Pomiary z dnia 5 grudnia 2018

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Pomiary z dnia 5 grudnia 2018

Post autor: Setaarius » 05 gru 2018, 23:24

To był szybki wypad kometarny. Odwiedziłęm Smereków Wielki i Złatną.
Jak zajechałem na Smereków o 21.00 to od razu sobie przypomniałem co mnie tam tak zachwyciło jak byłem kiedyś na obserwacjach z Tomkiem z Poznania. Niesamowity kierunek południowy. Ilość gwiazd powala nawet w stosunku do Złatnej.
Pomiary w Smerekowie wahały się średnio pomiędzy 21.35, a 21,40 mag/arcsecond z najlepszym pomiarem 21,45 mag/arcsecond. Potężna łuna od Żyliny niestety psuje częściowo efekt tej miejscówki jednak kierunek południowy nadrabia to z nawiązką. Najsłabszy pomiar w okolicach łuny dał 21.20 mag/arcsecond.
Następnie udałem się do Złatnej gdzie pomiary wahały się w granicach 21.27 do 21.32 mag/arcsecond. Gołym okiem było widać, że Smereków wypada trochę lepiej. Najlepszy pomiar dał 21.35 mag/arcsecond, a najgorszy 21,22 mag/arcsecond.
Wciąż brakuje do danych z map LP jednak te miejsca mogą osiągnąć lepszy potencjał niż podczas dotychczasowych pomiarów. Zwłaszcza jeżeli będzie się mierzyć późno w nocy, gdy odpadnie część sztucznego zaświetlenia.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości