R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Setaarius » 26 gru 2017, 17:16

Wczoraj czyli 25-12-2017 pierwsze światło ujrzał nie tylko Maxvision 34mm, ale również Flex 8. Teleskop kupiony jako używany. Wiekowo oceniam na około 5 lat +-2 latka :lol: Ogólnie sprawował się bardzo dobrze. Kolimacja po złożeniu i przewiezieniu wymagała tylko minimalnej korekty, ale i bez tego do przeżycia. Konstrukcja bardzo praktyczna aczkolwiek ja skróciłbym jeszcze trochę dolną część, a wydłużył rury oraz wymienił część metalowych elementów na aluminiowe, żeby obniżyć wagę teleskopu oraz obciął o połowę gumowe dystanse przy górnej "klatce" :D . Szukacz Sky-Watchera oceniam jako lepszy niż w GSO 10. Pomimo, iż warunki wczoraj nie były najlepsze to i tak miałem nieodparte wrażenie, że daje lepsze obrazy, a star hopping szedł mi na nim o wiele łatwiej. Tak jak już kiedyś pisałem wolę też teflon w osi obrotu niż łożysko GSO. Dla mnie jest to bardziej komfortowe i precyzyjne w użytkowaniu, ale to rzecz gustu. Obserwacje wypadły bardzo dobrze. R2D2 dawał dobre obrazy, punktowe gwiazdki, świetnie rozbił M13, a na Sombrero pokazał pazur odkrywając galaktyczne halo, pasmo pyłowe, gwiazdowe jądro i dobry kontrast z tłem, ale tutaj na każdym obiekcie było ok. Duża też w tym zasługa Maxvision 34mm, który okazał się nad wyraz trafioną inwestycją. Brakowało mi trochę światła, które dawał GSO 10 jednak w pozostałych aspektach wybieram mojego R2D2 ;)

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Marcin » 16 sty 2018, 01:40

Ten flex ma straszliwie beznadziejne rozwiązaną kolimację LG. Żeby skolimować LG trzeba użyć imbusa oraz śrubokręta krzyżakowego. To rozwiązanie jest CHORE i BEZNADZIEJNE. Proces kolimacji w pojedynkę to męczarnia. Łatwość kolimacji N150/750 oceniam na 6/6. Ma on krótką tubę i łatwo ręką sięgnąć do śrub kolimacji LG bez potrzeby odrywania wzroku od kolimatora chesire lub laserowego. Łatwość kolimacji 8" GSO 200/1200 lub 6" SW (150/1200) to 4,5 / 6. Nie da się kolimować bez odrywania wzroku, bo ręce są za krótkie, żeby sięgnąć śrub. "Łatwość kolimacji" Flexa SW 8" to 2/6, bo trzeba oderwać wzrok i dodatkowo walczyć na zmianę ze śrubokrętem i kluczem imbusowym.

Ze zdjęć w DO sprawdziłem, że 12" i 14" Flexy mają pokrętła, czyli tak jak być powinno.

Wracając do flexa sw. Co do tuby to bez ściągnięcia jej z montażu, nawet po jej złożeniu teleskop jest prawie tak samo nieporęczny jak pełna 8" tuba. Dodam, że porównując przenoszenie Flexa do GSO 8", GSO wypada lepiej. Łatwiej jest przenieść teleskop na dwa razy, niż mordować się z noszeniem całości tj. montażu z troszkę skróconą (bo złożoną) tubą z dwóch powodów: 1) 8" to już dość duży teleskop ze sporym montażem. 2). Tuba i montaż ważą więcej niż sam montaż i sama tuba. Noszenie Flexa w całości będzie zauważalnie niemiłe przy przechodzeniu przez niezbyt szerokie drzwi. Tą "całością" jest znacznie trudniej manewrować niż dwoma elementami noszonymi osobno.

Ktoś chętny na flexa?

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Setaarius » 16 sty 2018, 09:04

Marcinie nie obraź się, ale jesteś maruda :D Poluzowanie 3-ch śrub śrubokrętem to 5-10 sekund. Następnie imbus w pierwszą śrubę 2sekundy i 3-5 sekund na ustawianie. Zmiana na kolejną 2 sekundy itd... Cały proces kolimacji z kolimatorem laserowym to 1-2 minuty maksymalnie ;) Zawsze możesz sobie śruby wymienić. Proces jest łatwy i bezproblemowy. Nie walczysz na zmianę ze śrubokrętem i imbusem bo należy poluzować od razu wszystkie 3 śruby i potem tylko imbus w łapę. Przecież Flex ma podstawę szeroką na 50 cm, a drzwi standardowo 80cm. Żeby był problem musiałyby mieć nie więcej niż 60 cm. Kto daje takie wąskie drzwi. Przecież wtedy nawet mebli nie wniesiesz :lol: Przecież flexa też możesz odkręcić i przenieś na 2 razy w identyczny sposób jak każdą Syntę. Dla mnie to lepsze rozwiązanie bo precyzyjniej można wyregulować siłę docisku (pracy w pionie) niż w GSO. Mieszkając w bloku zdecydowanie lepiej mi przejść będę raz z flexem niż 2 razy osobno z tubą i Dobsonem(w sumie robią się cztery przejścia z ciężarem po schodach i odległość łączna dla mnie 400-500 metrów licząctam i spowrotem), a u Ciebie pod domem to tym bardziej brak jakiegokolwiek wyzwania, a w transporcie jest też zdecydowana różnica bo zmieści się w całości do bagażnika i można całą rodzinę zabrać ze sobą. Przy wykorzystaniu bagażnika dachowego to i na wakacje pojedziesz bez problemu.

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Marcin » 16 sty 2018, 12:44

Nie obrażam się. WIem że jestem :-). Haha no to nie umiem kolimować, bo nie robiłem tak jak Ty, więc następnym razem zrobię Twoim sposobem.
Drzwi u Teściowej są niestandardowe :-) i stąd problem.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Setaarius » 16 sty 2018, 15:08

No ja się tak nauczyłem kolimować. Wydawało mi się że trzeba każdą odbezpieczyć żeby całe lustro pracowało. Jak poluzujesz jedną to na pozostałych może powstać naprężenie na lustro i je trochę wygiąć, ale mogę się mylić no i kolimacja trudniejsza bo jedną zmieniasz, a pozostałe trzymają lustro w miejscu. To musisz mieć szczupłą teściową bo zazwyczaj są potrzebne szersze drzwi, a nie węższe :lol:

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Marcin » 16 sty 2018, 16:49

To są drzwi dwuskrzydłowe i jedno zwykle jest zablokowane.

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Marcin » 16 sty 2018, 16:53

W każdym razie konieczność użycia śrubkręta i klucza imbusowego jest mało praktyczna.

A LW jak kolimujesz?

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: R2D2 czyli Sky-Watcher 8" Collapsible Dobsonian Telescope.

Post autor: Setaarius » 16 sty 2018, 18:40

Zawsze zaczynam od wtórnego i ustawiam tylko na 3-ch imbusach. Zwykle teleskop jest wstępnie skolimowany więc nie ma potrzeby ruszać głównej śruby mocującej wtórne.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości