TeleVue-okulary

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

TeleVue-okulary

Post autor: Patrix » 16 kwie 2021, 19:01

Może i banalne pytanie, ale jaka jest różnica pomiędzy Naglerem, Delosem, a Panopticiem oprócz pola widzenia?

Np. na podstawie tego screena- x31 vs x35, pole wychodzi podobne, gdzie Nagler jest prawie £300 droższy
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-04-16 190957.png
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: TeleVue-okulary

Post autor: Setaarius » 16 kwie 2021, 20:53

To trochę zależy od teleskopu i bliskości ogniskowych okularów.
W dużym Newtonie akurat ten Panoptic będzie miał kosmiczną źrenicę. W Twoim jest ok.
Jeżeli wybierzesz ogniskowe bliżej siebie to efekt bardziej widać, w kwestii pola, które jest ważne zwłaszcza w teleskopach o dużych ogniskowych np 1500. Załącznik.
Sądzę, że większość Naglerów będzie dawała trochę lepszy obraz. Z Panopticów bardzo dobre opinie ma 24mm i jeszcze jeden, nie pamiętam który. Nagler jeżeli się nie mylę lepiej sobie radzi też w światłosilnych Newtonach. Poczytaj opinie na CN i WGL.
Kwestia Delosów i Ethosów to super transmisja, niemal na poziomie dobrego ortho, lepsze punktowanie, kontrast itd.
Samo TV twierdzi, że Panoptic to obcięty Nagler więc trzeba poczytać opinie j.w.
Załączniki
Screenshot_2021-04-16-20-27-50-487_com.android.chrome.jpg

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: TeleVue-okulary

Post autor: Setaarius » 16 kwie 2021, 21:07

Powiem tak, większości użytkowników wystarczy ES i nigdy nie wyjdą ponad to, a jak się da im popatrzeć przez Naglera czy Delosa to nie zobaczą różnicy. To wymaga lat doświadczenia i porównań. Ja teraz jak podchodzę do słabego okularu to od razu widzę, że z obrazem jest coś nie tak i mnie odrzuca. Warto przy okazji porobić testy wkładając różne okulary nie informując jakie i zobaczymy co z tego wyniknie.
Zawsze uważałem Panoptici za dobre okulary i będą fajnym budżetowym uzupełnieniem dla Morpheuszy, które kończą się na 17,5mm.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: TeleVue-okulary

Post autor: Patrix » 16 kwie 2021, 21:59

Setaarius pisze:
16 kwie 2021, 20:53
W dużym Newtonie akurat ten Panoptic będzie miał kosmiczną źrenicę. W Twoim jest ok.
Wiesz, że ja wiem tyle o wizualu tyle co Ty o astrofoto, więc gdybyś mógł wyoślić o co w tym chodzi, to byłbym wdzięczny.

Co do lat doświadczenia, którego nie mam, to ja osobiście widziałem różnicę między ES-ami, a TV.
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: TeleVue-okulary

Post autor: Setaarius » 16 kwie 2021, 22:37

Patrix pisze:
16 kwie 2021, 21:59
Setaarius pisze:
16 kwie 2021, 20:53
W dużym Newtonie akurat ten Panoptic będzie miał kosmiczną źrenicę. W Twoim jest ok.
Wiesz, że ja wiem tyle o wizualu tyle co Ty o astrofoto, więc gdybyś mógł wyoślić o co w tym chodzi, to byłbym wdzięczny.

Co do lat doświadczenia, którego nie mam, to ja osobiście widziałem różnicę między ES-ami, a TV.
Moim zdaniem wiesz o wizualu zdecydowanie więcej niż ja o astrofoto i doświadczenia masz bo jednak od lat obserwujesz.

W skrócie ze źrenicą jest tak, że z wiekiem maleje nam wielkość rozszerzania się jej i przy zbyt dużej źrenicy podawanej przez układ okular/teleskop przekraczający naszą może być tak, że nasze oko odbiera tylko cześć tego światła czyli mając np teleskop z lustrem 6 calowym, a przesadzimy ze źrenicą to odbierzemy światła jak z 5 cali. To uproszczenie, które ma dać Ci ogólny pogląd na temat. Oczywiście rozrzut z wiekiem jest kosmiczny i niektórzy 40-latkowie mogą mieć lepszą niż 20-latkowie, ale to już trzeba by dokonać pomiarów. Kiedyś przyjmowało się dla 40-latków źrenicą w okolicach 6mm maksymalnie. Obecnie badania pokazują, że może nie być aż tak źle, ale unikał bym źrenicy w okolicach 7mm lub więcej. Dodatkowym efektem będzie oczywiście utrata delikatna szczegółolów i trochę słabszy kontrast, jaśniejsze tło. Ja przynajmniej szczególnie właśnie mam takie wrażenie jak oglądam Naglerem 31mm w dużym Newtonie.

Tu masz fajny zbiór badań, w korelacji z wiekiem.
https://astropolis.pl/topic/56092-stars ... %BArenicy/

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości