Operacja balkon 08-03-2018

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Operacja balkon 08-03-2018

Post autor: Mateusz F » 09 mar 2018, 10:04

Po ładnych paru tygodniach nareszcie trafiła się pogoda , nie dałem rady jechać pod ciemne niebo ale postanowiłem sobie zrekompensować i zerknąć na to co się dzieje na niebie w warunkach balkonowych :lol:

Początkowo chciałem tylko skolimować Mak-a i iść w kimę ale niebo było na tyle przejrzyste że postanowiłem chwilkę zostać i zawiesić oko na tym co akurat miałem w polu widzenia a przy okazji przetestować sprzęt jak już był wystudzony.

Na pierwszy strzał poszedł orion i M42 który już powoli znikał, mgławica widoczna słabo, trapez był wyraźny a ogólne wrażenia z obserwacji przyjemne.

Trochę wyżej przeniosłem się do raka z wyraźnie widoczną M44 i poniżej mniejszą M67

Po zaliczeniu najjaśniejszych obiektów przeskoczyłem do Lwa który był widoczny jak na blacie :D
Na tym etapie zaryzykowałem karkołomną próbę wyszukania galaktyk ... Makiem .... z balkonu ...w mieście :lol:

Żeby podkręcić jasność do maksimum w wyciągu wylądował GSO PL 40 mm który z MAK-iem 102/1300 miałby dać źrenicę wyjściową nieco ponad 3mm.
tak uzbrojony rzuciłem się w szaleńcy pościg za Leo triplet a konkretnie jaśniejsze M65 i M66 ( ok. 9 mag ) .... poszukiwania były ciężkie i mozolne ale zakończone sukcesem :shock: .... galaktyki majaczyły na granicy widoczności ale były.

Zachęcony sukcesem przeskoczyłem do M95 i M96 i tu znowu sukces chociaż widoczność ma granicy możliwości

Na koniec jeszcze spróbowałem znaleźć ciut jaśniejszą NGC2903 którą udało się z powodzeniem odszukać

Na tym zakończyłem obserwacje.
Załączniki
mak.jpg
mak.jpg (131.08 KiB) Przejrzano 1582 razy
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Operacja balkon 08-03-2018

Post autor: Setaarius » 09 mar 2018, 13:23

No i zajebiście! Też sobie muszę sprezentować takie małe balkonowe ustrojstwo. Ewentualnie SCT 6 lub 8.

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości