Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Patrix » 24 gru 2021, 22:36

Chciałem wprawdzie zrobić to w SkySafari, ale jakoś nie mogę do tego dojść jak to się tam robi, więc spróbowałem dodać własny krajobraz w Stellarium i o dziwo tutaj poszło wszystko banalnie prosto. Może komuś też się to przyda, więc zamieszczam krótki poradnik. A więc zaczynamy

Do stworzenia własnego krajobrazu, będziemy potrzebowali telefonu, lub aparatu, programu do sklejenia mozaiki plus jakiegoś softu graficznego i oczywiście stellarium. Ja użyłem Affinity Photo, który zarówno składa mozaiki, jak również w nim edytowałem zdjęcie, ale można użyć np. darmowy microsoft ICE do mozaiki i np Gimpa do edycji, lub jeżeli ktoś ma PS-a, to również w nim można skleić całość.

1. Zaczynamy od zrobienia zdjęć 360 stopni. Od razu podpowiem, żeby nie używać w telefonie trybu "panorama", bo to zbyt zniekształca obraz,a zrobić zwykłe zdjęcia, pamiętając o zrobieniu tzw "zakładek".

2. Łączymy zdjęcia w panoramę

3. Otwieramy program do edycji zdjęć, tworzymy nowy obraz o wymiarach naszej panoramy z atrybutem "transparent", którą wklejamy i zabieramy się za najbardziej czasochłonny proces, czyli wycinanie nieba. Technika dowolna, a im dokładniej to zrobicie, tym lepszy będzie efekt końcowy. Dół zdjęcia przycinamy i można go "pomalować" na jakiś ciemny kolor, a następnie zapisujemy jako "landscape.png" o wymiarach np. 2048 x 1024 ,albo 1640 x 1024. U mnie wygląda to tak

Zrzut ekranu 2021-12-24 o 20.48.27.png

4. Otwieramy notatnik, wklejamy tekst

Kod: Zaznacz cały

[landscape]
name = astropoludnie
description = Nasza miejscowka
type = spherical
maptex = landscape.png
angle_rotatez = 90

[location]
planet = Earth
latitude = +49d26'13"
longitude = 19d09'41"
altitude = 860
atmospheric_extinction_coefficient = 0.27
atmospheric_temperature = 10.0
atmospheric_pressure = 1013.0
light_pollution = 7

wpisujemy:
name- jakaś nazwa
description- opis
latitude- szerokość geo
longitude- długość geo
altitude- wysokość

a następnie zapisujemy jako "landscape.ini"

Najważniejszy parametr to "angle_rotatez" Tu musimy wyznaczyć północ i niestety musimy zrobić to metodą prób i błędów. Patrz pkt 7

5. Pliki landscape.ini, oraz landscape.png wrzucamy do nowego folderu, którego nazwa musi być taka sama jak w pkt5- "name" i umieszczamy go:

-win10

Przechwytywanie.JPG


-osx


Zrzut ekranu 2021-12-24 o 20.50.34.png


6. otwieramy Stellarium, klikamy F4, klikamy krajobraz i wyszukujemy nasz plik


Przechwytywanie2.JPG

7. Teraz mając już otwarty nasz krajobraz, można ustalić północ. Otwieramy plik landscape.ini i modyfikujemy parametr "angle_rotatez" do momentu, kiedy uznamy, że kierunki się zgadzają. Zapisujemy i cieszymy się naszym nowym krajobrazem 22272[
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Setaarius » 25 gru 2021, 16:21

Jak będziesz w Złatnej to zrobisz gotowca i wrzucisz na forum...? 8-)

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Patrix » 25 gru 2021, 16:23

Mam ze Złatnej i Smerekowa. Wrzucę później jak będę przy kompie.
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Setaarius » 25 gru 2021, 16:28

Patrix pisze:
25 gru 2021, 16:23
Mam ze Złatnej i Smerekowa. Wrzucę później jak będę przy kompie.
22267[

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Patrix » 25 gru 2021, 17:45

Wrzucam zatem krajobraz z działki Marcina. Rozpakujcie zipa i dodajcie do katalogu w Stellarium, tylko jest jedno małe ale. Nie dodałem tak ani długości, ani szerokości geograficznej w pliku ini, bo nie wiem czy Marcin by sobie tego życzył, dlatego każdy zainteresowany niech sobie doda je na własną rękę. Kto wie gdzie jest działka, doda te dane bez problemu.
Jako ciekawostkę dodam, że sam właściciel działki tez jest na zdjęciu ;)

PS. Seba- masz priva
Załączniki
Zlatna.zip
(1.18 MiB) Pobrany 87 razy
...


Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Stellarium-tworzymy własny krajobraz

Post autor: Patrix » 09 cze 2022, 19:17

To i ja dodam od siebie genialną, a zarazem prostą aplikacje. Niestety znowu tylko na Iphony. Mam, używam, polecam

https://www.cloudynights.com/topic/7956 ... th-iphone/
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości