Astrofoto- opisywanie zdjęć w Siril-u

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Astrofoto- opisywanie zdjęć w Siril-u

Post autor: Patrix » 05 gru 2021, 20:54

Taki pomysł wpadł mi do głowy, odnośnie tego wątku viewtopic.php?p=9544#p9544 gdzie sam poleciłem Sirila do opisania zdjęcia, choć wcześniej tego nie robiłem. Więc na szybko ściągnąłem ten soft i okazuje się, że opisywanie zdjęcia jest w nim mocno zbliżone do tego z PIX-a. Siril nie opisuje zdjęcia jakoś nazbyt szczegółowo, ale tragedii też nie ma. Więc zaczynamy

1. otwieramy zdjęcie w Sirilu
.
1.JPG
.
2.klikamy w "Image Information", a nstępnie w "Image Plate Solver"
.
2.jpg
.
3."Image Parameters" - wpisujemy obiekt, który jest w centrum kadru i klikamy "Find"
.
3.JPG
.
4.klikamy na nasz obiekt, który został znaleziony przez soft
.
31.jpg
.
5.i w okienku pokazują się jego koordynaty
.
32.jpg
.
6.podajemy naszą ogniskową i rozmiar piksela kamery/aparatu i zatwierdzamy przez kliknięcie "OK"
.
33.jpg
.
7.w zakładce "Console" program wypluwa wszystkie informacje odnośnie zdjęcia, jak pole widzenia, wyliczona ogniskowa, kąt kamery i wyznacza dokładnie środek kadru
.
4.JPG
.
8.teraz już tylko klikamy na te dwie ikonki, pierwsza zaznacza obiekty, a druga nakłada siatkę
.
41.jpg
.
9.i możemy cieszyć się już opisanym zdjęciem
.
5.JPG
.
10.a klikając na ikonkę aparatu, możemy zrobić sobie screena
.
7.jpg
.
i cieszyć się zapisam na dysku opisanym zdjęciem
.
6.jpg
.
Jedna ważna uwaga. Czasami na środku nie ma żadnego obiektu i program nie rozwiąże zdjęcia, jak przedstawione to tutaj. Wpisałem najpierw B150, później NGC6946 i nic. Musiałem wpisać mu ręcznie koordynaty gwiazdy, która jest mniej więcej na środku kadru, a wziąłem je ze Stellarium. Po tym zabiegu poszło od razu. Na innych zdjęciach, gdzie obiekt jest w środku kadru nie ma z tym najmniejszego problemu.
...

Awatar użytkownika
soader
Posty: 392
Rejestracja: 19 sie 2020, 09:54

Re: Astrofoto- opisywanie zdjęć w Siril-u

Post autor: soader » 05 gru 2021, 22:51

Świetna sprawa do szerokich kadrów, dzięki wielkie za kolejny pomocny tutorial.
Wizual: GSO 12", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Foto 1: N 200/1000, HEQ5 + Asiair, Canon 6D mod
Foto 2: TS65Q, EQ3-2 Pro + Asiair, Canon 1100D mod

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości