Budowa teleskopu Cassegraina 150 w układzie Dall Kirkham (2009 bolid25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Budowa teleskopu Cassegraina 150 w układzie Dall Kirkham (2009 bolid25)

Post autor: midimariusz » 01 paź 2021, 08:48

bolid25
Powoli ruszam z realizacją nowego projektu czyli budową teleskopu Cassegraina.Do budowy użyte będą praktycznie te same materiały które uzyłem do budowy planetarnego teleskopu Saturn.Optyka teleskopu posiada następujące parametry:
-lustro główne elipsoida ze szkła boro-krzemowego o średnicy 150mm.
-ogniskowa lustra głównego 869mm
-lusterko wtórne sferyczne -375mm
Wykonawca optyki zagwarantował bardzo dobrą jakość luster,zresztą tak jak w przypadku teleskopu SATURN obrazy są znakomite.Pierwszym etapem budowy będzie wykonanie tubusa wraz z baflami.Prawdopodobnie tube wykonam z rury PCV o średnicy 200mm,bafle oczywiście ze sklejki.Do budowy celi oraz dekoracyjnych elementów teleskopu użyje aluminium ze względu na trwałość.Pocieszającym faktem w przypadku budowy tego teleskopu jest to że nie będzie trzeba wykonywać obejm,wystarczyć będzie sam devotail przytwierdzony do tubusa co zmniejszy koszty budowy teleskopu:)
Zamieszczam jeszcze fotke gotowej optyki:

Obrazek

-------------
pablito
Krzysiek, a dlaczego akurat Dall-Kirkham? Zakładam, że będzie to sprzęt typowo planetarny bo z tego co wiem ten system z rodziny "cassegrainowatych" jest obarczony największą komą.
Czy za optykę klasycznego Cassegraina trzeba dać dużo więcej?

P.S. Mój komplet luster do Casska leży od roku i czeka i czeka... :oops:
-----------------------
bolid25
Paweł zdecydowałem się na Dalla gdyż optyka do klasycznego Cassegraina byłaby dużo gorszej jakości.Sprzęt ma być i tak typowo planetarny,więc wolałem postawić na jakość,pozatym zauważ że Mewlon 180 to też typowy Dall Kirkham. :D
--------------------
Krzysztof_P
Mewlon to typowy Dall Kirkham który jest produkowany masowo więc najprostsza figurowo w tym przypadku optyka bez większych problemów z wykonaniem powierzchni spełnia wymogi : ilość i przyzwoita jakość. Natomiast budując teleskop jednostkowy można mieć dużo lepszy instrument optycznie niż produkowany seryjnie w ładnej oprawie za grube pieniądze , tani optycznie w wykonaniu ale z porządnym logo no i oczywiście estetyczno-mechanicznie . Pamiętajmy iż najlepsza optyka to dzieło rąk ludzkich w tym amatorów tego rzemiosła. Teleskop typowo planetarny powinien posiadać Światłosiłę 1:15-1:20 gdzie zastosowane jest stosunkowo niewielkie lustro wtórne którego wielkość w znacznym stopniu przekłada się na jakość obrazów. Czytałem kiedyś taki test porównujący w obrazach MEWLONA i MAKA SW w zwiazku z czym nabyłem tegoż Maka i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam Krzysztof.
-----------------------
bolid25
Dokładnie jak pisze Krzysztof najlepsze lustra wychodzą z pod ręki dobrego fachowca,i żaden masowo tani produkowany teleskop im nie dorówna.Ostatnio obserwowałem nowo zbudowanym newtonem,i powiem szczerze że róznica w obrazach jest widoczna.W zadnej masowo produkowanej 150 siadce nie widziałem tak ładnej M13,M57,to samo dotyczy księżyca i jowisza,obrazy znakomite.Potocznie twierdzi się że samodzielna budowa teleskopu się nie opłaca,ja twierdze że właśnie opłaca się pod warunkiem że mamy do dyspozycji bardzo dobrą optyke.
-------------------------
grzybu
Jaka jest przewaga układu DK w porównaniu do zwykłego Cassegraina? Jak rozumiem chodzi tylko o łatwiejsze wykonanie luster?
--------------------
bolid25
Optyka do Cassegraina D-K jest łatwiejsza do wykonania,co za tym idzie szlifierz jest w stanie wykonać dużo lepszy,dokładniejszy optycznie układ luster od klasycznego Cassegraina.Dokładność maksymalna dla zwykłego Cassegraina to około 1/8 lambda,natomiast D-K to zakres od 1/16 w zwyż cytując wykonawce luster do mojego teleskopu.
----------------------
Krzysztof_P
Witam. Panowie wszystko pięknie i ładnie ale generalnie już to, jeżeli dokładność wyjściowa całego układu optycznego jest rzedu 1/7-1/8 Lambda to naprawdę wiecej nam do szczęścia nie trzeba gdyż praktycznie nie odróżnimy takiego ukladu od dokładniejszego w wizualu. Pamietajmy o tym iż mniejsza obstrukcja tym lepsze obrazy ale również nie do przesady aby lustro wtórne nie było za małe i aby pracowała cała powierzchnia naszego głównego lustra. Generalnie dlatego właśnie np. długoogniskowy Newton którego jedynym minusem jest mała mobilmność i nieporęczność , bije na łeb i szyję wszystkie telepy razem z Makiem wzięte , oczywiście mam tu na myśli obserwacje typowo planetarne jak i Ksieżyca. Pozdrawiam Wszystkich ATMOWCÓW i Życzę wytrwałości w budowie gdyż naprawdę się opłaca.
------------------
danio115
Temat trochę zastygł, więc odświerzę :wink: Jak tam postępy w budowie? Są jakieś? :wink:
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości