08.10.2021 Obserwacje z DO

Lolak89
Posty: 24
Rejestracja: 27 wrz 2021, 16:45

08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: Lolak89 » 13 paź 2021, 08:12

Hej,
Zorganizowaliśmy otwarte obserwacje astronomiczne dla każdej chętnej osoby. Z mojej strony miałem założenie aby pokazać ludziom czego się mogą spodziewać bo dość popularnych sprzętach jak 90/900 i GSO 10", użyty sprzęt w zdecydowanej większości był moim prywatnym. Wrzucam krótką relację z obserwacji z tej nocy. Niebo podmiejskie co też miało swoje znaczenie bo większość z rodaków ma relatywnie blisko do miejsca o jasności nieba około 20.8 jakie mieliśmy na miejscu (wg lightpollutionmap) ;) Taki kawałek nieba pozwala już sensownie pobawić się z 10" lustra, szczególnie z filtrami.
----------------------------

Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy się pojawili na naszych obserwacjach. Dzięki Wam było świetnie, masa energii, śmiechu i zabawy ze sprzętem astro pod nocnym niebem! Dla tych co byli i dla tych, którzy nie mogli się pojawić poniżej podsumowanie tej niesamowitej nocy.


Przygotowania do nocnych obserwacji rozpoczęły się kiedy ostatnie promienie zachodzącego Słońca smagały czubki drzew. Teleskopy czekały chłodząc optykę w oczekiwaniu na naszych gości.


Do obserwacji użyliśmy następującego sprzętu:


Teleskop DO-GSO Dobson 10" F/5 M-CRF

Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 ze zmienionym montażem na Montaż AZ4 + statyw LT1

Lornetka Delta Optical Extreme 7x50 ED której używaliśmy prosto z ręki

Lornetka Delta Optical Extreme 15x70 ED umocowana na statywie foto Statyw Velbon Sherpa 400



Do Newtona GSO 10" używaliśmy okularów z górnej półki dla podniesienia jakości i komfortu obserwacji:


Okular Tele Vue Ethos 17 mm 2" jako okular do najszerszego pola widzenia i umiarkowanie dużej źrenicy wyjściowej (~75x, źrenica wyjściowa 3.5 mm)

Okular Baader Morpheus 12,5 mm 2/1,25" wziął na swoje barki średnioogniskowy zakres powiększeń (~100x, źrenica wyjściowa 2.5 mm)

Okular Explore Scientific 100 st. 5,5 mm 2" był używany do największych powiększeń (~230x, źrenica wyjściowa 1.1 mm)

Filtr Baader O III (10 nm) 2" wykonał wręcz doskonałą pracę na mgławicach emisyjnych.

Planety obserwowaliśmy przez SkyWatcher 90 mm achromat o ogniskowej 900 mm, okular użyty do obserwacji to Okular Baader Classic Ortho 10 mm 1,25" i Filtr Celestron podwójny polaryzacyjny 1,25". Powiększenie 90x przy źrenicy wyjściowej 1 mm.



Zaczynamy obserwacje

Po przybyciu pierwszych gości ruszyliśmy z obserwacjami. Na tapetę wzięliśmy Kocie oko NGC 6543, piękna planetarna mgławica. Potraktowana na początku Morfeuszem 12.5 mm (100x powiększenie), następnie ES 5.5 mm 100 stopni (~230x powiększenie) pokazała się jako wyraźna, sporych rozmiarów mgławica z charakterystycznym jasnoniebieskim kolorem. Atmosfera nie była jeszcze stabilna żeby utrzymać tak duże powiększenie więc, najlepiej prezentowała się w 100x z Morfeuszem.


Następny obiekt to słynna gromada kulista M13 w Herkulesie. Bardzo ładnie rozbita na pojedyncze gwiazdy już przy 100x powiększenia, przy 230x wypełnia już znaczną część pola widzenia. Zawsze robi duże wrażenie, szczególnie w dużych teleskopach.

M57 Mgławica pierścień w Lutni, bardzo znany obiekt, pięknie prezentujący się także w małych aperturach dzięki swojemu kształtowi przypominającemu pierścień lub pączek z dziurką. W 10” teleskopie Newtona bez problemu byliśmy w stanie zobaczyć bardzo jasny pierścień mgławicy i ciemny obszar wewnątrz.

Kolejna gromada kulista M56 w Lutni, atmosfera już na tyle była spokojna, że z powodzeniem rozbijaliśmy jej centrum w ExploreScientific 5.5 mm 100 stopni. Gromada bogata w gwiazdy i stosunkowo jasna.

M71 w Strzale, jedna z piękniejszych gromad kulistych z racji swojego umieszczenia w pobliżu Drogi Mlecznej. Tło wokół gromady jest pełne gwiazd Drogi Mlecznej a sama gromada jest bardzo jednorodna pod względem jasności. Gromada w okularze teleskopu około 10" przypomina rybkę akwariową Skalar i próbowaliśmy tak ją pokazać uczestnikom. Inne spojrzenie na ten obiekt daje lornetka DeltaExtreme 15x70. Całe szerokie pole widzenia usiane delikatnymi gwiazdami z wyraźnie widoczną gromadą M71 w otoczeniu kilku jasnych gwiazd. Coś pięknego! ❤️

M27 Mgławica Hantle w Lisku, czasami nazywana też “ogryzkiem”. Ten obiekt nabiera oddechu w dużych aperturach jak 10” i z dobrymi filtrami. Na początek obserwowana z Morfeuszem 12.5 mm przy 100x jako wyraźna, duża jasna mgławica z wyraźnymi pociemnieniami po bokach dzięki czemu wygląda właśnie jak hantle, klepsydra czy wspomniany ogryzek. Tło nieba również było dość mleczne, więc użyliśmy doskonałego filtra tlenowego Baader O III, który wyciągnął jeszcze bardziej mgławicę wycinając z tła nieba miejskie światło.

Jednak chyba największe wrażenie zrobił kompleks Veila w Łabędziu, czyli NGC 6960 i NGC 6992 (Miotła wiedźmy i Pióro 😉. Robiliśmy porównanie widoczności bez filtra tlenowego i z filtrem. Różnica w widoczności jest gigantyczna. Bez filtra jest to ledwie widoczne pojaśnienie tła nieba, dla niektórych wręcz było niewidoczne 😮. Z filtrem za to pokazuje się w całej swojej okazałości, szczególnie część przypominająca pióro zapada w pamięci.

M31 Galaktyka Andromedy jest chyba najbardziej znanym obiektem na naszym niebie. Oglądaliśmy ją wszystkimi dostępnymi sprzętami, również przez lornetki, wspaniały obraz generowała Delta Extreme 15x70. Piękna, majestatyczna, w lornetce w szerokim polu widzenia, dodatkowo widziana obuocznie dostarcza niesamowitych wrażeń.

NGC 281 Pacman w Perseuszu mgławica potraktowana filtrem Baader O III pokazała delikatnie struktury włącznie z lekkim wcięciem będącym “paszczą” wspomnianego Pacmana. Do tego obiektu używaliśmy okularu generującego większą źrenicę wyjściową (Ethos 17 mm) ponieważ mgławica była dość ciemna.

M76 Małe Hantle w Perseuszu jak sama nazwa wskazuje to mniejsza kopia Mgławicy Hantle M27. Wymaga filtra i większego powiększenia, przy 100x był to obiekt o małym rozmiarze kątowym, kształt trochę przypominający klepsydrę z wyróżniającymi się charakterystycznie jaśniejszymi końcami.

NGC 869 Podówjna Gromada w Perseuszu. Obiekt typowo lornetkowy, szczególnie urodziwy w Extreme 15x70, dwie gromady otwarte w towarzystwie bogatego pola gwiezdnego. Oczywiście oglądana również przez Extreme 7x50 jak i teleskop gdzie można było zajrzeć w głąb gromad, chociażby w celu znalezienia “kociej łapy”, asteryzmu gwiazd wyglądającego jak odcisk łapy futrzaka.

M36, parka gromad czyli M38 w towarzystwie NGC 1907, dodatkowo M37. To wszystko gromady gwiazd w Woźnicy, typowo lornetkowe obiekty pięknie prezentujące się zarówno w Extreme 7x50 jak i 15x70. Zajrzeliśmy tam również z GSO 10” rozbijając gromady w pył.

M45 Gromada Plejady w Byku, zjawiskowa gromada otwarta i bez wątpienia najbardziej charakterystyczna na nocnym niebie. Jej obserwacje wymagają szerokiego pola widzenia jakie mają lornetki więc nic dziwnego, że najpiękniejsze widoki Plejad mieliśmy z lornetkami serii Delta Extreme. Ostre szpilki jasnych gwiazd gromady przykuwają wzrok każdego.

M15 gromada kulista tym razem w Pegazie. Jedna z najłatwiejszych i najpiękniejszych gromad. Bardzo jasna i zbita, rozbiliśmy ją w w gwiezdny pył przy pomocy okularu ES 5.5 mm 100 stopni (230x powiększenia).

NGC 7331 Galaktyka Spiralna w Pegazie. Szczerze mówiąc pokazała się całkiem sensownie. Galaktyka widziana bokiem ma kształt cygara, można było dojrzeć w niej nawet pas pyłowy przecinający jej jasną część.

NGC 7662 Mgławica śnieżka w Andromedzie. Dość mała, jasna, planetarna mgławica o jasnym niebieskawym kolorze. Dobrze prezentująca się w zasadzie w każdym powiększeniu i aperturze teleskopu.

M1 Krab w Byku znana mgławica głównie dzięki temu, że wybuch supernowej z której powstała mgławica był obserwowany przez astronomów chińskich i arabskich w 1054 roku. Widzieliśmy ją jako delikatny obiekt o sporych rozmiarach kątowych. Nisko nad horyzontem nie mogliśmy liczyć na nic więcej ponad szarą mgiełkę, nie pomógł zbytnio nawet filtr Baader O III.


67P/Czuriumow-Gierasimienko kometa na którą czekaliśmy do późna. Widoczna dość dobrze pomimo jej niskiego położenia podczas obserwacji i niskiej jasności. Ciekawy obiekt jeśli weźmiemy pod uwagę, że na jej powierzchni znajduje się wrak sondy kosmicznej Rosetta i jej lądownika 🚀

M33 Galaktyka Trójkąta. Wpadła nam na dobrą sprawę przy okazji obserwacji Galaktyki Andromedy M31. Zabrakło delikatnie lepszego nieba albo teleskopu o 2” większego abyśmy dostrzegli ramiona spiralne tej galaktyki. Niestety nie można było ich dostrzec choć niewiele brakowało.

M81 i M82 jest to parka galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy. Zdecydowanie zaskoczyły nas tej nocy bo nie spodziewałem się po nich wiele. Oglądaliśmy je pod koniec obserwacji kiedy były akurat w miejscu na niebie od strony miasta. Pomimo nieciekawych warunków doskonale widoczne w jednym polu widzenia okularu Ethos 17 mm 100 stopni. Bardzo przyjemny widok.

M42 Wielka Mgławica w Orionie, obserwacje zakończyliśmy oglądając pierwszy raz w tym roku najsławniejszy obiekt nieba zimowego czyli M42. Nieuchronnie zbliża się zima i widać to na niebie. Mgławica Oriona pokazała się bardzo ciekawie zarówno w lornetce Extreme 15x70 jak i w teleskopie GSO 10”. Wyraźne ramiona, ciemne wżery w centrum mgławicy, wręcz namacalnie widać procesy gwiazdotwórcze, kłębiącą się materię. Sezon zimowych gwiazdozbiorów uważam za rozpoczęty.

Nie o wszystkich obiektach pamiętamy, nie wszystkie możemy przytoczyć, sporo obiektów wpadało w soczewki lornetek. Były również spacery z teleskopem Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 w pościgu za planetami chowającymi się za drzewa.


Wszystkim dziękujemy za przybycie!

W planach kolejne spotkania pod rozgwieżdżonym niebem

Pozdrawiamy

Zespół Delta Optical

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: 08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: Setaarius » 13 paź 2021, 15:29

Dzięki za relację, dobra inicjatywa, czasem przechodzi mi przez myśl lokalne spotkanie osiedlowe, ale zaraz po chwili mi przechodzi :D

Ile osób było?

Awatar użytkownika
midimariusz
Posty: 657
Rejestracja: 11 wrz 2021, 19:59

Re: 08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: midimariusz » 13 paź 2021, 15:30

Masz jakieś zdjęcia?
Mój blog

Lolak89
Posty: 24
Rejestracja: 27 wrz 2021, 16:45

Re: 08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: Lolak89 » 13 paź 2021, 17:55

Dzięki, pewnie około 20 osób było w sumie. Było chwilami ciężko, jedni przychodzili, drudzy wracali do domów, już sam się gubilem kto co widział i co pokazać :) fotek nie mam niestety bo jestem na bakier z aparatami. Kolega tylko zrobił na koniec obserwacji.
Jest pod linkiem https://deltaoptical.pl/blog/astroshow-10-5-relacja

Awatar użytkownika
s-o-c-z-i
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2020, 14:15

Re: 08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: s-o-c-z-i » 04 lis 2021, 11:50

Kurcze, robota marzeń? 8-)
No ale jednak trzeba mieć rozległą wiedze doradczą na sklepie, szczególnie w tym nowoczesnym sprzęcie (np. kamerki, montaże) i najlepiej praktyczną. Nie wiem czy bym sobie poradził, bom bardziej oldskulowiec. No i ogólnie trzeba być dobrze wygadanym i kontaktowym.
Chwalebne, że sklep (albo ty) zaryzykował najdroższy sprzęt na pokaz wystawić. Taki Ethos czy ES-100 to zdecydowanie robił wrażenie w porównaniu np. z takim Plosslem. Trzeba było (albo w przyszłości) zrobić porównanie walorów tychże na pokazie, a potem zaprezentować ceny obydwu :mrgreen: żeby pokazać jak luksus kosztuje. No i trzeba szczególnie uważać na tusz z rzęs przy dopuszczaniu dziewczyn do takich perełek optyki. ;)

Sam sie zgłosiłeś do roboty czy kogoś szukali?

Lolak89
Posty: 24
Rejestracja: 27 wrz 2021, 16:45

Re: 08.10.2021 Obserwacje z DO

Post autor: Lolak89 » 04 lis 2021, 19:49

No całkiem spoko praca tym bardziej, że nie tylko są graty astro ale i strzeleckie a że trochę hobbistycznie pukam do blach to też fajnie mieć dostęp do takich akcesoriów.
Przykładowo w poniedziałek jestem umówiony na kupno karabinka AR 15 i zgadnij jakiej firmy założę na niego optykę :D

Z gratow astro to czekam aż koledze dojedzie TOA 130 a wtedy wezmę ED150 SW do porównania :) skrobniemy jakieś wrażenia jak będzie pogoda.

Teraz też zamówiłem do sprowadzenia nasadkę bino TS 1.0, ta taka co ostrzy ze wszystkim bez problemu. Na US to słaby wybór ale na DS może być ok. Fajnie gdybym już miał 14" od Krzyśka do tej nasadki :)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości