Obserwacje z poranka 09-09-2023

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4291
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Obserwacje z poranka 09-09-2023

Post autor: Setaarius » 09 wrz 2023, 07:07

Pobudka o 3.50, rozbudzenie , spakowanie i wyjazd na miejscówkę do Rudzicy, żeby złowić Nishimurę zanim zbytnio zbliży się do Słońca.

Na miejscu byłem około 4.35. Rozstawiłem Newtona 150/750 na AZ4 i potem kolimacja. Teleskop nie wymagał wychłodzenia ponieważ wieczorem pozostawiłem go na balkonie.

Warunki bardzo dobre jednak tu i ówdzie majaczyły mgły.

Kometa miała się stopniowo wznosić więc zacząłem od górującego Jowisza. Najpierw w Morpheuszu 17,5mm. Widoczne 3 pasy z bardzo delikatnym wrażeniem poszarpania. Zmiana okularu na Celestron X-Cel LX 9mm nie pozwoliła dostrzec więcej szczegółów, a obraz stracił trochę na jakości... niestety budżetowe okulary od razu można poznać ;)
Poświęciłem Jowiszowi dłuższą chwilę...

Kolejny cel to M42, tak, właśnie tak i niestety...Orion już cały na niebie zwiastując nieuchronnie to co przed nami, czyli zima :evil: Prezentował się jak zwykle wspaniale...ale wolałem uciekać stamtąd żeby nie przyspieszyć nadejścia zimy :lol: Chyba jeszcze nigdy na początku września nie patrzyłem na M42... Jednak na koniec nie mogłem się powstrzymać od zerknięcia na nią jeszcze raz przez lornetkę Pentaxa 20x60, malutka, ale wariatka :lol:

Kolejny cel to Wenus, bardzo dobrze widoczna faza, nie pamiętam kiedy Wenus zrobiła na mnie aż takie wrażenie. Zazwyczaj tylko przeszkadza psując akomodację oczu do ciemności jak jesteśmy w Złatnej lub na Smerekowie ;)

Minęła 5-ta rano i coraz bardziej zaczynało świtać, a kometa podniosła się wyżej. Na początku w ruch poszła lornetka. Kometa niczym zielonkawa gwiazdka, z wrażeniem delikatnie majaczącego ogona, ale dosłownie mniej chyba niż pół stopnia. To wina poranka i z każdym dniem jej bliższego położenia w stosunku do Słońca, a dodatkowo cel z mojego miejsca obserwacji znajdował się nad Bielskiem więc trochę blasku i zanieczyszczeń utrudniało jak sądzę obserwacje.
Następnie Newton i Morpheusz. Tutaj ogonek wyraźniejszy i trochę dłuższy ale "szału ni ma" :lol:

Na tym zakończyłem te krótkie obserwacje poranne, kometa zaliczona i można wracać do spania, dobranoc... 22208[

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 946
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Obserwacje z poranka 09-09-2023

Post autor: Patrix » 09 wrz 2023, 09:07

Ależ ci jej zazdroszczę. Ja wczoraj wybrałem się na Walię, gdzie znalazłem idealną miejscówkę na plaży z odsłoniętym horyzontem, żeby łapać ją już zaraz jak się wyłoni. I co? I chmury, jak zawsze. Także 1:0 dla ciebie ;)

A jak się wytłumaczysz z tego? Zdradzasz nasze święte miejsca :mrgreen:
Setaarius pisze:
09 wrz 2023, 07:07
do Rudzicy,
...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4291
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Obserwacje z poranka 09-09-2023

Post autor: Setaarius » 09 wrz 2023, 10:58

Patrix pisze:
09 wrz 2023, 09:07


A jak się wytłumaczysz z tego? Zdradzasz nasze święte miejsca :mrgreen:
Setaarius pisze:
09 wrz 2023, 07:07
do Rudzicy,
Bardzo prosto, tam jest bliżej i jest dostępny horyzont wschodni...

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 316 gości