Pomiary jasności nieba pod niebem zaśmieconym światłem

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Pomiary jasności nieba pod niebem zaśmieconym światłem

Post autor: Midnight9999 » 01 lis 2021, 00:43

Dzięki uprzejmości kolegi Setaarius`a dysponuję na krótki czas miernikiem jakości nieba Unihedron SQM-L. Korzystając z okazji posiadania miernika oraz okna obserwacyjnego przeprowadziłem kilka eksperymentów na moim zaśmieconym światłem podwórku. Wyniki wyszły bardzo ciekawe i nasunęły kilka wniosków. Wszystkie pomiary wykonywałem kilkukrotnie, podaję dane uśrednione. Dane w mags/arcsec2. Noc astronomiczna tego dnia nastąpiła około 18:05.

Pierwszy pomiar wykonałem o godzinie 18:30, bez eksperymentów. Dużo sąsiadów miało zapalone światła, w domach, bez rolet, halogeny podwórkowe, jeden nawet bił w moją stronę przez co widziałem swój cień.
Zenit: 19,91
Pomiary na wysokości około 60 stopni nad horyzontem wahały się od 19,43 do 20,01 zależnie od obecności latarni w daną stronę.


Drugi pomiar wykonałem przed 20:. Tutaj już znacznie więcej sąsiadów ma światło podwórkowe zgaszone, nadal zapalone światła domowe.
Zenit: 20,01
Pomiary na wysokości około 60 stopni nad horyzontem wahały się od 19,43 do 20,1 zależnie od obecności latarni w daną stronę.
O tej godzinie przeprowadziłem eksperyment wpływu oświetlenia z okien na wskazania miernika.
Z jednej strony domu otwarłem wszystkie rolety, oświeciłem światło we wszystkich pokojach oraz włączyłem halogen podwórkowy. Mierząc niebo Stojąc w pełnym oświetleniu zenit pokazywał około wyniki około 19,3. Kiedy schowałem się za domem sprawiając, ze całe rozświetlenie, które urządziłem zasłaniał mi dom wynik był taki sam jak z wyłączonym halogenem i pozasłanianymi roletami, bez oświetlenia z danej strony w pokojach około 20,00.


Trzeci pomiar około 24
Zenit: 20,24
Pomiary na wysokości około 60 stopni nad horyzontem wahały się od 19,73 do 20,27 zależnie od obecności latarni w daną stronę.
Powtórzyłem eksperyment z halogenem i oknami. Efekt taki sam jak poprzednio. W cieniu, unikając sztucznego zaświetlenia wskazania bez zmian 20,24.


Moje wnioski:
Okazuje się, że pojedyncze źródła światła, nawet bliskie i dosyć intensywne tak długo jak jesteśmy od nich osłonięci nie mają rzeczywistego wpływu na jakość nieba lub wpływ ten jest marginalny. Trzeba pamiętać, że mowa tutaj oczywiście o jakości nieba a nie adaptacji wzroku, która jest osobnym tematem w takich warunkach. Śmiem również twierdzić, że taka sytuacja ma miejsce raczej w zaśmieconym światłem miejscu i im ciemniejsze niebo tym prawdopodobnie większy będzie ten wpływ. Test do potwierdzenia teorii trzeba będzie powtórzyć pod ciemnym niebem.

Osobiście dla mnie jest to bardzo ważna informacja, gdyż nie raz obserwując z podwórka czułem ogromną frustrację, gdy w pobliżu zapalało się komuś oświetlenie podwórkowe z czujnikiem ruchu lub ktoś zapalał światło bez rolety w pokoju. Dodatkowo wniosek z wpływem pojedynczych źródeł światła uzasadnia też wybór konkretnego miejsca do obserwacji oraz ewentualnej aranżacji podwórka w stylu Dark Sky Panels.


Cały temat jest częścią moich przygotowań do obserwacji obiektów DS z zaśmieconego światłem podwórka, kiedy nie ma możliwości wyjazdu oraz dla zachęcenia do astronomii odwiedzających mnie znajomych. Od czasu kiedy zacząłem wyjeżdżać pod ciemne niebo zupełnie porzuciłem obserwacje z miejsca zamieszkania jednak po kilku sesjach wracam do tego, bo widzę, że biorąc pod uwagę moją lokalizację nie jest to zupełnie bez sensu i niektóre obiekty prezentują się na prawdę fajnie.

Wojtas
Posty: 228
Rejestracja: 15 lip 2019, 15:18

Re: Pomiary jasności nieba pod niebem zaśmieconym światłem

Post autor: Wojtas » 01 lis 2021, 01:58

Niezły eksperyment. Jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem to taki trochę pocieszający
Synta 8", ES 24mm 68°, ES 8.8mm 82°
LVW 13mm, LV 5mm, BCO 6mm
DO Starlight 15x70

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Pomiary jasności nieba pod niebem zaśmieconym światłem

Post autor: Midnight9999 » 01 lis 2021, 12:38

Wojtas pisze:
01 lis 2021, 01:58
Niezły eksperyment. Jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem to taki trochę pocieszający
Tak :D Bardzo mocno mnie to zaskoczyło, byłem przekonany, że z bliskim źródłem światła wynik poleci w dół diametralnie a tu taka niespodzianka.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości