Nikon Prostaff 7S 10x42

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Nikon Prostaff 7S 10x42

Post autor: Patrix » 01 sie 2020, 22:18

Z założenia robię zdjęcia, a wizual to efekt uboczny, dlatego napiszę jak widzi lornetkę człowiek, który po prostu czerpie radość z oglądania, nie zagłębiając się czy gwiazdki są pojechane w całym okularze, czy tylko w 20%

Zawsze chciałem mieć jakąś dachówkę, ale nigdy jakoś specjalnie takiej lornetki nie szukałam. Aż do teraz , kiedy sytuacja mnie zmusiła do posiadania małego i lekkiego sprzętu. Myślałem wprawdzie o 8x42, ale że akurat w sklepie była jedynie x10, a ja nie miałem czasu czekać, bo chciałem pooglądać kometę jak najszybciej, więc wziąłem ją od razu. Zaraz po zakupie,nadarzyła się okazja, więc pojechałem do Marvaz-a pooglądać i zrobić zdjęcia komecie Neowise. Aparat szybko ustawiłem na cel i wyszło to tak- viewtopic.php?f=40&t=1218&p=6052#p6049 a ja zacząłem oglądać niebo. Lornetka jest pokryta gumą i dobrze leży w dłoni. Porównując ją do mojej starej Lidletki 10x50 jest naprawdę lekka, a pierścienie do ustawiania ostrości działają z należytym oporem. Droga mleczna gołym okiem ledwo widoczna, ale i tak się nacieszyłem tym widokiem. Sama lornetka spisała się naprawdę dobrze. Zero aberacji, obraz ostry praktycznie w całym polu, ładnie widoczne 4 księżyce Jowisza i dwa pasy, a patrząc na Saturna widać, że ta "gwiazda ma uszy". M27, M13, chichoty, czy inne wprawdzie wyglądają pod Londyńskim niebem zupełnie inaczej, niż w 20" w Smerekowie :lol: , ale też swój urok mają. Kometa Neowise, czyli główny cel tej nocy prezentował się równie okazale,pomimo, że już znacznie spadła jej jasność. Przeleciałem po klasykach i naprawdę sprawiło mi to w tej lornetce wiele frajdy. Byłem mega zadowolony z tej lornetki, do czasu, aż Marek nie dał mi popatrzeć przez swojego Pentax-a 8x42. No tutaj to jest przepaść. Pentax zmiażdżył Nikona pod każdym względem. No ale jest on kilka razy droższy, więc w sumie nie ma się co dziwić.
Przez weekend lornetkę testowałem nad jeziorem oglądając czaple i kormorany. I tutaj lornetka spisała się w 100%. Ostrość,kontrast i kolor są na najwyższym poziomie. Obserwacje przyrody to jest główny cel dla jakiego kupiłem tą lornetkę i tu spisuje się wyśmienicie.

Podsumowując Nikon Prostaff 7S jest małą, lekką lornetką, która spisuje się rewelacyjnie w obserwacjach dziennych. W nocy jest równie dobra, zakładając, że obok nas nie ma Pentaxa :lol:
Załączniki
IMG_0109.jpg
IMG_0109.jpg (337.78 KiB) Przejrzano 10780 razy
IMG_0110.jpg
IMG_0110.jpg (322.79 KiB) Przejrzano 10780 razy
IMG_0111.jpg
IMG_0111.jpg (353.47 KiB) Przejrzano 10780 razy
...

Wojtas
Posty: 228
Rejestracja: 15 lip 2019, 15:18

Re: Nikon Prostaff 7S 10x42

Post autor: Wojtas » 13 sie 2020, 12:56

A miałeś w rękach Nikona Aculon 8x42. Bo tak się nad nią zastanawiam.
Synta 8", ES 24mm 68°, ES 8.8mm 82°
LVW 13mm, LV 5mm, BCO 6mm
DO Starlight 15x70

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Nikon Prostaff 7S 10x42

Post autor: Patrix » 14 sie 2020, 00:03

Niestety, nie miałem. Ten Nikon trafił się w sumie z przypadku, ale daje radę, szczególnie w dzień.
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości