Możecie coś doradzic proszę?

Vega
Posty: 51
Rejestracja: 03 maja 2020, 20:12

Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Vega » 10 maja 2020, 23:21

Witajcie
Jako że zarejestrowałam się na forum to pozwolę sobie nieśmiało poprosić Was o rade :)
Od długiego czasu noszę się z zamiarem kupna jakiegoś sprzętu astro.Do tej pory bawiłam się w taką bardzo amatorska astrofotografie,po prostu lustrzanką na statywie cykam zdjęcia ,mam na razie dwa obiektywy na początek tj.canon 50 mm 1.8 i Jupiter 200 zakupiony niedawno z giełdy...brakuje mi montażu bo wiadomo że ze statywu na dłuższą metę niewiele zdziałam.Zastanawiam się nad eq-3-2 ale chciałam do tego jeszcze jakaś tube ponieważ moja córka,ku mojej radości również coraz bardziej interesuje się tym co na niebie.Ma dziewięć lat więc zdaje sobie sprawę że to może być chwilowe zainteresowanie ale chciałabym przybliżyć jej chociaż na razie Ksiezyc :D
Jak do tej pory znalazłam dwie propozycje mieszczące się w moim malutkim budżecie
Teleskop Sky-Watcher Synta R-120/600 EQ-3-2 (BK1206EQ3-2)
Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2)
Do tego chciałam dokupić napęd na jedną oś
Oczywiście nie będę ukrywać że jeśli da radę to chciałabym bardzo żeby te teleskopy posłużyły mi za obiektywy tylko czy to ma sens?a może doradzicie coś całkiem innego?napiszę tylko że zależy mi też na tym żeby to wszystko weszło do bagażnika combi razem z całym rodzinnym majdanem który pakujemy gdy wyjeżdżamy np.w gory :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Setaarius » 11 maja 2020, 10:41

W każdym przypadku rozmiar ma znaczenie więc N150. Newton 150/750 jest dobry do oglądania nie tylko Księżyca, ale ładnie pokaże Jowisza, Saturna i Marsa oraz wiele jasnych Messierow. Złapiesz nim w wizualu kilkaset obiektów, chociaż większość będzie delikatnymi małymi plamkami.
Co prawda obserwacje lepiej na montażu azymutalnym, ale jeżeli chcesz też foto to ten montaż będzie lepszy tylko, że nie wiem na ile poradzi sobie z tym Newtonem, W kwestii astrofoto to koledzy muszą doradzić. Tym Newtonem można robić naprawdę przyzwoite zdjęcia, ale to temat rzeka. Ja siedzę w obserwacjach. Koledzy na pewno Ci coś doradzą. Teraz wchodzimy w okres nocy bez Księżyca i jeżeli będziesz miała możliwość, a pogoda dopisze to zapraszamy na spotkanie i tam więcej będziemy Ci mogli pomóc.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Patrix » 11 maja 2020, 11:10

To jest temat rzeka. Tego nie da się tak łatwo wytłumaczyć w jednym poście, szczególnie osobie która dopiero zaczyna. Jeżeli myślisz o jakiejkolwiek astrofotografii, to wiedz, że to długa droga. Najlepiej byłoby gdybyś z nami pojechała na obserwacje, wtedy mógłbym wszystko na spokojnie wytłumaczyć i pokazać; tak by było najlepiej.

Natomiast co do sprzętu, który zaproponowałaś, to niestety żaden z nich nie nadaje się do astrofoto DS. Ten refraktor to w ogóle sobie odpuść. Zarówno mechanika jak i optyka się nadaje jedynie do.....sam nie wiem do czego :) Newton 150 jest już wporzątku,ale nie na tym montażu. Na EQ3 z tym newtonem to jedynie planety i księżyc, ale na planety nie jest teraz dobry okres niestety. No i oczywiście do newtona potrzeba dokupić korektor komy i kolimator, bo bez tego, ten teleskop jest bezużyteczny.

Jeżeli mógłbym coś doradzić, to po pierwsze montaż. To jest podstawa. Bez dobrego montażu nawet najlepsze APO nie jest w stanie wykonać żadnego sensownego zdjęcia. Obiektywy już masz. Poszukaj w naszej forumowej galerii moich zdjęć, ja właśnie robię z ogniskowych 50mm i 250mm. Zapinając tego Jupitera nawet na EQ3 z napędem w jednej osi, wykonasz już dobre zdjęcie. Z 50mm będzie jeszcze lepiej. A najlepiej wpadnij kiedyś na obserwację, to ci użyczę jakiegoś mojego montażu to sama się przekonasz jak to działa i z czym to się je.
...

Vega
Posty: 51
Rejestracja: 03 maja 2020, 20:12

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Vega » 11 maja 2020, 13:05

Dziękuję za sugestie,wezmę je sobie do serca :D
Oczywiście wiem że montaż najważniejszy i właśnie taki miałam zamiar,podpinać na razie same obiektywy.
Gdybym miała więcej kasy to kupiłabym i montaż i Synte do wizuala ale niestety nie mam a poza tym to ta Syntą chyba bym musiała biec za samochodem bo nie ma szans żeby się zmieściła.

Co do spotkań obserwacyjnych to bardzo chętnie jeśli będziemy w okolicy,teraz planujemy wyjazd w rejony Waszych miejscówek więc może mi się uda wyrwać na parę chwil i podpatrzec.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Setaarius » 11 maja 2020, 15:30

Z obserwacjami to w Polsce jest tak, że jak jest pogoda czasem raz na miesiąc lub rzadziej to rzucamy wszystko i ruszamy bo w przeciwnym przypadku czasem nawet przez 3 miesiące nic z tego nie ma jak się przepuści okazje. A jak zobaczysz to niebo na Smerekowie to będziesz wiedziała czemu trzeba jeździć. Mamy człowieka co jeździ nawet z Katowic. Mamy osobę z Pszczyny i z Czechowic. Jest to tylko około 1h drogi gdyż wieczorami mały ruch na drodze, a w nocy tym bardziej. W kwestii Synty...ja kiedyś woziłem Synte 12 cali w 3 drzwiowym Oplu Corsa i jeszcze kumpel na siedzeniu pasażera więc jest spoko ;)

Vega
Posty: 51
Rejestracja: 03 maja 2020, 20:12

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Vega » 20 maja 2020, 14:31

Podpinam się tutaj bo nie chce zakładać nowego watku :D Jako że nie mam na razie montażu i próbuje coś ustrzelić ze statywu to mam takie pytanie.Co mogłabym zdziałać z obiektywem 50mm?możecie polecić jakiś ciekawy obiekt?wiem że galaktyki to raczej odpadają ale może jakieś ciekawe gromady?najlepiej coś blisko polarnej bo myślę że wtedy będę mogła zastosować troszkę dłuższy czas naświetlania.Bede wdzięczna za każdą wskazowke :D

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Możecie coś doradzic proszę?

Post autor: Patrix » 20 maja 2020, 18:32

Tak szczerze, to ze statywu, z 50mm,z podmiejskiego nieba to raczej nie ma sensu. Jeżeli masz jakiś szerszy obiektyw,coś koło 20mm i najlepiej jakiś f2.0 to jeszcze dałoby radę. Zasada jest taka, że wykonujesz serię krótkich zdjęć (20-40) z czasem kilku sekund na wysokim ISO około 3200, albo 6400.
Potem wrzucasz to do programu i on w miarę to składa. Później to już dłubanina w PS-ie. Nie wiem czy masz win czy mac-a, ale tu znajdziesz linki do takiego softu

Win - https://sites.google.com/site/sequatorglobal/download
Mac -https://apps.apple.com/us/app/starry-la ... 6617?mt=12

Ja używam tej wersji na Mac-a i nie żałuję ani trochę wydanej na niego kasy. Jak to przystało na Mac-owe programy jest prosty w obsłudze i daje świetne efekty.

Czasami na zakończenie sesji robię właśnie takie szybkie kadry, jak np w Złatnej rok temu-viewtopic.php?f=13&t=1060
Efekt jaki mi wychodzi z Canona 6D i 17-40L to np coś takiego:

Obrazek

Obrazek
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości