Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9 (2020 bolid25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9 (2020 bolid25)

Post autor: midimariusz » 01 paź 2021, 12:15

bolid25

Zaczynamy nowy projekt dwuczęściowych planetarnych teleskopów Newtona o wadze około 10 kg przeznaczonych specjalnie na tegoroczną opozycję Marsa. Teleskopy oczywiście będą posiadać bardzo dobrą krajową optyke specjalnie przygotowaną pod tym kątem i dopieszczoną przez szlifierza o parametrach średnio lustro główne 205/1800 o dokładności 1/16 P-V i współczynniku Strehl ratio 0,98 oraz lusterka wtórne o średnicy mniejszej 25mm co da obstrukcje centralną na poziomie 12,5 %.
Poniżej podaje certyfikaty jakości obu luster głównych które zastosujemy w teleskopach

Obrazek

Obrazek


***

Nie wiadomo jeszcze jakie wyjdą koszta, założenie jest takie aby wyszedł profesjonalnie wykonany sprzęt a koszty podliczymy na końcu.

---------------
Mateusz F

Lustra są paraboliczne, z tym przy F/9 to prawie sfera. Dla F/12 teleskop miałby ponad 2.5 metra. Druga sprawa to między F/9 a F/12 zmniejszenie obstrukcji jest zbyt małe a kłopoty kobstrukcyjne i logistyczne znacznie większe.
-------------------
bolid25

Tak jak napisał Mateusz parametry zostały optymalnie dobrane aby teleskop był w miarę mobilny a przedewszystkim lekki tak aby można go było powiesić po złożeniu na montażu Eq5. Głównie chodziło o minimalną obstrukcje centralną która niewiele się różni przy większej ogniskowej.

----------------

tutaj wiele postów nie skopiowałem - nic nie wnoszą do tematu

--------------
anatol1

Newton planetarny musi mieć kilka cech :
- jak najmniejszą obstrukcję centralną najlepiej poniżej 20%
- małą światłosiłę, ale wystarczy F8/F9 w górę (to nie refraktor i chodzi głównie o niwelację aberracji sferycznej)
- "małoramienny" :wink: pająk więc najlepiej trzy albo jedno ramię
- dobrze wybaflowany tubus
Jeśli coś pomyliłem to niech mnie koledzy poprawią.
Aha, no i dokładne lustro. Procent odbicia (powłoki na lustrze) nie musi być jakiś rewelacyjny, ale dokładność figury musi być na odpowiednim poziomie.

JSC, daj spokój z TS ED F11, ustaw się w kolejce po tego newtona, do planet to dużo lepszy sprzęt !


***

Zawsze w takim przypadku nasuwa mi się przykład Williama Herschela, który dzięki swoim teleskopom zwierciadlanym dał prawdziwego kopa astronomii obserwacyjnej. Oczywiście z naszego punktu widzenia były to dość prymitywne teleskopy (metalowe lustra), ale zamiatały ówczesne refraktory pod dywan. I od tamtych czasów lustra rządzą.
Na zdjęciu klasyk Herschela, 6" lustro.

Obrazek


***

Kolimacja newtona pod wizual to bułka z masłem i to zwykłym pudełkiem po kliszy, a podwójne w takim planeciaku niczym nie różnią się od tych z refraktora.

---------------
Mateusz F

Dla odmiany atmosfery wątku może opiszę kilka założeń konstrukcyjnych :

- konstrukcja będzie szkieletowa tzn. baffle będą elementami konstrukcyjnymi połączone razem aluminiowym szkieletem wykonanym oczywiście na CNC ( mamy kilka wariantów które musimy omówić )
- pająk będzie cieniutki 3 ramienny naciągany.
- cały teleskop ma być składany do transportu na 2 części ( oczywiście z zachowaniem odpowiednio sztywnego i ustalanego połączenia )
- ścianki tubusa będą wykonane prawdopodobnie z tego samego materiału co osłona klatki górnej w 14".
- całość ma być z założenia na tyle lekka żeby EQ5 dało radę to udźwignąć.
- wyczernienie będziemy prawdopodobnie robić farbą Gaundermanna : "Deep Black Optical Paint"
- rozważam jeszcze wykonanie śrub kolimacji na gwintach drobnozwojnych w celu poprawy precyzji kolimacji.

Model 3D już wkrótce.

P.S. Teleskop planujemy zabrać na zlot na Kudłacze 2020, tak że każdy będzie mógł osobiście ocenić jakie daje obrazy.

------------------
anatol1

Tak dla przykładu zdjęcia mojej celi newtona 10". Zastosowałem właśnie drobnozwojowe śruby kolimacyjne, mały skok rzeczywiście zapewnia dużo większą precyzję kolimacji. Łapki lustra z fasolkami przykręcane z boku (do nitonakrętek wpuszczonych w otwory w celi) umożliwiają swobodną regulację nacisku na lustro i zmniejszają gabaryty celi. Celę przykręcam śrubami do pierścienia w walcu wpuszczonym w tubus (pierścień również ma osadzone nitonakrętki). Do tego walca są tez przykręcone gwintowane pręty, do których są zamocowane bafle, które bardzo usztywniają konstrukcję. Na screenach z modelu 3D widać celę przed włożeniem do tuby/walca. Panowie konstruktorzy - wybaczcie braki elementów na modelu 3D - nie chciało mi się wstawiać śrub, sprężyn etc. :? :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

----------
bolid25

anatol 1 ładnie wykonana cela. U nas to bedzie troszkę inaczej rozwiązane ze względu na brak standardowego tubusu ale praktycznie zastosujemy podobne rozwiązania jeśli chodzi o kolimację i mocowanie lustra głównego.

---------------
anatol1

Dzięki za dobre słowo. Każdy konstruuje na swój sposób zależny też od tego jakie możliwości wykonawcze ma pod ręką. Ja mam swobodny dostęp do lasera, ale już ciężko u mnie z elementami toczonymi czy frezowanymi. Konstruuję więc tak żeby jak najwięcej elementów palić laserem. Mimo, że staram się maksymalnie odchudzić poszczególne elementy to całość trochę waży, nie jakoś super dużo (nawet nie wiem ile), ale noszenie na większą odległość daje się we znaki kręgosłupowi (który u mnie akurat nie wygląda najlepiej). Ale ja konstruuję pod siebie, obserwuję z podwórza, noszę tubę najwyżej kilkanaście metrów, nie muszę schodzić z nią z czwartego piętra więc jest spoko


***


Miałem jakiś czas temu problem z ruszającym się lustrem w celi bo nie chciałem go zbyt mocno dokręcać łapkami. Po pochyleniu tuby do obserwacji obecnie baaardzo nisko położnych planet lustro delikatnie się pochylało. W końcu się wkurzyłem i ... przykleiłem je do celi cienką taśmą dwustronną. Trzy krótkie paski taśmy (takiej cieniutkiej) wystarczyły żeby lustro trzymało fason w każdej pozycji tuby, a odklejenie tej taśmy do mycia lustra nie jest żadnym problemem. Taka ciekawostka.

Sorry, ze Wam tak mieszam w temacie. Powodzenia w budowie. Mam nadzieję, że pan Stefan zdąży wyszlifować lustra, dużo czasu nie zostało ...
---------------
bolid25

Serdecznie zapraszamy, to będzie naprawdę konkretna maszynka ze świetną optyką i profesjonalnie wykonaną konstrukcją pod obserwacje planetarno ksiezycowe, do tego będzie masę innego dobrego sprzętu do porównań.

---------------------
Dominik Woś

Jakie są dokładności wykonania lustra głównego (1/16?) i lustra wtórnego?

Pozdrawiam,
Dominik

-----------------
bolid25

Lustra główne to 1/15 i 1/16 P-V przy identycznym Strehl 0,98 natomiast lusterka wtórne gwarantowana 1/10 P-V

----------------
Dominikk Woś

Strehl jest pewnie czysto teoretyczny. :wink: Wiele firm podaje go wyłącznie polegając na obliczeniach. Co do dokładności wtórnego to jak takie 1/10 ma się do poniższego stwierdzenia:

"How accurate should my secondary mirror be? As good or better than my primary mirror?

There are a few schools of thought regarding this. Please read, "The advantages of a nearly perfect secondary mirror" on the website. Short answer: The secondary should be twice as accurate as the Primary."

http://www.antaresoptics.com/FAQ.html

Czyli LW powinno mieć dwa razy większą dokładność niż LG. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

-------------------
bolid25

Mam mniejszego Newtona planetarnego 150 mm na tej samej optyce tyle że bez certyfikatu i teleskop daje perfekcyjne obrazy tak że o jakość obrazu jestem spokojny

-----------------
Dominik Woś

Wydaje mi się jednak, że stwierdzenie "daje perfekcyjne obrazy" jest dalece subiektywne. Najczęściej chyba Krzysztof_P używa też takiego określenia, ale to tylko do pewnej marki teleskopów. :D Ja zacytowałem jedynie stwierdzenie specjalistów od lusterek wtórnych, którzy sprzedają je w różnych dokładnościach, więc nie ma powodu posądzać ich o tzw. "marketingową ściemę", chociaż to że zarabiają więcej na LW o większej dokładności, pewnie warto wziąć pod uwagę. :wink:

---------------
Krzysztof P.

Lubię też pisać Klasa Sprzęt.Bez względu na określenia w porównaniu z innym np. masowym sprzętem , jak tak piszę to jest to co powinno być a reszta mnie nie interesuje.Dokładności Optyki Pana Stefana nawet nie ma co podważać , znam dobrze tą jakość , też z własnej praktyki.Liczą się bowiem fakty z praktyki a nie teoretyczne sprawy , można je brać pod uwagę , ale trzeba je potem potwierdzić obrazami w wizualu.To jest moje zdanie i go nie zmienię , wielu z nas zna tą jakość i wie o czym piszę.Spartaczoną seryjną optykę w bardzo wielu swoich i nie tylko sprzętach poprawiał mi Pan Stefan i zawsze były takie różnice że było to widać ewidentnie na plus.Zarówno w przypadku LG czy LW i wiedziałem po badaniu co jest przyczyną , która skutecznie została poprawiona na plus.Pamiętam dobrze np. poprawione LG w Teleskopie SN 10" F4 , Krzysztof i Grzegorz "Bolidy" pamiętają jak byli u mnie i wspólnie porównywaliśmy ten sprzęt.Też pamiętamy jakie dawał u mnie miękkie obrazy Marsa w porównaniu z wydaniem Pomarańczowym made in USA , starym wydaniem DE LUX SCT 8" , potem nas na Kudłaczach Wszystkich na Zlocie obrazami Planet zachwycał.A było to około 10-12 lat temu.Już nie zliczę ile było zlecanych poprawek i nie będę lepiej się rozpisywał na temat seryjnie produkowanej optyki.Fakty , Fakty , z Praktyki.Doświadczony obserwator pewne sprawy widzi na pierwszy rzut oka jak tylko spojrzy w okular Teleskopu.Tego nie zastąpią nam żadne Certyfikaty , tu liczy się praktyka i doświadczenie ze sprzętem. :D :wink:

-----------------
bolid25

Robimy swoje, nie mamy zamiaru lamentować nad optyką która została wykonana specjalnie do tego celu przez Pana Stefana w sposób znakomity. Poświęcił specjalnie dużo więcej czasu na wykonanie tych luster i zbadał je dokładnie, wszystko jest opisane na wykresach z badania optyki.

-----------------
Mateusz F

Poniżej wrzucam ogólne wymiary oraz rozłożenia baffli wg newtwina.

Obrazek

Obrazek

-----------------
Dominik Woś

Jeśli mogę coś doradzić to pomyślcie nad delikatnym przesłonięciem samego brzegu lustra głównego. Podobno jego niedoskonałości mogą wpływać negatywnie na kontrast obrazów.

Pozdrawiam,
Dominik

---------------
anatol1

Dominik,
No właśnie też się zastanawiam czy nie zrobić takiego manewru w moich newtonach. Janusz Wiland też pisał o zakrywaniu brzegów lustra, które z reguły najbardziej odbiegają od właściwej figury lustra. Czy wie ktoś jak duży wpływ mają te niedorobione brzegi na jakość obrazu ? I o jakim efekcie mówimy - czy będzie to ogólny spadek np. kontrastu czy tylko jakaś nieostrość brzegowa ?

-----------
Krzysztof P.

Cześć.

Jeżeli badanie cieniowe nie wykazuje żadnych niedoskonałości to w instrumencie do zastosowań wizualnych nie ma potrzeby nic przysłaniać.Przysłaniamy partie brzegowe LG , jeżeli mamy tzw."Zwalony Brzeg" na LG , który wprowadza nam Abberkę Sferyczną , to częsta przypadłość LG , gdyż powstaje to dość często podczas polerki a trudne jest potem i bardzo czasochłonne do wyeliminowania.Same Bafle , ich zastosowanie przede wszystkim mają za zadanie wyeliminować odbicia wewnętrzne , jeżeli tubus byłby Mega wyczerniony to stają się w praktyce zbędne.Wtedy warto zamontować odpowiednio szerszy jeden np. przed LG , jeden przed LW i po sprawie.
Owszem aby poprawić obrazy dyfrakcyjne to możemy przysłonić LG odpowiednim pierścieniem zakładanym na stałe od góry , zamiast łapek , wtedy nasze obrazy dyfrakcyjne ulegną poprawie.Taki patent bez łapek a z nałożonym pierścieniem na LG stosowała m.in. Firma Intes Micro w swoich teleskopach takich jak Mak-Newton.Warto jednak brać pod uwagę że jeżeli zmniejszamy czynną średnicę LG to z automatu rośnie nam przeszkoda centralna C.O. maleje Światło "F" , zmniejsza się rozdzielczość , itp. i nasz instrument będzie dawał w praktyce obrazy z mniejszym kontrastem ze względu na większe C.O..Dlatego jak planujemy m.in. budowę np. Planetarnego Newtona to warto brać pod uwagę czynną rzeczywistą średnicę LG i tak dobrać LW aby było do tej Apertury czynnej odpowiedniej wielkości.Zatem wykonujemy odpowiednio większe LG np. D-265mm , potem wykonujemy maskę np. D-254mm , która ma też za zadanie trzymania nam LG w celi zamiast łapek , dobieramy odpowiednie LW aby było parametrami przez nas oczekiwanymi dobre i mamy , czynną Aperturę 10" z poprawionym obrazem dyfrakcyjnym , odpowiednią założoną C.O. i teleskop spełnia nasze w nim łożone oczekiwania.W końcu lat 80-tych zbudowałem kilkanaście Planetarnych teleskopów Newtona z własnoręcznie wykonaną optyką LG Sfera od D-110mm do D-215mm włącznie , już wtedy dobrze znałem te wszystkie Patenty z wykładów w Krakowskim PTMA a same Teleskopy dawały Piękne Obrazy Nieba. :D


--------------
Dominik Woś

Nie ma sensu stosowanie przesłony krawędzi LG zamiast łapek podtrzymujących lustro główne, tylko jej zamocowanie wlaśnie do tych łapek (można przykręcić niewielkimi wyczernionymi śrubeczkami).

Pozdrawiam,
Dominik

------------
Krzysztof P.

Cześć.

To już indywidualna sprawa każdego , zmniejszając czynną D LG , wypadało by zmniejszyć też nieznacznie odpowiednio LW , wszystko ma sens jak jest dobrze zaprojektowane , przemyślane i uwzględnione na samym początku naszego projektu.A wszelakie modyfikacje już gotowego instrumentu można również rozwiązywać na całą masę sposobów.Ważne aby efekt końcowy był zamierzony i tu właśnie jest pole do działania w ATM. :D

-----------------
Dominik Woś

Tutaj widać jak to jest zaprojektowane w przypadku RC250:

Obrazek

Obrazek
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9 (2020 bolid25)

Post autor: midimariusz » 02 paź 2021, 14:18

Mateusz F

Projekt został ukończony , bierzemy się za wykonawstwo. Po analizie zdecydowaliśmy się na lekką konstrukcję z duraluminium, gdzie elementami konstrukcyjnymi są baffle i łączące je słupki, tubus (wypełnienie czy potocznie rura ) będzie wykonana z polipropylenu rozparta od środka na słupkach.

Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić wagę przy zachowaniu doskonałej sztywności.

Tubus będzie łączony z dwóch elementów na środkowym wspólnym bafflu specjalnymi śrubami ze stożkami ustalającymi położenie obu części.

Poniżej kilka screenów z modelu 3D

Obrazek

Obrazek

***

Jeszcze jak to będzie wyglądało z osłoną :

Obrazek

------------
anatol1

Jak zamierzacie zamocować polipropylen do szkieletu?

------------
bolid25

Polipropylen to tworzywo które jest dobrze poddane, tak że będzie się dobrze rozpierać na słupkach konstrukcyjnych w postaci rulonu

---------------
Dominik Woś

Totalnie kiepski pomysł z tą osłoną. Wy chyba nie macie lub mieliście małych dzieci? Zerknijcie na Alledrogo "tunel do namiotu dziecięcego". Świetny pomysł moim zdaniem na osłonę do teleskopu tylko trzeba zmniejszyć średnicę i obszyć czarnym materiałem. Składa się genialnie do naleśnika i samoczynnie rozkłada (na zasadzie sprężyny). Przykładowe zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

-------
bolid25
Osłona ma być wewnątrz rurek tak aby można było na nich zamontować obejmy, wszystko jest dobrze przemyślane.

-------------
Mayeusz F
Kolego Dominiku .... rozumiem że to jeden z tych kiepskich żartów.

Osłona z polipropylenu była przez nas stosowana w 14" teleskopach. Tak że wierz mi że wiemy co robimy.

Poniżej zdjecie , powiedz mi teraz że to wygląda gorzej niż Twoja radosna gąsienica z allegro ....

Obrazek

--------------
anatol1
Nie będzie problemu z zachowaniem osiowości obu części tubusa? Wystarczy niewielka odchyłka prostopadłości bafli i łączących je prętów a końce obu części tubusa nie będą leżeć w osi. Obie części tuby muszą być idealnie prostopadłe do bafli-łączników, ciężko będzie to osiągnąć.
------------
bolid25
Przy obróbce CNC to żaden problem, wszystkie elementy wykonane będą z dużą dokładnością, nie ma szans aby coś nie pasowowało.
-----------------
Dominik Woś

No widzę, że jesteście z tych kolegów ... wszystkowiedzących i mających wszystko przemyślane. :lol: Nie lepiej być do końca otwartym na fajne pomysły? :D

Poza tym kto mówi, że osłona sprężynowa nie mogłaby być nawet wewnątrz rurek? Dzięki budowie sprężynowej sama dociskałby się do tych rurek po wewnętrznej stronie tubusa. Do tego osłona jest chyba głównie dla polepszenia kontrastu? Dla lepszego chłodzenia optyki mogłaby być w demontowana jeśli byłaby na zewnątrz?. Podobnie można byłoby ją zdemontować przy większym wietrze, gdyż taki długi tubus będzie sporym oporem dla wiatru. :wink: Zresztą widzę, że idziecie trochę pod prąd starając się zrobić teleskop o nietypowych gabarytach transportowych (rozkręcany z dwóch części ale nie składany?). :roll: Taki teleskop powinien być w pełni przenośny i składany do niezbyt dużej walizki. :D Nie mówię, że nie można tego przewieźć samochodem ale gdzie takie coś trzymać w domu?

Pewnie zaraz usłyszę, że "to w takim razie sam zrób i pokaż". :wink: Otóż nie planuję nic takiego robić, nie ma dla mnie planet na wysokościach obserwacyjnych, do Księżyca będą lepsze i bardziej kompaktowe teleskopy (SCT i Cassegrainy). Jednak Wam kibicuję martwiąc się trochę, że zmierzacie do katastrofy. :?

Macie już wstępne szacunki ile będzie ważyć ten tylko 8 calowy teleskop (z obejmami, wyciągiem, osprzętem)?

Pozdrawiam,
Dominik
---------------
snakersen
Chłopaki zbudowali własnoręcznie między innymi 20'' dobsona kratownice, przez który obserwowaliśmy wszyscy obecni na zlocie na Kudłaczach. I ja tam jakichś niedoróbek nie widziałem. Obrazy dawał cudne, nawet lepsze niż twoje fotki. :wink:
Tak więc nie martw się! Katastrofy nie będzie.
-----------
Dominik Woś


Świetnie, że 20" dawał obrazy lepsze niż zdjęcia, i w kolorze. :D

Czy aby ten pokazany projekt tubusa (nie jest to klasyczna kratownica) będzie może odporny na siły skrętne?

Co Wy tak się spinacie, krytyka jest potrzebna, to takie jednak spojrzenie z zewnątrz. :wink:

Jak ten teleskop ma być przechowywany?

Pozdrawiam,
Dominik
------------
Mateusz F
Kratownica dobsonie musi przenieść zupełnie inne siły. Tubus będzie głównie pracował na zginanie, momenty skręcające między bafflami będą minimalne, oczywiście zastosowaliśmy odpowiednie zabiegi konstrukcyjne ale o tym napiszę przy montażu teleskopu bo zdjęcia to najlepiej oddadzą.

Cały teleskop ma się składać do pokrowca 35x 70x 100cm i ma ważyć 9 kg.
----------
anatol1
Obróbka CNC to jedno a montaż to drugie. Konstrukcją nośną będą bafle połączone prętami. Żeby pręty wpuścić w otwory w baflach musicie mieć chociaż minimalny luz, nie może być to wszystko spasowane na zero. A każdy luz przy montażu to ryzyko odchyłek. A ogniskowa będzie długa i cały teleskop też więc precyzja wykonania musi być większa
Oczywiście nie chodzi o pustą krytykę, sam się bawię w ATM i stąd moje pytania. Życzę powodzenia w budowie i przede wszystkim radości z rozwiązywania kolejnych problemów konstrukcyjnych.
-----------
bolid25
Wszystko będzie odpowiednio wyosiowane oraz skręcony każdy element na sztywno aby odchyłka była niewielka. Z czasem będziemy prezentować nasze rozwiązania fotograficznie jak już będziemy składać elementy. Oczywiście wszystkie otwory i elementy wykonane będą z dużą dokładnością i minimalnym luzem.
--------------
anatol1
I kolejne pytanie - tuby będą wisieć na dobsonie - gdzie/do czego będą zamocowane koła osi poziomej?
------------
bolid25
Tuba będzie wisieć na paralaktyku z napędem, to nie będą teleskopy Dobsona, dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na wagę nie przekraczając 10 kg.
-----------------
Dominik Woś

Czy drabinka do obserwacji będzie w zestawie? :wink: Na jakiej wysokości będzie okular, zakładając, że na Dobsonie byłby już na wysokości wzroku stojącego dorosłego człowieka? Zakładam, że projekt nie jest tylko zoptymalizowany do obserwacji planet nisko nad horyzontem. :wink:

Mam wrażenie, że Wy te telekopy budujecie na zasadzie, "zobaczymy co i jak wyjdzie" i "będzie dobrze". Ale wtedy nie będzie miejsca na ewentualne poprawki.

Pamiętam jak robiłem tubus z karbonu do Newtona 12", to producent specjalizujący się w obróbce tego typu materiałów, zwrócił mi uwagę, że potrzebne będą maty włókna węglowego o różnych oplotach, aby mieć wszystkie rodzaje sztywności, w tym skrętną i wzdłużną pod kontrolą. Sztywność w Waszym przypadku będzie kluczowa aby teleskop trzymał idealną kolimację, gdyż co komuś po teleskopie z dobrym kontrastem, który daje rozmyte obrazy bez kontrastu. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
---------------
Mateusz F
Tuba nie będzie ciężka 9kg waży SW 200/1000 i wieszają go na EQ5 do wizuala.

U nas będzie to montaż LXD75 czyli o klasę nośności wyżej ( do 15 kg ) lub HEQ5
----------
Dominik Woś

Tyle, że 200/1000 to jest krótsza tuba (optyka F5 a nie F9). LXD75 już za bardzo nie nadaje się do SCT9,25 lub nawet 5 calowego refraktora, ze względu na wygaszanie drgań powyżej kilku sekund, pomimo, że "teoretycznie" ma nośność 30lbs. Problemem będzie nie waga ale długość tubusa i związana z nią siła skrętna na głowicę montażu. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
-------------
anatol1
Jak będą założone obejmy do tuby ? Jeśli nie ma gładkiego, równego tubusa to do czego obejmy będą przylegać ? Chyba, że macie jakiś inny patent na możliwość przesuwu i obrotu tuby żeby wyciąg był w wygodnym miejscu do obserwacji.
------------
Mateusz F
Ta konstrukcja nie jest typowa, oczywiście problemy mogą się pokazać, jak przy każdym prototypie. Staramy się zrobić to jak najlepiej i jesteśmy otwarci na konstruktywne i merytoryczne uwagi.
---------

tutaj pominąłem kilkanaście nic nie wnoszących do tematu postów
---------------
bolid25

Spokojnie nikt nas nie zniechęci do pracy nad teleskopami, robimy dalej swoje i idziemy do przodu,oczywiscie po to jest temat by wymieniać uwagi i dyskutować nad konstrukcją.
Poniżej fotografia podobnego konstrukcyjnie teleskopu znaleziona w sieci
Obrazek

--------------
optyk

Dominik Woś napisał(a):
Problemem będzie nie waga ale długość tubusa i związana z nią siła skrętna na głowicę montażu. :roll:

No właśnie! Chłopaki Bolid i Meteusz odnieście się do tego problemu, bo też mi się wydaje, że tuba 174cm długości to same problemy dla paralaktyka. Długie wektory sił itd. Co gdy zawieje nieco mocniej? :roll:

A co wy się tak uczepiliście tego EQ? Nie lepiej jakiś Dobson na platformie EQ śledzący planetki w dużych powerach?

P.S.
Akurat zasług za dobre obrazy z ich telepów nie przypisywałbym chłopakom, bo luster sami nie robili. Obrazy to sumaryczne jakości luster. A stabilność utrzymania dobrych obrazów, ewentualnie wygoda użytkowania to stelaż tej optyki czyli konstrukcja tuby plus dobry montaż.
Na temat ich projektów można dyskutować, bo każdy lubi co innego. Najważniejsze chyba, że twórcy ATM są zadowoleni sami z siebie. :idea:

----------------
bolid25

Mam w swoim zestawie planetarnego Newtona 150 w pełnej tubie o długości prawie 1400 mm i wadze około 10kg i z powodzeniem wieszam go na Eq5. Teleskop zachowuje się na tym montażu dobrze, nie występują uporczywe drgania, komfort obserwacji według mnie jest optymalny.
Przy większych planetarnych Newtonach dodajemy niecałe 200mm na stronę czyli nie wiele się zmieni pod tym względem. Teoria teorią, praktyka nie raz pokazuje co innego.
------------
Dominik Woś

Przecież to nie może być prawda, to jakiś żart z tymi odciągami linkowymi. :lol: Podajcie może link do strony tego ATM-owca, zobaczymy co on jeszcze ciekawego wymyślił. :wink:

A ustawianie montażu paralaktycznego na biegun (Polarną), na tym przyziemnym mini statywie to chyba w pozycji leżącej, stwierdziłbym nawet, że trzeba będzie zrobić lekki podkop. :lol: Chłopaki, nie idźcie tą drogą, nie lepiej zrobić klasyczną kratownicę tylko dzieloną z dwóch części? Albo może coś takiego:

8", F8:
Obrazek


Lub coś o takiej konstrukcji:

Obrazek

-----------------
bolid25

Tu fotografia wykonanego ponad 13 lat temu planetarnego Newtona 150 o długości 1360 mm i wadze 10,5 kg powieszonego na montażu bresser Eq5.
Obrazek

--------------
Krzysztof P.

Cześć Dominiku.

Koledzy Mateusz i Bracia "Bolidy" Krzysztof i Grzegorz to moi dobrzy Astro przyjaciele od lat , Świetnie że działają w ATM i tworzą coraz to lepsze i doskonalsze Teleskopy.Na pewno każda dobra porada i uwaga jest jak najbardziej w tym temacie wskazana.Wszyscy uczymy się cały czas. :D Ten środkowy sprzęt z Twoich wstawionych przykładowych Fotek na czarnym montażu EQ6 ORION ATLAS bardzo mi się podoba , takie coś na optyce od naszego Speca Pana Stefana bym sobie sam zbudował. :D Brak pełnej tuby a zastąpienie jej kratownicą to bardzo dobra sprawa , mniejsza waga , możliwość demontażu na mniejsze do przewozu gabaryty dużego sprzętu i co ważne a nikt jakoś o tym jeszcze nie napisał , taki Teleskop lepiej działa w praktyce , gdyż nie mamy wewnętrznego efektu termicznego "komina" jak w pełnej zamkniętej tubie i przez to też obrazy np. Planet czy Księżyca przy większym Powerze są stabilniejsze o ten właśnie fakt. :D

Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:
---------
optyk

Też jestem zdania, że 200/1000 na EQ5 średnio pracuje.
ale EQ6 nawet z tubą 10" już wyrabia.
-------------
Krzysztof P.

Cześć.

Myślę że zamiast Platformy może jak już Dobson z odpowiednio wyższymi bocznymi ścianami to z GO-TO np. SW i mamy wtedy już i lepszą stabilność , dokładniejsze prowadzenie wraz z wyszukiwaniem obiektów migiem. :D Kwestia tylko wypoziomowania i oglądamy. :D Opcji jest tyle ilu proponujących , pole ATM jest zawsze bardzo szerokie do działania , pełne różnych byle dobrze przemyślanych projektów czy koncepcji. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
---------------
Mateusz F

Części powoli schodzą z produkcji , na zdjęciu mocowanie LG , łapki do pająka i mocowanie wyciągu (surowe bez obróbki )
Obrazek
------------
bolid25

Mateusz do tygodnia będziemy mieć wszystkie elementy układanki, następnie obróbka, docinanie rurek i szpilek a później to już zostanie składanie i wykańczanie
-----------
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9 (2020 bolid25)

Post autor: midimariusz » 03 paź 2021, 14:08

bolid25

Wreszcie po problemach związanych z koronawirusem doczekaliśmy się optyki do naszych teleskopów planetarnych, niestety pracę bardzo opóźniły się przez brak optyki i nie zdążymy zbudować choć jednego teleskopu na tegoroczny zlot na Kudłaczach.
Na zdjęciu moje lustro 205/1779 o dokładności 1/12 P-V Strehl 0,98 oraz mniejsze lustro 120/875 o dokładności 1/13 P-V Strehl 0,97 do następnego projektu AstroScope Mini.
W najbliższych dniach ruszamy z pracami, konstrukcja z aluminium jest już wycięta.

Obrazek

--------
Całe dwie następne strony dotyczą prezentacji innego teleskopu użytkownika anatol1
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości