Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 14:25

Nie widziałem nigdzie tutaj tego tematu.
Jeśli jest to proszę o informację.
------------
bolid25

Zakończył się etap budowy celi do trzech teleskopów forum Astropołudnie ,,AstroScope 14",dzięki staranią moim,Mateusza.F oraz Sebastiana.P powstały trzy oprawy lustra głównego do naszych teleskopów.Więcej na temat budowy można dowiedzieć się na forum http://www.astropoludnie.pl w dziale ATM

Obrazek

Obrazek

Obrazek



***


po części to laser ale otwory wyszczuplające cele były trasowane według wykonanego szablonu i wiercone na wiertarce stołowej co przysporzyło trochę problemów,jednak udało się zakończyć jeden z etapów prac pomyślnie.

***

waży około 10 kg lub troszkę więcej

--------------
zbyszek
Na zdjęciu widać śrubki z stożkowymi główkami , one są z góry wag , pod blaszką wagi dałbym zeszlifowaną w półkulę nakrętkę, na paście by nie poluźniła się . Tak nakręcona by prawie bez luzu, ale lekko blaszka wagi względem śrubki uchylała się . To do dołu celi można ciągiem dalszym tej śrubki przymocować . Jak czytałem wagi lubią się przekręcać i z grubsza jakąś delikatną taśmą mocują z jednego rogu wagi do dołu celi.
Tu jest ok 10 kg lustro i pod wagi gumki jako podkładki przewidziano , w/g mnie uciążliwsze w montażu...
------------
mcmaker napisał(a):
Wygląda profesjonalnie. Powiedz mi, jak ma się sprawa z wagami? Rozumiem, że każda z nich jest ruchoma - w jaki sposób uzyskać taki efekt?

---------
bolid25

Pod każdą z nich daje się gumową podkładkę odpowiedniej średnicy i skręca na śrubie stożkowej.
--------------
Domek napisał(a):
Mocowanie lustra wygląda na dość delikatne (na zdjęciach).

Ile będzie ważyła sama tuba z lustrami?
-------------
bolid25
Na zdjęciach może wyglądać delikatnie jednak to sztywna i mocna konstrukcja wykonana z blachy konstrukcyjnej lepszej klasy 8mm,natomiast wagi 5mm.Aby zmniejszyć wagę oprawy na obwodzie celi oraz wagach zostały wykonane otwory co dało bardzo dobry efekt.
To będą teleskopy kratownicowe,obecnie nie mogę określić ostatecznej wagi teleskopu,staramy się dobierać tak materiały aby konstrukcja była jak najlżejsza

-----------------------
Karol napisał(a):
Czy celem była lekkość ?
Jeśli tak to moim zdaniem łapki LG można było zrobić mniej masywne.

Po za tym ? Super. Bardzo mi się podoba. I tak czerń ... Gratulacje.
-------------
bolid25

Dziękuje.Celem było wykonanie sztywnej stosunkowo lekkiej i taniej oprawy zachowując przy tym profesjonalny wygląd

***

Rejestracja: Piątek 20 Paź, 2006 18:45
Posty: 3080
Miejscowość: Andrychów
Dziś nakleiłem filc na słupki i przymierzyłem lustro.Wszystko pasuje idealnie,lustro da się obrócić w oprawie.

Obrazek

Obrazek



***

Lustro wchodzi pasownie,w dodatku oparcie ma na pięciu słupkach tak że siły na czoło lustra przy przechylach będą niewielkie.W zamiarze mamy jeszcze przyklejenie większych kwadratowych gumek na łapki trzymające lustro wtedy powierzchnia trzymania się zwiększy.

***

Zamiast linki czy pasa zastosowaliśmy cztery słupki na dolnej części celi .


-------------
Janusz P.
Cela ciekawa i nowatorska ale kto Wam to lustro tak masakrycznie spieprzył przy naparowywaniu :shock: , takie tęczowe koła świadczą o bardzo nierównomiernej warstwie zabezpieczającej a i warstwa aluminium parowana na tej samej maszynie będzie też bardzo nierównomierna czyli żegnaj parabolo obrotawa i witaj, nowa egzotyczna krzywo eksperymentalna :arrow: :shock: :mrgreen:
-------------------
bolid25

Rejestracja: Piątek 20 Paź, 2006 18:45
Posty: 3080
Miejscowość: Andrychów
Domyślam się kto napylał zwierciadła,sam miałem kilka luster tam napylanych i było wszystko ok,jednak to zweryfikują obrazy dawane przez teleskop.Być może na fotce tak to wygląda,mi wydaje się że jest wszystko ok.
------------
Janusz P.

Ta fotografia to dokument o zrobieniu bubla, trzeba to koniecznie naprawić poprzez zmycie i równomierne odparowanie warstwy metalicznej i zabezpieczającej bo w teleskop jak widzę zostało włożone sporo dobrej pracy że szkoda byłoby to zaprzepaścić spapraną warstwą :arrow: :roll: :oops:
--------------
bolid25

Janusz jeśli będzie potrzeba to napylimy nowe warstwy,lustra wyszły z pod dobrej ręki więc dokładność wykonania paraboli będzie dobra

---------
jsw

Rejestracja: Niedziela 19 Gru, 2010 20:44
Posty: 14
Cześć,
inne (moje) rozwiązanie "łapki" zabezpieczającej lustro przed wypadnięciem.
Sprężyna dociąga łapkę do lustra a śruba (na zdjęciu w trakcie regulacji) ją od niego odpycha.
Po ustawieniu blokada za pomocą śrub w fasolce.

Obrazek

---------------
bolid25
Kolego jsw bardzo ciekawie rozwiązana cela,gratuluje pomysłu.W naszych celach bazowaliśmy na prostocie rozwiązań tak aby wszystkie mocowania umożliwiały obrót lustra w celi bo to gwarantuje poprawne obrazy dawane przez teleskop.Wagi fajnie pracują na gumowych podkładkach z gumy o grubości 3mm i średnicy 20mm które w zasadzie wykonaliśmy sami za pomocą wybijaków.
--------------
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 19:31

kolimator
mam tylko pytanie - dlaczego lustro ma sie obracać w celi ??? ja swoje tak dokreciłem ze nic sie nie obraca :!:

----------
bolid25
Otóż to,lustro ma być zamocowane swobodnie z lekkim luzem aby dało się obrócić w celi,wtedy unikniemy naprężeń deformujących zwierciadło mających wpływ na dawane obrazy przez teleskop


***

Powoli tworzymy i wykańczamy klatkę dolną do teleskopu ze sklejki

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W ramach wolnego czasu jedziemy z projektem dalej.Na zdjęciu złożona klatka dolna,rozwiercone otwory pod tulejowanie,klatka dolna idealnie mieści się we wnętrzu podstawy.

Obrazek

-----------
Mateusz F
W uzupełnieniu wrzucam zdjęcia klatki dolnej, teleskop zaczyna nabierać realnych kształtów.

Obrazek

Obrazek

-----------
bolod25
Wycięte mamy pierścienie klatki górnej,w środku pierścienia widoczna kostka mocowania rurek oraz element celi do nowego projektu teleskopu walizkowego 9".
Na ostatnim zdjęciu widoczny testowy kawałek zagniecionej rurki oraz grot mocujący rurki do kostki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Casu mało ale prace idą do przodu.Gotowe pod szlifowanie i malowanie dwie z trzech klatek dolnych.

Obrazek

Obrazek

--------------
Mateusz F

Na tą chwilę pracujemy nad konstrukcją , powstają trzy bliźniacze teleskopy tak że jak złapiemy nimi pierwsze światło, porównamy obrazy i będzie jasne czy warstwy są w porządku czy do poprawy ( to zostawiamy sobie na koniec ) . Aktualnie powstają klatki górne z mocowaniem LW oraz kończymy elementy konstrukcyjne ze sklejki.
Obrazek

------------
bolid25
Trzy klatki dolne mamy już złożone,gotowe do szlifowania,malowania,zbrojenia w mufy i tulejki.Wycięte są również mocowania rurek i gwiazdki pod montaż pająka i lusterka wtórnego.
Obrazek

Obrazek

Elementy ze sklejki już po malowaniu,teraz czas na tulejowanie otworów i uzbrajanie w mufy.

Obrazek


Kratownica już prawie gotowa,zostało malowanie i składanie

Obrazek

Obrazek


Sposób mocowania kratownicy z klatką górną i dolną za pomocą gałki ze stożkiem z poliamidu

Obrazek

Obrazek

Etap malowania elementów ze sklejki zakończony.
Na zdjęciu widoczne płozy ślizgowe wykończone profesjonalnym lakierem do podłóg półmat

Obrazek


Tulejowanie i uzbrajanie w mufy klatek dolnych praktycznie zakończone

Obrazek


Teleskopy malowane były przy współpracy z moim znajomym od stolarki,konkretnie fachowca od schodów i drzwi.Mysle że jak rozbierzesz teleskop i oddasz do dobrego zakładu stolarskiego zyska nowy blask.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 19:37

bolid

Klatki górne juź złożone i zawiezione razem z kratownicą do malowania proszkowego.Pająk w trakcie obróbki i składania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy pająka i mocowania lusterka wtórnego po obróbce,przygotowane do składania

Obrazek

Klatki górne,rurki oraz kostki kratownicy po malowaniu proszkowym

Obrazek

Obrazek

Pająki już złożone i gotowe to malowania proszkowego mat strukturalny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Elementy mocowania lusterka wtórnego po malowaniu

Obrazek

Obrazek


Mimo przeciwności losu, niesprawnej ręki razem z Mateuszem jedziemy dalej z pracami. Tym razem przykręcone pająki oraz deseczki pod wyciąg i szukacz

Obrazek

Obrazek



Mateusz właśnie złożył kratownice, chodzą płynnie i są sztywne

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zbliżamy się do finiszu, dziś zostały zamocowane uchwyty do przenoszenia klatki dolnej, obrotnica podstawy, nóżki oraz wstępnie złożyliśmy teleskop z płozami testowymi do wyważania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przy skrzynkowej klatce dolnej tej wielkości płozy muszą mieć taki wymiar,to wynika również z obliczeń. Ogólnie chcieliśmy taki wygląd oraz kształt teleskopu, wagowo również jest optymalnie jak na konstrukcję tego typu,troszke większe rozmiary od taurusa nie sprawiają nam problemu,kierowalismy się innymi kryteriami.

---------------
Mateusz F
Konstrukcja jest już ostateczna , podstawa jest tak zaprojektowana żeby klatka dolna sie w niej "schowała" pasownie na czas transportu i przechowywania. Rysunek płozy poniżej :

Obrazek

-----------
bolid25

Dokładnie tak jak piszę Mateusz projekt jest już ostateczny, wszystko zostało na przestrzeni długiego czasu przemyślane i myślę zmodernizowane w jak najlepszy sposób przy tym kształcie teleskopu. Jak wspominał już wcześniej Mateusz klatka dolna chowa się do podstawy co będzie miało znaczenie przy transporcie teleskopu w bagażniku samochodu


***

Przy budowie wykorzystaliśmy technologie CNC aby teleskopy prezentowały się nowocześnie oraz wzrosła dokładność wykonania. Warto było się przyłożyć i poswiecić mnóstwo czasu aby uzyskać pożądany efekt.
Optyka do teleskopów posiada parametry 355/1650 czyli dokładnie f/4,6

Sprawa dekla osłony lustra głównego została dziś rozwiązana, będzie wykonany ze sklejki 5mm i mocowany gałkami w miejscach mocowania kratownicy, oraz wygrawerowaną nazwą teleskopu.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 19:55

Sprawa dekla osłony lustra głównego została dziś rozwiązana, będzie wykonany ze sklejki 5mm i mocowany gałkami w miejscach mocowania kratownicy, oraz wygrawerowaną nazwą teleskopu.

Obrazek


Rejestracja: Piątek 20 Paź, 2006 18:45
Posty: 3080
Miejscowość: Andrychów
Dziś zostały przyklejone do wałków separatory lusterka wtórnego, jak wszystko wyschnie bierzemy się za klejenie lusterek
Obrazek

-------------
Mateusz F
Teleskop jest konstruowany pod kątem maksymalnej mobilności z przeznaczeniem głównie na wyjazdy wakacyjne (nawet żeby dało się go upchać jako bagaż podręczny w samolocie ).

Z drugiej strony jeżeli obserwujemy na miejscu nie musimy demontować klatki górnej czy rozdzielać kratownicy. Całkowity demontaż do gabarytów walizkowych ma być opcjonalny.

-------------
bolid25

Dziś przygotowaliśmy teleskopy do ostatniej operacji jakiej jest montaż celi z lustrem głównym, zostały założone wszystkie obrotnice z nóżkami, nóżki klatki dolnej, poklejone gałki do prętów kolimacji, oraz stożki gałek kratownicy, przykręcone wyciągi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyschnięciu kleju sylikonowego w środku przyszedł czas na końcowe klejenie w koło wałka mocowania lusterka wtórnego za pomocą strzykawki.

Obrazek


Zmiana koncepcji wykonania dekla na lustro główne,wykonamy je z blachy aluminiowej 3mm malowanej proszkowo z wycięciami tak wykonanymi aby nie trzeba było wykręcać gałek mocowania kratownicy.

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 20:04

bolid25

W dniu dzisiejszym przyklejone zostały lusterka wtórne według specjalnie wyciętego przyrządu z uwzględnieniem off setu

Obrazek

Lusterka przyklejone na gotowo, uzupełniłem klej strzykawką, jutro czernienie


Obrazek

Zastosowaliśmy sylikonowy klej do luster o wytrzymałości 5kg/cm kwadratowy czyli jest to bardzo mocne i bezpieczne połączenie.
Jeszcze raz dzięki za miłe słowa to daje motywację do dalszej pracy, a mamy już nowe projekty.
Serdecznie zapraszamy na obserwacje do nas, nie ma daleko już kiedyś Grzegorz od was był z nami na Ścieżkówie groniu że swoim GSO 8''.Wystarczy się zarejestrować na naszym forum i śledzić temat spotkań obserwacyjnych.


Rejestracja: Piątek 20 Paź, 2006 18:45
Posty: 3080
Miejscowość: Andrychów
Jako że klej ładnie wysechł zabrałem się za czernienie lusterek. Lusterka gotowe!

Obrazek

Obrazek

---------------
mcmaker napisał(a):
Żartuję :D
Pierwsze ma działać, a później wyglądać ale celuję wysoko w obydwie poprzeczki :) Będę śledził na bieżąco dalsze postępy w twoim temacie.

-----------
bolid25

Już wiele tu nie pokażemy oprócz aluminiowego dekla na lustro główne. Jutro składamy teleskopy i zamieścimy fotorelację z prac przy składaniu oraz ogólny wygląd całości po złożeniu.

------------
Mateusz F
Pleksi trzeba wycinać na wodzie a to spory koszt przy tych gabarytach. Aluminium wycinane na laserze jest paradoksalnie tańsze nawet jak uwzględni się koszt malowania. Całość jest lekka i ładna tak że tak zadecydowaliśmy ( wstawimy fotki jak będzie gotowe )

-------
bolid25

Dodatkowo pleksa jest przeźroczysta i nijak by to wyglądało do reszty teleskopu. Wycinasz na laserze dekiel z blachy aluminiowej 3mm,dajesz do malowania proszkowego za parę groszy, mocujesz czarny uchwyt i masz ładny trwały dekiel na długie lata


***

Dziś wreszcie teleskop zaliczył pierwsze światło, wszystko działa i chodzi bardzo dobrze,zostały tylko pracę wykończeniowe, jak malowanie dekla, osłona klatki górnej oraz szycie ubranka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

----------
Dominik Woś

Bardzo fajnie to wyglada. Dwie uwagi:

- dolna skrzynka wydaje się lekko przewymiarowana, nie dałoby się jej trochę zminiaturyzować aby była niewiele większa od średnicy lustra (tak po 30mm z każdej strony na przykład)?
- nóżki na których stoi teleskop nie są przystosowane do postawienia na platformie paralaktycznej, przynajmniej tak się wydaje patrząc na zamieszczone zdjęcia.

Pozdrawiam,
Dominik

----------
bolid25

Dominik w tej formie skrzynkowej nie dało się bardziej tego odchudzić, spójrz na rozmieszczenie gałek na klatce dolnej, dodatkowo chcieliśmy mieć możliwość regulacji lustrem głównym. Na tych zdjęciach to właśnie trochę dziwnie wyszło, inaczej niż w rzeczywistości, jutro zamieszczę lepsze foty z właściwymi płozami.
Jesli chodzi o nóżki to można je w każdej chwili wykrecić i położyć klatkę dolną na platformie.

---------
Dominik Woś

Ześlizgnie się bez nóżek, do postawienia na platformie potrzebne będą 3 równomiernie rozmieszczone nóżki zamiast 4-ech po rogach podstawy.

Pozdrawiam,
Dominik
----------
bolid25
Dominik pomyliłeś nóżki do bezpiecznego stawiania klatki dolnej na podłożu z nóżkami obrotnicy podstawy :D

Obrazek

------------
Domik

Administrator Forum

Rejestracja: Wtorek 26 Lip, 2005 21:05
Posty: 4799
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Faktycznie, pomyliłem :D Coś za dużo tych nóżek. :wink: Dzięki za pokazanie tych, na których stoi cały teleskop. Mogłyby jednak być trochę krótsze aby nie podwyższać teleskopu postawionego na platformie. Jaką mają te dolne nóżki obecnie wysokość?

Pozdrawiam,
Dominik
-----------
bolid25

Zrobiliśmy specjalnie dłuższe aby teleskop można było stawiać na większej trawie w plenerze, zawsze można do platformy użyć tych samych nóżek co w klatce dolnej,to gumowe nóżki do pralki M8 czyli gwint taki sam jak w nóżkach obrotnicy, wszystko zostało pomyślane.
Nóżki podstawy mają 50 mm wysokosci

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 20:09

bolid25

jeszcze nie ważylismy całości, musimy całość zabrać i sprawdzić na wadze przemysłowej. Przy budowie staraliśmy się wszystko maksymalnie odchudzać aby przy tej konstrukcji waga była jak najmniejsza.


----
Mateusz F

Nareszcie teleskopy skończone , wrzucam jeszcze kilka zdjęć.

Co dotychczasowych obserwacji wdrożonych pomysłów.

Teleskop chodzi lekko i płynnie ,nie ma problemu z wyważeniem (czego troch się obawialiśmy ze względu na to że środek masy nie był usytuowany w punkcie zaczepienia promienia płóz)

Stożki na gałkach mocujących kratownice to był strzał w dziesiątkę ,całość jest sztywna a kolimacja w zasadzie powtarzalna.

Lustro na szczęście da się wyciągnąć przez otwór w górnej części klatki (demontaż celi jest kłopotliwy jak by się to miało robić samemu)

Kolimacja prosta i działa bez zastrzeżeń , pod celą daliśmy nakrętki radełkowane które kontrują cały układ zabezpieczając przed samoczynnym przestawieniem czy przypadkowym ruszeniem gałki.

Teleskop złapał już pierwsze światło i na księżycu przy powerze 330x była żyleta (obserwacje testowe przy montażu na surowo)

Oczywiście zamieścimy dalszy opis i zdjęcia jak dopracujemy szczegóły typu dekle, pokrowce , osłona przeciwodblaskowa itp.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 20:16

bolid25

jeszcze nie ważylismy całości, musimy całość zabrać i sprawdzić na wadze przemysłowej. Przy budowie staraliśmy się wszystko maksymalnie odchudzać aby przy tej konstrukcji waga była jak najmniejsza.


----
Mateusz F

Nareszcie teleskopy skończone , wrzucam jeszcze kilka zdjęć.

Co dotychczasowych obserwacji wdrożonych pomysłów.

Teleskop chodzi lekko i płynnie ,nie ma problemu z wyważeniem (czego troch się obawialiśmy ze względu na to że środek masy nie był usytuowany w punkcie zaczepienia promienia płóz)

Stożki na gałkach mocujących kratownice to był strzał w dziesiątkę ,całość jest sztywna a kolimacja w zasadzie powtarzalna.

Lustro na szczęście da się wyciągnąć przez otwór w górnej części klatki (demontaż celi jest kłopotliwy jak by się to miało robić samemu)

Kolimacja prosta i działa bez zastrzeżeń , pod celą daliśmy nakrętki radełkowane które kontrują cały układ zabezpieczając przed samoczynnym przestawieniem czy przypadkowym ruszeniem gałki.

Teleskop złapał już pierwsze światło i na księżycu przy powerze 330x była żyleta (obserwacje testowe przy montażu na surowo)

Oczywiście zamieścimy dalszy opis i zdjęcia jak dopracujemy szczegóły typu dekle, pokrowce , osłona przeciwodblaskowa itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-------------
bolid25
Wszystko zaczęło się od zakupu okazyjnie trzech luster w cenie z tego co pamiętam 700zł za sztukę i tu już zaoszczedziliśmy sporo pieniędzy, do tego korzystaliśmy że znajomości i szukaliśmy gdzie taniej.Ogólnie cała konstrukcja z wyciągiem bez optyki wyszła nas około 2000 zł za sztukę bez naszej robocizny, do tego trzeba doliczyć optyke.Reasumując komercyjnie z rachunkami robiąc wyszło by znacznie drożej przy tej jakości wykonania

-----------
Steaarius
14 calowe po 800, a 13 calowe 700.
--------------
bolid25

Tulejowanie płóz zakończone, można składać teleskop w całość
Obrazek

***

Teleskopy zostaną wyposażone w ciężarek 2,5 kg umożliwiający doważenie teleskopu z ciężkimi olularami i szukaczem 70 mm oraz pierścień z napami do montażu ubranka kratownicy

Obrazek

Obrazek

***

Dekiel na lustro główne mamy gotowy

Obrazek

Obrazek

***


Chciałem na łamach forum podziękować wszystkim moim znajomym oraz tym którzy przyczynili się do budowy teleskopów a szczególnie za owocną współpracę Mateuszowi. F jak również firmie TAURUS za pomoc to znaczy konkretnie sprzedaż niedostępnych akcesoriów jak wyciągi i lusterka wtórne

--------
Mateusz F
Krzychu , gdyby nie Twoja inicjatywa i doświadczenie nic by nie powstało. Dzięki i działamy dalej, bo chyba jesteśmy chorzy na ATM :lol:

----------
bolid25

Dzięki Mateusz twój wkład jest również ogromny,a co do dalszych prac to oczywiście jedziemy dalej zgodnie z planem, tak jak piszesz to choroba nieuleczalna :lol:

***

Dziś nasz forumowy kolega Sebastian odebrał teleskop, przy okazji przetestowaliśmy pracę z ciężkimi akcesoriami i świeżo wyciętym cieżarkiem, teleskop pracuje świetnie

Obrazek

***

Takie było założenie aby wyglądał jak z dobrej fabryki uwzględniając każdy najmniejszy detal, myślę że się udało.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 20:27

bolid25

Aktualnie szyją nam się pokrowce na klatkę dolną, podstawę razem z klatką górną, płozy, oraz rurki tak że wszystko będziemy rozbierać do transportu oraz przechowywania w domu. Dziękujemy za miłe słowa, trochę to długo trwało ale to dobrze był czas na przemyślenia i modernizację.


***

Dzisiejsze testy na Ścieżkówie Groniu przebiegły pomyślnie, trzeba obniżyć lustro 1,5 cm aby wszystkie okulary ostrzyły w środku zakresu. Zaliczylliśmy kilka galaktyk i oczywiście klasyków, obrazy z teleskopu znakomite

Obrazek


W dniu dzisiejszym został odebrany z malarni proszkowej ciężarek dociążajacy teleskop oraz pierścień do mocowania ubranka kratownicy oraz założone na nim napy, zatrzaski nierdzewne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciężarek 2,5 kg po montażu na tylnej części klatki dolnej

Obrazek


***


Popatrz na rozmieszczenie gałek na klatce dolnej, tam już nie ma wiele miejsca żeby zmniejszyć gabaryty przy skrzynkowej konstrukcji klatki dolnej, jedynie obciąć rogi ale to nie wchodziło w grę. Wszystko jest projektowane z głową i przemyślane nawet 10 razy. Jeśli chodzi o ciężarek to jest on potrzebny tylko do dociazenia z ciężkimi akcesoriami typu nagler 31 plus optyczny szukacz 70mm z kątówką i okularem, w innym przypadku ciężarek jest zbędny. Ciężarek to jest dodatkowe wyposażenie teleskopu, na wypadek gdyby bardzo odciążyć przód teleskopu wtedy wiadomo działa ramię dźwigni, jako inżynier powinieneś o tym wiedzieć.


---------
Mateusz F

Druga sprawa, teleskop posiada możliwość podniesienia lustra głównego aby udostępnić ognisko główne dla lustrzanki. Podniesienie lustra powoduje przesunięcie środka ciężkości "w górę" a dodatkowo obciążamy wyciąg ciężkim aparatem. Dlatego również zaszła potrzeba wykonania przeciwwagi, która np z Naglerem 26 i szukaczem typu Starpointer nie jest potrzebna.

----------
bolid25

Klatka górna po montażu osłony kątowniczkami PCV 15 mm z taśmą dwustronną mocną.

Obrazek


Obrazek


***


Księżycowe testy, kraterki w Plato zaliczone

Obrazek

Wszystko chodzi bardzo dobrze, również montaż i demontaż przebiega bardzo sprawnie dzięki zastosowanym rozwiązaniom
Wczorajszy księżyc w projekcji z telefonu, jedna klatka bez obróbki

Obrazek


***

Wszystkie trzy teleskopy zostały wyposażone w pokrowce, czapeczki jak i ubranko kratownicy dzięki koledze mareks, szczerze polecamy jego usługi wszystkim którzy potrzebują porządnej torby na swój teleskop, solidna i fachowa robota. Dziękujemy.

Obrazek

---------
Mateusz F

Jako że udało się zdobyć LG 14" , niewielkim nakładem pracy ulepszam swoją 13" o cal wyżej. Niestety konieczne będzie stworzenie nowej celi oraz jak się okazało już po zakupie lustra wydłużenie rurek ponieważ ogniskowa nowego lustra to 1750, czyli 100 mm więcej.

Poniżej rysunek i elementy zmodyfikowanej celi ( a zróbmy to jeszcze inaczej )

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 paź 2021, 19:27 przez midimariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 21:06

Mateusz F

Zmodyfikowana cela pod lustro 14" gotowa , tylko poskładać. Zostało jeszcze wykonanie gumowych podkładek podatnych pod wagi , naklejenie filcu w miejscach kontaktu celi z lustrem i montować.

Obrazek

***


Rejestracja: Poniedziałek 07 Sie, 2017 8:44
Posty: 587
Miejscowość: Andrychów
Prace związane z wymianą LG z 13" na 14" można uznać za zakończone. Teleskop z nowym sercem złapał pierwsze światło, optyka ze stajni Pana Stefana nie zawiodła ,obliczenia dotyczące konstrukcji potwierdziła rzeczywistość, teleskop po złożeniu ostrzył ze wszystkimi okularami. Konieczne było zastosowanie wykonanej wcześniej przeciwwagi na skutek odsunięcia klatki górnej o 100 mm względem starego układu, a to z kolei wymuszone było dłuższą ogniskową lustra.

Podsumowując zakres obejmował :
- wykonanie nowej celi
- wykonanie nowej kratownicy (zastosowałem grubsze rurki )
- wykonanie jednej nowej szpilki kolimacji ( uszkodzenie gwintu przy demontażu starej celi )

O kosztach nie będę pisał bo walka o ten 1" to była czysta fanaberia, ale cieszę się że wykorzystam w pełni konstrukcję która była projektowana pod taką aperturę, LG 13" wylądowało tam pierwotnie tylko temu, że akurat takie było dostępne a nie było sensu robić innej przy produkcji 3 teleskopów na raz.

Obrazek

***


Z uwagi na to że sezon na planety już blisko , postanowiliśmy wykonać przesłony o regulowanej aperturze :

80 mm ( F/21.8 )
100 mm (F/17.5 )
130 mm (F/13.4 )

130 mm to maksymalna czysta apertura która nie koliduje z ramionami pająka oraz omija LW.

Na przesłonie będzie wykonana druga płyta zasłaniająca pozostałe dwa otwory, pozostawiając jeden aktualnie używany. Całość wykonana będzie z aluminium 2mm przez co będzie lekkie i mozliwe do bardzo szybkiego montażu/demontażu.

Na wyjściu uzyskamy w ten sposób pozaosiowego newtona o typowo planetarnych parametrach. Gdy podczas oglądania DS będziemy chcieli rzucić okiem na planetki nie będzie trzeba targać drugiego planetarnego teleskopu na wyjazd.

Obrazek

-----
anatol1
Zrobiłem na szybko rysunek w Cadzie. Chodzi mi o zieloną wiązkę promieni. Pada na bok LW i dalej bokiem do okularu.
Z tego co wyliczyłem naprędce lustro ma ogniskową ok. 1740 mm. Ognisko na rysunku wypuszczone 100 mm poza obrys LG.
W typowym teleskopie pozaosiowym cała wiązka światła z LG pada na całe LW, jestem ciekaw czy fakt, że tutaj jest trochę inaczej ma wpływ na obraz końcowy w okularze. Bynajmniej nie jest to zarzut tylko pytanie.

Obrazek

--------------
Mateusz F

Tak to wyglada dla kolimacji zwierciadeł dla pełnej apertury. Nie sprawdzałem jeszcze tego ale jak bedzie problem z obrazem to sprobojemy skolimować dla przesłony na srodek pracujacego wycinka LG.

------------
anatol1

Kolimować by trzeba oba lustra po uruchomieniu przesłony co w warunkach terenowych byłoby utrudnione a poza tym jak to w ogóle zrobić w kilka minut pudełkiem od kliszy czy nawet laserem? Podejrzewam, że oko prawie nie wychwyci faktu "zboczenia" wiązki światła, może byłoby to widoczne w jakiś sposób podczas robienia zdjęć, ale przecież nie po to są konstruowane te teleskopy.

--------------
Mateusz F

Przesłona wycięta , zdecydowaliśmy że w zasadniczej przesłonie zostawiamy tylko jeden otwór na średnicę 130 mm który ewentualnie można zawęzić przez wkładki z tworzywa.
Obrazek

***


Mateusz F napisał(a):
Przesłona wycięta , zdecydowaliśmy że w zasadniczej przesłonie zostawiamy tylko jeden otwór na średnicę 130 mm który ewentualnie można zawęzić przez wkładki z tworzywa.


Fajnie zrobiona:)

Kiedyś zrobiłem sobie taką przesłonę na GSO 10". Tektura, klej Vikol i spray. Plus metalowa obejma z taniego filtra uv 90 mm, żeby bylo okrągło :)

Obrazek



Mateusz F napisał(a):
Przesłona wycięta , zdecydowaliśmy że w zasadniczej przesłonie zostawiamy tylko jeden otwór na średnicę 130 mm który ewentualnie można zawęzić przez wkładki z tworzywa.


Fajnie zrobiona:)

Kiedyś zrobiłem sobie taką przesłonę na GSO 10". Tektura, klej Vikol i spray. Plus metalowa obejma z taniego filtra uv 90 mm, żeby bylo okrągło :)

Załącznik:
27FDB921-C7B0-44F2-918A-0679C965DD65.jpeg
27FDB921-C7B0-44F2-918A-0679C965DD65.jpeg [ 110.51 KiB | Obejrzany 5840 razy ]


Co ciekawe, na seryjnym lustrze obrazy planet faktycznie się poprawiły. Tło zrobiło się czarne, kontrast wzrósł, miałem APO-podobne widoki. Zniknęła "mgła", czyli maska ograniczyła wpływ chropowatosci i niedoskonałości lustra.

Jednak po wymianie na lepsze jakościowo lustro 10-calowe maska tylko przeszkadzała: przyciemniała obrazy i obniżała rozdzielczość (detal). Stąd obecnie używam jej tylko do jasnych gwiazd podwójnych lub gdy seeing jest kiepski, wtedy to ma sens.

Obrazek

------
bolid25
To swego rodzaju eksperyment, sam nigdy nie byłem jakimś zwolennikiem przesłaniania apertury ale w tym wypadku przy tak dużym lustrze można osiągnąć ciekawe planetarne parametry 130/1650 i mieć jak to się mówi dwa teleskopy w jednym.Myśle że przesłona to będzie taki fajny niewiele kosztujący dodatek do teleskopów który sprawi że duży Newton stanie się sprzętem uniwersalnym

---------
Mateusz F

Rejestracja: Poniedziałek 07 Sie, 2017 8:44
Posty: 587
Miejscowość: Andrychów
Dziś 14-nastka dostała regulator oporu obrotnicy.

Element stosowałem w poprzednich projektach , jest niestety konieczny przy zastosowaniu obrotnicy , zwłaszcza przy lżejszych konstrukcjach.
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Cela LG wspólnego projektu AstroScope14" forum astropołudnie (2018 bolid25)

Post autor: midimariusz » 04 paź 2021, 19:34

Mateusz F

Dziś 14-nastka dostała regulator oporu obrotnicy.

Element stosowałem w poprzednich projektach , jest niestety konieczny przy zastosowaniu obrotnicy , zwłaszcza przy lżejszych konstrukcjach.

Obrazek

Obrazek

***


Ostatnio coś mnie podkusiło żeby zmodyfikować swój zasadniczy teleskop 14" po trzech latach użytkowania. Celem miało być odchudzenie konstrukcji przez zastosowanie lżejszych materiałów oraz wykonanie kilku usprawnień takich jak :

- montaż regulatora oporu obrotnicy ( wykonany )
- wykonanie nowej, lekkiej klatki górnej z usprawnieniami ( głównie chodzi o wagę i możliwość montażu w dwóch pozycjach : z wyciągiem prostopadle oraz obróconym o 60 stopni do wygodnych obserwacji obiektów stosunkowo nisko położonych nad horyzontem )
- wykonanie nowej aluminiowej celi z chłodzeniem lustra

szczegóły prac pod tym linkiem : viewtopic. ... 7402#p7402

Poniżej wrzucam kilka zdjęć klatki górnej i model 3D nowej celi


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

***



Po dłuższej przerwie wracam do pracy.

Zmodyfikowana cela lustra została wykonana , waga zmniejszona z 5 kg do 1 kg ! . Dodatkowo zainstalowałem chłodzenie wbudowane w cele zasilane z USB (np. z power-banka )

Obrazek

***

Jakiś czas temu wkonałem lżejszą klatkę górną i konsekwentnie musiałem odchudzić dół teleskopu.

Wywaliłem już odważnik który pierwotnie był potrzebny po wymianie LG , teraz jak zamontuję odchudzoną celę to powinien łapnąć balans.

***


Przyszedł czas na wymianę celi.

Lustro pasuje idealnie , obraca się w celi z lekkim oporem. Poniżej zdjęcie porównawcze nowej i starej celi. Zważyłem obie dokładnie i wyszło tak :

Stara cela : 4,5 kg
Nowa cela : 1,0 kg

W skali całego teleskopu to :

Podmiana klatki górnej - 3,6 kg
Odważnik - 3 kg
Podmiana celi - 3,5 kg

Teleskop odchudziłem o ponad 10 kg bez negatywnego wpływu na działanie całości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości