Messier 94 + ASI2600MC

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Marek » 29 mar 2022, 23:36

Pierwsze zdjęcie po zamianie Canona6D na ASI2600MC. Zrobione Celestronem SCT 11" z F/6.3 w Złatnej w zeszły czwartek.
Galaktyka bardzo ciekawa z tym zewnętrznym okręgiem.
Kamerka nie przepaliła środka, dało się wyciągnąć szczegóły i kolor do samego jadra galaktyki.
Teleskop - daje skalę i wymaga dużo cierpliwości przy kolimacji i ustawianiu ostrości.

M94, Celestron SCT 11" z reduktore F/6.3, EQ6, guiding refraktor SkyWatcher F=400mm, ZWO ASI 2600MC pro, 67x180sek, 1x1, gain 100, temp. -10C, Złatna 24.03.2022
Załączniki
enhanced_M94-5.jpg

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Setaarius » 30 mar 2022, 08:57

Wszystko fajnie, wszystko pięknie, wszystko ładnie, ale ja się pytam gdzieś Ty był skoro nie przy nas :twisted: :D

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Marek » 30 mar 2022, 23:06

Setaarius pisze:
30 mar 2022, 08:57
Wszystko fajnie, wszystko pięknie, wszystko ładnie, ale ja się pytam gdzieś Ty był skoro nie przy nas :twisted: :D
************************
- Panie komisarzu, ja tu wczoraj byłem
- To ciekawe, żeśmy się wczoraj nie spotkali. Ale może tak byłem zajęty robotą, że nie zauważyłem
Vabank 1981
************************

Nie sądziłem, że ktoś się wybiera we czwartek. Pojechałem na Zapolankę, bo tam, mam wrażenie, łatwiej mi wyjechać.

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Patrix » 02 kwie 2022, 06:41

Galaktyka jest mega, jedna z moich ulubionych. Fajny materiał, dużo się załapało, ale wydaje mi się, że poszedłeś o jeden krok za daleko w obróbce. Pomęcz jeszcze trochę tą fotę, bo warto dać jej jeszcze jedną szanse
...

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Marek » 02 kwie 2022, 12:23

Ok, spróbuję jeszcze raz na spokojnie. Materiał wyjściowy po integracji i DBE to coś takiego
Załączniki
NSG_integration_DBE.jpg

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Patrix » 02 kwie 2022, 14:03

Marek, nie chcę Cię pouczać, bo sam nie jestem ekspertem, ale przyjmij dobrą radę. Zamiast DBE, zastosuj APP i funkcję "remove light pollution" a zapomnisz o Pixie, a przynajmniej o wyrównywaniu tła w nim. Jak nie masz jeszcze APP, to proponuje ci sciągnąć demo, jest chyba na 30 dni i już szykuj kasę, bo się w tym zakochasz ;)
A to co pokazałeś jest tylko po STF? Tutaj na pewno przyda się hdr multiscale z pixa
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Setaarius » 02 kwie 2022, 14:41

Ja tam się nie znam, mnie się ogólnie podoba no może trochę po za środkiem galaktyki jest taki trochę rozmyty i nazbyt kolorowy, ale to rzecz gustu. Natomiast fajnie, że walczysz z solidnymi rozmiarami obiektów, jestem zwolennikiem powiększeń zarówno w foto jak i w obserwacjach.

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Marek » 02 kwie 2022, 19:46

Ja już robię wszystko od A do Z w Pixinsight. Zainwestowałem w to narzędzie i pieniądze i mnóstwo czasu. Zrezygnowałem już całkowicie z Deep Sky Stacker i Photoshopa. Zarówno DBE w Pixinsight jak i "remove light pollution" w APP mają na celu usunięcie gradientu tła. Pixinsight robi to bardzo dobrze i do tego kroku nie mam zastrzeżeń. Problem jest z dalszą obróbką, bo im dłuższa ogniskowa tym więcej problemów - mechanicznych z wagą całego zestawu, kolimacją, prowadzeniem i utrzymaniem ostrości - i optycznych związanych z wielkością pixela, widocznością i rozdzielczością obrazu, która w tym konkretnym przypadku wynosi aż 0.44" na pixel. W rezultacie otrzymujemy duże powiększenie ale obraz nie jest już taki ostry jak w przypadku małych refraktorów.

Oczywiście biorę pod uwagę wszystkie krytyczne uwagi, żeby następnym razem było lepiej. Dlatego w tym wątku, jeśli jest zainteresowanie, wrzucę jeszcze kilka zdjęć z kolejnych etapów obróbki. Może razem dojdziemy do tego, co i na jakim etapie można zrobić lepiej.

Wracając do ostatniego załączonego zdjęcia, to jest to po integracji 67 klatek po 3 minuty. Zrobione zostało tylko niewielkie przycięcie, DBE i dostosowanie wyświetlania za pomocą STF. To cały czas jest jeszcze zdjęcie w formie liniowej. Następne kroki, które zwykle robię to kalibracja kolorów (Photometric Color Calibration), lekkie odszumianie (MulstiscalerLinearTransform) i wyostrzenie (Deconvolution). Tak to wygląda po zakończeniu tych trzech procesów. Wyostrzeniu została poddana tylko centralna część galaktyki. CDN...
Załączniki
M94-PCC-NR-Decon.jpg

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Patrix » 02 kwie 2022, 20:18

Marek pisze:
02 kwie 2022, 19:46
Pixinsight robi to bardzo dobrze i do tego kroku nie mam zastrzeżeń.
Zarówno ja, jak i setki innych osób myślało dokładnie tak samo, dopóki nie spróbowało APP. Ściągnij demo i sam zobaczysz. To nic nie kosztuje, a masz 30 dni free pełną wersję. Podziękujesz później ;)
Co do reszty to zgadzam się z Tobą w 100%. Sam walczyłem kiedyś z SCT 9.25 i 11", RC8 i 10" newtonem, więc wiem doskonale co to znaczy duża skala.
To co wrzuciłeś teraz ma zdecydowanie najlepsze tło. Masz teraz dobrą podstawę; trzymam kciuki i czekam na finalną wersję.
...

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 138
Rejestracja: 01 lip 2019, 12:28

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Marek » 03 kwie 2022, 14:52

Patrix pisze:
02 kwie 2022, 20:18
Zarówno ja, jak i setki innych osób myślało dokładnie tak samo, dopóki nie spróbowało APP. Ściągnij demo i sam zobaczysz. To nic nie kosztuje, a masz 30 dni free pełną wersję. Podziękujesz później
Skoro tak zachwalasz, to spróbuję. Trzeba być otwartym na nowości.

W dalszej części obróbki M94 skupiłem się na centralnej części galaktyki. Delikatnie uwidoczniłem spiralne ramiona galaktyki i ciemne pasma pyłowe. Widać całą tą "wirówkę" aż do samego jądra galaktyki. Wydaje mi się, że jest ok - z wyczuciem i bez przesady. Na godzinie piątej widać różowawe obszary wodorowe i samo jądro jest też jakby otoczone różowawym pierścieniem. Myślę, że jeśli chodzi o obróbkę centrum galaktyki (za wyjątkiem koloru) to już wystarczy. Moim zdaniem jest lepiej niż w pierwotnej wersji.

W tym etapie użyłem takich narzędzi:
Masked stretch i Histogram transformation
HDRMT
Local Histogram Equalization

CDN...
Załączniki
M94_MS_HDRMT.jpg

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Messier 94 + ASI2600MC

Post autor: Patrix » 03 kwie 2022, 18:54

Marek pisze:
03 kwie 2022, 14:52
Skoro tak zachwalasz, to spróbuję. Trzeba być otwartym na nowości.
Pamiętaj tylko o jednym. Interfejs tego softu jest mega dziwny i trzeba się przyzwyczaić do niego. To tak jakbyś z Maxima przesiadł się na APT. Niby robi to samo, a wygląda jak matrix :mrgreen:


Co do reszty, to myślę, że wpadłeś na fajny pomysł. Pokazywać krok po kroku obróbkę. Można w ten sposób się wiele nauczyć, gdyby każdy tak do tematu podszedł.

Wrzucaj kolejne kroki tutaj - viewforum.php?f=66
...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości