Opozycja Plutona

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Opozycja Plutona

Post autor: Setaarius » 12 cze 2018, 20:04

Astrolife - Mała dawka wiedzy z samego rana dobrze wpłynie na rozbudzenie umysłu :D
Równiutki miesiąc dzieli nas od niezwykłej opozycji...Plutona!
Dlaczego niezwykłej? Czytaj do końca :)
12 lipca 2018 roku Słońce, Ziemia i planeta karłowata (134340) Pluton utworzą idealną linię prostą co zaowocuje tym, że z Plutona widoczny będzie tranzyt Ziemi i Księżyca na tle Słońca :) LECIMY TAM??? 😁😁 Jeśli nie masz 87 lat to takie zjawisko przytrafi się tylko raz w Twoim życiu. Poprzednio miało miejsce w 1931 roku a następne będzie dopiero w 2179 roku.
Kolejnym powodem dla którego możemy tę opozycję nazwać niezwykłą jest fakt, że w przypadku takiego ustawienia obiektów promienie słoneczne będą odbite od Plutona bezpośrednio w kierunku Ziemi w wyniku czego Pluton znacznie pojaśnieje i może być widoczny przez kilka godzin w mniejszych teleskopach. Efekt ten nazywamy "opposition surge" lub "opposition effect". Nie wiadomo dokładnie do jakiej jasności pojaśnieje Pluton i jak długo to potrwa ale podejrzewa się nawet wzrost o 3-4 wielkości gwiazdowe (czyli z 14 mag do nawet 11-10 mag)❗
Niestety maksimum zjawiska wypadnie u nas w dzień (16:30 - z uwzględnioną prędkością światła) więc gdy zapadnie zmrok będzie już kilka godzin po, mimo tego warto tej nocy spróbować odszukać Plutona zwłaszcza jeśli dysponujemy większym teleskopem.
Opposition surge to bardzo ciekawe zjawisko. Dzięki niemu Saturn co 15 lat na kilka godzin potrafi pojaśnieć do -2.5 mag (światło odbija się od drobinek lodu w pierścieniach) a jego lodowy księżyc Rhea staje się jaśniejszy od pokrytego gęstą atmosferą Tytana. Zjawisku podlegają też księżyce Jowisza, Mars, nasz Księżyc czy planetoidy. Dotyczy ono jednak przede wszystkim obiektów z odsłoniętą powierzchnią, których nie przysłania gruba atmosfera.
Pluton w swej wędrówce wokół Słońca aktualnie przechodzi przez węzeł zstępujący orbity przecinając również płaszczyznę orbity Ziemi. Po przecięciu węzła czeka go 161 letnia tułaczka pod płaszczyzną Układu Słonecznego. Dlatego jest to tak rzadkie zjawisko :) Przypomnę wam o tym jeszcze w filmie "Niebo w lipcu" :)
Miłego dnia! :)

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Opozycja Plutona

Post autor: Mateusz F » 12 cze 2018, 21:58

szkoda ze czasowo się nie zgrało z naszym położeniem....
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości