Sprzedam teleskpp 24" bez LG

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Sprzedam teleskpp 24" bez LG

Post autor: WavesWatcher » 26 lis 2022, 22:57

Cześć

Niewątpliwie jest to jeden z tych teleskopów którego historia zapisała się w dziejach astronomii amatorskiej w Polsce.

Historia teleskopu sięga jakieś dobre 15 lat wstecz. Powstała tylko jedna sztuka, wykonał go ś.p. Janusz Płeszka dla ś.p. Piotra Zasłony.

60-kę w oryginalnej formie kupiłem już po śmierci Piotra.

Problemem było duże light pollution w miejscu gdzie mieszkam oraz gabaryty i masa teleskopu aby go wozić pod ciemne niebo. Przez to teleskop nie był przeze mnie często użytkowany.

Nie miałem na niego pomysłu, ale jakieś 3 lata temu Mirek Dymek zaoferował mi swoją pomoc w przerobieniu go na wersję ultra lekką a przez to mobilną. Pierwotnie cała optyka oraz wyciąg miały trafić do Taurusa 24", finalnie trafiło do niego jedynie lustro główne z 60-ki Piotra.

Oferuję na sprzedaż kompletny teleskop, jednakże bez lustra głównego. Wiem, że to clou całego problemu przy teleskopie 24", ale... podobno nie ma rzeczy niemożliwych;)

Dla kogo? Na pewno dla kogoś kto ma dobre niebo w miejscu gdzie mieszka. Od razu trzeba powiedzieć, że to piękna rzecz jak to mawia mój kolega ;), ale też ogromna. Ok 3m wysokości, ~140kg.
To typowo stacjonarny sprzęt. Trzeba mieć świadomość że do komfortowych obserwacji potrzebna jest ok 3m drabina.
Za to duża światłosiła powoduje ze obstrukcja jest niewielka oraz gwiazdy są bardziej punktowe niż w jasnym teleskopie f/4. Tak samo obrazy planet będą również lepsze niż w jaśniejszym teleskopie.

Niewątpliwą zaletą tego teleskopu jest także to, że pracuje bardzo płynnie z przyjemnym lekkim oporem, jest dobrze wyważony. Widać, że włożona została masa pracy, aby go wykonać. Teleskop porusza się na kółkach, więc można go zaparkować np w garażu.

Teleskop posiada:

-średnica 609mm czyli 24"

-ogniskowa 3000mm czyli f/5

-szukacz 50mm u góry przy wyciągu

-szukacz kątowy Megrez SD 80mm na dolnej skrzyni

-szukacz laserowy

-system ASCT - 4 niewielkie wentylatory które zdmuchują warstwę cieplejszego powiwtrza nad LG

-duży wentylator ok 120mm do chlodzenia LG

- lusterko wtórne

- wyciąg Wiliam Optics 2"


Reasumując przedmiotem sprzedaży jest teleskop 24" bez lustra glownego . Wszystkie inne elementy są; sprawne w dobrym stanie.

Cena 8.800,-

Jest możliwy transport teleskopu w dowolne miejsce po wcześniejszym uzgodnieniu.

Z tego co się orientuję, na rynku jest możliwość zamówienia takiego lustra.

Więcej informacji udzielę na PW lub pod nr tel 602705481

Pozdrawiam
Marcin
DSC_0069~2.JPG
pogodnego nieba!

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Sprzedam teleskpp 24" bez LG

Post autor: WavesWatcher » 21 gru 2022, 16:23

Rozważę każdą rozsądną propozycję.

Możliwa zamiana.
pogodnego nieba!

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości