Krótki test okularów Tele Vue Delos, Pentax XW, Baader Morpheusz

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Krótki test okularów Tele Vue Delos, Pentax XW, Baader Morpheusz

Post autor: Setaarius » 04 wrz 2021, 12:31

To były krótkie testy ponieważ szkoda nam było czasu na nie, gdyż pogoda zmienną była, a nowymi szkiełkami trzeba się było nacieszyć chociaż trochę.

1. Pentax XW 7 mm vs Baader Morpheus 6,5 mm vs klieliszek ES 6,7 mm. Z porównania zwycięsko wychodzi oczywiście Pentax XW, za brak kolorytu, najlepszą przejrzystość i technologiczną wierność oraz czystość przekazu, a także najlepszą transmisję, kontrast i jakość brzegów. Drugie miejsce przypada Morpheuszowi, który odstawał trochę transmisją i jakością punktowania gwiazd, trochę słabszymi brzegami i lekkim kolorytem obrazu. Ostatni był kieliszek ES, który odstawał wszystkim w sposób oczywisty i nieakceptowalny jeżeli spróbowało się zwłaszcza Pentaxa… Testy były prowadzone na M13. Pentax idealnie rozbijał jądro i tworzył ziarnistość do centrum, a także prezentował idealną przejrzystość i czystość technologiczną przekazu najbardziej zbliżając się do słowa "neutralny" podczas gdy w Morpheuszu wymagało to większego skupienia, a w ES w ogóle było mydło i powidło. Tam gdzie Pentax punktował gwiazdy to ES pokazywał jasną chmurę, rozlaną plamę. Do testów zabrakło nam Delosa i Ethosa 6mm oraz Naglera 7mm. Moja mocno subiektywna ocena na skali 1-10:
- Pentax 9 punktów
- Morpheusz 6 punktów
- ES 4 punkty

2. Tele Vue Delos 17,3 mm vs Baader Morpehus 17,5 mm. Na gwiazdach w M15 pojedynek wygrywa Delos za lepsze punktowanie w całym polu i praktycznie po same brzegi, a także dokładniejsze rozbicie centrum oraz lepszy kontrast. Natomiast na obiektach DS testowana para walczyła na Veilu i tutaj szczególnie na pierwsze miejsce wysunęła się lepsza transmisja Delosa widoczna zwłaszcza na słabszych partiach mgławicy. Ilość światła na słabszych partiach, a zwłaszcza dostrzegalność szczegółów prezentowana przez Delosa była większa o około 20-30%!!! Chociaż jest to naprawdę ciężko określić. To było dość szokujące i wymaga dalszych testów na innych obiektach, czekamy na jakieś fajne galaktyki jak będą wysoko… Do testów zabrakło nam Naglera 17 mm, Ethosa 17 mm i Nikona NAV HW 17 mm. Moja mocno subiektywna ocena na skali 1-10:
- Delos 8 punktów
- Morpheusz 6 punktów

Do tych testów mam nadzieję jeszcze powrócimy uzupełniając o kolejne okulary i obiekty.

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Test okularów Delos, Pentax, Morpheusz

Post autor: Midnight9999 » 04 wrz 2021, 13:07

Ja się podpisuję pod wnioskami kolegi Setaarius a od siebie dodam jeszcze:

1. W porównaniu ogniskowych w okolicach 7mm ja bym odjął ES jeszcze jeden punkt w finalnej ocenie dając mu w skali 1-10 ocenę 3.
Oprócz
Setaarius pisze:
04 wrz 2021, 12:31
Tam gdzie Pentax punktował gwiazdy to ES pokazywał jasną chmurę, rozlaną plamę.
okular ES nie tylko pokazywał rozlaną plamę ale do tego o wiele jaśniejsze tło.


Moja ocena:
- Pentax 9 punktów
- Morpheus 6 punktów
- ES 3 punkty

2. W porównaniu okularów 17mm tutaj jeszcze nadmienię, że nie tylko w M15 ale również na Veilu w Delosie kontrast był taki sam w całym polu widzenia gdy w Morpheus`u można było zauważyć znaczne pogorszenie kontrastu w krańcowym 1/3 pola widzenia. Stąd kusi mnie by albo odjąć Morpheusowi 1 punkt albo dodać Delosowi w stosunku do recenzji Setaariusa ale tutaj się wstrzymam czekając na wnioski po większej ilości porównań.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Krótki test okularów Tele Vue Delos, Pentax XW, Baader Morpheusz

Post autor: Setaarius » 06 wrz 2021, 10:39

Ciąg dalszy testów i tym razem porównanie widoku M15 w okularach Delos 17,3 mm kontra Nikon NAV HW 17 mm.

Tutaj nie pozostanę obiektywny i wskażę na Nikona. Jak dla mnie pozostaje poza konkurencją chociaż różnica w stosunku do Delosa nie jest duża. Nikon w mojej ocenie dawał delikatnie lepszy kontrast i należy mu się szacunek za świetne skorygowanie niemal całego 102 stopniowego pola. Wydaje się też, że jego obraz jest bardziej, czysty, techniczny i neutralny, bardziej przejrzysty i bez indywidualnych naleciałości, ale ewidentnie może czuć oddech Delosa na plecach.
Punktowanie stało na podobnym poziomie może trochę można by wskazać na lepszą transmisję, w łuskaniu najsłabszych gwiazdek na korzyść Nikona.

Moja mocno subiektywna ocena na skali 1-10:
- Nikon 9 punktów
- Delos 8 punktów

Zostawiam sobie 10 punktów w sumie dla nie wiadomo jakiego okularu ponieważ Nikon to jak na razie wzorzec więc wypadałoby zmienić ocenę…

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości