Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: Marek » 11 cze 2021, 11:59

Cześć,

Po długich wahaniach wreszcie to zrobiłem i przerobiłem trochę swojego C11. Cel – wykonanie pasywnego chłodzenie teleskopu i mechanizmu blokowania lustra dla astrofotografii.

Chłodzenie wykonałem tak jak wcześniej opisywali to już Mateusz i Krzysiek, poprzez wywiercenie otworów w celi korektora i w podstawie lustra. Dodatkowo zamontowałem blokadę lustra, żeby wyeliminować tzw. "mirror shift" podczas fotografowania. Trzy podgumowane blaszki przyklejone do podstawy lustra mają je skutecznie unieruchomić podczas fotografowania i tym samym wyeliminować niespodziewane zmiany ostrości, i jednocześnie nie rozkolimować teleskopu. Ten patent podpatrzyłem tutaj: http://www.marsastro.org/presentations/ ... r-Lock.pdf.

Prace przebiegły nadspodziewanie łatwo. Wiercenie i gwintowanie nie sprawiało większego problemu (używałem wiertarki stołowej z Lidla, wierteł i gwintowników z marketu). Rozłożenie i złożenie teleskopu też nie było trudne. Do klejenia blaszek blokujących lustro, użyłem dwuskładnikowego kleju epoksydowego do metalu. Za pierwszym razem klejone blaszki odpadły na drugi dzień. Dopiero dokładne odtłuszczenie i zrysowanie klejonych powierzchni pomogło. Na razie klej trzyma dobrze.

Pierścień z otworami na korektor, blaszki blokujące i zaślepki otworów wykonał dla mnie Mateusz (jeszcze raz bardzo dziękuję). Śruby radełkowe w kolorze pomarańczowym – Aliexpress. Malowanie ręczne czarnym matowy sprayem.

Teraz czas na testy, najpierw wizualnie a potem astrofoto. Do fotografii zamierzam zamontować elektroniczny wyciąg Esatto 2 dla SCT (https://www.primalucelab.com/astronomy/ ... cuser.html).

Kilka zdjęć pokazujących co i jak zostało zrobione w załącznikach.
Załączniki
elementy do założenia.jpg
przyklejone blaszki.jpg
blaszka dociskająca lustro.jpg
blaszki z lustrem.jpg
wentylacja otwarta.jpg
wentylacja zamknięta.jpg
otwory w korektorze.jpg
otwory w korektorze 2.jpg
sruba blokująca lustro.jpg
teleskop po modyfikacji.jpg

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: KrzysiekRajda » 11 cze 2021, 14:01

Dobra decyzja, super wykonane, teraz dopiero zobaczysz różnice w obrazach, SCT o tych rozmiarach musi mieć taki system chłodzenia, wtedy dopiero pokaże prawidłowe obrazy i zostanie w pełni wykorzystany.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: Marek » 11 cze 2021, 14:27

Tak, w tych droższych wersjach typu "HD", tuby mają już fabryczne otwory wentylacyjne z boku w podstawie lustra.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: Setaarius » 11 cze 2021, 15:37

Dobrze to wygląda. C11 to kawał sprzętu. Szkoda, że nie wrzucasz fotek u nas na forum.

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: Mateusz F » 12 cze 2021, 07:41

Elegancko wykonane, te śrubki z ali sam stosuję są idealne :D
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Celestron 11" - chłodzenie i blokada lustra

Post autor: Patrix » 12 cze 2021, 19:15

Szacun Panie. Powiem krótko- masz jaja ;) Ja bym się nie odważył na taki krok. Napisz kiedyś jak to wpłynęło na astrofoto, zarówno blokada lustra jak i chłodzenie.
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości