Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokrotne

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokrotne

Post autor: Setaarius » 07 mar 2020, 13:10

No to zaczynam prace nad V-tym tomem przewodnika po wybranych obiektach nocnego nieba.
Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokrotne.
Koncepcja trochę na pewno ulegnie zmianie ze względu na inną specyfikę obiektów.

Na ten moment wytypowałem do opisania:
- 156 asteryzmów
- 203 gromady otwarte
- 165 gwiazd wielokrotnych

Razem zatem przede mną wstępnie wytypowane 524 obiekty, które zostaną poukładane chronologicznie według gwiazdozbiorów i pór roku.
Ilość obiektów potencjalnie może się zmniejszyć, wszystko będzie zależało od tego ile zajmie praca nad przewodnikiem i dostępności materiałów opisowych w sieci jednak będę starał się tego unikać.

Przewodnik mam nadzieję uda się skończyć w tym roku, ale ilość obiektów jest mniej więcej taka jak w przypadku sumy wszystkich obiektów w pozostałych 4-ch przewodnikach.

Przypominam dla osób, które nie miały styczności, iż pozostałe tomy są wciąż dostępne tutaj:

Geneza: viewtopic.php?f=45&t=271

Tomy:

Tom I - Lato znajdziecie tutaj viewtopic.php?f=45&t=436

Tom II - Jesień znajdziecie tutaj viewtopic.php?f=45&t=437

Tom III - Zima znajdziecie tutaj viewtopic.php?f=45&t=438

Tom IV - Wiosna znajdziecie tutaj viewtopic.php?f=45&t=905

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokr

Post autor: Patrix » 08 mar 2020, 21:14

Bardzo dobry pomysł !!! Czekam z niecierpliwością na finalny efekt i mam nadzieję, że przetestujemy kiedyś ten przewodnik razem przez T300 pod Smerekowskowskim niebem.
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokr

Post autor: Setaarius » 07 mar 2021, 16:51

Dla tych, którzy już stracili nadzieję to śpieszę z informacją, iż przewodnik powstaje.
Tempo prac niestety nie jest tutaj takie jak przy poprzednich, ale ze względów osobistych i innych trochę to jeszcze potrwa...

Przewodnik będzie miał zupełnie inną formę z wielu względów, ale zobaczycie jak się ukaże.
Mam nadzieję, że pomimo tego będzie przydatny i dostarczy Wam wiele pomysłów i inspiracji na dużą ilość sesji obserwacyjnych.

Obecnie prace są mniej więcej w połowie, a ilość planowanych obiektów wbrew temu czego się obawiałem zamiast zmaleć to wzrosła o około 100, czyli na ten moment mamy ponad 600 obiektów w przewodniku - zobaczymy jak się zakończy, ale ponownie chciałbym utrzymać tą nową ilość.

Będzie też pewien dodatek zawierający 3 tabele, w których będą 3 rodzaje dość specyficznych obiektów będących naprawdę ciekawymi wyzwaniami głównie dla dużych teleskopów, ale utrzymanymi w tonie niniejszego przewodnika. W tych tabelach będziecie mieć dodatkowe około 150 obiektów, ale już bez żadnych opisów mimo to sądzę, że spodobają Wam się i chociaż trochę zrekompensują zmianę formy przewodnika i czas oczekiwania.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokr

Post autor: Setaarius » 29 maja 2021, 22:05

Żeby wynagrodzić długie oczekiwanie na powstanie przewodnika to publikuję listę obiektów, które znajdą się w V tomie.
Sądzę, że takie zestawienia obiektów już teraz mogą się przydać i niektórzy być może zechcą poszukać tych obiektów podczas obserwacji, albo wykorzystają listy do planowania swoich sesji obserwacyjnych.
Mam nadzieję, że wszystkie wykazane obiekty uda mi się opisać. Na ten moment mam już opisane asteryzmy i gwiazdy wielokrotne, a jestem w trakcie opisywania gromad otwartych...Oczywiście na temat każdego obiektu będzie zdecydowanie większa ilość danych niż w tabelach.

Publikuję również obiecane listy dodatkowych obiektów, gdyż szkoda, żeby tak długo czekały na ukazanie się wraz z przewodnikiem skoro mogą już służyć obserwatorom, a nie planuję tych obiektów dodatkowo opisywać.

Listy publikuję w 3-ch formatach czyli aktualny Excel, Excel 97-2003 i OpenDocuments.

Skoroszyt "Tom V" składa się z 4-ch arkuszy, po jednym na każdą porę roku i zawiera spis 636 obiektów.

Skoroszyt "Zestaw dla zaawansowanych" składa się z trzech arkuszy i zawiera spis 30 białych karłów, 13 kwazarów oraz 109 mgławic planetarnych z podaną jasnością gwiazd centralnych będących głównym powodem/wyzwaniem dla którego powstała lista planetarek, ale sądzę, że sama ich lista też będzie interesującym materiałem obserwacyjnym.

Z góry sorry za błędy, ale ja jestem bardziej DS-iarzem i ten projekt to dla mnie novum...
Załączniki
Lista Tom V-Open.ods
(14.17 KiB) Pobrany 120 razy
Lista Tom V-Excel.xlsx
(28.74 KiB) Pobrany 113 razy
Lista Tom V-97-2003.xls
(83 KiB) Pobrany 100 razy
Zestaw dla zaawansowanych-Excel.xlsx
(27.92 KiB) Pobrany 112 razy
Zestaw dla zaawansowanych-97-2003.xls
(74 KiB) Pobrany 102 razy
Zestaw dla zaawansowanych-Open.ods
(15.59 KiB) Pobrany 111 razy

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokr

Post autor: Mateusz F » 30 maja 2021, 12:42

Ekstra , mnie ciekawia zwlaszcza asteryzmy.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Prace rozpoczęte-Przewodnik po wybranych obiektach nocnego nieba Tom V - Asteryzmy, gromady otwarte, gwiazdy wielokr

Post autor: Setaarius » 30 maja 2021, 14:30

Mateusz F pisze:
30 maja 2021, 12:42
Ekstra , mnie ciekawia zwlaszcza asteryzmy.
Wczoraj tak się zastanawiałem, czy nie wydać w trzech częściach z podziałem na obiekty, ale z drugiej strony to jest fajny komplet podzielony na gwiazdozbiory.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości