Strona 1 z 1

Interstellarum Deep Sky Atlas

: 27 maja 2019, 23:49
autor: Setaarius
Czas na małą recenzję atlasu. Trochę mu poświeciłem na spokojnie w domowym zaciszu i mogę stwierdzić, że to najlepszy atlas jaki miałem w rękach.
Bardzo dobrej jakości pomimo, że nie jest to edycja polowa. Papier twardy i śliski, myślę, że może wytrzymać pewną dozę wilgoci obserwacyjnej jednak nie zamierzam tego testować na swoim egzemplarzu :lol: . Bardzo intuicyjnie zrobiona kwestia widoczności w różnych aperturach. Można dobrze zaplanować na jakie obiekty warto się porwać podczas obserwacji w zależności od posiadanego teleskopu. Wartościowa kwestia to oznaczenie jakiego najlepiej filtra użyć do danej mgławicy jeżeli oczywiście jest to konieczne w danym przypadku. Atlas jest przejrzysty, czytelny i co dla mnie ważne kolorowy. Nie wiem dlaczego, ale ja tak mam, że lepiej mi się korzysta z kolorowych atlasów. Dają dodatkową motywacje i napędzają wrażenia jeszcze przed odnalezieniem obiektu. Niektórzy mogą narzekać, że mogłoby być więcej gwiazd, ale jak dla mnie jest idealnie skrojony pod dobry i duży szukacz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nim walczyć w okularze teleskopu i tutaj też świetnie poprowadzi do celu. Ważne, że jest przejrzysty i w odpowiedniej skali dzięki czemu nie ma się wrażenia przytłoczenia ilością kropek na mapach :lol: Po za główną częścią z mapami jest spis treści czego brakuje wielu atlasom oraz dodatkowe mapki w większej skali z wymagającymi tego częściami nieba.
Poniżej załączam jeszcze zestaw co można odnaleźć w atlasie:

W skrócie to:
... pokazuje, które obiekty głębokiego nieba są widoczne w twoim teleskopie z podziałem na teleskopy 4, 8, 12 cali plus dodatkowe 1000 trudniejszych obiektów

... zawiera wszystkie obiekty głębokiego nieba widoczne w średnich i dużych teleskopach.

... daje kontury obiektów zgodnie z ich wizualnym wyglądem.

... zawiera całe niebo w jednym tomie.

... jest wydrukowany w kolorze, ale w pełni nadaje się do użytku w nocy.

... pokazuje wszystkie galaktyki Abell, grupy galaktyczne Hicksona, galaktyki Arpa, ciemne mgławice Barnarda i wiele innych katalogów.

... sugeruje użycie filtra do mgławic emisyjnych w przypadku, gdy dla danej mgławicy jest to korzystne

... przedstawia podwójne gwiazdy zgodnie z ich separacjami, kątami położenia i różnicami wielkości.

... pokazuje gwiazdy ze znanymi egzoplanetami.

... oparty o 18 000 obserwacji

... zawiera około 15 000 obiektów

... przygotowany dla nieba 21,3 mag/arcsec2 lub lepszego

... zawiera ponad 200 000 gwiazd do 9,5 mag

... zawiera dodatkowy zestaw 29 specjalnych map dla obszarów Drogi Mlecznej.

Jednym słowem polecam!