Spotkania obserwacyjne w listopadzie 2021

simonq92
Posty: 45
Rejestracja: 26 wrz 2020, 10:44

Re: Spotkania obserwacyjne w listopadzie 2021

Post autor: simonq92 » 08 gru 2021, 20:32

Setaarius pisze:
08 gru 2021, 20:25
Na jakiej wysokości to jest? To jakaś dolina... jak ze smogiem w związku z tym, jak z mgłą, jak z wilgocią w związku z bliskością Sanu?
Według miejscowego owczego pastucha występuje tam jakaś anomalia, ponieważ mgły są bardzo rzadkie pomimo bliskiej obecności Sanu. Mówię teraz o Dolistowiu w Dwerniku. Widoczność bardzo dobra od południowego-wschodu po zachód, słaba północ ze względu na zalesiony pagórek.

W Lutowiskach raz doświadczyłem mgły około godziny 23.00 końcem lipca. Bieszczady niestety słyną z mgieł. Co do wysokości to Ci nie powiem bo nie mam takich danych ale mogę Ci wskazać dokładnie gdzie znajduje się punkt obserwacyjny w Lutowiskach.https://goo.gl/maps/MV8gD7uJR2mbFNm79
Ostatnio zmieniony 08 gru 2021, 20:42 przez simonq92, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Spotkania obserwacyjne w listopadzie 2021

Post autor: Midnight9999 » 08 gru 2021, 22:19

Setaarius pisze:
08 gru 2021, 20:25
Na jakiej wysokości to jest? To jakaś dolina... jak ze smogiem w związku z tym, jak z mgłą, jak z wilgocią w związku z bliskością Sanu?
Sprawdziłem i to jest prawdopodobnie 743m n. p. m.

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Spotkania obserwacyjne w listopadzie 2021

Post autor: Midnight9999 » 08 gru 2021, 22:23

simonq92 pisze:
08 gru 2021, 19:57
Midnight9999 pisze:
06 gru 2021, 18:39
simonq92 pisze:
06 gru 2021, 18:05
Tak jak pisałem tak zrobiłem. Około 6h obserwacji od 19.00-1.00 w nocy na -15 stopniowym mrozie w Dwerniku w Bieszczadach. Taurusa tak zmroziło, że trzeba było go suszyć następnego dnia. Niebo całkiem poczerniało od około 22 bo w pobliskich wioskach zgasły światła z racji ochrony ciemnego nieba. Niebo ciemne po horyzont, cos niesamowitego. Przy okazji poznałem 2 kolegów, którzy cykali fotki. Jeden z nich wyjechał w czerwcu z Zabrza i zatrudnił się do wypasu owiec tylko po to aby focić pod ciemnym niebem :lol: Bardzo pozytywni ludzie, wspomniałem im o forum więc może się zarejestrują :)
Ale super! A to byłeś na jakiejś znanej miejscówce co jest na mapkach czy w jakimś randomowym miejscu?
Jestem w Bieszczadach minimum 2 razy do roku. Jeżdżę przeważnie do Lutowisk na domki albo tak jak ostatnio na Dwernik. W Lutowiskach jest park ciemnego nieba z bardzo fajnym punktem obserwacyjnym, który zlokalizowany jest jakieś 200m powyżej Hotelu Stanica Kresowa Chreptiów i stanowi najwyższy punkt w całej wiosce. Bardzo ciekawe miejsce do robienia zdjęć, ponieważ pomimo fenomenalnych warunków do obserwacji, występują tam często mgły, które osiadają w dolinach na tle wioski i robią super efekt. W samym punkcie widokowym na terenie Parku Gwiezdnego Nieba prowadzone są często różnego rodzaju warsztaty astronomiczne.

W Dwerniku domki, w których byłem zakwaterowany prowadzi zapalony astronom Słowak bodajże ma ksywę Pavlo, który kładł podwaliny pod ochronę ciemnego nieba w Bieszczadach. Jak ktoś będzie ciekaw jego oferty to podaję link:
https://www.dolistowie.pl/

edit: Zapomniałem dodać, że właściciel ma kratownicowego 18" ;)
Wspaniałe miejsce, dodaję na listę miejsc do odwiedzenia.
Kratownicowa 18" :D dobrze brzmi!

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości