Radzieckie i rosyjskie lornetki

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Radzieckie i rosyjskie lornetki

Post autor: Setaarius » 23 mar 2023, 22:02

Poza np. OLX lub Allegro wystaw na giełdach for astronomicznych Astropolis, Astromaniak.

Clavius
Posty: 26
Rejestracja: 11 wrz 2021, 20:27

Re: Radzieckie i rosyjskie lornetki

Post autor: Clavius » 17 gru 2023, 22:09

Tydzień temu stałem się szczęśliwym posiadaczem lornetki BPC2 12x40. Od dłuższego czasu wypatrywałem jej na giełdach i trafił się egzemplarz w prawie sklepowym stanie (prawie - o tym za chwilę) za małą kasę. W ZSRR produkowano dwie wersje 12x40, BPC2 i BPC4. W tej chwili mam obie.
BPC4 (ostatnie zdjęcie) jest jednak dużo gorszą lornetką, korpus ma taki jak Tento 10x50, mniejsze pryzmaty, mniej stabilny mostek i zażółcony obraz. BPC2 przypomina chyba najpopularniejszą radziecką lornetkę BPC5 8x30. Jest jednobryłowa, nie ma wydzielonych tubusów jak BPC4.

Niestety lornetka przyszła do mnie z bardzo mocno rozjechanym (podwójnym) obrazem. Sprzedawca zarzekał się, że lornetka była ok przed wysyłką. Paczka była bardzo solidnie przygotowana więc nie chciało mi się wierzyć, że uszkodzenie nastąpiło w transporcie tym bardziej, że radzieckie lornetki wiadomo - gniotsa nie łamiotsa. Właściciel gotów był oddać pieniądze, ale ja postanowiłem ją naprawić. Trochę się z nią męczyłem, od początku stawiałem na przestawiony pryzmat, ale wydawało się, że wszystkie są na swoich miejscach, sprawdziłem mostek, rozebrałem okulary, zacząłem kolimować obiektywy (są na mimośrodach) i nic. Jeszcze raz sprawdziłem pryzmaty i okazało się, że jeden z nich (prawy od strony okularu) był jednak minimalnie przestawiony.
Podejrzewam, że właściciel wiedział o tej wadzie na co wskazuje pośrednio m.in. bardzo dobry stan lornetki - prawdopodobnie już dawno temu ktoś uderzył nią o coś twardego i pryzmat się przestawił, pewnie nie było nikogo kto mógłby się nią zająć i wylądowała na lata gdzieś w szafie. Lornetka pochodziła z kolekcji jakiego oficera Wojska Polskiego, były tam jeszcze inne lornetki (podobno w gorszym stanie co znaczy, że po prostu były używane), odznaczenia, mundur itp. Sprzedający lornetkę prawdopodobnie wystraszył się, że trafił na kogoś kto się zna na rzeczy, bo rzucałem fachowymi terminami typu kolimacja i nie upierał się, że winny jest transport dlatego deklarował odebranie lornetki. Albo po prostu mówił prawdę a winny był jakiś mało delikatny kurier rzucający paczkami po samochodzie (musiałby nieźle jej przywalić, bo była zanurzona w kilkucentymetrowej warstwie folii bąbelkowej).

W każdym razie stałem się szczęśliwym posiadaczem bardzo fajnej lornetki. Pierwsze pozytywne wrażenie to bardzo czysty obraz, praktycznie zero typowego w większości radzieckich produktów z tamtego czasu zażółcenia. I nie jest to autosugestia, bo mam do porównania bardzo dobrą japońską lornetkę Optal 7x35 (pole 11 stopni !, gigantyczne pryzmaty), która ma krystaliczny obraz pod względem zabarwienia i BPC2 12x40 niewiele jej ustępuje. Nieostrość brzegowa nie zaczyna się zbyt wcześnie, ale jest wyraźna, kontrast i szczegółowość obrazu jest znakomita. Plejady wyglądają zjawiskowo, dla nich to idealne powiększenie, Księżyc zaskakuje ilością szczegółów, choć to tylko 40 mm apertury i tylko 12x powiększenie. W dzień też jest bardzo dobrze, sikorki i wróble w karmniku koło domu wyglądają cudnie, samoloty również. Lornetka jest w miarę lekka jak na swoją wielkość ale oczywiście pow. 12x nie nadaje się na dłuższe niż kilka sekund obserwacje z ręki, musi być jakiejś podparcie albo statyw (na razie opierałem rękę o samochód, ścianę albo filar zadaszenia koło domu, ale zawieszę ją na żurawiu).
Mechanicznie jest perfekcyjnie, mostek nie ugina się w ogóle, pokrętło ostrości chodzi ja masełko i bardzo precyzyjnie mimo małego skoku.
Po pierwszym rozczarowaniu spowodowanym uszkodzeniem jestem baaardzo mile zaskoczony. Polecam !

Zapomniałem o jednym - futerał ! Oczywiście porządny, skórzany, miękko wyściełany zielona tkaniną i cudnie pachnący.
Załączniki
20231216_185909.jpg
20231216_185927.jpg
20231216_185944.jpg
binocular-bpc4-12x40-with-case.jpg
binocular-bpc4-12x40-with-case.jpg (125.51 KiB) Przejrzano 1404 razy
Newtony ATM 6" F/10 i 10" F/6,6, PZO 67/800, SW120/600, ScopeTech 80mm F/15 i kilka lornetek.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości