Wada wzroku- Astygmatyzm i druk 3D

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Wada wzroku- Astygmatyzm i druk 3D

Post autor: Midnight9999 » 14 paź 2021, 15:01

Witam wszystkich serdecznie. Od dziecka mam wadę wzroku- astygmatyzm, dosyć duży bo aż -1.5. Żeby widzieć ostro zawsze podczas obserwacji miałem dwie możliwości: okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Każdy kto nosi okulary na pewno wie jak wyglądają w nich obserwacje . Nawet okulary z dużym ER to nie ten komfort co spoglądanie gołym okiem lub w soczewkach kontaktowych. Soczewki kontaktowe zaś... No nienawidzę, zakładałem zawsze jedynie do patrzenia przez teleskop. Do tego koszt, każde wyjście by spojrzeć choć na chwilę wiąże się z założeniem dwóch soczewek- 10zł... Jednej zakładać nie można- nie zdrowo. Niby nic ale mam własne podwórko i oglądam sobie coś praktycznie za każdym razem jak warunki pozwalają i się zbiera kwota. Oprócz soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych znalazłem jeszcze jedną opcję. Tele Vue Dioptrx... No ale tu też koszta... Jakie ceny okularów Tele Vue są każdy wie Po wielu przemyśleniach wpadłem na pomysł rozwiązania tego problemu. Gdyby ktoś zauważył jakieś elementy, które mógłbym poprawić to byłbym wdzięczny za uwagi. Nie jestem optykiem i mogłem coś pochrzanić

Do wykonania potrzebujemy:
-Drukarkę 3d z direct drive,
-Filament TPU,
-Wybrane soczewki okularowe,
-Projekt 3d konkretnej muszli ocznej dla danego okularu.

Wykonanie:

Najpierw zamówiłem na allegro soczewki takie jak mam w okularach. Jedna kosztowała 48zł. Wybrałem wersję bez filtrów jedynie z antyrefleksem (czy może ktoś wie czy najlepsza byłaby taka soczewka czy inna?). Następnie z pomocą ojca wykonałem projekt 3d muszli ocznej (ojciec wykonał, ja tylko wspierałem duchowo) Oprócz wszystkich elementów muszli ocznej dodaliśmy jeden (patrz zdjęcie) do trzymania dodatkowej soczewki. Wydruk standardowy, z podporami, z materiału TPU. Tutaj drobna wada, TPU nie jest aż tak miły w dotyku jak guma z której wykonane są muszle oczne ale nie jest źle. Następnie z dużej soczewki okularowej na frezarce wyszlifowałem wybrany kształt soczewek korekcyjnych ( koło o odpowiednim przekroju pod okular). Następnie poskładałem wszystko do kupy. Wymiar nowo wydrukowanej muszli okularowej jest ciut większy niż standardowy by można było ją bez problemów zdejmować i zakładać.

Wrażenia:
Wszystko działa z godnie z założeniem i jak należy, pełna ostrość i wygoda obserwacji. Es 11mm 82 ma ER 15mm, pełne pole widzenia. Tak się składa że kitowy Plossl od GSO 9mm oraz Es 16mm 68 mają ten sam rozmiar muszli ocznej. Wypróbowałem oba i tez wszystko działa jak powinno. Szczególnie ciekawy w tym wypadku jest GSO 9mm ze względu na to, że ma ER tylko 6mm i nawet tutaj dodatkowa soczewka korekcyjna nie przeszkadza specjalnie. GSO 30mm i Es 24mm 68 też mają ten sam rozmiar muszli ocznej.

Podczas obserwacji zauważyłem, że rozwiązanie jest fajne jeśli obserwujemy samemu. Kiedy obserwujemy z innymi, nie mającymi wady wzroku zmienianie non stop muszli ocznych w koło jest mega niekomfortowe.



Uwagi i rady:

Zaprojektowane są 4 wzory muszli ocznych, dwie wersje dużych i dwie wersje małych. Przy astygmatyzmie soczewka korekcyjna musi być odwrócona w odpowiedni sposób (oś) dlatego też z obrotem okularu i całego teleskopu soczewka korekcyjna zmienia swoje ustawienie i może ostrzyć bądź nie. Stąd dodany do muszli dynks jak w Ortho Baadera by wiedzieć jak soczewka jest aktualnie ustawiona. Projekty zależnie od okularu pasują ciaśniej bądź luźniej. W seri ES 82 niby okulary takie same, muszle takie same a w jednym okularze jest wydrukowana muszla oczna ciaśniej a w innym zaś luźniej. Wystarczy dopasować, zmienić rozmiar wydruku np na 103% albo 99% i powinno pasować idealnie.


Link na Thingeverse:


https://www.thingiverse.com/thing:5020823


Gdyby ktoś miał jakieś koncepcje jak można by ten projekt jakoś udoskonalić to byłbym wdzięczny za rady.

Pozdrawiam,
Adam
Załączniki
20210523_182948.jpg
20210521_002255.jpg
20210521_002351.jpg
20210521_002434.jpg

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości