Nagler 20mm

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Nagler 20mm

Post autor: Setaarius » 20 sty 2018, 12:58

Nie będzie to typowa recenzja, gdyż miałem okazję tylko chwilę z nim obcować, ale ciągle w pamięci mam to co zaprezentował Nagler 20mm podczas obserwacji viewtopic.php?f=13&p=1911#p1911. Porównywałem go z Luminosem 23mm i chociaż to różne ogniskowe to po za standardowymi porównaniami typu punktowanie gwiazd itp... wysunęło się coś co nie dawało mi spokoju z przed lat. Coś co kiedyś sprawiło, że wolałem LVW niż ES-y i pewnie nadal bym wolał gdybym miał. Niektórzy lubią ciepło ES-ów, a ja wolę technologiczną poprawność LVW. Dla mnie są bardziej przejrzyste, a ES-y mętne, słodkie jakbym patrzył przez papirus na Słońce. Pod tym względem wolę też Meade/Maxvision od ES- mam ES-y bo akurat na nie było mnie stać i chociaż są to dobre okulary to jak dla mnie kradną duszę obiektom wprowadzając swoje postrzeganie wszechświata...ale miało być o Naglerze :D Nagler dał mi coś ulotnego w obserwacjach, coś czego mi brakowało, co w jednych okularach jest, a w innych nie ma...po prostu przyjemność z oglądania, ciężko to ująć w słowa, ale jego techniczna poprawność sprawiła, iż był przedłużeniem moich oczu, nie udawał, nie zmieniał, nie narzucał swojej istoty w nachalny sposób, przekazywał by stać się jednością z obserwatorem. Obraz był czysty klarowny, dynamiczny, techniczny, tak jakby w torze optycznym nie było nic po za powietrzem i lustrami teleskopu. Wydaje mi się, że w zasadzie mógłbym mieć tylko ten jeden okular do teleskopu i nic więcej...owszem kulki, planety...za małe powiększenia (chociaż pewnie w niejednym przypadku byłbym w pełni usatysfakcjonowany), jednak ogromna ilość obiektów nie potrzebuje nic więcej. Po prostu uważam, że w okularach tak jak w życiu jest coś co nazywamy gustem i tutaj z tym mamy do czynienia bo trafia w mój gust...Chciałbym kiedyś dorwać do porównań Ethosa 21mm...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości