Modelarstwo

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Modelarstwo

Post autor: Marcin » 26 wrz 2018, 22:14

Obok Nowej Wsi w polach jest lotnisko modelarskie, przypadkiem poobserwowałem jak koledzy modelarze się bawią i tak jakoś mnie wciągnęło (samoloty zawsze były mi blisko). Więc o to moje nowe dzienne hobby i w ładną pogodę będzie można połączyć obserwacje plam na Słońcu z lataniem modelem :D
motoszybowiec.jpg
motoszybowiec.jpg (439.27 KiB) Przejrzano 13737 razy
Modelem jeszcze nie latałem. Narazie jest złożony, czeka mnie jeszcze mała regulacja mechaniki. Ćwiczę trochę latanie na symulatorze na kompie, coby nie rozbić modelu w pierwszym locie.

Ten plastikowo styropianowy model samoltu z aparaturą RC do zdalnego sterowania to taka modelarska synta 8", no może 10" i jest w cenie delosa (około 1100 zł za komplet do lotu). Zanosi się na to, że przez ten zakup nowego porządnego okularu w najbliższym czasie nie kupię :P. Oczywiście można kupić lub zbudować dużo droższy model z silnikiem spalinowym lub odrzutowym, ale wydaje mi się, że astrofoto i tak bije cenowo modelarstwo na głowę. Koledzy modelarze tanich aut nie mają, może dlatego, że problemy logistyczne z przewożeniem pełnej tuby synty 12" w małym aucie są znikome w porównaniu z przewożeniem modeli lub jednego modelu w nawet w dużym aucie :-). Nie zawsze teściowa lub żona się zmieści po wsadzeniu samolotu. Kiedyś cyknę zdjęcie to zobaczycie. Zresztą zaglądnijcie na lotnisko.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 27 wrz 2018, 07:58

Widziałem nieraz modelarzy w akcji na lotnisku w Bielsku. Nawet mój psiak czasami polował na spadające modele jak waliły o płytę lotniska :D Bardzo ładny model Ci się zbudował ;) chociaż dla mnie równie podniecająca jest świadomość Delosa lub Pentaxa w walizce :D A nocne loty/pokazy na Scieszkow przewidujesz? Model ma oświetlenie? Teściowa nie musi się zmieścić byle stołeczek się zmieścił :lol: Mówisz koledzy modelarze nie mają tanich samochodów i mówi to gość jeżdżący Audi :lol: Nie wspominając o takich, którzy jeżdżą Lexusami na obserwacje :lol: :lol: :lol: Model będzie miał jedno śmigło z przodu? Ile to będzie ważyć?

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Modelarstwo

Post autor: Mateusz F » 27 wrz 2018, 10:19

Bardzo fajne hobby Marcinie, jak będziesz miał model już gotowy to chętnie się wybierzemy.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 27 wrz 2018, 11:33

Oświetlenie można zrobić jakie sobie tylko wyobrazisz. Ledy są lekkie i nie biorą dużo prądu. Niektóre modele mają oświetlenie jak normalne samoloty. To co mnie rozwaliło najbardziej to to, że możesz kupić kamerkę, gogle z ekranem, w których widzisz obraz tak jakbyś pilotował samolot. Na obraz jest nawet nakładany sztuczny horyzont, prędkość, wysokość itp. w taki sposób jak mają to rozwiązane samoloty wojskowe. Na pewno widzieliście to w jakimś symulatorze na kompie. Brakuje tylko celownika :-).

Audi jest stare i od Niemca. Żaden wyznacznik grubości portfela. Zaskoczyło mnie to, że modele z najwyższej szkoły jazdy tj. spalinowe, nie są wcale takie drogie, oczywiście pomijam przypadki, gdy ktoś buduje czterosilnikowego bombowca B29. W około 10 tyś zł się zamkniesz za model z wyposażeniem, a strzelałem, że to koszt tak od 30 tyś zł i więcej za model. Patrząc po autach wyglądało to na super drogie hobby.

Model waży około 1kg, z baterią tak z 1,5 kg. Ma pchające śmigło zaraz za skrzydłami. Śmigła na czubku modelu nie są polecane dla początkujących, bo jak zaliczysz czubkiem samolotu tzw. kreta to musisz nowe śmigło kupić.

Bardziej profesjonalne modele są budowane z drewna, metalu itd. Cześci wycinają na laserze i później składają to do kupy jak w prawdziwym samolocie.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 27 wrz 2018, 12:29

To jak zrobisz oświetlenie i puścisz na Scieszkow to będziemy mogli w nocy śledzić go w teleskopach i cykać fotki :D Cholerne baterie ciężkie. Słyszałem jak się strzelali takimi modelami na lotnisku, ale bez amunicji :D A śmigło jest drogie? Z balsy, żywopłonu? Zerknąłem właśnie na filmiki na YouTube i jak zawsze wydawało mi się co może dłużej wciągnąć w lataniu modelami to nawet mi się to podoba. Te modele wyglądają fantastycznie :shock: Aż chciało by się mieć takie cudo.


Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 27 wrz 2018, 13:45

Baterie ważą od kilku, kilkunastu gram do kilkuset. 1500mA waży około 150 gram. Ja mam śmigło z plastiku. Jak patrzyłem na sklep to tego typu śmigło można kupić do około 20 złotych. Nie wiem ile kosztują śmigła do tych modeli budowanych na wzór prawdziwych samolotów. Pewnie znacznie więcej. Jak model jest na wzór to chyba nazywa się go makietą :). I rzeczywiście te małe samoloty wyglądają super i miło się ogląda. Strasznie dużo pracy musieli włożyć w ich budowę. Jak lubisz to pooglądaj np. tutaj: http://pfmrc.eu/index.php/topic/35923-jak-12-m/page-6

Darujesz sobie Pentaxa, czy Delosa i na model z pianki/plastiku, którym się polata miło w zupełności wystarczy :-).

Gdzieś tam na Youtubie nawet widziałem, że zrobili makietę tego dużego samolotu transportowego Antonow 225 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Antonov_An-225_Mriya ), który na pleckach wiózł Burana . Potem rozłączyli go w locie od Antonowa i wylądowali.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 27 wrz 2018, 14:11

Mam naprawdę trudny wybór między jedną, a drugą opcją, trudny i nie mogę się zdecydować, tzn między Delosem i Pentaxem :lol: Chyba Pentax bo podobno lepszy na planetach :D

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 27 wrz 2018, 16:59

Sezon na planety zakończony, więc nie masz co się zastanawiac, która opcja lepsza :)

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 27 wrz 2018, 18:04

Ale planety wrócą, a taki okular biedaki jak ja kupują raz w życiu ;) :D A po za tym myślę, że kulki pozamiata, a i na niejednej galaktyce pokaże pazur w 14-tu, a czasem w 20-tu calach ;)

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 28 wrz 2018, 12:27

Jak chcecie pooglądać jak latają modele w NW to mogę dać cynk jak będą. W sobotę i niedzielę zapowiada się ładna pogoda, więc jest duża szansa, że ktoś z loklanej grupy przyjedzie sobie polatać. Niestety na latanie chyba głównie umawiają się telefonicznie między sobą.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 28 wrz 2018, 12:51

Ja w weekend jestem na uczelni...

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 29 wrz 2018, 19:46

A mi się dziś udało oblatać model. Po chwilach grozy tzn. dwu lub trzykrotną szansą na lądowanie w kukurdzy lub chwilę później na moim aucie :-) udało mi się wylądować na trawie. Model przeżył :-), więc jestem już jestem pełnoprawny modelarz RC :D. Sam model złożyłem (gotowiec z pudełka, ale coś tam trzeba było się potrudzić) i wyregulowałem na tyle, że dało się w sposób z trudem kontrolowany sterować (skręcało model w jedną stronę i ciężki był do sterowania - coś niedoregulowałem) i wylądować. Adrenalina niesamowita i więcej szczęscia niż rozumu hahaha :-).

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Modelarstwo

Post autor: Setaarius » 29 wrz 2018, 19:51

Ekstra. A są jakieś takie tanie powiedzmy za 200-300 zł, ale warte zakupu? Coś jak odpowiednik SkyMastera 15x70 :D

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: Modelarstwo

Post autor: Marcin » 29 wrz 2018, 20:39

Są chyba w takiej cenie zestawy do latania, ale chyba pierwszy rozsądny pełny komplet do nauki to ten https://abc-rc.pl/model-pioneer-1400mm-trenerek-rtf Ponoć jest on łatwy w naprawie po kraksie, a ta na początku nauki zdaża się często. Ja się pośpieszyłem z zakupem i chyba kupiłem model o klasę gorszy i droższy do nauki.

Jakby miało Cię wciągnąć to wypadałoby kupić zestaw bez radia,odbiornika, baterii i ładowarki https://abc-rc.pl/pioneer-1400mm-trenerek-artf i je dokupić osobno i wtedy wyjdzie trochę drożej, czyli pewnie z 800 zł, zakładając, że się lepsze radio kupi.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości