Budowa teleskopu 300/1500mm na montażu dobsona. (2007 bolis25)

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Budowa teleskopu 300/1500mm na montażu dobsona. (2007 bolis25)

Post autor: midimariusz » 30 wrz 2021, 14:23

bolid25
Właśnie dziś stałem się szcześliwym posiadaczem lustra 300/1500mm.Zawsze chciałem mieć teleskop, w który włoże troche swojej pracy i pomysłu,a zarazem który będzie niepowtarzalny.Zaleleżało mi aby optyka w teleskopie była wysokiej jakości.Wykonawca lustra zagwarantował dokładność rzędu 1/16L i rzeczywiście lustro wygląda na solidnie wykonane.Teraz stoje przed wyzwaniem zapakowania tego szkiełka w solidną obudowe,tak aby całośc była równie dobra jak same lustro.Prawdopodobnie będzie to teleskop kratownicowy,który będe mógł swobodnie wozić na miejsce obserwacji.Licze również na pomoc doświadczonych kolegów w budowie teleskopu :wink: O wszystkich pracach związanych z budową teleskopu będe dzielił się z wami na tym forum.Zyczcie mi powodzenia.DZIĘKUJE.


***


Zbyszku cele prawdopodobnie wykonam z aluminium z 6 punktami podparcia,od przodu lustro zabezpieczone będzie czterema gumowymi podkładkami tak aby nie wypadło z celi.Ogólnie wszystko na czym trzymać będzie się lustro planuje podeprzeć gumą tak aby mogła pochłaniać naprężenia samego zwierciadła.Tubus prawdopodobnie wykonany będzie ze sklejki w kształcie kwadratu,oczywiście reszta to konstrukcja kratownicowa...

----------------------------
Zbyszek
6 punktow podparcia to malo dla tak duzego lustra . Daj moze jeszcze min 3 troche blizej srodka poniedzy tymi 6 .
" Slupki" boczne , o ktore bedzie opierac sie lustro jak jest po skosie to moze zamiast 4 daj 6 ?
Zamiast gumy mozesz uzyc " filcowych" podkladek co pod nogi krzesel przykleja sie .
Jak juz wszystko poskrecasz to lustro musi dac sie przekrecic w celi, ale aby nie latalo .
------------------
Pablito
Bolid ,nie mogę się nie odezwać mając optykę z tego samego źródła. A nawet powiem więcej Ty masz moje lustro a ja mam Twoje :wink:
Widzę, że skłaniasz się ku koncepcji kratownicowej, którą już dawno Ci polecałem. Oczywiście jak tylko uporam się z platformą (właśnie elektronika ma wizytę u Leszka Jędrzejewskiego, reszta gotowa) to zabieram się za projektowanie teleskopu. Mamy o tyle dobrze, że parametry też są identyczne (300/1500) więc będę służył każdym pomysłem. Nie będę się bawił w pełne "rękodzieło". Wycinkę elementow ze sklejki zlecę na laser lub frezarkę CNC, mam dostęp do CAD'a i firm zajmujących się wycinką (tu już odpłatnie...).
Moim zdaniem nie należy lekceważyć problemu budowy celi do lustra bo to dość newralgiczny punkt budowy. Skłaniam się coraz bardziej do zlecenia tego osobie, która zrobi to jak należy w oparciu o doświadczenie. Myślę o celi "pływającej" opartej na 9-ciu punktach. Jeśli ktoś ma namiar no "dobrze i niedrogo" to proszę o kontakt. Bolid, jeśli też się zdecydujesz na zlecenie celi to może zlecenie na dwie będzie korzystniejsze na cenie :idea:
Pozdrawiam i również kibicuję
----------------
Zyszek
"Plywajace" punkty podparcia wymagaja wlasciwej konstrukcji i wykonania wag. Jak sie domyslam to tafla szklanna waszych luster byla rowna i prosty sztywny pierscien z stalymi punktami podparcia zda jak sadze egzamin. Ten pierscien moze byc nawet z grubszej sklejki wodoodpornej .
-----------
staszekpapis
Jeżeli lustro jest z '' pyreksu'' i ma grubość powuzej 30mm nie potrzebuje 6-ciu punktów podparcia.Wystarczą 3.Łapki podtrzymujące lusto winny być tak skonstruowane by dociskały lustro z boku,wyłożone wewnątrz skórą by docisk był łagodny ale na tyle silny by lustro nie mogło się obracać.Górna czzęść łapki winna mieć wypustke/zagięcie/ i na szerokość fazki i to w zupełnośći zabespiecza lustro przed wypadnięciem.
Ta wypustka nie powinna dociskać lustra z góry a tylko stanowić zabespieczenie.
-----------
zbyszek
Sa 2 lustra to moze jedno bedzie mialo 3 a drugie 9 punktow podparcia?
W 3 punktowym podparciu tak duzego lustra na pwno wyjda deformacje .
Przymocowane lustro do celi jak nie jest do niej klejone musi dac sie obrocic, inaczej jest za mocno skrecone. Nie moze w niej przesuwac sie ale krecic nim powinno sie dac. To z moich doswiadczen z kilkoma telepami .
30o mm lustro wazy min 5 kg , ma duza srednice i 3 punkty podparcia to za malo w/g mojego wyczucia . Mozna policzyc jakims programem / newtonian?/ , ale jak zauwazylem to podobnie wychodzi.
------------------
Jale
Zbyszek ma rację powinno być 6 albo 9 punktów podparcia :idea:
-----------------
bolid25
Niewykluczam że cele pod zwierciadło wykona człowiek znający się już z doświadczenia na rzeczy,ale niewydaje mi się zeby wykonanie obudowy lustra stanowiło wielki problem.Wystarczy rozmieścić odpowiednio punkty podparcia,oraz odpowiednio osadzić i obliczyc jakie zostawic luzy żeby zwierciadło nie ulegało odkształceniom.Moje zwierciadło ma grubość 30mm , soidna sztywna oprawa z miękkimi punktami podparcia powinna zdać egzamin.
------------------
Jale
Jest jednak znaczna różnica w naprężeniach w przypadku lustra podpartego w 3 i w 6 punktach:
Obrazek

zawsze jest wybór i oczywiście jak zwykle można nie słuchać rad ;)

ps. to dla 50 mm lustra w 30 mm będzie jeszcze ciekawiej ;)
--------------------------
staszekpapis
Napewno cele wykonasz dobrze bo-myślisz logicznie , ale z własnego doświadczenia wiem ,że zlecanie wykonania osobie treciej czegoś oprócz optyki i wyciągu to droga na skróty i znacznie podraża koszty.
--------------------
bolid25
Wnioskując z drugiego zdięcia,które zamieścił Jale myśle, że jesli dodamy w samym środku punkt podparcia oraz na samym koncu przy krawędzi po jednym pomiędzy każdą zewnętrzną parą tych punktów tak aby tworzyły wszystkie razem trójkąty prostokątne to cela powinna byc juz solidna dla lustra o grubośći 30mm.


***

Staszku skoro twój prosty sposób okazał się skuteczny i teleskop daje dobre obrazy,to myśle że nie ma co kombinować.Oczywiście jest jeszcze czas na przemyślenia,i nie mam zamiaru podejmowac pochopnych decyzji :wink:
--------------------
zbyszek
Lustro podczas szlifowania, polerowania i parabolizacji nie lezy na kilku punktach podparcia tylko na plaszczyznie czy sferopodobnej powierzchni.
Zblizajac punkty podparcia do warunkow w jakich bylo robione na pewno nie zaszkodzi za wyj. chlodzenia. W ramach sprzezystosci materialu mozna ograniczac ilosc punktow podparcia . Wypraktykowano, ze lustro 150 mm i 20 mm grubosci moze byc podparte w 3 punktach .
Miedzy 15 cm a 30 cm jest kolosalna roznica w rozkladzie sil przy 3 punktowym podparciu . Do tego nie potrzeba komputera zeby ja zauwazyc.
Nie dawaj w srodku punktu podparcia . Przy nieuwaznym za mocnym przykreceniu lustra momenty sil deformujace lustro beda mialy duze ramie bo 150 mm i przez to beda z 3 x wieksze . To tak w/g moich odczuc . Telep w sumie prosto zlozyc, ale aby dawal dobre obrazy to jakosc optyki nie wystarczy . Trzeba troche wyczucia jak nie ma sie doswiadczenia. Srodek lustra nie pracuje, bo zaslania go LW.
Na ebay.de byla fabryczna cela dla 40 cm lustra 4 cm grubosci z 27 punktami podparcia .
------------------
Jale
Po co Ci w środku punt podparcia ? Pomyśl ;)

Staszku lustro Pyrexowe gr 44 mm, średnica 317 mm, ogniskowa 1500, LW 75 mm.
------------------
bolid25
A może jakby odwzorować np cele z Soligora Mt800,tylko zrobić ją masywiniejszą i w większej skali??? Lustro jest większe tylko o 10cm na srednicy więc taka cela powinna wystarczyć do dobrego zamocowania lustra
----------------
staszekpapis
Naprężenia na zdięciach to naprężenia powstałe pod wpływem ciężaru własnego lustra.Wynika znich,że rozkład sześciu punktów jest korzystniejszy.Przy LG 300mm stosunek powierzchni do grubości i masy jest jeszcze na tyle korzystny ,że napreżenia przy trzech punktach podparcia nie powodują jeszcze dformacji obrazu.Deformacje obrazu spowoduje złe dokręcenie na łapkach lub zrobienie centralnego punktu podparcia.
----------------
bolid25
Cele zamierzam wykonać z aluminium,najlepiej z jego twardszego stopu tak aby gwinty miały dobrą wytrzymałośc.Skłaniam się do kopii z Soligora,na frezarko wiertarce CNC niepowinno być problemu z wykonaniem :D

-----------------
zbyszek
Aby okreslic wielkosc LW to musisz wiecej danych miec, np.
jakiej wysokosci bedzie wyciag, jakiej srednicy tuba, czy zamierzasz focic lustrzanka . Niektore wyciagi maja dokrecana tuleje i przez to sa wyzsze, ale po jej odkreceniu nie ma problemu z uzyskaniem ostrosci podczas zdjec lustrzanka w ognisku telepa . Chyba LW montuje sie wieksze gdy zamierzasz focic. Najprosciej to sciagnij program do wyliczenia takich danych, lub rozrysuj - wtedy dodaj z 15 %
-----------------
bolid25
Teleskop chce używać do obserwacji obiektów mgławicowych,chociaż chciałbym też zeby nadawał sie do astrofoto planetarnego.Oczywiscie wyciąg 2" z przejściówką 1,25",upatrzyłem sobie Clayforda z oferty astrokraka za 289zł.


***

tubus ma mieć kształt kwadratu,a wszystkie elementy planuje skręcić razem aluminiowymi kątownikami aby nadać konstrukcki odpowiednią sztywność.Dla zwierciadła 300/1500 wystarczy bok kwadratu o długości 35cm?,czy lepiej dać te 5cm więcej???Niestety nie moge znależc tego programu Newtwin exe :cry:
------------------
Jale
Może lepiej wejdź w tubus na przekroju kołowym, będzie bardziej kompaktowy, a dla górnej klatki będzie mieć to zasadnicze znaczenie, gdyż w trakcie używania nie będziesz się zaczepiał o wystające kanty.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... c&start=25

Jak widać wszystko za wyjątkiem podstawy bazuje na opływowych kształtach :)
------------
Pablito
Ja mam w planach wręcz identyczną konstrukcję. Może za wyjątkiem pająka - wolę "taurusowy" pałąk.
Jarku dzięki za linka. Do tej pory pomijałem strony niemieckojęzyczne z powodu bariery językowej a tu jest sporo fotek, które pokazały kilka ciekawych szczegółów :wink:
----------------
bolid25

Miło ,że tak dużo osób zaoferowało pomoc w budowie teleskopu.Pablito i ja napewno chętnie skorzystamy z pomocy.Myśle,że wspólnymi siłami uda nam się zbudować świetny teleskop,przez który każdy z was będzie miał okazje niejednokrotnie popatrzeć na zlocie,lub spotkaniach obserwacyjnych :wink:


***


Miło ,że tak dużo osób zaoferowało pomoc w budowie teleskopu.Pablito i ja napewno chętnie skorzystamy z pomocy.Myśle,że wspólnymi siłami uda nam się zbudować świetny teleskop,przez który każdy z was będzie miał okazje niejednokrotnie popatrzeć na zlocie,lub spotkaniach obserwacyjnych :wink:


--------------
zbyszek
Nie wymyslaj nowych technologii np. klejenia LW idz sprawdzonymi drogami. Tasma 2 stronna moze sie nagrzac i lusterko odpadnie.
LW klei sie silikonem poprzez plytke szklanna wyrownujaca naprezenia .
Mozesz tez zamocowac za pomoca blaszek .
Pajak " taurusowy" wymaga sztywnej tuby czy jej fragmentu gdzie jest mocowany . Nie usztywnia tuby jak pajak 3, 4 ramienny

---------------
Janusz P.
Im bliżej ogniska głównego tym wymagania co do dokładności użytej optyki szybko maleją i w zasadzie w zupełności wystarcza tu lustro wtórne o dokładności pewnego L/4 a z L/6 masz już odpowiedni zapas na lekkie ugięcie w oprawie lub nieliniowy skurcz na mrozie.
Jak chcesz to zapytaj Domka, kupował do swojego węglowego cacuszka, Newtona lustro wtórne z certyfikatem L/30 ale kosztowało sporo więcej niż twoj budżet na cały teleskop a różnicy w obserwacjach poza samą satysfakcją posiadania tak dokładnego elementu i tak nie widać więc zastanów się czy warto za nie przepłacać :roll:


***

Tak zupełnie na oko z praktyki warsztatowej to potrzebujesz czegoś z przedziału 65-70, policzyłem Newtonem i wyszło mi że lusterko płaskie o przelocie 64mm da nie winietowanego pola około 11mm a winietowanego w 25% (kryterium do astrofoto) aż 40mm (to jest dużo więcej niż przekątna matrycy w Canonie 350D) czyli jest tu zupełnie wystarczające nawet do obsługi pełnoformatowego Canona 5D 8)

------------------
zbyszek
Przy ogniskowej 1500 ,promieniu tyby 170 i ok 150 mm ognisku za tuba lusterko odbija swialo z lustra glownego 320 mm od ogniska tj. jest prawie 5x blizej niz lustro glowne. Odchylka w dokladnosci lustra glownego powoduje odchylenie promienia swiatla o jakis kat co w ognisku czyli 1500 mm od lustra da jakies przesuniecie . Lustro plaskie zrobione z takim samym bledem o taki sam kat odchyli promien swiatla. Lecz jest ok. 5x blizej ogniska dlatego ok 5x mniejsze przesuniecie od ogniska promienia da. Tak to widze.
------------------
Jale
Odnośnie samej konstrukcji trusowej, to weź jeszcze pod rozwagę jeden aspekt.

Być może w przyszłości będziesz chciał powiesić ten teleskop na montażu paralaktycznym i biorąc to pod uwagę już teraz możesz tak ukształtować konstrukcję tubusu, by można ją było zamocować zarówno na montażu Dobsona jak i na montażu paralaktycznym :idea:
-----------------
bolid25
Teleskop głównie ma służyć do obserwacji wizualnych,więc wykluczam możliwość powieszenia go na paralaktyku.Do foto jesli zaopatrze się w lepszy montaż wykorzystam tube Mt800,lub innego Newtona 200mm.


***

LB12" jest dobrym teleskopem do podpatrzenia pewnych elementów przy budowie, ze względu na identyczne parametry optyczne.Myśle,że użytkownicy LB-ka mogą napisać wiele istotnych wskazówek,które napewno się przydadzą.


****

Skonsultowałem się z wykonawcą lustra głownego w sprawie LW.Twierdzi on,że lusterko wtórne 64mm spokojnie wystarczy do Newtona 300/1500,zapronował nawet użycie lusterka 50mm,które również jak twierdzi będzie się nadawało.Zaoferował mi lusterko 50mm wykonane z dokładnością nie mniejszą od 1/10L więc bardzo dobre,a co ważne w cenie 100zł.Teraz mam dylemat brać czy nie??? :?:

---------------
Pablito
Mówisz o wymiarze 50x70mm, tak? Właśnie takie od niego dostałem.
-----------------
bolid25
Pablito nie jestem pewny,ale chyba chodzi o to samo lusterko,zadzwonie jeszcze w srode bo i tak musze upewnić się czy pieniądze doszły,wtedy porusze temat lusterka.

Pablito dokładnie chodzi o identyczne lusterko 50x70mm :D

--------------
Pablito
Pytam bo nie wiedziałem czy mówisz o szerszej czy węższej odległości :wink:
P.Stefan stanowczo stwierdził, że do wizuala będzie OK.
--------------------
staszekpapis
bolid25-radzę mniej pośpiechu.LW wLB12" to70mm/98,7.
Moim skromnym zdaniem jest to minimum do wizuala dobrze wykonanego LW.Jeżeli zechcesz focić nawet sporadycznie to potrzebne LW minimum 7,5/10.58. uzyskasz wtedy niecały stpień pola widzenia w ognisku bez winietowania .Stosując LW 50/70 przy wyrzuconym ognisku 120mm nie wykorzystasz całowitej powierzchni czynnej LG.
Przy tej światłosile lepiej mieć LW większe o 5mm niż mniejsze o 5mm.
Dla przykładu przedstawiam Ci dwa rysunki
Image Image .
Drugi rysunek to notatka robocza przy projektowaniu Puszystego potwierdzona przez rysunek w skali 1:1.
Myślę ,że pozwolą Ci zrozumieć zasadę doboru LW.

Na tym kończe moje zaangarzowanie na forum do 20-sierpnia. Wybywam na wieś pod ciemne niebo w okolicach Opoczna.Będzie przez co ina co popatrzeć.
Myślę ,że do tego czasu Twój telskop będzie prawie gotowy.
Nie śpiesz się.
DO miłego usłyszenia na forum. Pozdrawiam wszystkich.
--------------------
bolid25
Oczywiście pośpiech jest złym doradcą i niezamierzam się spieszyć z budową teleskopu.Narazie zbieram cenne informacje,aby móc na czymś oprzeć budowe.Skoro zdecydowałem się na teleskop 300mm chce aby był dostosowany również do fotografowania jasnych planet,dlatego poszukam optymalnego do tego lusterka wtórnego.
-------------
zbyszek
Moze 2 LW kup . Mniejsze do obserwacji planet, a zdecydowane wieksze do foto ? JAk w miare podobnie lusterka beda mocowane to duzych problemow z kolimacja nie bedzie.
-----------------
bolid25
Zbyszku wole aby to było jedno uniwersalne lusterko

***

Jeśli chodzi o pająk to myśle że wybiore między trójramiennym,a taurusowym.Może ktoś ma inne ciekawsze propozycje?


***

Zamówiłem już lusterko,za tydzień powinienem już mieć gotowe.Lusterko o wymiarze 70mm powinno być wystarczające do wizuala i foto. :D

***

lusterko już jest gotowe,pozostało jeszcze napylić je warstwą aluminium :D


***

Niestety jest problem z dosataniem elementów aluminiowych na wykonanie celi.Prawdopodobnie trzeba będzie je zamówić w odlewni co wiąże się z kosztami,ale jestem dobrej myśli kolega z pracy obiecał pomoc. :)
--------------------
Pablito
Prawdę mówiąc nie wiem co za elementy trzeba tu odlewać. Normalnie cela sklada się z profili zamkniętych, kątowników i płaskowników. Należy tylko odpowiednio to wszystko połączyć (spawanie lub na śruby). Chyba, że chcesz mieć celę "full wypas" to odlew będzie idealny :wink:

---------------
bolid25
Pablito również rozważałem podobne rozwiązanie z kątownikami i płaskownikami,ale płyte aluminiową będe mógł obrobić na frezarce,i praktycznie cela zdięta z maszyny będzie prawie gotowa.Narazie poczekam troche,a jesli się nie uda będe myślał nad czym innym. :)
--------------------------
Pablito
Jakiej grubości będzie ta płyta?
----------------------
Jale
Odnośnie budowy przez osoby, które stawiają w tym względzie pierwsze kroki, to polecam zakup odpowiedniego podręcznika:

https://aas.org/willbell
---------------------
pablito
Tak, tak. Chciałem się zabezpieczyć w tej materii ale czekam już 4 miesiące na zamówiną książkę "The dobsonian telescope" Berry'ego i Kriege. Mam nadzieję, że w tym miesiącu wreszcie ją otrzymam. To czekanie jest dobijające...
--------------------
bolid25
Pablito jeśli się uda to pyty aluminiowe mieć będą 35mm-50mm


***

właśnie otrzymałem lusterko wtórne 70mm,a teraz czekam na odlewy i w przyszłym tygodniu sprawa celi się wyjasni :wink:

***

Po tygodniowej przerwie spowodowanej wyjazdem,znów powracam do prac związanych z budową teleskopu.Dzięki uprzejmości kolegi Pawła(Pablito) oraz Tobiego z Niemczech powstał juz prawie cały projekt teleskopu :D Teraz myśle że wszystko pójdzie z górki,i teleskop mój i Pawła szybko powstanie :wink:

------------
pablito
Hmm.. Stosunkowo szybko :wink:
Ogólna konstrukcja jest w zaawansowanej fazie projektowej. Ale jak znam życie detale zajmą nam sporo czasu. Bez nerwów, poprawek itp. się nie obejdzie. Do doprowadzenia wszystkiego do prawidłowej osi optycznej z odpowiednimi odległościami jeszcze nam daleko :roll:
Zapewne już niedługo padną tu, na forum, pytania do bardziej doświadczonych szanownych forumowiczów :idea:

-------------------
bolid25
Wreszcie rusza budowa teleskopu.Dzięki uprzejmości kolegi z forum,projekt się urzeczywistni.Nie ryzykowalem budowy samemu,bo mogło by się okazać,że utopiłem forse w błocie :D ,dlatego myśle, że tak bedzie najlepiej :wink:

***

Informuje,że dół celi jest już prawie gotowy,trzeba jeszcze pomalować.Elementy stalowe są polączone za pomocą spawarki.Jak już będe miał więcej fotek to zamieszcze coś na forum :wink:

***

Otrzymałem również wyciąg Crayforda z teleskopu Meade LB.Dzięki uprzejmości kolegi Romana Grzyba,który zgodził się odsprzedać wyciąg ze swojego teleskopu.Dlatego chce mu podziękować tu za pomoc w ulepszeniu powstającego teleskopu.Oczywiście na ostatecznie podziękowania dla wszystkich,którzy przyczynili się w jakiś sposób do powstania teleskopu przyjdzie czas gdy teleskop zostanie oddany do użytku :wink: :wink:


***

Teleskop powstał w większym stopniu dzięki pomocy JaLego.Moja zasluga jest raczej tylko taka że uparcie starałem się o poszczególne podzespoły.Szczerze wątpie czy dałbym rade zbudować konstrukcje bez pózniejszych poprawek.Wiązało by się to z dodatkowymi nakładami finansowymi,co na dzień dzisiejszy jest niemożliwe.

----------------
staszekpapi
Rzeczywiście na stronce Jarka jest dokładnie to samo zdjęcie .
JARKU gratuluje wykonania ,wygląda lekko i estetycznie.
Ciekawy jestem obrazów .LG w Puszystym i Columbusie szlifowały te same złote ręce.
Osobiśie nie przepadam za tego typu konstrukcją , a od pewnego czasu zachorowałem na grożną chorobe zwaną "dwuokularnicą"

--------------------
Jale
To i ja dorzucę jakieś zdjęcie ;)
Obrazek
ps. chętnie zerknąłbym przez takie bino Staszku, no właśnie ilu calowe ?
-----------------
bolid25
Narazie teleskop jeszcze nie jest u mnie :wink: ,ale jak będzie to napewno podziele się wrażeniami z obserwacji.


***

Teleskop już jest gotowy do użytku.


***

rurki zostaną wykończone aluminiowymi zaślepkami,oraz poddane proszkowemu lakierowaniu

-----------
RomanGrzyb
No stary... ale Ci zajefajny teskop wyszedł :lol: Bardzo jestem ciekaw widoku przez okular... kiedy i gdzie będzie można zerknąć???
Szczerze gratuluję i życzę wspaniałych obserwacji, seeingu na 5 (to pobożne życzenie), no i żeby teleskop się nie rozeschł - ale to już inna sprawa :lol:
Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.
-------------------
bolid25
Dziekuje Roman.Myśle że na najblizszym zlocie bedziesz miał okazje popatrzeć.No chyba ze wybiore się sam na kudłacze,a Ty przyjedziesz ;)
-----------
Jale
Tak natomiast funkcjonuje Columbus 320 wraz z focuserem z mikroruchami oraz celą kolimowaną od przodu teleskopu:
---------------
bolid25
Ostatnio mój Columbus przeszedł małą modernizacje.Wymiana celi z kolimacją od przodu.Teraz to kolimacja chodzi płynnie jak masełko z dużym zakresem regulacji.Cela nie posiada sprężyn jak to było wcześniej,a kolimacja polega na wkręcaniu i wykręcaniu śrub kolimacyjnych. Tak wygląda kolimacja z przodu:
Obrazek

i jeszcz pamiątkowa plakietka z rokiem wykonania teleskopu:

Obrazek

--------------
Janusz P.
Skoro cela nie zawiera sprężyn to sprawdź na wszelki wypadek czy teleskop trzyma kolimację zrobioną np w okolicy zenitu na Wedze po przesunięciu teleskopu na Jowisza czyli w pobliże horyzontu :roll:
---------------------
bolid25
Jeśli pogoda dopisze w sobote zrobie testy.Niestety teraz wypadają nocki i raczej niepoobserwuje.Jeśli chodzi o trzymanie kolimacji napewno jest ok.Cele przeszła już chrzest bojowy i nic złego się z kolimacją nie działo.
-----------------
Jale
Gwarantuje , że trzyma. Najciekawsza jest ta cześć, której nie widać ;) , a dzięki której wszystko porusza się bez luzów.
Całość tak pomyślałem, że można dość szybko podnieść i opuścić lustro.

Co prawda tego jeszcze nie sprawdzałem, ale mam nadzieję, że dzięki tej regulacji - teleskop będzie mógł służyć zarówno do obserwacji jak i fotografowania. I jeszcze jedno, teleskop jest lżejszy :)

W planach mam kolejne modernizacje Columbusa i kolejny teleskop o roboczej nazwie: GL czyli Grabber Lights :lol:
Mój blog

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości