Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 02:54

Ostatnio bardzo spodobały mi się listy obserwacyjne w programie Sky Safari. Zdecydowałem, że połączę je ze znanymi mi publikacjami i zestawieniami obserwacyjnymi by ułatwić wybieranie obiektów na obserwacjach. Ostatnio korzystaliśmy z kilku gotowych list i było super.
Zacząłem więc powoli tworzyć listy w Sky Safari ręcznie. Przerzuciłem w ten sposób 6 list. Zajęło mi to jednak okropnie dużo czasu. Jedna lista 50 obiektów to jakieś 45 min pisania i klikania na telefonie. Zdecydowałem się więc poszukać informacji na internecie. Znalazłem 3 programy, które sa w stanie tworzyć listy do SS: Astroplanner, Eye&Telescope oraz Deep Sky Planner.

-Deep Sky Planer od razu odpadł, nie testowałem 85 dolarów.
-Eye&Telescope darmowy ale ubogie bazy, tylko Messier i NGC, obiekty trzeba wpisywać pojedynczo.
-Astroplaner ma dwie wersje, płatną i darmową. Płatna kosztuje 45 dolarów i ma wszystkie bazy danych, które ma SS 6 Pro a nawet chyba więcej. Wersja darmowa ma tylko bazy NGC, Messier i jasne gwiazdy. Można wrzucać obiekty hurtowo.

Stanąłem więc przed wyborem zakupu Astroplannera lub wpisywaniem ręcznym.
Trochę się zastanowiłem i otwarłem jedną z list, która stworzyłem ręcznie w edytorze txt. Okazało się, że kod tych list jest bajecznie prosty.
Znajdziemy tutaj następujące komendy:

SkySafariObservingListVersion=3.0
SortedBy=Default Order


na początku każdego pliku

oraz komendy wprowadzające obiekty do list:

SkyObject=BeginObject
ObjectID=4,0,302
CommonName=Ghost of Jupiter Nebula
CommonName=CBS Eye
CatalogNumber=NGC 3242
CatalogNumber=C 59
CatalogNumber=ARO 4
CatalogNumber=PK 261+32.1
CatalogNumber=PN G261.0+32.0
CatalogNumber=ESO 568-5
CatalogNumber=VV 57
DefaultIndex=1
EndObject=SkyObject


Po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentacją na stronie: https://www.skysafariastronomy.com/supp ... afari.html odkryłem, że żeby SS dobrze widział dany obiekt wystarczy mu znacznie bardziej okrojona wersja.

SkyObject=BeginObject
ObjectID=4,-1,-1
CatalogNumber=NGC7662
EndObject=SkyObject


By obiekt został wprowadzony do listy SS wystarczy otwarcie formuły, zamkniecie formuły , ID obiektu (o tym później) i numer katalogowy (według dowolnie wybranej bazy, która istnieje w SS Pro, może być IC, NGC Messier, PGC lub jakaś egzotyczna np. IRAS, obojętnie). Po wgraniu takiej listy do SS program automatycznie sobie to elegancko uzupełni. Tutaj widać potencjał programu. Pierwszy raz widzę, żeby aplikacja umiała tak łatwo uzupełniać tak ogromne luki, tak szybko. Nie widziałem jednak za wiele więc nie wiem czy się liczy :P
ID obiektu również zostanie uzupełnione przez program, tworząc listę poprzez programowanie trzeba użyć jednego ze wzorów:

1,-1,-1 dla US
2,-1,-1 dla gwiazd
4,-1,-1 dla DS.

Tutaj wychodzi ograniczenie ręcznego programowania, bo ciężko robić hurtowo listy ze zmieszanymi obiektami np. gwiazdy podwójne i asteryzmy. Przed zrobieniem takiej listy z mieszanymi obiektami trzeba podzielić te listę na część gwiazd i część DS.
Słabą stroną takiego ręcznego pisania kodów list jest to, ze program jest wrażliwy na dodatkowe znaki, nie może być niepotrzebnych spacji, tabulatorów, entery muszą być w odpowiednich miejscach.
Mimo tych przeciwności udało mi się stworzyć pewne wzorniki według których jestem w stanie tworzyć te listy hurtowo. Mój sposób jest… No chałupniczy… Przez obecną pracę nie pamiętam już jak programować w C# czy SQL. Myślę, że gdyby znalazł się ktoś, z prawdziwymi umiejętnościami programowania ogarnął by to kilkoma linijkami porządnego kodu a ograniczenie z łączeniem gwiazd by nie występowało. Dzielę się wiec sposobem ale proszę o wyrozumiałość do amatorki, która tu występuje.

Opis

1.Na samym początku musimy eksportować dowolną listę do Excela tak by każdy obiekt znajdował się w osobnym polu oraz by w jednym polu znajdowała nazwa z jednego katalogu. W całej liście katalogi można mieszać ale w jednym polu, jedna nazwa. W środku nazw obiektów mogą być konieczne spacje, na początku i na końcu nie.
NGC 333 - Tak
NGC333- Tak
N G C333- Nie

Obrazek

2. Następnie kopiujemy utworzoną listę do komórek w kolumnie „B” jednego ze wzorników który dodaję do załączników zależnie od obiektu (DS, gwiazdy). W kodach wzorników nie można nic zmieniać, są one zbudowane tak, ze są odpowiednie spacje, tabulatory i entery. Jak coś poklikamy to się wysypie i SS pokaże nam listę z zerem obiektów.
Obrazek

3. Kopiujemy kod który utworzył się nam w kolumnie „D”. Kopiujemy oczywiście tylko tyle wierszy ile obiektów wrzuciliśmy.

Obrazek

4. Przeklejamy uzyskany kod do programu Microsoft Word.
Na tym etapie trzeba zauważyć, że, kod który skopiowaliśmy Excel oddał nam z cudzysłowami („”). Te cudzysłowy powstały ze względu właśnie na to formatowanie spacji, enterów, tabów w komórkach.

Obrazek

5. W programie Microsoft Word wybieramy funkcję „zamień” po prawej stronie w narzędziach głównych

Obrazek

6. W funkcji zamień wpisujemy cudzysłów („) w polu „zamień” a pole „zamień na” pozostawiamy puste. W ten sposób Word usunie wszystkie cudzysłowy, które utworzył Excel.

7. Po usunięciu cudzysłowów dodajemy na początku kodu komendy
SkySafariObservingListVersion=3.0
SortedBy=Default Order


(W załącznikach jest plik ze wzorem, z odpowiednimi enterami, spacjami i tabulatorami ale to akurat proste, po prostu dwie linijki bez spacji oddzielone enterem)

8. Przeklejamy otrzymany kod do pliku txt i zapisujemy.

9. Zmieniamy rozszerzenie z .txt na .skylist
(jak zmieniać rozszerzenia? https://www.laart.eu/pc_serwis/zmienic- ... -pliku.htm)

10. Wysyłamy powstałą listę do urządzenia z SS.

11. Wgrywamy listę do SS.
Na tym etapie program ją sam uzupełnia o inne katalogi i inne potrzebne dane. Trzeba sobie też ręcznie zmienić nazwę listy na wybraną, bo SS widzi tylko nazwy list, które sam stworzy.

12. Listę udostępniamy na forum astropołudnie.pl w temacie z listami Sky Safari.

P.S nie zapominać o punkcie 12, najważniejszy, bez tego nie działa :P
Załączniki
wzornik gwiazdy.xlsx
(20.98 KiB) Pobrany 78 razy
wzornik DS.xlsx
(20.97 KiB) Pobrany 81 razy
Wzornik formatowania.docx
(12.43 KiB) Pobrany 77 razy

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Patrix » 11 gru 2021, 07:40

Kawał dobrej roboty!!! Dzięki. Zaraz się biorę za stworzenie swojej listy
...

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: midimariusz » 11 gru 2021, 08:26

Wielkie dzięki!
Otrzorzyłeś nowe drzwi dla możliwości SS!
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Setaarius » 11 gru 2021, 09:32

Fantastycznie! Dzięki.
Teraz SS będzie zdominowane przez listy made by AstroPołudnie :D

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 13:00

Dzieki za dobre słowa. Cieszę sie, że mogłem pomóc :)

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Setaarius » 11 gru 2021, 14:08

Nie wiem jak u Was, ale u mnie w SS każda lista wyswietla się pod nazwą Imported list, a chciałbym, żeby zachowywała oryginalną nazwę bo trzeba ręcznie zmieniać i obecnie mam bałagan bo nie wiem co jest co :D Może jest w pliku, który się importuje miejsce w kodzie, żeby wymusić taką nazwę po imporcie?

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: midimariusz » 11 gru 2021, 14:14

Setaarius pisze:
11 gru 2021, 14:08
Nie wiem jak u Was, ale u mnie w SS każda lista wyswietla się pod nazwą Imported list, a chciałbym, żeby zachowywała oryginalną nazwę
znam ten problem

Na stronie producenta pisze, że nie ma innej możliwości i trzeba za każdym razem zmieniać ręcznie tą nazwę.
Nie da się tego zmienić.
Mój blog

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Patrix » 11 gru 2021, 14:27

midimariusz pisze:
11 gru 2021, 14:14
Setaarius pisze:
11 gru 2021, 14:08
Nie wiem jak u Was, ale u mnie w SS każda lista wyswietla się pod nazwą Imported list, a chciałbym, żeby zachowywała oryginalną nazwę
znam ten problem

Na stronie producenta pisze, że nie ma innej możliwości i trzeba za każdym razem zmieniać ręcznie tą nazwę.
Nie da się tego zmienić.
To chyba jest to problem tylko na androidzie, bo u mnie zarówno na srajfonie jak i na ajpadzie nic zmieniać nie trzeba.
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 14:30

Nie da się tego zmienić. Nawet Listy tworzone w tych płatnych programach są "imported list", tylko listy SS pozostawiają nazwę. W kodzie nie ma żadnych wzmianek o tym. Nie wiem jak SS dochodzi do tego czy to jest lista stworzona przez SS czy inaczej. Ja ten problem robie tak, ze te listy które tworze wrzucam do SS i na forum wrzucam już uzupełnione, z zmodyfikowaną nazwą w SS i wtedy każdy kto importuje ma nazwę listy

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Patrix » 11 gru 2021, 15:13

Tak mi się spodobało to tworzenie list, że zaciągnąłem syna i zrobił mi automat do tego w java script. Na razie wersja beta, ale już działa :arrow: :!:
Mniej więcej tak to będzie wyglądało. czyli wpisujemy w okienku jakiś obiekt, np M31 i klikamy add ds
Przechwytywanie.JPG
obiekt dodaje się do listy. Klikając na clear list, można skasować ostatni dodany obiekt, a create file wyeksportuje nam wszystko do pliku, tylko nad tym jeszcze trwają prace
2.JPG
Co wy na to? Przyda się? Może macie jakieś inne pomysły, które można dodać/ zmienić? Dawajcie szybko, puki syn jeszcze ma chęci grzebać przy tym :lol:
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 15:20

Patrix pisze:
11 gru 2021, 15:13
Tak mi się spodobało to tworzenie list, że zaciągnąłem syna i zrobił mi automat do tego w java script. Na razie wersja beta, ale już działa :arrow: :!:
Mniej więcej tak to będzie wyglądało. czyli wpisujemy w okienku jakiś obiekt, np M31 i klikamy add ds

Przechwytywanie.JPG

obiekt dodaje się do listy. Klikając na clear list, można skasować ostatni dodany obiekt, a create file wyeksportuje nam wszystko do pliku, tylko nad tym jeszcze trwają prace

2.JPG

Co wy na to? Przyda się? Może macie jakieś inne pomysły, które można dodać/ zmienić? Dawajcie szybko, puki syn jeszcze ma chęci grzebać przy tym :lol:
UUU, ale sztos :D
Dobrze by było by dodać tam opcję by te obiekty można było wrzucać hurtowo, tzn więcej na raz do jednego pola tabelami. Bo to jest jakby najważniejsza sprawa. Np. Seba ma listę tych planetarek, to są same DS, wtedy bierzesz i pyk, 100 obiektów na raz w minutkę. Da się tam tak?

Edit: Każde dobre zestawienie ma tabelkę obiektów. Na ten przykład książki Alvina ja rozpracowywane tak, że: Konwertuje PDF na DOC, z DOC zasysam tabelkę do Excela i potem wrzucam do wzornika dowolną ilość obiektów na raz.

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: midimariusz » 11 gru 2021, 15:22

Super sprawa!

Czy możesz dodać linka do przetestowania?

Czy może syna tak zrobić żeby była opcja automatycznego dodawania obiektów od... do...

czyli wpisuję w okienko nr 1 M1 a w drugie M30 i z automatu robi listę 30 elementów.

To bardzo ważne, bo mam pomysł na dodatkowe listy, których w SS nie ma.
A to by mega ułatwiło życie.
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Setaarius » 11 gru 2021, 15:24

Midnight9999 pisze:
11 gru 2021, 15:20
Patrix pisze:
11 gru 2021, 15:13
Tak mi się spodobało to tworzenie list, że zaciągnąłem syna i zrobił mi automat do tego w java script. Na razie wersja beta, ale już działa :arrow: :!:
Mniej więcej tak to będzie wyglądało. czyli wpisujemy w okienku jakiś obiekt, np M31 i klikamy add ds

Przechwytywanie.JPG

obiekt dodaje się do listy. Klikając na clear list, można skasować ostatni dodany obiekt, a create file wyeksportuje nam wszystko do pliku, tylko nad tym jeszcze trwają prace

2.JPG

Co wy na to? Przyda się? Może macie jakieś inne pomysły, które można dodać/ zmienić? Dawajcie szybko, puki syn jeszcze ma chęci grzebać przy tym :lol:
UUU, ale sztos :D
Dobrze by było by dodać tam opcję by te obiekty można było wrzucać hurtowo, tzn więcej na raz do jednego pola tabelami. Bo to jest jakby najważniejsza sprawa. Np. Seba ma listę tych planetarek, to są same DS, wtedy bierzesz i pyk, 100 obiektów na raz w minutkę. Da się tam tak?

Edit: Każde dobre zestawienie ma tabelkę obiektów. Na ten przykład książki Alvina ja rozpracowywane tak, że: Konwertuje PDF na DOC, z DOC zasysam tabelkę do Excela i potem wrzucam do wzornika dowolną ilość obiektów na raz.
Dokładnie tak, żeby czytało pliki Excel lub CSS może łatwiej...lub kopiuj wklej oddzielone przecinkami...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 15:28

W astroplannerze jest to rozwiązane tak, że można pojedynczo, albo po kliknięciu w Multiple ID właśnie lista.
Załączniki
zdjęcie 343.jpg
zdjęcie 343.jpg (24.72 KiB) Przejrzano 4585 razy
zdjęcie 34553.jpg
zdjęcie 34553.jpg (43.62 KiB) Przejrzano 4585 razy

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Patrix » 11 gru 2021, 15:29

Wysyłam wam na priva wersje beta. Na razie nie chcę wstawiać na forum, do czasu aż nie będzie gotowe na 100%. Przetestujcie i dajcie znać
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 15:30

Ja też poproszę :)

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 15:37

Sprawdziłem, mi działa elegancko.

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: midimariusz » 11 gru 2021, 15:48

dziala!

sprawdziłem i obsługuje nie tylko popularne katalogi NGC czy IC ale tez inne jak Abell, Berkley, Basel.
Będzie można dorobić inne katalogi, których nie ma SS.

Tylko poprosimy o te dodatkowe funkcjonalności....
Mój blog

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Setaarius » 11 gru 2021, 15:51

Nie sprawdziłem, ale skoro inni sprawdzili i działa to super :!:

Wielkie dzięki :!:

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Mój sposób na tworzenie list Sky Safari- Poradnik

Post autor: Midnight9999 » 11 gru 2021, 15:58

midimariusz pisze:
11 gru 2021, 15:48
dziala!

sprawdziłem i obsługuje nie tylko popularne katalogi NGC czy IC ale tez inne jak Abell, Berkley, Basel.
Będzie można dorobić inne katalogi, których nie ma SS.

Tylko poprosimy o te dodatkowe funkcjonalności....
Przypuszczam, że on nie weryfikuje katalogów dlatego obsługuje wszystko. Jak SS dostanie coś czego nie ma to po prostu nie wyświetla obiektów. Dlatego też jest problem z listą Białych Karłów od Seby, bo SS nie ma katalogu WD.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości