teleskopie,super sprawa
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: midimariusz » 28 sie 2022, 18:34

Na Ebay 1000 USD.
Mam znajomego który sprzedaje noktowizory.
Mój blog

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: WavesWatcher » 29 sie 2022, 12:04

Bardzo bym chciał przez niego popatrzeć, szczególnie podpiętego do 24" :D
Może być w nim wielki potencjał.

Czy w grę wchodzą tylko okulary 1,25" ?

Podejrzewam, że "przelot" także jest mocno ograniczony.

Czy mierzyłeś ile zabiera toru optycznego?

Pozdrawiam
M
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: midimariusz » 29 sie 2022, 13:11

nie mierzyłem
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: midimariusz » 29 sie 2022, 13:13

WavesWatcher pisze:
29 sie 2022, 12:04


Czy w grę wchodzą tylko okulary 1,25" ?
Tu nie wkładasz żadnego okularu. Ten NT to jest okular ze wzmocnieniem.
Mój blog

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: WavesWatcher » 30 sie 2022, 09:29

Aaa! Ok

A da się go zdemontować i założyć inny czy już w samym okularze są jakieś elementy noktowizyjne?

Idąc tym tropem, nie myślałeś o gen III? Podobno da się kupić gdzieś w Europie.

O tej nawet nie myślę :mrgreen: , ale to chyba tylko na potrzeby wojska.
https://www.x26.com/color-night-vision/
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: midimariusz » 30 sie 2022, 10:16

Jeśli chodzi o wymianę okularu to bardzo zły pomysł.
Ten oryginalny jest specjalnie zaprojektowany i wykonany pod ten noktowizor. Każdy inny nawet Nagler czy Ethos będą dużo gorsze.
Sprawdzałem z P8079HP i zawsze wychodziło duuużo gorzej.

Tu nie trzeba nic kombinować, noktowizor wkładasz po prostu do wyciągu teleskopu i obserwujesz, jak normalnym okularem.
Okular służy tylko po powiększenia obrazu z luminofora i możesz tam podpiąć np. kamerę czy aparat.

Pierwszy NT P8079HP jaki miałem był bez okularu i zastosowałem zwykłą lupę zegarmistrzowską 10x 35 zł za komplet z Allegro. Byłą lepsza niż szereg okularów do teleskopu.

Wiec jest dwie zasadnicze części: właściwy noktowizor oraz okular powiększający obraz.
Do noktowizora musisz jeszcze dorobić u tokarza adapter 1.25" lub 2" do teleskopu.
--------
Kolega, który sprzedaje noktowizory ma także te III generacji. Nie ma żadnego problemu żeby taki kupić.

Był porównywany ten III gen. z P8079HP i gen. i niestety III gen. odpadł w przedbiegach. Wzmocnienie 120 000 X w P8079HP jest NIE DO POBICIA!

Ten drugi DINVS II gen. jest też bardzo dobry ale ma wzmocnienie tyko jakieś 50 000 x. Za to nie ma waz brzegowych i obraz jest w miarę prosty bez zakrzywionych brzegów. I jest trochę ciemniejszy niż w P8079HP. Zresztą może to być tez zaletą , bo nie wali po oczach. Zasięg gwiazdowy podobny lub taki sam.

Więc mam oba NT. Nie ma sensu kupować III gen. Nic to nie zmieni.
Mój blog

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Dark Invader Night Vision System)

Post autor: WavesWatcher » 31 sie 2022, 14:16

Dzięki Mariusz za dogłębne wyjaśnienie tematu :)
Teraz mi się rozjaśniło :D
pogodnego nieba!

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości