Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: krisjot » 22 paź 2023, 22:23

Cześć,

zastanawiam się nad zakupem jednego z powyższych programów w wersjach pro / plus. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, zwłaszcza osób, które miały, bądź nadal mają oba programy (najlepiej w najnowszych wersjach). Jako alternatywę biorę też pod uwagę mniej poręczną opcję np na laptopie, ale tutaj znalazłem tylko Stellarium i nie mam pewności czy wysteruje montażem.

Jeszcze krótko do czego planuje go wykorzystywać do:
- planowanie obserwacji;
- jako wsparcie przy nauce star hoop'ingu;
- wyszukiwania komet;
- wyszukiwania obiektów na powierzchni Księżyca (potrzebna szczegółowa mapa powierzchni);
- obsługa list obiektów zamieszczonych na forum;
- sterowania montażem z GoTo (IOptron).

Kris

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4291
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: Setaarius » 23 paź 2023, 08:19

Ja mam wspomniane dwa i jeszcze dodatkowo DSO Planner Pro. Korzystam z wszystkich...

Stellarium jest dla mnie czytelniejsze, ale zdarzało się że pozycje komet nie podawało dobrze...wtedy wspomagałem się na komputerze Sky Chart(Cartes du Ciel), który kreślił to świetnie.
Być może przyzwyczajenie do Stellarium decyduje, że częściej korzystam i stąd ta czytelność ponieważ od niego zaczynałem jeszcze na komputerze.



SkySafari na pewno jest pełniejszym kombajnem i mamy na forum wątek z gotowymi listami obserwacyjnymi
viewtopic.php?f=25&t=1547

Dodatkowo samo SS oferuje też trochę gotowych list.


DSO Planner Pro z kolei masz opisany tutaj
viewtopic.php?f=38&t=1763
Świetna robota kolegi @midimariusz 22267[
Do niego również możesz wczytywać listy SkySafari. Dla mnie świetny program do planowania obserwacji.



Jeżeli natomiast chodzi o sterowanie GoTo to nie jestem w stanie nic Ci o nich powiedzieć...

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: midimariusz » 23 paź 2023, 09:30

Kup oba
Najpierw SS w wersji Pro a z czasem DSO Planner
Stellarium też jest przydatne zwłaszcza w wersji Plus.
Mój blog

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: krisjot » 24 paź 2023, 00:10

Dzięki za odpowiedzi. Czy da się przekonwertować format listy obiektów z SS do Stellarium?

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: midimariusz » 24 paź 2023, 09:30

Mam Stellarium na Androida i nie widzę tam możliwości korzystanie z list obserwacyjnych. Popraw mnie jeśli się mylę.
Mój blog

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 945
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: Patrix » 26 paź 2023, 20:21

Jest jeszcze jeden mało popularny soft w wersji wyłącznie na kompa. Program jest płatny, ale ma naprawdę duże możliwości zarówno w planowaniu foto jak i wizualna.

http://www.astroplanner.net


mainpage.jpg
mainpage.jpg (60.36 KiB) Przejrzano 1109 razy
...

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: krisjot » 27 paź 2023, 00:03

Thx, wygląda na bardzo rozbudowany. To akurat dla mnie zaleta. Chociaż szkoda, że nie ma wersji na komórkę.

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 660
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: midimariusz » 27 paź 2023, 18:40

Powtórzę się.
Podstawa to Sky Safari.
Absolutnie obowiązkowy.
Mój blog

krisjot
Posty: 14
Rejestracja: 25 sty 2023, 02:06

Re: Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?

Post autor: krisjot » 27 paź 2023, 19:16

Widziałem filmiki z wersji pro. Zapoluje na promkę:-).

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 253 gości