Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 30 gru 2021, 02:06

Witam serdecznie.

Przeglądając fora astronomiczne w tematyce amatorskich obserwatoriów czasem zdarzyło mi się trafić na informacje, że małe, amatorskie obserwatoria uczestniczą w profesjonalnych projektach naukowych wykonując „swoją część”. Z tego co udało mi się do tej odkryć do tej pory to poszukiwanie planetoid oraz supernowych. Są to jednak projekty bardziej indywidualne a nie jakieś zorganizowane akcje. Sam osobiście interesuje się wizualem a astrofotografia jest mi obca. Chodzi mi jednak od pewnego czasu po głowie właśnie takie obserwatorium z zastosowaniem praktycznym.

W związku z tym chciałbym zapytać w jakie naukowe zastosowanie może mieć takie amatorskie obserwatorium?

W jakich projektach może uczestniczyć mając realny i sensowny wpływ?

Gdzie mogłaby być możliwość znalezienia informacji na temat takich projektów?

Czy oprócz szukania supernowych i planetoid są jakieś indywidualne projekty, które może podjąć takie amatorskie obserwatorium?

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 30 gru 2021, 05:33

Można jeszcze do tego dodać gwiazdy zmienne oraz spektroskopie. Jakoś w roku 2015, albo coś koło tego, jak kupiłem StarAnalyser to strasznie mnie spektroskopia wciągnęła. Temat mało popularny w naszym kraju,a już np w UK w we Francji idzie łeb w łeb np. z astrofotografią. Teraz w dobie drukarek 3D można samemu dużo taniej niż jakieś ALPY za kilka tysi wykonać swój własny spektograf szczelinowy.
Można równie łapać tranzyty planetoid na tle gwiazd. Można przeczesując niebo w poszukiwaniu planetoid odkrtyć kometę, jak to zrobił Michał z ekipą odkrywając Polonię.

Pewnie coś pominąłem, jednak wszystkie te rzeczy łączy jedno- musiałbyś przejść na ciemną stronę i zabrać się za astrofotografię, bo wszystkie te tematy są od niej zależne. Po pół roku sprzedałbyś ostatniego naglera, żeby tylko dokupić jakiś filtr, albo reduktor. A wizual zszedłby na drugi plan i zbytnio nie byłbyś już nim po kilku miesiącach zainteresowany. Taka jest cena przejścia na ciemną stronę ;)
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 30 gru 2021, 05:56

Dzięki za odpowiedź :) Musze powiedzieć, ze astrofotografia, fotografia sama w sobie nie interesują mnie za bardzo i raczej w tę stronę nie zmierzam. Jeśli się jednak zdecyduję to pewnie będzie to sprzęt astrofoto i jakieś HEQ5 będzie potrzebne. Bardziej niż astrofotografia mnie interesuje zbieranie danych, analiza, poszukiwania różnego rodzaju obiektów coś w tę stronę. Powiem Ci, że spektroskopia, która zaproponowałeś i ten StarAnalyzer kozacka sprawa. O coś takiego mi chodziło!

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 30 gru 2021, 10:15

Tylko pamiętaj, że żeby zejść poniżej 10mag będziesz potrzebował już guiding. Będziesz musiał również opanować soft do akwizycji i składania materiału. Nie ważne czy to będzie spektro, czy gwiazdy zmienne, czy cokolwiek innego. A to już niestety jest wszystko co potrzebujesz do astrofoto :) Bo mając uzbierany jakiś materiał, kiedyś w końcu się skusisz, żeby zobaczy co oprócz danych się tam jeszcze załapało. Zapewniam Cię, ze taka ciekawość wygra, a wtedy przepadłeś 22253[
...

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 30 gru 2021, 11:13

Wydaje mi się że do spektometrii i fotometrii nie stosuje się żadnej obróbki.
Przez obróbkę można zafałszować drogocenne informacje z czystej klatki.
W czasie moich studiów miałem przyjemność odbywać praktyki zawodowe w Obserwatorium w Piwnicach.
Akurat zdarzyło się tak, że wybuchła w tym czasie gwiazda nowa w układzie symbiotycznym w gwiazdozbiorze Smoka. Niestety nie pamiętam która.
I trafiły się ze trzy pogodne nocki w sierpniu to łapaliśmy dla niej widma i fotometrię.
Nie przypominam sobie, żadnej obróbki samych zdjęć, tylko żywe pomiary sygnału, ale mogę się mylić.

W dzisiejszych czasach, praca astronomów sprowadza się do analizy terabajtów danych.
Największe odkrycia pochodzą znad klawiatury a nie spod teleskopu.
Można pójść tą drogą. Bazy danych często są ogólnie dostępne.
Można wymyślić sobie projekt i coś fajnego odkryć.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Setaarius » 30 gru 2021, 12:57

Tak jak piszę Maciej, są prowadzone prace badawcze, gdzie amatorzy mogą wspierać zawodowców przeczusując dane z profesjonalnych teleskopów. Kiedyś gdzieś trafiłem na takie badania, ale nie pamiętam. Jak poczeszesz Google In English to pewnie trafisz.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 30 gru 2021, 13:31

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 11:13
Wydaje mi się że do spektometrii i fotometrii nie stosuje się żadnej obróbki.
Przez obróbkę można zafałszować drogocenne informacje z czystej klatki.
Jeżeli chcesz, żeby wyszedł ładny „szlaczek”, to masz racje. Wystarczy podpiąć aparat do teleskopu, pstryknąć i wrzucić RAW-a do któregoś spektro softu. Niestety w ten sposób można jedynie się zorientować jak to działa. Natomiast jeżeli zależy komuś na wartościowych wynikach, no to tutaj nie można iść na skróty. Każda klatka, nieważne czy z aparatu, czy z dedykowanej kamery są obarczone wieloma defektami, które można wyeliminować klatkami kalibracyjnych i odpowiednią ilością materiału. A to już jest dokładnie ta sama robota co przy standardowej astrofotografii. Jedyna różnica polega na późniejszym etapie, gdzie w jednym wyciągamy materiał i kolory, a w drugim przypadku odczytujemy dane.
Po pracy wrzucę kilka moich przykładów.
...

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 30 gru 2021, 13:33

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 11:13
W dzisiejszych czasach, praca astronomów sprowadza się do analizy terabajtów danych.
Największe odkrycia pochodzą znad klawiatury a nie spod teleskopu.
Tutaj zgoda w 100%. Można w ten sposób szukać komet i gwiazd zmiennych.
...

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 30 gru 2021, 13:49

O przypomniało mi się, będąc w Piwnicach pan profesor Andrzej Strobel dał nam zadanie
wybrać z ogólnodostępnych katalogów z kilku gromad otwartych gwiazdy będące karłami i zebrać dane jasności absolutne i wskaźniki
barw. Następnie dało się tak opracować te dane, żeby znormalizować je do typu widmowego A0.
Następnie ze wzorów wiążących jasność absolutną i jasność wizualną można było wyliczyć odległości do tych gromad otwartych.
W kolejnym kroku w obliczeniach uwzględnialiśmy szerokość ciągu głównego gwiazd (cokolwiek to znaczy) i ponownie wyliczaliśmy odległości.
No i w rezultacie mam wynik mój wyliczony dla M45 - 132 ps, a wartość z katalogu WEBDA to 150 ps.
Z tego co wiem planem profesora Strobla były szerokie badania w tym kierunku i odniesienie się do wartości
uzyskiwanych z pomiarów satelitarnych. Ot taka ciekawostka jak zacząć tego typu badania.
Mi w głowie z tego wszystkiego już niewiele zostało, a w zasadzie nic :mrgreen:
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 30 gru 2021, 15:54

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 11:13
W dzisiejszych czasach, praca astronomów sprowadza się do analizy terabajtów danych.
Takie badanie danych to jest bardzo ciekawa sprawa też, i sprzętu nie potrzeba :)

Po przeczytaniu wszystkiego co piszecie widzę, że przed jakimkolwiek przedsięwzięciem musze na prawdę dużo doczytać. Zapoznałem się już trochę z tymi spektroskopami, rzeczywiście są stronki całe poświęcone temu. Tak się składa, że akurat trochę drukuję 3D i mógłbym spróbować wydrukować taki spektroskop, na thingeverse jest wspaniały projekt(choć też nie jest to zwykły tani projekt, wydrukowanie to jedno ale soczewki do tego urządzenia które kupić trzeba kosztują około 50 euro jedna a potrzeba ich tam kilka). Widzę, że informacji jest masa i zastosowań jest też wiele ale w sumie o to mi chodziło, bo będę miał co czytać tej pochmurnej jesieni :D Dzięki za pomoc! :)

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 30 gru 2021, 16:02

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 13:49
O przypomniało mi się, będąc w Piwnicach pan profesor Andrzej Strobel dał nam zadanie
wybrać z ogólnodostępnych katalogów z kilku gromad otwartych gwiazdy będące karłami i zebrać dane jasności absolutne i wskaźniki
barw. Następnie dało się tak opracować te dane, żeby znormalizować je do typu widmowego A0.
Następnie ze wzorów wiążących jasność absolutną i jasność wizualną można było wyliczyć odległości do tych gromad otwartych.
W kolejnym kroku w obliczeniach uwzględnialiśmy szerokość ciągu głównego gwiazd (cokolwiek to znaczy) i ponownie wyliczaliśmy odległości.
No i w rezultacie mam wynik mój wyliczony dla M45 - 132 ps, a wartość z katalogu WEBDA to 150 ps.
Z tego co wiem planem profesora Strobla były szerokie badania w tym kierunku i odniesienie się do wartości
uzyskiwanych z pomiarów satelitarnych. Ot taka ciekawostka jak zacząć tego typu badania.
Mi w głowie z tego wszystkiego już niewiele zostało, a w zasadzie nic :mrgreen:
:shock:
Super sprawa!

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 30 gru 2021, 20:18

Na początek przygody,żeby za bardzo nie inwestować w sprzęt,poszedłbym w ocenę jasności gwiazd zmiennych, albo komet. Wystarczy lornetka, i po kilkunastu sesjach mamy już pierwsze efekty swojej pracy na krzywych jasności. To jest dobry sprawdzian czy taka regularna praca naukowa nam pasuje. A jak już sie w to wejdzie to bakcyl pożre resztkę wolnego czasu :lol:
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 30 gru 2021, 22:17

Tak mi się teraz przypomniało, że jest jeszcze fajna opcja, którą polecił mi kiedyś sam Jesion. Tak tak, ten Jesion od astropolis. A mianowicie obserwacje egzoplanet. Miałem już sprzęt do tego, miałem zapas wiedzy od Jesiona i Hansa z astropolis,tylko jakoś coś nie wyszło, bo nie podjąłem praktycznie tematu.

Kurcze Adam, przez Ciebie wracają mi moje stare plany do zrealizowania i chyba coś z tego powstanie 22267[
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 30 gru 2021, 22:27

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 20:18
Na początek przygody,żeby za bardzo nie inwestować w sprzęt,poszedłbym w ocenę jasności gwiazd zmiennych, albo komet.
Myślę, że to serio może być dobry pomysł, od razu, bez inwestycji mógłbym sprawdzić czy rzeczywiście będzie to miało sens :) A którym teleskopem obserwowałeś w Piwnicach? Pamiętasz? Tym 90cm oglądałeś? :D
Patrix pisze:
30 gru 2021, 22:17
Kurcze Adam, przez Ciebie wracają mi moje stare plany do zrealizowania i chyba coś z tego powstanie 22267[
Super, daj znać jakbyś miał jakieś postępy. Te egzoplanety też ciekawa sprawa.

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 30 gru 2021, 23:47

Dwoma największymi, Schmidtem i Cassegrainem. Na tym pierwszym szła spektroskopia, na drugim fotometria.
Nad ranem bylo jeszcze trochę czasu i zapaleńcy robili fotki DS-om. Niestety nie mam ich.
Ale paliły się klatki szybciutko. Mam w pamięci, że pojedyncze surowe zdjęcia wyglądały jak po obróbce.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 31 gru 2021, 00:05

Maciej_Cz pisze:
30 gru 2021, 23:47
Dwoma największymi, Schmidtem i Cassegrainem. Na tym pierwszym szła spektroskopia, na drugim fotometria.
Nad ranem bylo jeszcze trochę czasu i zapaleńcy robili fotki DS-om. Niestety nie mam ich.
Ale paliły się klatki szybciutko. Mam w pamięci, że pojedyncze surowe zdjęcia wyglądały jak po obróbce.
Super, gratuluję przeżycie i możliwości! 11153[

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 31 gru 2021, 00:35

Kończyłem wtedy trzeci rok studiów na kierunku fizyka na UMCS w Lublinie. No i dzięki uprzejmości Astronomów z Piwnic mogłem odbyć praktykę zawodową właśnie tam. Byłem jedynym studentem nie astronomii. Prawie miesiąc wakacji w obserwatorium. Tylko szkoda, że nie było pogody. Radioteleskopy też były w remoncie. Ale poznałem fajnych ludzi i dużo się nauczyłem. Do dyspozycji była cała biblioteka obserwatorium. No i miałem okazję dłużej podyskutować z prof. Wolszczanem bo był tam z nami dłuższy czas jako gość.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Midnight9999 » 31 gru 2021, 02:03

Maciej_Cz pisze:
31 gru 2021, 00:35
Kończyłem wtedy trzeci rok studiów na kierunku fizyka na UMCS w Lublinie. No i dzięki uprzejmości Astronomów z Piwnic mogłem odbyć praktykę zawodową właśnie tam. Byłem jedynym studentem nie astronomii. Prawie miesiąc wakacji w obserwatorium. Tylko szkoda, że nie było pogody. Radioteleskopy też były w remoncie. Ale poznałem fajnych ludzi i dużo się nauczyłem. Do dyspozycji była cała biblioteka obserwatorium. No i miałem okazję dłużej podyskutować z prof. Wolszczanem bo był tam z nami dłuższy czas jako gość.
Brzmi niesamowicie! Przebywanie w takim obserwatorium to jedno ale przebywanie tam z zawodowymi astronomami, z profesorem Wolszczanem... No brak słów!
Mi z perspektywy czasu jest bardzo szkoda, że w latach szkolnych nie skierowałem się w tę stronę. Ostatnio nawet próbowałem wrócić trochę do nauk ścisłych, kupiłem na początku pandemii książki do matematyki z liceum i chciałem jeszcze raz napisać maturę rozszerzoną z matematyki a potem fizyki i wybrać się zaocznie, tutaj na Śląsku na jakieś studia. Siadłem najpierw do matematyki, czytałem po kolei i szło mi całkiem ok. Niedawno jednak uświadomiłem sobie jak długa jest droga od amatora do zawodowca i zaniechałem. Przeraziło mnie przechodzenie tej drogi jeszcze raz, poświęcanie kolejny raz tysięcy roboczogodzin na naukę. Tym bardziej, że mój obecny zawód też lubię. Dlatego pomyślałem nad pozostaniem w tej amatorskiej części z amatorskim obserwatorium.
Muszę jeszcze znaleźć dużo informacji, zacznę tak jak mówiłeś od tych gwiazd zmiennych bo to i wizual, który lubię i AAVSO ma szczegółowy podręcznik, wydaje się coś dla mnie na początek.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Patrix » 31 gru 2021, 08:29

Maciej_Cz pisze:
31 gru 2021, 00:35
Kończyłem wtedy trzeci rok studiów na kierunku fizyka na UMCS w Lublinie. No i dzięki uprzejmości Astronomów z Piwnic mogłem odbyć praktykę zawodową właśnie tam. Byłem jedynym studentem nie astronomii. Prawie miesiąc wakacji w obserwatorium. Tylko szkoda, że nie było pogody. Radioteleskopy też były w remoncie. Ale poznałem fajnych ludzi i dużo się nauczyłem. Do dyspozycji była cała biblioteka obserwatorium. No i miałem okazję dłużej podyskutować z prof. Wolszczanem bo był tam z nami dłuższy czas jako gość.
Fajna sprawa. Pewnie większość z nas chciałaby znaleźć się w takiej sytuacji.
...

Maciej_Cz
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2021, 10:03

Re: Naukowe zastosowania amatorskiego obserwatorium.

Post autor: Maciej_Cz » 31 gru 2021, 09:12

Ja po przejściu swojej drogi z nauką stwierdzam, że amatorskie podejście (jako pasja) jest chyba lepsze od profesjonalnego, przynajmniej dla mnie.
Sam sobie możesz decydować czym chcesz się zajmować. Rzadko zdarza się efekt wypalenia, bo zazwyczaj nie ma na to czasu itp.
Jeżeli się nie ma kierunkowego wykształcenia w dziedzinie, to można małymi krokami coś tam próbować samemu się douczyć, ale też bez presji.
Zobacz, niby jestem fizykiem, ale i tak Wy tutaj na forum kładziecie mnie na łopatki swoją wiedzą i doświadczeniem obserwacyjnym oraz z dziedziny ATM oraz samej optyki. Wiedza w temacie Astronomii powiększa się wraz z czasem poświęconym na obserwacje bądź użytkowanie sprzętu, ATM itp...
Część teoretyczną amator może zawsze powoli zgłębić jako dodatek do tego wszystkiego.
W "profesjonalnej" nauce, no niestety, wszystko zależy jakim "darem" naukowym dysponujemy i co najważniejsze na jakich ludzi trafimy.
Znam kilka przykładów osób wręcz genialnych, których system wręcz odepchnął siłą od pracy w nauce.
Z drugiej strony znam przypadki osób o, że tak powiem, bardzo przeciętnych zdolnościach, które trafiły na promotorów, którzy ich ciągnęli na swoich barkach i te osoby zostały w środowisku. Także bywa różnie.

Także bierz się za projekt obserwacji gwiazd zmiennych przez lornetkę, a powoli nabierając wiedzy w temacie rozszerz to na fotometrię i spektroskopię.
O, nie wiem czy ktoś takie coś robił, ale w układach zaćmieniowych o składnikach różnego typu widmowego, chciałbym zobaczyć filmik
jak zmienia się widmo takiego układu w czasie. Myślę, że fajnie to może wyglądać. Ale pewnie ktoś coś takiego już robi.
Możesz też zająć się układami podwójnymi i z ich pomocą testować swój sprzęt oraz możliwość rozdzielenia w funkcji apertury teleskopu.
Na astropolis fajnie Ci odpowiedział kolega Grzędziel, bardzo mi się to podoba.
SW102 f/9.8, ATM AR60 f/13.3, AR90s f/5.6, 10x50, AZ4, AZ Nano

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości