Katalog Palomar

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Katalog Palomar

Post autor: Patrix » 23 kwie 2021, 19:42

Kiedyś chciałem wszystkie Palomary obfocić i nawet coś tam ruszyłem z tematem, choć nie mogę nigdzie tego materiału znaleźć na dyskach. Ale może spróbujemy je wizualnie dorwać pod naszym niebem? Obiekty nieoklepane i w sumie mało kto o nich pamięta. Tym bardziej,że nie ma ich nazbyt wiele, więc "przy okazji", będąc w pobliżu, można im się bliżej przyjrzeć. Tylko pytanie do Was, czy da radę je zobaczyć?

Za Wiki:
Katalog Palomar – katalog astronomiczny zawierający 15 gromad kulistych odkrytych w programie Palomar Observatory Sky Survey w latach 50. XX wieku.

Kilka gromad kulistych Palomar, w tym Palomar 6, Palomar 7, Palomar 9, Palomar 10 i Palomar 11, jest w znacznym stopniu przesłoniętych przez pył naszej Galaktyki. Inne, w tym Palomar 3, Palomar 4 i Palomar 14, to olbrzymie gromady kuliste znajdujące się bardzo daleko na granicy zewnętrznego halo Drogi Mlecznej. Obiekty te są również bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności obserwacji, od łatwych do prawie niemożliwych dla astronomii amatorskiej.
.
Palomar.PNG
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Katalog Palomar

Post autor: Setaarius » 23 kwie 2021, 19:57

Ciężko powiedzieć. Teoretycznie wszystkie są w zasięgu 10-12 cali, ale nie nastawiałbym się na to. Biorąc pod uwagę rozmiar i jasność to wiadomo, że najtrudniejsze będą 3, 4, 13, 14, 15. Jak to w astro bywa jednak nie jest to tak oczywiste. Nigdy w nie, nie strzelałem. Można zrobić takie wyzwanie Palomar w jedną noc, ale warto by wcześniej poczytać obserwacje innych.

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Katalog Palomar

Post autor: Mateusz F » 23 kwie 2021, 21:19

Takie słabizny trzeba dobrze zlokalizować i tu widze największą trudność , jak już ustawi się teleskop w punkt to zerkaniem myśle że że nawet 14 mag pod dobrym niebem jest do ogarnięcia.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Katalog Palomar

Post autor: Patrix » 23 kwie 2021, 22:10

To może powoli będę drukować mapki z Palomarami i zacznę zbierać kasę na dobrą whisky dla Marcina, żeby zabrał 24" do Złatnej ;)
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości