Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Erik68
Posty: 19
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:57

Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Erik68 » 19 lut 2023, 11:03

Już od jakiegoś czasu ,planowałem zabrać się (wizualnie) za jakiś znany obiekt, i poświecić mu maksimum czasu, na wyłuskanie maksimum szczegółów. Permanentny brak pogody skutecznie uniemożliwiał mój projekt. Wreszcie(12.01.2023r.) nadarzyła się pogodna noc, ze znakomitą przejrzystością, na warsztat poszły Plejady. Oto efekt 1,5h studium. Nie jest to widok w okularze, tylko szkic dokumentujący. Niektóre odchylenia od rzeczywistej orientacji detali, są spowodowane rotacją pola, którą zbyt późno wziąłem pod uwagę, mocno skupiony na pojawiających się szczegółach. Jestem w szoku ,że tyle można "wycisnąć" i to tak małą aperturą.
PLAJADY BRUDNO.jpg
Szkic robiony przy okularze teleskopu.(obraz lustrzany)
PLAJADY BRUDNO.jpg (76.78 KiB) Przejrzano 1744 razy
Pleiads.jpg
Przerysowane , techniką Mellish(czarny papier,sucha biała pastel,biały długopis żelowy)
Pleiads.jpg (58.71 KiB) Przejrzano 1744 razy

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Patrix » 19 lut 2023, 21:52

22284[ 22209[

Zaintrygowales mnie. H-beta do plejad; na to bym nie wpadł. Widać w takiej kombinacji mgławice jak na szkicu?
...

Erik68
Posty: 19
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:57

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Erik68 » 20 lut 2023, 13:41

Rozwijając temat. Do obserwacji IFN, używałem niebieskiego filtra LRGB, który polecił mi I.Gradavsky,(znakomity obserwator, wszelakich rodzajów mgławic).Podobnie jak mgławice refleksyjne, świecą one światłem odbitym. Kupiłem też filtr H-beta SvB(25nm) (wyselekcjonowany przez dobrychemik)bez linii OIII. Ponieważ obydwa filtry maja dosyć podobną szerokość pasm, to dlaczego nie spróbować łapać IFN w SvB. Ta sama zależność dotyczy mgławic refleksyjnych. I tak się zaczęło. Na rynku mamy obecnie całą gamę filtrów H-beta o różnej szerokości pasma, i transmisji. Absolutnie nie możemy je wrzucać to tego samego worka. Nie jestem tutaj w stanie wymienić wszystkich nazw obiektów(nie które chmury wodorowe nie mają oznaczeń),ale są obiekty w które widać tylko w 25nm, a 5.5nm całkiem je wygasza lub osłabia. Są też np.-Koński Łeb, Głowa Mewy+ kompleks, Pętla Barnarda czy mgł .Kalifornia, które dają słaby ślad w 25nm i 12nm(testowane w moim ref.6" i 16"),a w 5.5nm widać bezpośrednim patrzeniem ,bez najmniejszego problemu.


PS.Do Plejad, lepszy będzie H-beta o szerszym paśmie,np.Astronomik(12nm) niż Lumicon( 9nm)

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Patrix » 20 lut 2023, 20:32

W tym szaleństwie jest metoda :D Dużo eksperymentowałem z różnymi filtrami, ale tylko w astrofoto. Natomiast nigdy wcześniej nie zastanawiałem się jak one działają w wizualu, ale wydaje mi się, ze masz całkowitą racje. A tak trochę z innej beczki. Jak oceniasz jakość filtrów svbony? Bo zauważyłem, ze ostatnio dużo ludzi korzysta z akcesoria tej firmy
...

Erik68
Posty: 19
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:57

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Erik68 » 21 lut 2023, 11:42

Znakomity stosunek jakości do ceny . 22215[

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Mateusz F » 21 lut 2023, 20:17

Wow , super szkic Irku !
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Erik68
Posty: 19
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:57

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Erik68 » 22 lut 2023, 09:00

Dzięks!

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Patrix » 24 lut 2023, 09:30

Jeszcze jedna kwestia. Co sadzisz o takim filterku jak Antila Hb + OIII? To może być fajny filtr do wizualna. Nie za wąski, a zawiera dwa składniki.

Obrazek


https://www.firstlightoptics.com/uhc-oi ... ilter.html
...

Erik68
Posty: 19
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:57

Re: Wszystko, co udało mi się wycisnąć z Plejad.

Post autor: Erik68 » 24 lut 2023, 10:10

https://www.forumastronomiczne.pl/index ... -z-plejad/
Tutaj całą dyskusja.Mysle że dużo wyjaśnia.Ten filtr Antili ma zdecydowanie za szerokie spektrum..Wychodzi znacznie poza 500nm i łapie prawie całą zieleń,a co za tym idzie ,kontrast gwałtownie spada,(LP).Zdecydowanie lepszy jest LRGB CCD blue, który obejmuje obydwie linie Olll ,ale "zamyka "się zaraz za nimi.Masz w tym linku ,wszystkie zakresy filtrów H-beta..Jak widać mój SvB 25nm, zamyka widmo na pierwszej linii Olll, a szerokość jego pasma,jest węższa od CCD blue, co skutkuje znaczna poprawa kontrastu( lepiej wyciąga mgławice.) Kupilem go
od dobrychemik,(wyselekcjonowany bez Olll)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości