Kolimator laserowy Hotech do SCT

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Marek » 13 wrz 2021, 21:05

Cześć,

Czy znacie może kogoś w naszym rejonie kto ma kolimator laserowy Hotech do SCT? Obrazy gwiazd w moim Celestronie 11" ciągle jeszcze nie są dobre i dlatego chciałbym profesjonalnie ustawić wszystkie elementy optyczne teleskopu - lusterko wtórne z płytą korektora w jednej osi z wyciągiem i lustrem głównym. Ustawianie tego "na oko" na razie nie przynosi oczekiwanego efektu.

Marek

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: KrzysiekRajda » 13 wrz 2021, 21:12

Najlepiej jak ustawisz kolimację na gwieździe przy pomocy drugiej osoby,sprawa jest o tyle łatwa że masz tylko regulacje na lustrze wtórnym .Jedna osoba patrzy w okular i obserwuje cień lusterka wtórnego na rozogniskowanej gwieździe,natomiast druga kręci śrubkami kolimacji aż do uzyskania centrycznego obrazu lusterka wtórnego względem lustra głównego.
Jak będziesz nastepnym razem na Złatnej to możemy to wspólnie opanować.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Setaarius » 13 wrz 2021, 21:26

Miałem kiedyś, ale sprzedałem.
Marcin ma jakiś porządny kolimator, ale nie wiem jaki.
Jeżeli nie Hotech to pewnie Farpoint lub Howie Glatter.

Edit: Chyba Farpoint.

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Marek » 13 wrz 2021, 21:29

To jest jasne. Ale mi chodzi o ustawienie w jednej osi optycznej korektora z lusterkiem wtórnym względem lustra głównego i wyciągu. Sądzę, że któryś z tych elementów jest nierówno ustawiony. Efekt jest taki, że po prawidłowym typowym zkolimowaniu teleskopu (okręgi są idealnie koncentryczne), jasne gwiazdki w środku pola widzenia nie są ostre - pojawia się taka koma. Jak przesunę tą gwiazdkę ze środka pola widzenia na krawędź, staje się ostra i koma znika. Testowałem to na przykład na Epsilonach Lutni - w środku pola widzenia gwiazdki nierozdzielone w kształcie małych choinek, po przesunięciu bliżej krawędzi pola widzenia - ostre i wyraźnie rozdzielone składniki.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Patrix » 13 wrz 2021, 21:53

Wessel miał i ktoś jeszcze, ale nie pamiętam kto na astropolis. Powinieneś tam poszukać
...

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Patrix » 13 wrz 2021, 22:01

Taka jeszcze mała uwaga. Jeżeli próbujesz ustawić to na SCT-ku z awataru, to łatwo nie będzie. Te SCTki to bardziej planetarne są i doprowadzenie ich do stanu, kiedy będą użyteczne w fotografii DS, to jak wygrana w totka, choć to też zależy na jakim poziomie chce otrzymać wynikowy obraz. Ja przez jakieś półtora roku walczyłem z tym tematem i odpuściłem. Wiem, że 11" kusi, ale jakość już nie. Natomiast seria Edge jest już jak najbardziej nastawiona na DS-y, tylko ta cena...
...

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Kolimator laserowy Hotech do SCT

Post autor: Marek » 14 wrz 2021, 08:10

Dam sobie jeszcze trochę czasu i spróbuję to ustawić metodą prób i błędów. Jeśli się nie uda to pewnie kupię ten kolimator. Musi się to dać ustawić tak, żeby najlepszy obraz był na środku a reszta jest mało ważna bo zawsze można przyciąć.
PS. Edge'a mam w planie ale jeszcze nie teraz.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości