Niedziela 11.02

Marcin
Posty: 363
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:09

Niedziela 11.02

Post autor: Marcin » 12 lut 2018, 19:26

Hej,

Myślałem, że Sebastian coś naskrobie z wczorajszych obserwacji, ale nie napisał, więc ja coś naskrobię. Wczoraj spotkaliśmy się na "Śnieżkowie" we dwóch. Swoim autem ledwie wyjechałem. Prawie u samej góry w lesie koła w aucie straciły przyczepność. Po 15 minutach walki i spuszczeniu powietrza w oponach z bolidu udało się na szczęście wyjechać pod domek kempingowy. Sebastian nie miał takich problemów. Warunki były nawet ok, chociaż rewealcji nie było, ale i tak była to miła odmiana po tylu dniach bez obserwacji. Na pierwszy strzał poszła M42 z trapezem. Poźniej była ulubiona parka Sebastiana M81 i M82. Zaliczyliśmy też Miziara i Alkora. Gdzieś pod koniec jeszcze rzucliśmy okiem na trapez, w którym ledwo ledwo majaczył piąty składnik. Sebastian jeszcze znalazł jakąś słabo widoczną galaktykę, ale nie pamiętam jej oznaczenia. Długo nie poobserwowaliśmy, bo z zachodu przyszły chmury, ale sądzę, że i tak warto było chociaż te kilka chwil rzucić okiem na niebo przez 8" GSO :-).

PS. Jest szansa na podpięcie się do zrobienia góry teleskopu?

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4292
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Niedziela 11.02

Post autor: Setaarius » 12 lut 2018, 21:02

Tak jak Marcin napisał nie obyło się bez przygód. Mój Rapid niczym bolid przesmyknął się przez leśne ostępy podczas gdy olimpijczyk Marcina złapał zadyszkę ;) Wczorajsze niebo nie było dla nas łaskawe. Postanowiłem dorwać jedną z najjaśniejszych galaktyk Oriona NGC 1691 jednak było to po za zasięgiem. Miałem wrażenie, że SMOG sięga coraz wyżej i wysokość Ścieszków Groń już nie wystarcza. To przerażająca wizja! Następnie postanowiłem zapolować na sąsiadkę Cygara i Bodiego czyli NGC 3077 i to zakończyło się sukcesem. Była dość dobrze widoczna i prezentowała się z pewną dozą uroku.Trochę przypominała mi Bodiegi. Ostatnim celem było Oko Tygrysa czyli NGC 2841 jednak nadciągające chmurwy wybiły mi to z głowy. Obserwacje trwały około jednej godziny jednak warto było wyrwać się chociaż na chwilę , żeby spojrzeć w pięknej otchłani głębię i przypomnieć sobie jak jesteśmy nic nie znaczącymi epizodami w życiu Wszechświata.

PS-jeszcze śledziłem jakiegoś satelitę przez dłuższą chwilę jak przelatywał prze Oriona, a następnie przez jakąś kolejną mgławicę.

PS2-Marcinie dzięki za przyjazd i użyczenie teleskopu.

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Niedziela 11.02

Post autor: KrzysiekRajda » 12 lut 2018, 21:34

Fajnie że coś coś tam udało się wam wyłowić
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1088
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Niedziela 11.02

Post autor: Mateusz F » 13 lut 2018, 16:43

Ostatnimi czasy pogoda straszną manianę odwala , dobrze ze skorzystaliście z chwilowego przejaśnienia.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości