Luminos 23mm - pierwsze spojrzenie.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Luminos 23mm - pierwsze spojrzenie.

Post autor: Setaarius » 11 wrz 2017, 17:49

Długo się zastanawiałem jaki okular długoogniskowy kupić. Okulary od około 30mm wzwyż w moim teleskopie mijały się z celem ze względu na źrenicę wyjściową oraz to, że lornetkę już mam :D Zatem wstępnie postanowiłem celować maksymalnie w 28mm ze wskazaniem bliżej 24mm. Biorąc pod uwagę budżet zacząłem rozważać ES 24mm oraz Meade UWA 24mm (mam sentyment do tej firmy ponieważ kiedyś posiadałem SWA 16mm i żaden okular nie gościł tak często w wyciągu jak ten pomimo iż posiadałem równocześnie serię LVW, po prostu w jakiś dziwny sposób obrazy, które dawał najbardziej trafiały w mój gust i poczucie estetyki). Niestety braki budżetowe zmusiły mnie do rozglądania się za alternatywą więc rozpocząłem monitoring giełd astronomicznych w nadziei na ustrzelenie używki jednocześnie rozważając zakup tańszych alternatyw i tak trafił się Luminos 23mm, który jako nowy jednak swoje kosztuje. Mi udało się go dostać za 550 zł. Okular cechuje bardzi dobry komfort obserwacji z ER na poziomie 20mm i regulowaną muszlą oczną. Nie stwierdziłem wrażliwości na nieosiowe patrzenie. Mamy do dyspozycji komfortowe 82-stopniowe pole co dla mnie jest zupełnie wystarczające. Sądzę, że w większym musiałbym się już rozglądać, a w jednym polu mieści "triplet Andromedy :D " Okular daje świetną transmisję i kontrast. Sięgając pamięcią w LVW 22 uważam, że Luminos nie ma się czego wstydzić prezentując cieplejsze i jaśniejsze obrazy. Bardzo dobrze punktuje gwiazdki prawie po sam brzeg. Trzeba się mocno wysilić, żeby przyczepić się do tych krawędzi. Obrazy, które daje zapadają w pamięć. Nacechowane przejrzystością są wyraźne i rzeczywiste. Okular idealnie się sprawdza pomimo niezbyt długiej ogniskowej spełniając swoje zadanie jako przeglądowy i równocześnie dając w moim teleskopie wystarczające powiększenie, żeby móc także służyć temu do czego został stworzony, czyli najzwyklejszemu w świecie oglądaniu Wszechświata :)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości