Interstellarum Deep Sky Atlas

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Interstellarum Deep Sky Atlas

Post autor: Setaarius » 27 maja 2019, 23:49

Czas na małą recenzję atlasu. Trochę mu poświeciłem na spokojnie w domowym zaciszu i mogę stwierdzić, że to najlepszy atlas jaki miałem w rękach.
Bardzo dobrej jakości pomimo, że nie jest to edycja polowa. Papier twardy i śliski, myślę, że może wytrzymać pewną dozę wilgoci obserwacyjnej jednak nie zamierzam tego testować na swoim egzemplarzu :lol: . Bardzo intuicyjnie zrobiona kwestia widoczności w różnych aperturach. Można dobrze zaplanować na jakie obiekty warto się porwać podczas obserwacji w zależności od posiadanego teleskopu. Wartościowa kwestia to oznaczenie jakiego najlepiej filtra użyć do danej mgławicy jeżeli oczywiście jest to konieczne w danym przypadku. Atlas jest przejrzysty, czytelny i co dla mnie ważne kolorowy. Nie wiem dlaczego, ale ja tak mam, że lepiej mi się korzysta z kolorowych atlasów. Dają dodatkową motywacje i napędzają wrażenia jeszcze przed odnalezieniem obiektu. Niektórzy mogą narzekać, że mogłoby być więcej gwiazd, ale jak dla mnie jest idealnie skrojony pod dobry i duży szukacz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nim walczyć w okularze teleskopu i tutaj też świetnie poprowadzi do celu. Ważne, że jest przejrzysty i w odpowiedniej skali dzięki czemu nie ma się wrażenia przytłoczenia ilością kropek na mapach :lol: Po za główną częścią z mapami jest spis treści czego brakuje wielu atlasom oraz dodatkowe mapki w większej skali z wymagającymi tego częściami nieba.
Poniżej załączam jeszcze zestaw co można odnaleźć w atlasie:

W skrócie to:
... pokazuje, które obiekty głębokiego nieba są widoczne w twoim teleskopie z podziałem na teleskopy 4, 8, 12 cali plus dodatkowe 1000 trudniejszych obiektów

... zawiera wszystkie obiekty głębokiego nieba widoczne w średnich i dużych teleskopach.

... daje kontury obiektów zgodnie z ich wizualnym wyglądem.

... zawiera całe niebo w jednym tomie.

... jest wydrukowany w kolorze, ale w pełni nadaje się do użytku w nocy.

... pokazuje wszystkie galaktyki Abell, grupy galaktyczne Hicksona, galaktyki Arpa, ciemne mgławice Barnarda i wiele innych katalogów.

... sugeruje użycie filtra do mgławic emisyjnych w przypadku, gdy dla danej mgławicy jest to korzystne

... przedstawia podwójne gwiazdy zgodnie z ich separacjami, kątami położenia i różnicami wielkości.

... pokazuje gwiazdy ze znanymi egzoplanetami.

... oparty o 18 000 obserwacji

... zawiera około 15 000 obiektów

... przygotowany dla nieba 21,3 mag/arcsec2 lub lepszego

... zawiera ponad 200 000 gwiazd do 9,5 mag

... zawiera dodatkowy zestaw 29 specjalnych map dla obszarów Drogi Mlecznej.

Jednym słowem polecam!

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości