Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Hawaii
Posty: 18
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:18

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Hawaii » 20 sie 2023, 15:19

Odkopię
Czy wszystkie lustra z tego tematu zostały użyte? Mam seryjnego SW 150/1200 i rozglądam się za lepszą optyką dla niego. Jest nowy atm-owy pająk trójramienny i bafle, ale nadal pozostał niedosyt co do jakości obrazów.
Jest jeszcze druga kwestia, czy Pan Stefan podejmuje się figuryzacji seryjnych luster?
SW N150/1200, 90/900, 7x35, 10x50, 15x70

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1088
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Mateusz F » 20 sie 2023, 22:33

Aktualnie jest problem z lustrami poniżej 200m ponieważ Pan Stefan nie za bardzo chce szlifować tak małe apertury , dlatego też ten projekt upadł.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Marcin » 26 sie 2023, 15:25

Hawaii pisze:
20 sie 2023, 15:19
Odkopię
Czy wszystkie lustra z tego tematu zostały użyte? Mam seryjnego SW 150/1200 i rozglądam się za lepszą optyką dla niego. Jest nowy atm-owy pająk trójramienny i bafle, ale nadal pozostał niedosyt co do jakości obrazów.
Jest jeszcze druga kwestia, czy Pan Stefan podejmuje się figuryzacji seryjnych luster?
A sprawdzales lub porownywales ta optyke ze tak narzekasz? Mam teraz klon SkyWatchera, malego newtona Oriona Skyquest 114mm 4.5 cala i ten teleskopik bez problemu rozbija Epsilony w Lutni i ladnie pokazuje planety. Obstawiam ze ten Sky watcher ma conajmniej dobrej klasy optyke, chocby przez to ze to F8 i zanim zainwestujesz w lepsze lustra to lepiej poprawic wyczernienie teleskopu, zmienic wyciag itp.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4291
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Setaarius » 26 sie 2023, 16:30

Tak jak Marcin pisze, a dodatkowo może po prostu nowe warstwy...

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Marcin » 26 sie 2023, 17:39

[quote=Setaarius post_id=12604 time=1693060212 user_id=2]
Tak jak Marcin pisze, a dodatkowo może po prostu nowe warstwy...
[/quote]

a tam, to tez niepotrzebny koszt jesli nie widac ze warstwy sa zepsute. Po wyczernieniu, wymianie wyciagu, sprawdzeniu kolimacji najpierw warto zmienic lusterko wtorne na jakies z certyfikatem dokladnosci wykonania, jesli to nie pomoze to dopiero pozniej podmieniac lustro glowne.

Sky Watchery maja bardzo dobra optyke, chociaz czasem trafiaja sie egzemplarze z super optyka np. Flex 8" Setariusa, ale roznica jest taka ze widac ze gwiazdki sa troche bardziej punktowe, ale nie licz na przepasc. Tym bardziej ze masz teleskop z optyka F8, ktora jest latwiej prawidlowo wykonac niz dla F5.

Zdecydowanie wiekszy wplyw na obraz maja warunki obserwacyjne i kolimacja teleskopu. Mi lata temu Newton SW150/750 pokazal tak samo fajnie Jowisza jak MAK 150 od SW, bo trafily sie super warunki. Teoretycznie Mak powinien pokonac Newtona, a tak nie bylo, a ten moj newton mial troche gorsza optyke od Newtona 150/750 Oriona, ktory kiedys mial Mateusz.

Hawaii
Posty: 18
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:18

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Hawaii » 26 sie 2023, 20:55

Może macie rację, że z optyka jest wszystko ok, tylko nie trafiłem jeszcze na odpowiednie warunki, chociaż jednego razu było widać pasy w atmosferze Saturna. Nie potrafiłem wypatrzyć przerwy Cassiniego, wiem że obecnie pierścienie są w niekorzystnym położeniu i będzie tylko gorzej.
Jowisz jest za nisko na początku nocy aby wyciągać jakieś wnioski.
Epsilony w Lutni rozdzielam okularem xcel lx 7 mm, nim także oglądam planety, nie mam jeszcze ortho...
SW N150/1200, 90/900, 7x35, 10x50, 15x70

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Marcin » 26 sie 2023, 21:41

Hawaii pisze:
26 sie 2023, 20:55
Może macie rację, że z optyka jest wszystko ok, tylko nie trafiłem jeszcze na odpowiednie warunki, chociaż jednego razu było widać pasy w atmosferze Saturna. Nie potrafiłem wypatrzyć przerwy Cassiniego, wiem że obecnie pierścienie są w niekorzystnym położeniu i będzie tylko gorzej.
Jowisz jest za nisko na początku nocy aby wyciągać jakieś wnioski.
Epsilony w Lutni rozdzielam okularem xcel lx 7 mm, nim także oglądam planety, nie mam jeszcze ortho...
Jak w 7mm okularze rozdzielasz epsilony to optyke masz dobra i powinna ladnie pokazac planety.

Teraz jest goraco i na ostre obrazy planet mozna raczej liczyc pozno w nocy po polnocy. Czesto warunki sa takie ze nie mozna uzyc powiekszen wiekszych od 100x. Nie trudno jest trafic na warunki w ktorych nawet nie widac dwoch glownych pasow na Jowiszu.

Zanim bedziesz kombinowac z optyka dokup dobre okulary 10mm, 12 mm, 15mm, 20mm. Vixeny nlv / slv sa fajne. Czesto nie bedzie warunkow nawet na 10mm okular

Clavius
Posty: 26
Rejestracja: 11 wrz 2021, 20:27

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Clavius » 27 sie 2023, 00:37

Epsilony rozdzielają znacznie mniejsze teleskopy niż newton 114 mm, a warunki żeby nie było widać dwóch głównych pasów Jowisza nie zdarzyły mi się jeszcze nigdy a obserwuję już prawie 30 lat.
Dodatkowe wyczernienie niewiele już da skoro są wstawione bafle. Skoro również pająk jest już wymieniony na trójramienny to niewiele da się więcej zrobić z tym teleskopem a wymiana wyciągu nic nie da. Sky Watchery tak jak inne seryjne, budżetowe newtony mogą mieć znaczny rozrzut jakościowy, więc autorowi wątku mogło się trafić słabe lustro. Kiedyś miałem newtona GSO 10" a teraz mam newtona 10" z lustrami od pana Stefana i różnica jest bardzo duża, budowa teleskopu ATM z dobrymi lustrami zawsze ma sens.
Ja bym sprawdził czy teleskop jest prawidłowo skolimowany, czy po przeróbkach, czyli wstawieniu bafli i wymianie wyciągu wszystko zostało ustawione jak należy, czy lustra są zamocowane prawidłowo, czy wyciąg jest przykręcony prostopadle do tuby itp.
Jaki to newton, biały montowany na dobsonie czy czarny sprzedawany z montażem EQ3-2 ?
Newtony ATM 6" F/10 i 10" F/6,6, PZO 67/800, SW120/600, ScopeTech 80mm F/15 i kilka lornetek.

Hawaii
Posty: 18
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:18

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Hawaii » 27 sie 2023, 11:02

Chętnie bym wymienił lustro na takie od Pana Stefana, ale to raczej nie jest możliwe w tym rozmiarze.
Wyciąg jest ustawiony za pomocą dodatkowej przesłony, z resztą cała kolimacja była wykonana metodą wg Hamala.
Pozostaje tylko pytanie na ile dokładnie to zrobiłem.
Tuba jest czarna, bez dobsona.
Zmienię jeszcze miejsce obserwacji i pewnie za ok tydzień jak będą warunki to będę w stanie coś więcej napisać.
Acha, w ubiegłym roku widziałem ciemniejsze obszary na Marsie podczas opozycji i wcp na Jowiszu, a to było jeszcze przed modyfikacjami.

Co do okularów to na gorsze warunki mam plossla gso 12 mm, do przeglądu nieba swana 20 mm i jeszcze plossla celestrona omni 32 mm.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2023, 12:30 przez Hawaii, łącznie zmieniany 1 raz.
SW N150/1200, 90/900, 7x35, 10x50, 15x70

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Marcin » 27 sie 2023, 11:05

Clavius pisze:
27 sie 2023, 00:37
Epsilony rozdzielają znacznie mniejsze teleskopy niż newton 114 mm, a warunki żeby nie było widać dwóch głównych pasów Jowisza nie zdarzyły mi się jeszcze nigdy a obserwuję już prawie 30 lat.
Dodatkowe wyczernienie niewiele już da skoro są wstawione bafle. Skoro również pająk jest już wymieniony na trójramienny to niewiele da się więcej zrobić z tym teleskopem a wymiana wyciągu nic nie da. Sky Watchery tak jak inne seryjne, budżetowe newtony mogą mieć znaczny rozrzut jakościowy, więc autorowi wątku mogło się trafić słabe lustro. Kiedyś miałem newtona GSO 10" a teraz mam newtona 10" z lustrami od pana Stefana i różnica jest bardzo duża, budowa teleskopu ATM z dobrymi lustrami zawsze ma sens.
Ja bym sprawdził czy teleskop jest prawidłowo skolimowany, czy po przeróbkach, czyli wstawieniu bafli i wymianie wyciągu wszystko zostało ustawione jak należy, czy lustra są zamocowane prawidłowo, czy wyciąg jest przykręcony prostopadle do tuby itp.
Jaki to newton, biały montowany na dobsonie czy czarny sprzedawany z montażem EQ3-2 ?
Oj tam oj tam. Mozna trafic na lepszy egzemplarz chinczyka, ale te co odpadna nadal daja ladne obrazy i nie podoba mi sie jak ktos sugeruje, ze teleskop od sw/gso to totolotek, bo po prostu nie jest to prawda. Na forach tez nie widac, zeby ludzie narzekali. Dlatego watpie zeby slabe obrazy byly wina optyki.

Na optyce od Pana Stefana bedzie lepiej, ale roznica nie bedzie przepascia. Mozna zaczac od wymiany LW.

Co do paskow, to nie raz spotkalem sie z warunkami, w ktorych pasy byly rozmazane a czasem calkowicie znikaly. Z mojej praktyki uwazam, ze najczesciej spotykane warunki na planety pozwalaja na powiekszenia do 80x....no chyba ze ktos siedzi do samego rana, kiedy powietrze jest najstabilniejsze, wiec najczesciej uzywany okular w 150/1200 to bedzie 15mm.

Hawaii
Posty: 18
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:18

Re: Budowa Newtonów planetarnych 150 mm

Post autor: Hawaii » 06 wrz 2023, 08:47

Dziś rano spojrzałem na Jowisza. Od poprzedniego wpisu zostało umyte lg.
Okular 7 mm nie pokazał szczegółów, więc założyłem 12 mm plossla. Co zobaczyłem? Tranzyt Io, niejednolitość pasów równikowych, większe szczegóły w atmosferze oraz węższe pasy w kierunku biegunów. Czegoś takiego nie widziałem jeszcze nigdy do tej pory.
Na koniec kontrolnie 7 mm xcela skierowałem na księżyc i było widać falowanie, także seeing średni.
Teraz wiem, że optyka w tym teleskopie jest w porządku i trzeba dobrać okular 9 mm, 7 mm jak dla mnie to trochę za mało biorąc pod uwagę częstotliwość występowania odpowiednich warunków.
SW N150/1200, 90/900, 7x35, 10x50, 15x70

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 346 gości