Po dziwnym czerwcu…część 4

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Setaarius » 11 lip 2021, 14:54

…kulminacją były obserwacje w nocy z 10/11 lipca 2021. Być może to nie ostatnia noc w lipcu i jeszcze pojedziemy, ale była zdecydowanie najlepsza ponieważ:
- byłem na Smerekowie 😊
- nie było komarów
- była lepsza przejrzystość
- to pierwsza noc gdzie co prawda na chwilę, ale pożegnaliśmy białe noce w godzinach 00.30 do 01.00
- byłem na Smerekowie, ale, ale chwila to już było 😊

No i w końcu załapałem bakcyla na pisanie relacji…😊 takiego chwilowego, ale jednak więc dokończmy tą serię…
Na miejsce przyjechałem około 20.30. Jadąc, przejrzystość powietrza nie zapowiadała nic dobrego jednak mimo wszystko było naprawdę ok. chociaż Magda kazała mi zawrócić…pewnie nie chciała, żebym się nacieszył Smerekowskim niebem 😊
Oczywiście wokoło Grześka wszystko rozkopane, część nielegalnie ogrodzona, ale dało się przejść, a dla nas ktoś zbudował piękny plac betonowy, żeby móc się rozłożyć ze sprzętem, sami altruiści na tym świecie 😊 (Załączam zdjęcia)

Niestety ten plac kiedyś zarośnie domkiem i to może być gwóźdź do trumny dla naszego pięknego Smerekowa…trzeba się będzie uśmiechnąć ponownie do Sołtysowej lub odwiedzić samotną stodołę w polach…
Wracając jednak do nocy. Około 21-wszej nadjechał Wojtek, a chwilę później Marek.
Rozpoczęliśmy ustawianie sprzętu. Ja pierwszy raz miałem okazję przywieźć pod ciemne niebo moje 6 cali GSO na AZ4, Wojtek rozstawił Syntę 8, a Marek GSO 12. Dodatkowo mieliśmy dwie lornetki DO 15x70 na statywach.
Zaczęliśmy nieśmiało po 23-ciej oglądać pierwsze obiekty, chociaż wciąż jeszcze był jasno od Słońca.
Na pierwszy cel dałem M13 w moich 6-calach. W Morpheuszu 17,5mm nie powalała, natomiast mile zaskoczyła mnie w Morpheuszu 6,5mm gdzie można było odróżnić co najmniej kilkanaście gwiazdek w centrum. Byłem zaskoczony bo już nie pamiętałem ile może radości dać mały sprzęt.
Potem udałem się do M51, która pokazała swoje jądro i jądro sąsiedniej NGC 5195 w 17,5mm i powiększeniu x43, natomiast w 6,5mm i powiększeniu x115 próbowała rysować zewnętrzne ramiona.
Tutaj przydało się 12 cali Marka, gdzie ramiona zewnętrzne były oczywiste, a wewnętrzne delikatnie się rysowały.
Dość szybko pomimo 6 cali odnalazłem M101, chociaż była cieniem samej siebie w tak małym lustrze.

Kolejnym obiektem był triplet Body, Cygaro, Wianek. Body i Cygaro były ładne i intensywne natomiast Wianek w 6 calach majaczył głównie zerkaniem. Ponownie 12 cali zrobiło robotę i Wianek wyskoczył będąc jasnym i oczywistym obiektem. Od zawsze twierdzę, że oglądanie zaczyna się od 12-tu cali 😉
Kolejny cel to mgławica Kocie Oko, która kilka dni wcześniej zirytowała mnie w 20-calach, nie sprawiła problemu w 6-calach…wiem jak to brzmi, po prostu mieliśmy lepszą przejrzystość i warunki więc widziałem wspominane we wcześniejszej relacji dwie pary gwiazd pomiędzy, którymi się znajduje więc udało się ją odnaleźć bez problemu. W 17,5mm była lekko rozmytą o morskim zabarwieniu gwiazdką, natomiast w 6,5mm traciła kolor, ale momentami zerkaniem mrugała do mnie jej gwiazdka centralna. Jak na 6 cali jestem zadowolony. W 12-calach była duża, intensywna, a gwiazdka centralna oczywista jak wszystkie inne gwiazdy dookoła.

Później udałem się do M57, która o dziwo pokazała ładny ciemny środek w 6-calach, a w 12-tu nie brakowało jej jasności niezależnie od powiększenia. Szczególnie dobre wrażenie zrobiła w bino, które Marek czasem tamtej nocy zakładał. Ogólnie to bino to nie jakość, która by mnie satysfakcjonowała jednak akurat z kilku oglądanych tamtej nocy obiektów w bino akurat M57 wyglądała naprawdę dobrze (Ja tego nie powiedziałem, piraci rządzą 😊 )

Skoro mamy M57 to pójdźmy do pobliskiej kulki M56. W 6-calach nie wyglądała źle, ale zdecydowanie brakowało jej wszystkiego.
Kolejna kulka M 71 w Strzale czyli Gromada Grot była dość rozmyta, rozsiana niczym gromada otwarta. Trochę brakowało jej gwiazd, natomiast pobliska M27 nadrobiła za nią i wynagrodziła swym pięknem.

Następnie powalczyłem dosłownie chwilę z Galaktyką Barnarda czyli NGC 6822, ale nie chciała się łapać, podobnie jak Mgławica Mały Klejnot (Mgławica Mały Mars) czyli NGC 6818. Tutaj być może zabrakło trochę chęci do walki i poświęcenia dłuższego czasu, ale nocy szybko ubywało.
Zerknęliśmy trochę na gotującego się Saturna nad górami, a następnie udałem się do Andromedy i cały Triplet wypełniał Morpheusza 17,5mm. Właśnie uświadomiłem sobie, że zapomniałem tamtej nocy o galaktyce M33…

Następnie odwiedziłem NGC 457 (Gromada Ważka, Gromada Sowa, Gromada E.T) by rozpocząć nierówną walkę o dojrzenie NGC 147 i NGC 185. O ile NGC 185 dała się dojrzeć głównie wspierając się zerkaniem o tyle NGC 147 nie chciała się ujawnić. Niestety obydwie galaktyki mają bardzo niską jasność powierzchniową w okolicach 14 mag przy wielkości gwiazdowej trochę powyżej 9 mag i są trudnym celem w małych teleskopach.

M15 w 6 calach również nie wyglądała źle, a w Morpheuszu 6,5mm w centrum siały się pojedyncze gwiazdki chociaż do zenitu miała daleko.
Odwiedziliśmy następnie z filtrem OIII Veila, Crescenta i Pac-mana. W 6 calach Veil nie wygląda już całkiem satysfakcjonująco, ale w 12-calach to zupełnie inna bajka, struktury są rozległe i piękne chociaż brakuję im ogromnej włóknistości z 24-cali. Crescent w 12 calach był ładnym i oczywistym obiektem, a Pac-man w 6 calach natomiast dość słaby.

Kolejnym celem były 4 piękności czyli Mgławice Orzeł, Laguna, Trójlistna i Omega. Wyglądały jak zawsze zjawiskowo. Natomiast Omega w 12 calach zamieniała się z Łabędzia w konia o wielu nogach w filtrze UB :lol:
W międzyczasie pomiędzy obserwacjami DS odwiedzaliśmy Jowisza i Saturna, które stabilizowały się momentami dając ładne obrazy jednak daleko temu do ideału.

Obserwacje zakończyliśmy około 02.30.
Na koniec załączam wspomniane zdjęcia z naszego nowego placu obserwacyjnego oraz zdjęcie Wenus nad górami jeżeli ją tam odnajdziecie 😊

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Setaarius » 11 lip 2021, 14:56

.
Załączniki
IMG_20210710_213643.jpg
IMG_20210710_222551.jpg
IMG_20210710_222610.jpg
IMG_20210710_222621.jpg

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Mateusz F » 11 lip 2021, 18:39

No miejscówkę fajną wam ten inwestor przygotował :lol:

Patrzyliście na planety? jaki mielisxie seeing ?
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Wojtas
Posty: 228
Rejestracja: 15 lip 2019, 15:18

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Wojtas » 11 lip 2021, 20:29

Mateusz F pisze:
11 lip 2021, 18:39
No miejscówkę fajną wam ten inwestor przygotował :lol:

Patrzyliście na planety? jaki mielisxie seeing ?
Seeing był średni. O ile coś było widać czasami na Jowiszu to Saturn wypadł słabo
Synta 8", ES 24mm 68°, ES 8.8mm 82°
LVW 13mm, LV 5mm, BCO 6mm
DO Starlight 15x70

WavesWatcher
Posty: 475
Rejestracja: 19 lut 2019, 12:41

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: WavesWatcher » 11 lip 2021, 22:55

Wojtas pisze:
11 lip 2021, 20:29

Seeing był średni. O ile coś było widać czasami na Jowiszu to Saturn wypadł słabo
Za to w Złatnej... w Złatnej zawsze seeing jest lepszy! :!: :mrgreen:

A tak serio to nad ranem w czwartek był po prostu świetny!! Jowisz pokazał piękny kolor i detal. Obserwowaliśmy z Patrykiem także przelot ISS w dość dużym powiększeniu- detale widoczne doskonale - moduły i złote panele słoneczne jak na dłoni.
pogodnego nieba!

Awatar użytkownika
ASTRO_magda
Posty: 39
Rejestracja: 18 maja 2021, 20:33

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: ASTRO_magda » 12 lip 2021, 07:19

Konsumuję z niezwykłą radością to, co zapisujesz w Świętej Księdze Astro, określanej przez laików trywialnym słowem "forum". Twój kunszt pisarski, jakim Bóg Cię obdarował Sebastianie vel Przyciągaczu Chmurwysynów generuje we mnie zachwyt, uznanie Twego talentu i respekt do złóż wiedzy, jaką posiadłeś w momentach, kiedy zamiast iść do roboty "siedzisz na komórce". Konstruujesz ze słów wykwintnie brzmiące "wyrazo-konstelacje", które w blasku Twej atrakcyjnej osobowości, emitują strumienie wiary, że prawdziwi poeci jeszcze nie wymarli. Z kosmiczną przyjemnością pieszczę we wspomnieniach każdy moment, kiedy przebywając w cieniu Twej "łąkowej" sławy mogę wzbogacić mój "skarbiec przeżyć i doświadczeń" o kolejne związane z Tobą.

Oddana Ci po wieki Magdalena.. 🌌
Niech nam gwiazdy sprzyjają! 🌠

https://youtu.be/pwI7_wdPPHw

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Setaarius » 12 lip 2021, 12:04

g_ASTRO_magda pisze:
12 lip 2021, 07:19
Konsumuję z niezwykłą radością to, co zapisujesz w Świętej Księdze Astro, określanej przez laików trywialnym słowem "forum". Twój kunszt pisarski, jakim Bóg Cię obdarował Sebastianie vel Przyciągaczu Chmurwysynów generuje we mnie zachwyt, uznanie Twego talentu i respekt do złóż wiedzy, jaką posiadłeś w momentach, kiedy zamiast iść do roboty "siedzisz na komórce". Konstruujesz ze słów wykwintnie brzmiące "wyrazo-konstelacje", które w blasku Twej atrakcyjnej osobowości, emitują strumienie wiary, że prawdziwi poeci jeszcze nie wymarli. Z kosmiczną przyjemnością pieszczę we wspomnieniach każdy moment, kiedy przebywając w cieniu Twej "łąkowej" sławy mogę wzbogacić mój "skarbiec przeżyć i doświadczeń" o kolejne związane z Tobą.

Oddana Ci po wieki Magdalena.. 🌌
Twe peany i zachwyty nad mym jestestwem subtelnie pieszczą moją jaźń :D

Awatar użytkownika
ASTRO_magda
Posty: 39
Rejestracja: 18 maja 2021, 20:33

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: ASTRO_magda » 12 lip 2021, 14:09

Subtelnie pieszczą??? A ja od rana pogrążam się w wyobrażeniach, że intensywnie gwałcą!

:D
Niech nam gwiazdy sprzyjają! 🌠

https://youtu.be/pwI7_wdPPHw

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Po dziwnym czerwcu…część 4

Post autor: Setaarius » 12 lip 2021, 18:37

g_ASTRO_magda pisze:
12 lip 2021, 14:09
Subtelnie pieszczą??? A ja od rana pogrążam się w wyobrażeniach, że intensywnie gwałcą!

:D
:lol:
Nie chciałem być zbyt obcesowy na publicznym forum :lol:

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości