Czekając na wrzesień

Awatar użytkownika
soader
Posty: 392
Rejestracja: 19 sie 2020, 09:54

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: soader » 11 wrz 2021, 19:35

simonq92 pisze:
11 wrz 2021, 18:43
Ja zaraz wyjeżdżam z domu. Jadę w kierunku Ujsołów, potem będę się dowiadywać gdzie stacjonujecie
Ekipa się niestety wyruszyła, ja jestem dzisiaj na Smerekowie więc jak będziesz to mozemy się rozłożyć u Waldiego czyli tem gdzie byłeś z nami ostatnio, wysylam Ci mój numer na pw.
Wizual: GSO 12", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Foto 1: N 200/1000, HEQ5 + Asiair, Canon 6D mod
Foto 2: TS65Q, EQ3-2 Pro + Asiair, Canon 1100D mod

Awatar użytkownika
ASTRO_magda
Posty: 39
Rejestracja: 18 maja 2021, 20:33

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: ASTRO_magda » 11 wrz 2021, 20:50

WavesWatcher pisze:
11 wrz 2021, 09:51
Kogo nie było dziś w nocy niech żałuje... :!: :shock: :shock: :shock:
Więcej ;) zapewne napisze Magda w swojej relacji z obserwacji.
Chciałam nieśmiało zaznaczyć, że wczoraj ktoś chciał się wyspać i zszedł z pola walki jako pierwszy. Będę zamykać szałas na obserwacjach na trzy spusty.

P.S. I nawet nie próbuj zaczynać, że o 2giej nie chciałam już nic oglądać, bo Ci nikt nie uwierzy..

😁😁😁
Niech nam gwiazdy sprzyjają! 🌠

https://youtu.be/pwI7_wdPPHw

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: Setaarius » 11 wrz 2021, 20:52

g_ASTRO_magda pisze:
11 wrz 2021, 20:50
WavesWatcher pisze:
11 wrz 2021, 09:51
Kogo nie było dziś w nocy niech żałuje... :!: :shock: :shock: :shock:
Więcej ;) zapewne napisze Magda w swojej relacji z obserwacji.
Chciałam nieśmiało zaznaczyć, że wczoraj ktoś chciał się wyspać i zszedł z pola walki jako pierwszy. Będę zamykać szałas na obserwacjach na trzy spusty.

P.S. I nawet nie próbuj zaczynać, że o 2giej nie chciałam już nic oglądać, bo Ci nikt nie uwierzy..

😁😁😁
:lol: :lol: :lol: Punkt dla Magdy ;) A zamykanie szałasu podczas obserwacji popieram 8-)

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: WavesWatcher » 11 wrz 2021, 21:26

g_ASTRO_magda pisze:
11 wrz 2021, 20:50
WavesWatcher pisze:
11 wrz 2021, 09:51
Kogo nie było dziś w nocy niech żałuje... :!: :shock: :shock: :shock:
Więcej ;) zapewne napisze Magda w swojej relacji z obserwacji.
Chciałam nieśmiało zaznaczyć, że wczoraj ktoś chciał się wyspać i zszedł z pola walki jako pierwszy. Będę zamykać szałas na obserwacjach na trzy spusty.

P.S. I nawet nie próbuj zaczynać, że o 2giej nie chciałam już nic oglądać, bo Ci nikt nie uwierzy..

😁😁😁
Tak było! G_astro Magda prawdę mówi.

5-ta noc z rzędu. Zejść z pola walki o północy to nie wstyd. :!: 8-)

Dokładnie tak! Szanowna miłośniczka astronomii nawet nie zerknęła w okular, a mieliśmy seeing roku ;) :mrgreen:
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
ASTRO_magda
Posty: 39
Rejestracja: 18 maja 2021, 20:33

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: ASTRO_magda » 11 wrz 2021, 22:27


Tak było! G_astro Magda prawdę mówi.

5-ta noc z rzędu. Zejść z pola walki o północy to nie wstyd. :!: 8-)

Dokładnie tak! Szanowna miłośniczka astronomii nawet nie zerknęła w okular, a mieliśmy seeing roku ;) :mrgreen:
Czułam, że będziesz i na mnie chciał naciągnąć płachtę wstydu za przespaną noc! Lecz ja nie przyjmę tej ujmy na me szczupłe ramiona! 😄
Niech nam gwiazdy sprzyjają! 🌠

https://youtu.be/pwI7_wdPPHw

Awatar użytkownika
soader
Posty: 392
Rejestracja: 19 sie 2020, 09:54

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: soader » 13 wrz 2021, 08:45

Pozwolę sobie napisać parę słów o sobotniej nocy obserwacyjnej na Smerekowie. Na placu boju a raczej budowy geodety byliśmy w dwójkę z Szymonem (pomijam mojego ojca, który był ze mną w ten dzień w górach ale już o 23 walnął w kimono więc się nie liczy). Mieliśmy do dyspozycji 24" tyle, że w dwóch częściach :lol: i masę fajnego szkła z dobrego źródła ;). Była możliwość potestowania kolejnego filtra OIII tym razem Baadera 8nm i o ile w moim Maxvision 28mm wydawał się on zbyt ciemny co potwierdziło ogólne opinie o tym szkiełku to w Naglerze 31mm pokazał pazurki na Veilu. Obie części bardzo wyraźne i z racji małego powiększenia i dużego pola Naglera były widoczne w całości. Co obu nas zaskoczyło doskonale widoczny był również Trójkąt Pickeringa położony pomiędzy głównymi częściami mgławicy Veil. Zazwyczaj podczas obserwacji skaczemy z Welona na Miotłę pomijając to co znajduje się pomiędzy nimi - a jest tu jeszcze dużo do zobaczenia. Drugim zaskoczeniem był Pacman, który w UHC był bardzo ulotny zaś w OIII Baadera z Naglerem pokazał w końcu swą otwartą i gotową do konsumpcji paszczę. Mieliśmy możliwość przetestowania nowych nabytków w postaci LVW 22mm (mieliśmy parkę :) ) i wypróbowania ich na większych obiektach. Okular jest idealny w 12" do Galaktyki w Trójkącie. Powiększenie i ŹW idalne do tego obiektu co dało wynikowo piękny obraz z wyraźnymi ramionami spiralnymi. LVW 22mm idealnie wstrzeliło się w lukę ogniskowych naszych kompletów okularów i zostanie ze mną na stałe. Na koniec krótka charakterystyka warunków tej nocy - było absolutnie bezwietrznie, wilgoć minimalna co dało świetne warunki do obserwacji. Planetki prezentowały się bardzo dobrze i aż żal, że nie mieliśmy krótszych okularków niż Morpheus 9mm Szymona i mój Maxvision 8,8mm - pech chciał, że tej nocy zapomniałem walizeczki z bino. Szymon dzięki za spotkanie i do następnego razu.
Na koniec wklejam panoramkę ze szczytu Smerekowa, na który wdrapałem się z ojcem przed obserwcjami - polecam, podejście strome ale da się wdrapać za to widoki piękne.
Przy okazji zagadka dla spostrzegawczych - która góra widoczna w tle jest najwyższa?
panorama.jpg
Wizual: GSO 12", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Foto 1: N 200/1000, HEQ5 + Asiair, Canon 6D mod
Foto 2: TS65Q, EQ3-2 Pro + Asiair, Canon 1100D mod

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: WavesWatcher » 13 wrz 2021, 09:35

Fajnie, że udały się Wam obserwacje 8-)

Zdecydowanie polecam pobuszować w okolicach veila - tam się dużo dzieje - struktur do zaobserwowania jest masa!

Co do szczytu, stawiam na Babią ;)
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
soader
Posty: 392
Rejestracja: 19 sie 2020, 09:54

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: soader » 13 wrz 2021, 10:17

WavesWatcher pisze:
13 wrz 2021, 09:35
Fajnie, że udały się Wam obserwacje 8-)

Zdecydowanie polecam pobuszować w okolicach veila - tam się dużo dzieje - struktur do zaobserwowania jest masa!

Co do szczytu, stawiam na Babią ;)
Bardzo dobrze, punkt dla Pana ;)
Wizual: GSO 12", DO SL 15x70, Nikon EX 8x40
Foto 1: N 200/1000, HEQ5 + Asiair, Canon 6D mod
Foto 2: TS65Q, EQ3-2 Pro + Asiair, Canon 1100D mod

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: Setaarius » 13 wrz 2021, 10:46

soader pisze:
13 wrz 2021, 08:45
Pozwolę sobie napisać parę słów o sobotniej nocy obserwacyjnej na Smerekowie. Na placu boju a raczej budowy geodety byliśmy w dwójkę z Szymonem (pomijam mojego ojca, który był ze mną w ten dzień w górach ale już o 23 walnął w kimono więc się nie liczy). Mieliśmy do dyspozycji 24" tyle, że w dwóch częściach :lol: i masę fajnego szkła z dobrego źródła ;). Była możliwość potestowania kolejnego filtra OIII tym razem Baadera 8nm i o ile w moim Maxvision 28mm wydawał się on zbyt ciemny co potwierdziło ogólne opinie o tym szkiełku to w Naglerze 31mm pokazał pazurki na Veilu. Obie części bardzo wyraźne i z racji małego powiększenia i dużego pola Naglera były widoczne w całości. Co obu nas zaskoczyło doskonale widoczny był również Trójkąt Pickeringa położony pomiędzy głównymi częściami mgławicy Veil. Zazwyczaj podczas obserwacji skaczemy z Welona na Miotłę pomijając to co znajduje się pomiędzy nimi - a jest tu jeszcze dużo do zobaczenia. Drugim zaskoczeniem był Pacman, który w UHC był bardzo ulotny zaś w OIII Baadera z Naglerem pokazał w końcu swą otwartą i gotową do konsumpcji paszczę. Mieliśmy możliwość przetestowania nowych nabytków w postaci LVW 22mm (mieliśmy parkę :) ) i wypróbowania ich na większych obiektach. Okular jest idealny w 12" do Galaktyki w Trójkącie. Powiększenie i ŹW idalne do tego obiektu co dało wynikowo piękny obraz z wyraźnymi ramionami spiralnymi. LVW 22mm idealnie wstrzeliło się w lukę ogniskowych naszych kompletów okularów i zostanie ze mną na stałe. Na koniec krótka charakterystyka warunków tej nocy - było absolutnie bezwietrznie, wilgoć minimalna co dało świetne warunki do obserwacji. Planetki prezentowały się bardzo dobrze i aż żal, że nie mieliśmy krótszych okularków niż Morpheus 9mm Szymona i mój Maxvision 8,8mm - pech chciał, że tej nocy zapomniałem walizeczki z bino. Szymon dzięki za spotkanie i do następnego razu.
Na koniec wklejam panoramkę ze szczytu Smerekowa, na który wdrapałem się z ojcem przed obserwcjami - polecam, podejście strome ale da się wdrapać za to widoki piękne.
Przy okazji zagadka dla spostrzegawczych - która góra widoczna w tle jest najwyższa?
panorama.jpg
Dobrze, że spotkanie się udało.

Marku proszę wstaw/zrób z tego relację w relacjach :D Dzięki.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: Setaarius » 24 wrz 2021, 20:36

Ja chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że zbliża się końcówka wyjątkowo udanego obserwacyjnie września.

Na sam koniec warto zwrócić uwagę na ostanie dwa dni września ponieważ wtedy również można prowadzić obserwacje :)

29 września od około 20.15 do 22.45 czyli przez 2,5h

30 września od około 20.15 do 23.45 czyli przez 3,5h

Czy zatem wrzesień powiedział już ostanie słowo, w kwestii obserwacji...wkrótce się przekonamy ;)

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: Midnight9999 » 24 wrz 2021, 22:28

To by była miła niespodzianka pod koniec miesiąca :)

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Czekając na wrzesień

Post autor: KrzysiekRajda » 24 wrz 2021, 22:51

Liczę na pogodę na następny weekend ,wtedy jestem jak najbardziej za , no chyba że wcześniej będzie coś wiadomo to wezmę urlop.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości