Tymczasem na placu boju...

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Tymczasem na placu boju...

Post autor: Setaarius » 04 wrz 2021, 13:35

16.00 – zapada decyzja o wyjeździe na Smereków pomimo nie najlepszej prognozy
19.30 – melduję się na miejscu u Waldiego
20.00 – Adam melduje się na miejscu również
20.15 – Adam postawił swoje 16 cali na baczność 😊
21.20 – Pierwsze próby obserwacji
21.40 – Zaczynamy noc…

Tej nocy pomimo niejednoznacznej prognozy stawiliśmy się na miejscu manewrów według należytej wytrwałości i oddaniu naszej patronce astronomii. Sierżant Adam wyposażył się w nowe celowniki optyczne do swojego działa, które należało przetestować podczas bojowej próby ognia gwiezdnego.
Na placu boju rozstawiliśmy 16 calową Grubą Bertę GSO, uzbrojoną w następującą optykę:
1. Pentax XW 30 mm
2. Tele Vue Delos 17,3 mm
3. Tele Vue Delos 12 mm
4. Pentax XW 7 mm
5. Baader Morpheus 17,5 mm
6. Baader Morpheus 6,5 mm
7. University Optics HD 12,5 mm
8. oraz kieliszek ES 6,7 mm
Dodatkowe wsparcie stanowiły filtry precyzujące szczegółowość celów czyli Atronomik UHC, Astronomik OIII, Orion Ultrablock

Prognozy pogody nie były jednoznaczne to znaczy w jednoznaczny sposób dawały informacje o swojej niejednoznacznej pewności co do bezchmurności informując o możliwości zachmurzenia, w niemałej pewności.
Jak się później okazało wszystko się sprawdziło i chociaż chmur trochę było to dobrze się oglądało i bez chmurnie też bywało. Warunki i seeing były dość zmienne.
Podczas tych manewrów po za namierzaniem i eliminacją kolejnych celów dokonaliśmy kilku porównań precyzyjności i jakości celowników, a mianowicie głównie, w dwóch grupach testowych, które pokrótce ująłem tutaj viewtopic.php?f=20&t=1406

Wracając do samej potyczki sierżant Adam włączył swoje automatyczne naprowadzanie ręczne 😊 i rozpoczęliśmy eliminację standardowych celów w nowych szkiełkach Delos i Pentax XW:
- Messier 13 zaprezentowała się pięknie, Pentax rozbijał ją rewelacyjnie, bardzo dobrze widoczne śmigło
- Messier 92 w Pentaxie wyglądała niemal tak dobrze jak M13, jeszcze nie widziałem jej w tak pięknym wydaniu, często zapomniana i niesłusznie pomijana, dzięki Pentaxowi pokazała na co ją stać. Czasami mam wrażenie, że niektórzy boją się powiększeń w astronomii, nie bójcie się powiększeń ponieważ według mnie wiele obiektów dopiero wtedy potrafi zachwycić…jeżeli oczywiście ma się duże lustro 😊
- Messier 33 ujawniła dość ładne ramiona chociaż to jeszcze nie jest sezon na nią
- Messier 31 w Pentaxie 7mm dała fascynujące nowe spojrzenie. Można było podróżować po niej, a sąsiednie M110 i M32 zyskały zdecydowanie nowy wymiar (czyt. rozmiar)
- Messier 101 – to zdecydowanie nie pora na nią, a ramiona ledwo majaczyły
- Chichoty w Pentaxie XW 30 powodowały opad szczęki, nie przypominam sobie ich tak pięknych. Chociaż ten Pentax wykazuje dystorsję na brzegach to jakością przekazu nadrabia wszystko, już nie mogę się doczekać porównania z Naglerem 31 mm i UWAN 28 mm.
- Plejady chociaż były nisko i w słabych warunkach przy horyzoncie to również w Pentaxie dały pokaz
- Pac-man w Delosie 17mm i UHC Astronomik dał jedne z lepszych widoków tego obiektu jakie w życiu zaliczyłem. Był intensywny, a buźkę prezentował wyśmienicie.
- E.T. w Pentaxie 30 mm jak zwykle nie zawiódł, ale…
- …mnie urzekła pobliska M103, zdecydowanie zbyt rzadko oglądamy gromady otwarte, wyglądała uroczo jak kulawy E.T. z czerwonym oczkiem
- gwiazda węglowa, której nazwy nie pamiętam 😊 dała naprawdę intensywny czerwony kolor, dużo lepszy niż podczas ostatnich obserwacji, tutaj też dobrze wyszło punktowanie Delosa ponad Morpheusza
- NGC 7331 pokazała tym razem dwie towarzyszki
- Albireo jak zawsze zachwycająca
- NGC 1023 czyli Galaktyka Soczewkowa Perseusza, często pomijana, którą oglądaliśmy w zeszłym miesiącu i teraz do niej powróciliśmy, piękna, szeroka z ładnym jądrem
- M15 zwłaszcza w Pentaxie 7mm prezentowała się znakomicie
- Kocie Oko i Niebieska Kula Śnieżna dały ładny kolorek w Delosie 17,3 mm
- Veila oglądaliśmy z filtrem OIII, a potem z filtrem UHC i róznica oczywiście jest zdecydowana na korzyść OIII jednak UHC mniej wygasza i mniej zabarwia gwiazdy dając przyjemniejszy kontrast. Oczywiście miał rozległe i wspaniałe struktury.
- M57 w Pentaxie 7mm jak zwykle była zjawiskowa, przez chwilę miałem wrażenie, że mrugnęła mi gwiazda centralna, ale to było na pewno tylko złudzenie i chęć zobaczenia…
- M27 najbardziej podobała mi się w Pentaxie 7mm, a Adamowi w Delosie 12 mm. Ja po prostu wolę większe powiększenie i zanurzenie się w gwiazdy przebijające przez mgławicę bez zakłócania przez otoczenie 😊
- Róża Karoliny w Delosie 17,3 mm wyglądała fatalnie 😊 to znaczy super, ale poziom transmisji Delosa w połączeniu z tym powiększeniem wyrzucił tyle gwiazd, że wyglądało to jak rozbite centrum gromady kulistej 😊
- Kwartet mgławic Orzeł, Omega, Laguna, Trójlistna po woli odchodzi w zapomnienie, a zwłaszcza Trójlistna, która była cieniem samej siebie
- Jowisz momentami dawał pełen zestaw pasów, urzekał w UO HD 12,5 mm i zapewniał jeden z najpiękniejszych widoków tej nocy

Nierówną walkę z chmurami i zbliżającym się Księżycem zakończyliśmy trochę przed godziną 01.00 i udaliśmy się każdy do swoich koszar na spoczynek, dzięki i do następnego…

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Tymczasem na placu boju...

Post autor: Patrix » 04 wrz 2021, 22:10

Fajną Adam sobie szklarnie sprawiłeś. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu uda mi się na własne oczy zobaczyć co te pentaxy potrafią.
...

Awatar użytkownika
Midnight9999
Posty: 441
Rejestracja: 09 maja 2021, 17:31

Re: Tymczasem na placu boju...

Post autor: Midnight9999 » 05 wrz 2021, 02:55

Patrix pisze:
04 wrz 2021, 22:10
Fajną Adam sobie szklarnie sprawiłeś. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu uda mi się na własne oczy zobaczyć co te pentaxy potrafią.
Dzięki :) mam nadzieję, że się niedługo spotkamy :D dodam, że dziś pogoda ma być super według prognoz :D

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Tymczasem na placu boju...

Post autor: Setaarius » 05 wrz 2021, 10:29

Dzisiaj znowu się spotykamy, a gdzie to jeszcze zobaczymy ;)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości