Budowa mobilnych teleskopów AstroScope 235/1400 (2019 bolid25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Budowa mobilnych teleskopów AstroScope 235/1400 (2019 bolid25)

Post autor: midimariusz » 01 paź 2021, 10:14

bolid25

Razem z kolegą Mateuszem ruszamy z budową trzech mobilnych teleskopów o wadze do 12 kg mieszczących się w jeden podręczny pokrowiec.
Pierwotnie miały być walizkowce ale problemy z wyważeniem przy tych parametrach optyki zmusiły nas do zmiany projektu. Cały projekt mamy już praktycznie gotowy, część elementów wycinanych CNC odbieramy w przyszłym tygodniu. Założeniem jest mobilny teleskop do wizuala o dobrych parametrach dający się zabrać w dłuższą podróż czy wakacje bez większych problemów z transportem.Optyka teleskopów potwierdzona certyfikatem średnio 1/12 L P-V o współczynniku Strehl 0,97
--------------------
Dominik Woś

Trochę za mała apertura będzie, co najmniej 11,5 cała byłoby lekkim kompromisem pomiędzy mobilnością i zasięgiem.

My do RPA "zatargaliśmy" Columbusa 12". :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
---------------------
bolid25

Większe apertury już są, teraz chcemy stworzyć coś nietypowego a zarazem uniwersalnego w obserwacjach.
----------------
Karol

12 kg jeden teleskop ? Sporo.
-----------------------
bolid25

Praw fizyki co do wyważenia teleskopu niestety nie da się przeskoczyć. Przy tak długim ramieniu tył musi być odpowiednio obciążony aby teleskop mógł dobrze pracować. Zawsze można zastosować większe płozy by zmienić środek ciężkości ale waga wiele się nie zmieni,dodatkowo chcemy aby całość mieściła się razem z płozami w jeden pokrowiec.
Postaramy się dzis wrzucić jakieś poglądowe rysunki.

***

Tak wygląda optyka do teleskopów, jej waga i wymiary lusterka wtórnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--------------------
Mateusz F

Na razie zamieszczę szkic obręczy klatki dolnej i górnej wraz z rysunkiem celi.

Zaznaczam że największy problem to nalezienie kompromisu między gabarytami i wyważeniem. Ustawienie środka ciężkości konstrukcji która ma być kompaktowa i po rozebraniu mieścić się w przyzwoitych gabarytach i jeszcze być dobrze wyważona to naprawdę spore wyzwanie.

W miarę postępu prac zamieścimy relacje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

------------------
bolid25

Im mniejszy teleskop kratownicowymi tym większe problemy z wyważeniem przy wadze obecnie produkowanych ciężkich okularów, udało nam się wszystko odbowiednio zbilansować.

-----------------
cellular.blank

Witam,
Certyfikat z badania cieniowego Foucault'a czy interferometru???
Można go zobaczyć???
Pozdrawiam,
Michał.

-------------------------
bolid25

Niestety nie da się zrobić lżej, to wychodzi z dokładnych obliczeń. Jedyna opcja to zrobić lżej ale dokręcać do celi zestaw przeciwwag co mnie osobiście nie bardzo się podoba. I tak może się okazać że trzeba lekko dociążyć tył przy zastosowaniu cięższych okularów, wtedy jeden ciężarek nie zaszkodzi mieć w zanadrzu.
Jesli chodzi o certyfikat to każdy dostał taki o to dokument z oznaczeniem swojego lustra, ja akurat trafiłem na lustro L1

Obrazek

-------------------
Karol

Tak jak pisałem, Wasza koncepcja tyle będzie ważyć. Inna konstrukcja pozwoliła by na mniejszą wagę (wiele jest przykładów w necie) ale z jakiś tam powodów zdecydowaliście się na taki a nie inny teleskop ("cherlawe" konstrukcje są np. zapewne mniej sztywne).

-------------------------
Mateusz F

Oczywiście da się to zrobić lżejsze ale nie warto, zaoszczędzony kilogram czy dwa wymusza radykalne zmiany jeżeli chodzi o zastosowany wyciąg, wyważenie czy po prostu cenę wykonania poszczególnych elementów.

Należy również pamiętać że to spora ogniskowa ( 1400 mm - F/6). Powoduje to znaczne odsunięcie klatki górnej od środka ciężkości, który trzeba jakość zrównoważyć. Konstrukcje widziane w sieci to z reguły F/4 - F/5 gdzie tego problemu nie ma.

----------------
bolid25

Pracę idą do przodu, mamy już wycięte elementy klatki górnej ,klatki dolnej, groty na rurki oraz ciezarki gdyby okazało się że trzeba dociążyć teleskop z okularami większego kalibru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

------------------
LVW

Takie projekty robi się w ten sposób, że całość ma lecieć na LG a do wyważenia stosuje się mały, ruchomy odważnik na rurce kratownicy. Przesuwa się go góra-dół wyważając całość zależnie od masy okularów. Proste i praktyczne.
Nie wiem dlaczego w Polsce wszystkie (prawie) ATM-y wyważane są w odwrotną stronę czyli dokładając obciążenie pod LG gdzie trzeba zawiesić znacznie większą masę niż w górnej części.


---------------------------
Mateusz F

Ma to swoje uzasadnienie w przyjętych założeniach i wynikających z nich konsekwencji.
Środek ciężkości powinien znajdować się w punkcie zaczepienia promienia płozy a więc mamy do wyboru :

1. Duże płozy żeby odsunąć punkt zaczepienia od klatki dolnej ( wyważamy teleskop dobierając promień płozy)

zalety: możliwie lekka konstrukcja , brak odważników
wady : nieproporcjonalnie duże płozy kłopotliwe do spakowania.

2. Regulacja poprzez doważenie bazując na płozach które dobraliśmy.

zalety: możliwość kompaktowego spakowania całości , małe wymiary
wady : konieczność doważenia klatki dolnej

Wybraliśmy świadomie opcje nr 2

--------------------------
LVW

Opcja trzecia - płozy nieco wyżej na klatce LG a co za tym idzie wyższy dobson i odważnik na kratownicy tak jak pisałem.

Oczywiście nie pije do was tylko wspominam akurat w waszym temacie. Mało kto to stosuje, "fabrycznie" chyba tylko obsessiony UL się trafiają z takim wyważeniem.

-------------------------
Mateusz F

Niestety nie wchodziło to w grę bo żeby dać płozy wyżej trzeba by znacznie zwiększyć grubość klatki dolnej żeby możliwe było możliwe takie zaczepienie płóz. Dodatkowo konieczny byłoby zwiększenie wysokości podstawy żeby klatka dolna się zmieściła.

Zwróć uwagę gdzie jest punkt zaczepienia w klasycznych dobsobach GSO czy SW 8"

-----------------------
bolid25

Musisz sobie zdać sprawę że to stosunkowo małe teleskopy i w obu wypadkach klatka dolna musi ważyć swoje, to jest mniej więcej walka o 2 może 3 kg mniej, trzeba byłoby to obliczyć. Po za tym ten ciężarek na rurkach o którym pisałeś nie będzie wcale taki lekki i może się okazać że gra nie jest warta świeczki,w większych teleskopach jest łatwiej to rozwiązać bo waga LG robi swoje.
Osobiście wolę mniejsze wymiary kosztem tych 2-3 kg i całość dająca się zapakować w jeden pokrowiec i tak mam teleskop o większej aperturze, zajmujący niewiele miejsca w bagażniku, ważący dużo mniej od nieporęcznej synty 8" na dobsonie, nie wspominając już o wadze 30 kg synty 10"

-----------------------
Mateusz F

Tak będą wyglądać gabaryty teleskopu. Klatka górna i dolna ma się "chować" w podstawie, a na dnie pokrowca mają być płozy złożone "w koło". Kratownica na tą chwilę będzie w całości ale planujemy wykonanie drugiej rozbieralnej przeznaczonej wyłącznie an wyjazdy a mieszczącej się w zasadniczym pokrowcu.

Pokrowiec będzie miał wymiary fi 400 x 300 wysokości. Zauważmy jaki jest zyska wagi i gabarytów względem np synty 10"
Obrazek

-------------------------
bolid25

Ten projekt również został dokładnie przemyślany, tu nic nie robi się na oko, posiadamy program do dokładnych obliczeń, nikt rozsądny nie będzie pakował pieniędzy w projekt który okaże się klapą. Wymiary spakowanego teleskopu jak dla mnie rewelacyjnie małe, a sam teleskop o ciekawych parametrach z małą obstrukcja centralną 21% i dobrą optyką,bedzie można powalczyć na dsach jak i uzyskać ostry, duży detal na planetach, takie są założenia.


***

fajnie że jest dyskusja można wymieniać poglądy, myślę że nasze tematy będą pomocne dla tych którzy będą chcieli pogrzebać przy swoim teleskopie


***

Jesli chodzi o jakość wykonania to pewnie nie gorzej niż czternastki, tu również poprzeczkę stawiamy wysoko jeśli chodzi o wykonanie, osobiście jeśli coś robię to zwracam uwagę na detale, nie może być dziadostwa.


***

Jeszcze chciałbym wytłumaczyć decyzję co do parametrów teleskopu, wybraliśmy optykę 235/1400 f/6 pod względem doboru okularów, przy tej swiatłosile teleskopy będą dobrze współpracować z okularami erfla w zasięgu każdego Astro amatora.


***

Na jesień będzie gotowa dodatkowa optyka o tych parametrach, narazie nie wiemy jaki będzie całkowity koszt budowy takiego teleskopu, tak czy owak ktoś może stać się posiadaczem jednej sztuki.Wszystko zależy od zainteresowania, wtedy można podjąć jakieś decyzje


***

Jest jeszcze opcja budowy podobnego teleskopu na seryjnej optyce GSO 250/1200, ciut większą optyka, a gabaryt podobny.

***

Jak narazie nie robimy tego w celach zarobkowych, jednak fajnie gdyby parę teleskopów poszło w świat, wtedy służymy pomocą

***

Pracę powoli idą do przodu, czas na obróbkę części metalowych, rurki i groty są już gotowe.

Obrazek

---------------------
Mateusz F

Cela praktycznie gotowa, tylko poskręcać i założyć gumowe łapki trzymające lustro od góry.

Obrazek

Obrazek

------------
bolid25

Cela wyszła super, ja osobiście dam okrągłe filcowe punkty podparcia, wiadome rzecz gustu, jedno i drugie rozwiązanie spełnia swoje zadanie

----------------------
LVW

A nie lepiej dać 3 podkładki filcowe pod lustro? Jak dasz więcej to może się okazać, że ciężar LG nie rozłoży się równomiernie a na 3 musi być po równo. No i okrągłe też lepiej.
--------------------
bolid25

Tu akurat przy tej wadze lusta nie ma to większego znaczenia. Można dać 6 kołowych mniejszych punktów odpowiednio oddalonych od siebie lub trzy punkty podparcia o większej średnicy.

-------------
Mateusz F

Cela wykonana na gotowo.

Obrazek

-----------------
bolid25

Cela wygląda super, powoli zaczyna się kompletowanie gotowych elementów, teraz ruszamy że sklejką

***

Powoli do przodu pracę postępują, tym razem wszystkie metalowe elementy zostały porządnie obrobione i są gotowe do składania oraz malowania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


***


Dalszy postęp prac w miarę możliwości czasowych, elementy stalowe złożone i gotowe do malowania proszkowego.
W następnej kolejności czekają na nas gotowe już wycięte elementy ze sklejki do składania i malowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


***


Na zdjęciu widoczne złożone wszystkie trzy klatki górne oraz dolne z zabezpieczonymi gwintami pod malowanie proszkowe.

Obrazek


***

To raczej zabawa i szlifowanie umiejętności, to taka nasza druga strona tego hobby, będą powstawać nowe ciekawe modele


***


wszystko mamy już praktycznie gotowe, zostało wykończenie i składanie.


***

Pracę posuwają się do przodu,stalowe elementy już po malowaniu proszkowym, dopracowaliśmy elementy ze sklejki tak aby wszystkie składały się w jedną całość do transportu w jeden pokrowiec.Waga złożonej konstrukcji na zdjęciu to niecałe 12 kg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---------------------
Mateusz F

Całość konstrukcji z założenia ma być lekka, kompaktowa i łatwa do transportu. Teleskopy powstają powoli ale konsekwentnie prace postępuja.
------------------
bolid25

Dokładnie Mateusz, tak jak przy budowie teleskopów 14" konstrukcja jest bardzo dobrze przemyślana z położeniem nacisku na jakość wykonania oraz łatwość użytkowania sprzetu.
-------------------
Karol

Boki Dobsona to sklejka 18 mm + 6 mm ? Ja bym dla mniejszego ciężaru i estetyki wykonał pióro (czyli podparcie pod płozy zostało by na poziomie 10-12 mm).

Jeśli stawiacie na lekkość to czemu boki Dobona są pełne ?
--------------------
Mateusz F

boki to sklejka 15 mm , maskownice zostały wykonane ze sklejki 5 mm i mają dodatkowe zadanie usztywnić konstrukcje.
----------------------
bolid25

Dodatkowo trzeba nadmienić iż sklejka jest na tyle lekka że przy tej wielkości podstawy wycięcie większego otworu czy dwóch w celu odchudzena podstawy nie wiele wniesie jeśli chodzi o mniejsza wagę.
-----------------
Soczi

Pomysłowością konstruowania wymiatacie.
....i to tak bez robienia wstępnie pojedynczej sztuki prototypu testowego?
...jak wy to robicie, że to wszystko jest zgrane już na etapie projektowania? :wink: :idea:

Szkoda tylko, że Sebastian z waszej ekipy jednak się pozbył tej pomysłowej konstrukcji w wersji 14", którą przecież sami dla siebie przygotowywaliście wcześniej, a teraz tak jakby zatęsknił znowu za mobilnym lusterkiem 14cali. :roll:
Te otwory w płozach 14-tek to wręcz symbol waszej marki :wink: i te słynne już teleskopy powinny zostać w waszym klubie na długo zamiast je odsprzedawać :!:
---------------------
bolid25

Wszystko powstaje na bazie projektowania w programie AutoCAD, można dokładnie określić wymiary, wagę, współpracujących że sobą elementów, po za tym wspólnie myślimy nad całym projektem ciągle go udoskonalajac w czasie. Właśnie zachowanie spokoju przy budowie przynosi świetne efekty minimalizujac ryzyko pomyłki w zasadzie do zera.
Jesli chodzi o płozy nie trzymamy się kurczowo jednego projektu, po za tym płozy muszą być pełne gdyż w pokrowcu będą stanowić na dnie podstawę dla całego teleskopu w postaci koła.
---------------
Mateusz F

Wrzucam wizualizację 3D podstawy ( można porównać jak wyszło w praktyce )

Obrazek

Obrazek


Klatka dolna
Obrazek

Cały teleskop będzie się prezentował mniej więcej tak
Obrazek

Obrazek

--------------
Soczi

Nie wiem czy już kiedyś ktoś o to pytał, ale jaki jest powód ustawienia wyciągu poziomo w tubach waszych, wszelkich ATM, a nie np. w kącie powiedzmy zbliżonym do 45st jak fabryczne tuby?
Czy to pod wygodne korzystanie ze stołeczka? ...ale i tak obserwując z pochyloną mocno tubą będzie raczej niewygodnie :roll:

--------------------
Mateusz F

Umiejscowienie wyciągu od boku w większym sprzęcie jest bezpieczniejsze, nie musisz nachylac się nad teleskopem przy oglądaniu niżej położonych obiektów i masz łatwiejszy dostęp do szukacza.

Chociaż w mniejszym, niższym teleskopie mogłoby to zdać egzamin, przemyślę temat.
------------------
Setaarius

Dla mnie po prostu to było za ciężkie i za duże gabarytowo. Waga Taurusa X2 i dodatkowo szersze. Przy małym mieszkaniu w bloku i 70 metrów do parkingu+drugie piętro to zniechęcało. Żeby zanieść wszystko plus walizka i inne graty na wypady musiałem robić 3 ciężkie kursy, a najgorzej było nad ranem jak człowiek wyczerpany, a strach zostawić taki sprzęt w bagażniku.
-----------------
bolid25

Model 3D wyszedł świetnie, wizualizacja teleskopu pokazuje jego zbliżony wygląd w rzeczywistości.
----------------
Mateusz F

Jeszce kilka ujęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---------------------
bolid25

Soczi - Po prostu tak jest najlepiej biorąc pod uwagę wygodę obserwacji np: podczas oglądania ze stołeczka.
Zawsze można wykonać dodatkowe otwory w obręczy klatki górnej i dowolnie manewrować kątem położenia wyciągu.

-----------------
Soczi

Tak jest wygodnie ze stołeczka tylko do pewnego zakresu pochylenia. Strzelca będzie ciężko eksplorować. :roll: :?
Z Taurusem 16cali zabawa na stojąco z klasycznym ustawieniem pod kątem wyciągu nie sprawiała mi żadnego problemu. Problem tu pojawi się jednak ze stołeczka ale kto używa stołeczka przy takiej kolubrynie?

Czyli tak jak piszesz najlepiej mieć otwory w klatce górnej na dwa ustawienia w zależności od potrzeby. :wink:
-----------------
bolid25

Podstawa jest dość wysoka, ewentualnie w planie jest wykonanie odpowiedniej skrzynki na której będzie można postawić teleskop, lub coś na zasadzie składanego trójnogu.

-----------------------
daniel24

Przyznam, że też trochę dziwię się, że konstruując 14" nie dążyliście do zmniejszenia wagi i gabarytów, no ale każdy ma inne priorytety ;) Za to ta 14" wygląda na stabilną konstrukcję, choć z mojego punktu widzenia bardziej stacjonarną.

----------------
bolid25

Teleskopy 14 nie są wcale takie ciężkie, dokładnie nie ważylem konstrukcji ale założę się że waga to może trochę ponad 30kg, postaram się go zabrać na wagę przemysłową i rozwiać wątpliwości Nie możliwy jest transport wszystkich elementów na raz na większe odleglosci, nawet gdyby teleskopy były lżejsze o te 5 kg
Niestety teleskop o tej aperturze to nie sprzęt do spacerowania pieszo, teleskopy kratownicowe przedewszystkim powinny się charakteryzować możliwością łatwego ich transportowania przenosząc na bliskie odległości do bagażnika samochodu dlatego nie chcieliśmy się bić za wszelką cenę o 5kg mniejszej wagi kosztem zwiększenia środków na ich wykonanie
Z perspektywy czasu nic bym nie zmienił w tych konstrukcjach a jestem bardzo krytyczny i kładę duży nacisk na jakość wykonania oraz kulturę pracy teleskopu, a pracują one bardzo preczyzyjnie w obu osiach przy bardzo dobrej sztywności konstrukcji. Warto przyglądać się wadze choćby SW 12 flex nie wspominając już o większym 14 modelu.
--------------------
Karol

Porównując jednak do innych kratownic Wasze 14-tki są ciężkie. Oczywiście tak chcieliście, mieliście powody by tak zrobić. Tak czy siak jakość ich jest wysoka.

---------------------
Mateusz F

Te 14" są lżejsze od synty 12" . Teleskop sam przenoszę do auta, a na miejscu obserwacji rozkładam w 5 minut.

Każda decyzja odnośnie materiału czy konstrukcji była przemyślana. Kryteria były :
1.Porządnie wykonane
2.Ładnie i estetycznie
3.Lekko

dokładnie w tej kolejności.
--------------------
bolid25

Czytając ta dyskusje można odnieść wrażenie że piszemy o teleskopach z żeliwa, a to raptem kilka kilo więcej od najlżejszych konstrukcji,dla mnie to śmiech na sali ewentualnie nieznajomość tematu. Teleskopy 14 były maksymalnie odchudzone, wystarczy troche pojęcia w zakresie technicznym by to dostrzec w temacie ich budowy.

Obrazek
---------------
daniel24

Dlaczego głupawą? Forum ma to do siebie, że daje możliwość wymiany spostrzeżeń - a mój post, który rozpoczął tę wymianę zdań, wcale nie był krytyczny. W zasadzie tylko wspomniałem, że ja położyłbym nacisk na nieco inne kwestie, mając wpływ na konstrukcję teleskopu. W niczym to nie umniejsza tym teleskopom, które z założenia mają służyć i odpowiadać Wam :)

Te dobsony Explore Scientific, które podlinkowałeś, jak i synty rozsuwane do jakichś wybitnie mobilnych moim zdaniem nie należą, właśnie przez wagę.
------------------
Mateusz F

Teleskopy miały być przede wszystkim porządne, ładne i estetyczne. W naszych warunkach są mobilne ,sam jestem w stanie załadować teleskop do auta na dwa razy i w 5 minut go rozłożyc. Waga to tylko cyfra która bardziej działa marketingowo i nie ma aż takiego przełożenia na rzeczywiste użytkowanie.

Zresztą superlekkie konstrukcje cierpią na kilka poważnych wad. Niedługo pokaże się wątek na ten temat, bo zostało mi lustro 13" i chcę taki teleskop zbudować jak uporamy sie z 230tkami.

Przy tej okazji rozwinę główne problemy i bolączki ultralightów.

---------------------
daniel24

Mateusz, dzięki za rzeczowe wyjaśnienie - nie wątpię, że wiecie co robicie. Jeszcze raz podkreślę, że z przyjemnością śledzę Wasze działania. :)
U mnie waga miała kluczowe znaczenie - mieszkając na czwartym piętrze w bloku mogę znieść swoją dwunastkę (15 kg) na raz. Mam wrażenie, że każdy dodatkowy kilogram przekroczyłby tę magiczną granicę i częstotliwość obserwacji byłaby mniejsza. Oczywiście mając krótszą drogę do pokonania ze sprzętem, sam fakt możliwości rozłożenia teleskopu może być wystarczający, z dodatkowym zyskiem na stabilności konstrukcji.
-----------------
bolid25

Daniel wiem że czujesz temat, dla mnie chodzenie na sporą odległość z syntą 8 byłoby kłopotliwe, nie mówiąc o większym gabarytowo sprzęcie.

----------------
Mateusz F

Wrzucam schemat złożonego teleskopu.

Płozy są składane razem w "koło" na dno pokrowca, na to wchodzi podstawa z klatką dolną. Klatka górna jest celowo oparta na wcięciach podstawy żeby zrobić miejsce na gałki kratownicy i kolimacji których dzięki temu nie trzeba będzie wykręcać.

Kratownica będzie złożona w osobnym pokrowcu zawieszanym "przez ramię" razem z kieszonką na szukacz i okulary.

Obrazek

----------------
Krzysztof P.

Cześć Koledzy.

Wasze Teleskopy są Klasa , oglądałem na naszym Zlocie Kudłacze 2019 i byłem pod wrażeniem.Moja jedyna że tak powiem mała uwaga.Zmieńcie te trzy ramiona mocowania LW na cienkie naciągane do sztywności śrubami z monetką blaszki jak np. mamy w teleskopach seryjnych SW.Grubość ich wpływa na jasność trzech spajków rozbitych w tym przypadku na sześć słabszych , przy pająku trój ramiennym.Druga sprawa , którą bym wziął pod uwagę to zamiast łapek na LG , pierścień zachodzący powiedzmy parę milimetrów , poprawi on też obrazy Dyfrakcyjne w stosunku do trzech łapek.Apertura powiedzmy zmniejszy się o np.5mm , ale korzyść moim zdaniem lepsza w praktyce.To takie moje małe osobiste dla Was propozycje.Ja już wstępnie Wam mówiłem że zamówię sobie u Was takiego Trusa 12"-14" ale z F 6 aby mieć mniejsze LW , to tylko kwestia czasu.

Powodzonka w Ekstra Pracach i Do Następnego Naszego Wspólnego Spotkanka Pod Gwiazdami. :D

Pozdrawiam Całą Ekipę Krzysztof. :wink:
--------------------
bolid25

Dziś udało się popracować troszkę przy teleskopach. Zostały uzbrojone płozy w tulejki, mufy do mocowania płóz, mocowanie elementów ze sklejki oraz złożyliśmy wstępnie jeden teleskop.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-------------------
lukost

Jako długoletni użytkownik i zagorzały miłośnik trussów mogę tylko zrobić wielkie oczy (o takie :shock: ) po przeczytaniu tego zdania. ;)

---------------------
Mateusz F

Proponuję jeszcze raz prześledzić temat i w szerszym kontekście, a nie robić wielkie oczy na zdanie wyrwane z kontekstu. Rozumiem że ta wypowiedź dotyczy 14" teleskopów z poprzedniego wątku.

Dla ułatwienia wyoślę jeszcze raz :

1.Waga u nas była ważna ale nie ważniejsza niż jakość.
2.Gdy koszty minimalnego obniżenia wagi były absurdalnie wysokie nie robiliśmy tego.
3.Waga to cyfra, bo czy teleskop który waży 34 kg jest istotnie cięższy od tego co waży 36 kg? ( a przy okazji ... czy obniżałbyś wagę o te 2 kg kosztem np. 2000 zł ? )
4.Teleskopy robimy pod siebie i nasze warunki logistyczno transportowe.

Teleskopy pokazane teraz ważą bardzo mało i są zoptymalizowane pod kątem przechowywania i transportu. Jednocześnie konstrukcja jest na tyle stabilna że nie boli jej to co cierpią wszystkie ultralighty.

-------------------------
LVW

To samo.
No ale każdy woli co innego. Może chłopaki na siłownię chodzą ;)
------------------
Mateusz F

Jestem w trackie robienia projektu do ultralekkiego teleskopu 13" ( zostało mi wolne lustro z przekładki )

Tym razem projekt będzie nastawiony na maksymalne odchudzenie konstrukcji, wtedy rozwinę temat. Założenia są takie żeby bazować na profilach aluminiowych nitowanych a miejsca gdzie są potrzebne gwinty uzbroić nitonakrętkami. Obawiam się jednak o sztywność i trwałość konstrukcji oraz podatność na przypadkowe uszkodzenia.

Temat założę jak już będzie co pokazać, ale wcześniej musimy dokończyć teleskopy nad którymi obecnie pracujemy.
-----------------------
bolid25

Widzę że temat wagi nadal aktualny, jeśli ktoś uważa że 14 calowy teleskop ważący trochę ponad 30 kg gdzie samo lustro to waga około 14 kg jest za ciężki to nie mamy o czym rozmawiać, lepiej niech kupi Vixena 50mm i zajmie się obserwacją mglawic w plejadach.

------------LVW

Następne pewnie z betonu odleją... :lol:

P.S.
Ludzie jaja sobie robią. Trzeba trochę pożartować jak pogoda taka chmurna

-------------
Mateusz F


Rejestracja: Poniedziałek 07 Sie, 2017 8:44
Posty: 587
Miejscowość: Andrychów
:lol: Jak kolega zamówi to chętnie wykonamy. Betonowa podstawa zbrojona prętami fi 16, żeliwne płozy kratownica z dwuteowników.

"będzie pan zadowolooony" :lol:
------------------
Krzysztof P.

Cześć Koledzy. :D

Ekstra sprzęty.Ja czekam na Premierę Planetarnego Newtona. :D

Pozdrawiam Wszystkich.Hej. :wink:
-----------------
bolid25

Już niedługo zaczniemy pracę nad planetarnymi, a premiera pewnie gdzieś na wiosnę będzie :D
------------------
Mateusz F

Trochę czasu minęło , my działamy dalej, w tym etapie wykonaliśmy ostatnie elementy przed finałowym skręceniem teleskopu.

- mocowanie LW
- rozpórkę płóz
- obróbkę obrotnic
- nóżki obrotnicy na których będzie stał teleskop
- stożki na śruby mocowania kratownicy

Elementy aluminiowe trzeba jeszcze pomalować proszkowo

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


-----------------
bolid25
Mateusz elementy są wykonane perfekcyjnie, teraz już ostatni końcowy etap czyli składanie teleskopów plus dodatkowe wyposażenie jak ubranka i pokrowce.
W przyszłym tygodniu jak wrócę to bierzemy się za to ostro bo nie mogę się juz doczekać pierwszego światła


***


powoli pracę dobiegają końca, dziś skończyliśmy składać podstawy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-------------------
Mateusz F

Mimo niesprzyjającej sytuacji, prace delikatnie idą do przodu.

Gotowe mamy już pokrętła do mocowania kratownicy ze specjalnie wytoczonymi stożkami z poliamidu.

Obrazek

Obrazek


***

Zasadnicze prace nad teleskopem dobiegły już końca, pozostaje dopracowanie detali :
- wykonanie osłony z polipropylenu klatki dolnej i górnej
- wykonanie "ubranka" na kratownice oraz pokrowców
- montaż stopki szukacza
- regulacja wyważenie i oglądanie 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

----------------
bolid25

Teleskop prezentuje się znakomicie, jeszcze trochę poprawek oraz prac wykańczających i czas na pierwsze testy.

--------------------
optyk

Panowie a z jakiego względu tak dużo orginalnych ATM-ów konstruujecie?
...bo poprostu lubicie wyzwania? ale po co wam po ponad 5 teleskopów na głowe?
...czy może właśnie dorasta nam kolejny ambitny TEAM, który będzie niedługo produkował komercyjnie, różnorakie, nietypowe konstrukcje pod klienta, jak to kiedyś bywało z początkami firm P.Sochy, Mirka D. i jego TAURUSA, konstrukcjami p.Płeszki, Columbusów JaLe czy Pablitusów Pawła R. ?
--------------
Mateusz F

Teleskopy budujemy dla siebie, po prostu "wymieniamy" cały osprzęt na własny ATM, tworzymy przy tym nietypowe konstrukcje bawiąc się przy tym wyśmienicie.

Każdy astro-amator który złapie bakcyla ma kilka teleskopów tak że to chyba normalne :lol: .

Nie planujemy zakalać firmy czy prowadzić działalności komercyjnej, komercjalizacja zabija radość z hobby.


***


W tych teleskopach są zwierciadła D 235mm F 1400 mm. 14" to zupełnie osobny projekt.

Ten teleskop to sprzęt typowo uniwersalny-wyjazdowy, składa się do niewielkich rozmiarów, nie trzeba brać na wyjazd drogich okularów ( można oblecieć na Erflach ) ze względu na F/6 a apertura pozwala powalczyć na DS.

Poniżej zdjęcie projektów ATM 14" i obecnego ATM 9"

Obrazek


-----------------
Maciekswinoujscie

Czesc
Jako byly posiadacz 14 moge powiedziec ze miescila sie do reno clio 2 mieszkam w bloku zero problemu z przenoszeniem pakowalem wszystko na jeden raz na 4 kolowy wuzek z raczka i do windy samochod pod blokiem skladanie i rozkladanie max 10 minut samemu zdnego opadanie przy ciezkich okularach jak i podnoszenia sie teleskopu przy zmianie okularu dlamnie ciezar byl zaletą tego teleskopu zreszta troche musial wazyc chlopaki maja tam przeciw wage przykrecaja ktora super spelnia zadanie jak by ktos chcial zalozyc 1kg okular
Pozdrawiam chlopakow i zaluje ze sprzedalem teleskop

Obrazek

------------------
bolid25

Dziękujemy za miłe słowa, z drugiej strony cieszę się że teleskop krąży po Polsce.

-------------
Maciekswinoujscie

A jakos wykonania jak dlamnie byla na bardzo wysokim poziomie zreszta teleskopy robicie dla siebie i to wam ma sie podobac i pasowac wszelkie rozwiazania techniczne i konstrukcyjne mi pasowaly i podoba mi sie ze nastepne teleskopy robicie na sprawdzonej juz konstrukcji z 14 cali

----------------------
Sznapi

Cześć, Jako nowy posiadacz 14' zakupu na pewno nie żałuję :D
Dodam ze mobilność teleskopu wg mnie jest na wysokim poziomie, sprzęt składa się bez problemu w 1 osobę i tak samo nosi na bliskie odległości do samochodu. Choć faktycznie z 4 piętra bez windy było by dość ciężko. Ale to wtedy zostaje coś w aperturze 150 bo żadnego trussa i tak byśmy na raz komfortowo nie znieśli no chyba ze tego co właśnie budujecie :)
Kawał dobrej roboty, sprzęt najwyższej możliwej jakości nie ma co porównywać do chińczyków a nawet większości ATM. Sprzęt cieszy oko zarówno przez okular jak i patrząc na niego tz teleskop :lol: .
Co do możliwości odchudzania nie widzę w tym przyszłości jeśli chodzi o AstroScope14 bo szkoda tracić sztywności. Uważam ze wasze 235/1400 również bedą zbudowane z taką precyzją i sztywnością i dywagacje czy powycinać otwory wszędzie gdzie się da by odchudzić teleskop o max kilogram wydają się bez sensu.
Pozdrawiam i czekam na projekt AstroScope20+

------------------
Mateusz F

Budowa teleskopów w zasadzie zakończona, wczoraj przeprowadziliśmy pierwsze testy i regulacje optyki. Teleskop pięknie trzyma sztywność i kolimacje, wyważenie zgodnie z obliczeniami.

Księżyc i wenus prezentowały się znakomicie, optyka od Pana Stefana jak zwykle pokazała klasę.


Pozostało jeszcze doszlifować pozostałe dwa egzemplarze i zamówić pokrowce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-------------
optyk

Jedyne dziwactwo, które już ktoś, gdzieś, kiedyś trafnie zauważył to te nietypowe ustawienie wyciągu pod kątem prostym a nie ostrym we wszystkich waszych konstrukcjach. :wink: Co do takich "maleństw" niezbyt ma sens.
Tak, wiem gdzieś wspominaliście, że wystarczy coś tam przewiercić dodatkowo, ale z tego co wiem nie są to tanie zabawki, gdy się odkupi ten ATM od was, więc lepiej gdybyście uwzględniali dwa położenia klatki jeszcze przed obróbką wykończeniową i malowaniem. :)
-----------------
Mateusz F

Takie ułożenie jest super wygodne jak siedzisz na krzesełku i oglądasz. Masz wyciąg ulożony ergonomicznie a nie "nurkujesz" nad teleskop
------------------
bolid25

Dziękujemy, wyszedł naprawdę super teleskop ze świetną optyką, uniwersalnym światłem f/6 jeśli chodzi o obserwacje i dobór okularów. To powiedzmy taka większa trussowa synta na dobsonie budowana na bazie bardzo dobrej certyfikowanej optyki z optymalnie małym lusterkiem wtórnym dającą obrazy ostre jak brzytwa!


***

Dziś przywiozłem sobie do domu swój egzemplarz aby go dokończyć i dopieścić detale po wcześniejszym złożeniu modelu Mateusza.

Obrazek

***
Obrazek

W piątek mieliśmy okazję na krótkie testy teleskopu, niestety pogoda nie pozwoliła na wiele. Skupiliśmy się oczywiście na księżycu, obraz piękny, krystalicznie czysty, widoczna trójwymiarowość w postaci wypukłości srebrnego globu, rewelacyjny efekt. Widać świetna optyka robi swoje, do tego niewielka obstrukcja centralna, czekamy z niecierpliwością na łaskawszą pogode

---------------------
Mateusz F

tak wygląda teleskop złożony do transportu, całość mieści się w gabarytach 40cm x 40cm x 40cm. Do tego pokrowiec na rurki, gałki i rozpórkę no i saszetka na szukacz z 2-3 okularami i można jechać na wakacje :lol:

Obrazek

Obrazek
---------------
bolid25

Dziś z Mateuszem u mnie w mieszkaniu dokończyliśmy mój egzemplarz, wszystkie trzy teleskopy są gotowe do obserwacji. Pozostało zamówić pokrowce oraz ubranka na kratownice.

Obrazek

--------------
Karol

Te "łapki" w górnej klatce, wokół obręczy wewnątrz służą to trzymania osłony przeciwświetlnej ? Jak (manges, rzep) ?

---------------------
bolid25

Tak to plastikowy odpowiednio docięty kątownik plus taśma dwustronną z mocnym klejem. kątowniczki bardzo dobrze utrzymują osłonę przeciwodblaskową, prosta i skuteczna metoda łatwa w demontażu

-----------------
Mateusz F

Dobre lustra od Pan Stefana wymagają godnej oprawy w porządny ATM :D

Teleskopy weźmiemy na zlot na Kudłaczach.


----------------
bolid25

Wczoraj przy okazji kolimacji maka Intes Alter M500 testowaliśmy na księżycu 235 Mateusza.
Obrazy z teleskopu to po prostu mistrzostwo, naliczyliśmy w sumie sześć kraterków w Plato w postaci jasnych punktów wewnątrz krateru, Drobne detale na księżycu są niesamowicie ostre i plastyczne co potwierdza jakość optyki deklarowaną na certyfikacie.

-----------------
daniel24

Gratuluję fajnego sprzętu i bardzo dobrej estetyki wykonania :)

Jakiś czas temu zastanawiałem się, dlaczego u nas tak mało popularne są trussy 8-10", których na zachodnich forach widać sporo. Taki sprzęt jest ultra mobilny (przy założeniu że dysponujemy samochodem), a możliwości dużo większe w porównaniu do wszelkich mobilnych tubek 4-5 calowych, które z całym osprzętem zajmują niewiele mniej miejsca.
Taki mały truss na szybkie obserwacje, a na dłuższe sesje co najmniej 14-16" to pełnia szczęścia gwarantowana :)
------------
bolid25

U nas w Polsce mało kto docenia dobry ATM na świetnej optyce, do tego ta dziedzina umiera śmiercią naturalną z powodu dużej ilości taniego masowo produkowanego sprzętu jak i innych przyczyn.
Małe składane teleskopy przy budowie to wydatek dużo wyższy w porównaniu do podobnego masowo produkowanego sprzętu, dlatego w Polsce prawie nikt tego nie robi. Wszystko zależy od dostępu do dobrej optyki, budowanie teleskopu ATM na fabrycznych lustrach mija się z celem moim zdaniem
----------------
Dominik Woś

Przez lata przyzwyczajano nas, że tanie, czyli chińskie, znaczy też dobre. :wink: Zauważ, że szukający na forumowej giełdzie teleskopu, szczególnie nowicjusze, szukają na przykład Newtona 8-10" a nie konkretnej, uznanej marki. Ale może sytuacja się teraz zmieni, chociaż wątpię, i ludzie zaczną wybierać lokalne produkty, dające w Polsce miejsca pracy i zazwyczaj dobrej lub bardzo dobrej jakości. :D Po trosze jest to też wina samych sklepów i producentów, nie mogą lub nie chcą przebić się z ciekawą ofertą na rynek. Z ATM jest ten problem, że po pierwsze nikomu się nie chce, a po drugie jest to trochę droższa "zabawa".

Pozdrawiam,
Dominik

---------------
Karol

I słabego jakościowo. I to nie tyczy się tylko teleskopów. Ogólnie jest taka tendencja. Ludzie wolą kupić np. wkrętarkę za 100 zł dziesięć razy niż raz a solidnie za 400-700 zł.

Dobry Newton 8" nie kosztuje 1500 zł ... Dlatego ATM się opłaca finansowo jak najbardziej. Nawet jeśli koszty sięgną 2000 zł to nadal względem dobrego produktu te koszta są małe. Bo nie można porównywać ATM 8" z Syntą 8" ...

PS. Szkoda, że nawet gdy chcesz zrobić ATM to w PL lustra nie da się dostać. A jeśli już to kto robi, gdzie, za ile jest wielką tajemnicą poliszynela.

-------------
anatol1

Uwielbiam ATM mimo, że zawsze wychodzi drożej niż fabryka (w sumie zależy jaka, chińska na pewno) ale wiadomo co się ma.
Do takiej zabawy trzeba mieć jednak trochę miejsca i narzędzi, w bloku się nie da. Poza tym jakieś tam umiejętności manulane, trochę wiedzy technicznej i wyobraźni też się przydaje.
Kiedyś połowę napraw samochodów robiło się samemu teraz już mało kto grzebie przy aucie , takie czasy.
Ale w takim USA ATM jest ciągle żywy mimo bogatszego społeczeństwa.

------------
Karol

Anatol1 - Wątpię. Jeśli porównasz sprzęt tej samej jakości z ATM, którego robisz sam (choć optykę robi ktoś inny, komuś zlecasz cięcie CNC) to i tak myślę, że się opłaca.

Akurat tu nie jest to tylko kwestia lenistwa, wygody tylko tego, że teraz auta mają tyle elektroniki czy po prostu są coraz bardziej zaawansowane, że nie każdy wie jak naprawić.
---------------
daniel24

Medal ma dwie strony. W zasadzie dzięki tej taniej chińszczyźnie bardzo duża część społeczeństwa może stać się posiadaczem taniego newtona 8", którego możliwości w wizualnej astronomii amatorskiej są bardzo duże.
Jednak oczywiście im bardziej zaawansowany etap hobby, to chciałoby się nabyć sprzęt lepszej jakości, a może bardziej mobilny - kosztem rozwiązań konstrukcyjnych, powodujących wyższą cenę. Ja chcąc przesiąść się z seryjnego newtona, rozpocząłem poszukiwania wśród naszych producentów teleskopów kratownicowych.
Zgadzam się z przedmówcami

Pomijając u mnie brak warunków do zorganizowania sobie warsztatu w mieszkaniu, mam wrażenie że nieseryjna optyka to jakaś szara strefa ;)

Będąc od 13 lat w tym temacie, ciekawych nowości na naszym rynku jak na lekarstwo. W zasadzie przewijają się te same sprzęty, czasem po drobnym liftingu: Synta i GSO na dobsie (wcześniej popularne były Meade LB), EDki, maki i krótkie achromaty SW/Bressera. Nawet klasyczne SCT celestrona, mega popularne za oceanem i będące tam synonimem komercyjnego teleskopu "dla każdego", bywają u nas niedostępne przez wiele miesięcy.

----------
Karol

Nadal przy tych samych rozwiązaniach jak Synta ale robiąc teleskop solidnie będzie lepszy od masówki. Tylko cena będzie oczywiście wyższa.
Nie sensu porównywać fabrycznego Newtona kratownicowego lub ATM z Syntą, która ma zupełnie inną konstrukcję. Jeśli już to z SW 18" czy 20" (kratownice). Z Syntą 8" można porównać np. Oriona w pełnej tubie.

-------------
bolid25

W bloku również można wiele zrobić podstawowymi narzędziami a część elementow do wykonania zlecić komuś z zewnątrz. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać bo żeby zrobić coś na wysoki połysk trzeba zwracać uwagę na dopracowanie sprzętu w najdrobniejszych detalach, profesjonalne lakierowanie czy malowanie proszkowe,użycie śrub, nakrętek, szpilek i innych elementów z nierdzewki. Generalnie chodzi o trwałość wszystkich elementów na upływ czasu, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne tak aby teleskop dobrze służył przez długie lata.
-----------
Mój blog

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Budowa mobilnych teleskopów AstroScope 235/1400 (2019 bolid25)

Post autor: midimariusz » 01 paź 2021, 12:07

Informuje, że niektóre posty użytkowników mogły się nieoczekiwanie przez przypadek usunąć lub się nie skopiować.
Za skasowanie postów oczywiście przepraszam.
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości