Od ultrafioletu do podczerwieni

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Od ultrafioletu do podczerwieni

Post autor: Patrix » 12 cze 2021, 19:52

W sumie to mało astronomiczne, choć sprzęt wykorzystany jest jak najbardziej astronomiczny. Znalazłem worek z filtrami, które przeleżały w walizce parę lat, a jako że nie miałem dzisiaj żadnych planów, postanowiłem zobaczyć jak się owe filtry spisują. Wkręciło mnie to na prawie cały dzień i tylko trochę żałuję, że nie przyłożyłem się należycie do ustawienia ostrości, choć przecież jutro też jest wolny dzień ;)

Ale po kolei. Mam filtry od 280nm, czyli ultrafiolet, poprzez całe pasmo widzialne, aż do podczerwieni, która kończy się na 1050nm. Filtry są różne, jedne mają szerokość 10nm, a inne nawet po 50nm.Wybrałem kilka i zacząłem avikować przez Redcata i DMK31, która demonem QE nie jest i np. klatki z filtrem 280 nm były kręcone po 10sek w pogodny dzień :arrow: :!: Zresztą podczerwień 1050nm również szła na klatkach po 7 sek.

Dość przynudzania, pora na efekty.

Gif (14MB) przedstawiający przejście z ultrafioletu do podczerwieni, czyli 330nm, 575nm i 868nm
.
animacja.gif
i złożenie tego do "RGB"
.
oryginal.jpg
oraz potraktowane HLVG
.
HLVG.jpg
.
Następnie wycelowałem kota w stary, zdewastowany szpital Stalownik. Na początek gif przedstawiający różnice w pasmach, od UV, po IR
.
animacja2.gif
.
i kilka wariacji złożenia tego w kolorowy obrazek.

Coś ala RGB - R(656nm), G(533nm), B(410nm)
.
1.jpg
.
R (1050nm), G(510nm), B(280nm)
.
2.jpg
.
I tak na chybił trafił ;)
.
3.jpg
Następny cel to Jowisz, Księżyc i Słońce. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie strzelił chociaż raz do słońca z filtrem 410nm o szerokości 50nm, a więc pasmo wapnia, ale na bardzo szeroko
.
11062021_TS115_DMK_410.jpg
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości