Przeróbka lunety ZT 15-60x66 DAL (2014 bolid25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Przeróbka lunety ZT 15-60x66 DAL (2014 bolid25)

Post autor: midimariusz » 01 paź 2021, 08:58

bolid25
Witam.Czy ktoś przerabiał wymienioną w temacie lunete pod kątem wymiennych okularów.Czy jest ogólnie sens inwestować w to szkiełko?

Obrazek

-------------------
narianowski
Strasznie w kosmos pojechany zoom,co zazwyczaj idzie w parze z obiektywem który swą klasą nazwijmy to nie imponuje.
Ja na pewno spróbowałbym wykorzystać go jako szukacz kątowy,myśle że przerobienie nie byłoby specjalnie trudne.Zaznaczam że to tylko moje zdanie.
Powodzenia.
---------------------
bolid25
To rosyjskie szkiełko więc jakość obiektywu powinna być dobra,zresztą jeszcze nie mam okazji sprawdzić bo luneta nie jest u mnie w domu.Po przeróbkach lunety ZRT dawały znacznie lepsze obrazy,w tym wypadku może być podobnie.Konkretnie chodzi aby zrobić z tego fajny refraktorek z wymiennymi okularami do obserwacji przyrodniczo-astronomicznych.
-------------------
Robert41
rzerobić na pewno się da. Nie powinno być to trudne. Tyle że przy dzisiejszym rynku sprzętu takie przeróbki mają sens jeśli głównym celem jest zrobienie tego dla własnej satysfakcji i ekonomiczna strona przedsięwzięcia nie jest najważniejsza.
---------------------
marianowski
Tak jak Robert41 pisze,wtedy na pewno jest sens.
Radzeckie wyroby optyczne były na ówczesny czas na prawdę extra,o teraźniejszych rosyjskich niewiele wiem,musisz sam kombinować,może w międzyczasie znajdzie się użytkownik takiego modelu i coś rzetelnego na temat skreśli.
Jeśli masz smykalkę do takich zabaw,na Twoim miejscu próbowałbym,szczególnie gdy nad głowami prawie dwa miechy bez zmian,buro i szaro.
-----------------
bolid25
Właśnie w tym problem że w sieci o lunecie nie ma praktycznie żadnej wzmianki,na pewno fajnie by było poznać opinie użytkownika tego sprzętu.Może się okazać że po przeróbce będzie z tego świetny refraktor,wtedy z pewnością włożony koszt w lunete będzie się opłacał.

***

Luneta dziś do mnie dotarła,model w wyśmienitej kondycji wizualnej jak i optycznej,rocznik 89.Jestem po pierwszych balkonowych testach gdzie luneta daje bardzo ostre obrazy z niewielką abberacią chromatyczną.Nie byłem optymistycznie nastawiony do okulary z zoomem ale tu luneta mnie zaskoczyła pod względem ostrości w każdym zakresie powiększenia.Jestem prawie 100% pewien że po przeróbce będzie można wyciągnąć jeszcze więcej z tego obiektywu,bo jest na prawde świetny.
--------------------
Janusz P.
Skoro przed przeróbką dobrze się spisuje to po jakie licho psuć bardzo dobrze działającą rzecz :arrow: :roll: :oops:
---------------
Jupiter1969
Luknij dziś na łysego i daj znać jak się spisuje,też chcę sobie sprawić takie ustrojstwo.
------------------
bolid25
Właśnie cały czas zastanawiam się czy to ma sens,po przeróbce luneta straci wartość kolekcionerską.


***

Niestety pogody brak,ale oczywiście napisze kilka zdań na temat obserwacji jak tylko nadarzy się okazja.

***

Kilka obiecanych uwag obserwacyjnych.Przy obserwacjach księżyca w każdym zakresie powiększenia widoczna lekka abberacja,jednak nie jest ona aż tak uciążliwa,za to ostrość detali na tarczy księżyca na wysokim poziomie co świadczy o dobrej dokładności wykonania obiektywu.Za kilka dni gdy "ubędzie" księżyca będzie można się delektować ciekawymi widoczkami.
Następnym obiektem na który wycelowałem lunete był Jowisz.Przy powiększeniu 15x widoczna zielonkawo-zółta tarczka z czterema księżycami jak szpileczki.Zielonkawy zafarb planety to efekt niezbyt dobrego odwzorowania bieli jakie daje luneta,ale taki urok rosyjskiej optyki z tego czasu.
Powiększenie 60 krotne to już wyraźnie widoczne dwa pasy,oraz pociemnienie na biegunie.Niestety firmowy statyw do obserwacji astro się nie nadaje,ciężko wygasić drgania,potrzeba tutaj solidnego stabilnego statywu,większego powiększenia(100-120x) i można będzie wycisnąć więcej podczas obserwacji planetarnych.
Jeśli chodzi o gwiazdy bardzo ładnie prezentują się plejady,refraktorek ładnie punktuje gwiazdy ale do dokładnych testów potrzeba bezksiężycowej nocy.
Tego wieczoru w polu widzenia lunety znalazł się również trapez w M42 oraz kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) widoczna jako rozmyty owalny obiekt z wyraźnie jaśniejszym środkiem.
Jako sprzęt turystyczno-astronomiczny luneta wypada na prawde dobrze,w moim odczuciu przy obserwacji Jowisza zabrakło powiększenia i to jest taki mały mankament gdyż przy obserwacjach planetarnych można wycisnąć z niej o wiele więcej.

--------------------
Robert41
Jeśli jest całkowicie sprawna trochę szkoda ją rozbierać by zmontować refraktorek, tym bardziej że aby to zrobić naprawdę porządnie trzeba ponieść spore nakłady- robienie tego jako jakąś prowizorkę mija się moim zdaniem z celem...
Ale przynajmniej wiadomo że szkiełko samo w sobie jest dobre i jak się gdzieś pojawi jakaś uszkodzona sztuka ze sprawnym obiektywem warto zająć się remontem.
--------------------
pawel25

Rejestracja: Sobota 11 Cze, 2011 14:48
Posty: 149
Witam ! Tej lunetki akurat nie znam, ale niedawno zbudowałem refraktorek na podobnym obiektywie od ZRT i muszę powiedzieć że nie żałuję swojej decyzji. Obrazy bardzo zyskały na ostrości i kontraście, w pełni wykorzystując możliwości tego obiektywu.
Każda sroka swój ogon chwali, ale ja mam jeszcze trzy inne fabryczne refraktory i mogłem sobie porównać obrazy. Krótko ogniskowy SW 102-500 mm nawet się nie umywa do modyfikowanej ZRT. Długo ogniskowy Bresser Polaris 102/1000 daje podobne obrazy, oczywiście po ustawieniu podobnych powiększeń, a jedynie w triplecie ED APO Barska Magnus 80/560 obrazy są z minimalnie mniejszą aberracją. Zastosowanie wyciągu 2" od SW 102/500 umożliwia korzystanie z różnych okularów, jak też podłączenie aparatu fotograficznego. Dodam że moja konstrukcja jest odwracalna i zawsze mogę zakręcić obiektyw do oryginalnej tuby. Po zakończeniu budowy należy koniecznie sprawdzić kolimację i odpowiednio ją skorygować. Jeżeli uda ci się odkręcić obiektyw nie niszcząc tuby, to możesz spróbować zrobić coś podobnego. Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie zbudowany sprzęt, a nabyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.
Pozdrawiam Paweł. Tutaj kilka zdjęć z budowy

https://www.fotosik.pl/u/Pawel103/album/1716598

Na jednym zdjęciu refraktorek jest założony na głowicę EQ 5 wraz z szukaczem 8x50 i też mojej konstrukcji szukaczo -guiderem z obiektywem 60mm.
---------------
Robert41
paweł25 - fajny refraktorek :)
I widzę że wyciąg od mojego Celestrona dzielnie się w nim spisuje :D
--------------------
Pawel25
No tak Robert, też masz swój udział w budowie tego refraktora :) Zmodernizowany przez ciebie wyciąg świetnie się sprawdza, zero luzów i bardzo płynne ustawianie ostrości na podpiętym Canonie :D
----------------
Robert41
A jak z zaparowywaniem obiektywu? stosujesz jakiś demontowalny odrośnik czy grzałki?
-----------------------
Pawel25
Mam i grzałkę i zdejmowany odrośnik z kari-maty, zapinany na rzepa. Jak jest mała wilgotność to wystarczy sam odrośnik i nie zapinam grzałki. Wiadomo, energia elektryczna w polu jest cenna jak na Apollo 13 :)

***

Z obiektywu od uszkodzonej lunetki rosyjskiej 20x60, zbudowałem też większy szukacz, który daje tak dobre obrazy że może też służyć do przeglądu nieba. Ogniskowa tego szkła to tylko 265 mm i z okularem 30 mm powiększenie wynosi 8,8x a źrenica wyjściowa prawie 7 mm. Po założeniu okularu 15mm to już prawie 18 krotne powiększenie, a okular typu erfla o kącie 70* powoduje wysoki komfort obserwacji. Plejady przy tym powiększeniu to bajka ! Do większych powiększeń niż 20x ta lunetka raczej się nie nadaje, ze względu na wysoką aberracje chromatyczną. No ale to tylko obiektyw lornetkowy. Poza tym przy powiększeniu do 20x , to w zupełności wystarczy zwykły statyw foto. Więcej zdjęć tutaj http://www.fotosik.pl/u/Pawel103/album/1717340

Obrazek

-------------
bolid25
Bardzo fajny refraktor Ci wyszedł,tak właśnie myślałem obiektyw może dawać lepsze obrazy z dobrym okularem jednak na razie nie będe przerabiał lunety.Obecnie służy mi do obserwacji przyrodniczo krajobrazowych i tu spełnia swoje zadanie w 100%.Do celów astro mam inny sprzęt i w tym wypadku szkoda niszczyć oryginalnej lunety.
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości