Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Setaarius » 09 gru 2020, 15:23

Trafiła się ładna noc pod względem pogody, ale trochę dokuczał czasami wiatr. Niebo jesienne nadal niestety nie zachwyca jakością. Spotkałem się z Wojtkiem w Ujsołach około 16.30 i pojechaliśmy na miejsce obserwacji „Złatna 2”. Na miejscu był już od dawna Marcin ze sprzętem do foto. Wojtek rozłożył osiem cali, a ja swoją lornetkę i postanowiliśmy poskakać po moich przewodnikach ponieważ zazwyczaj ze względu na to, że przyjeżdża się rzadko to testuje się nowe sprzęty i ogląda się standardy jako w większości przypadków najpiękniejsze i najbardziej znane obiekty. Skupiliśmy się głównie na tomie Jesień. Zaczęliśmy również tom zimowy, być może w tym roku zima będzie łaskawa i uda się pojechać w góry w styczniu lub lutym, żeby dokończyć.
Po rozłożeniu lornetki popatrzyliśmy na Jowisza i Saturna, a potem Marsa, podczas gdy 8 cali chłodziło się w pobliżu. Już dawno nie walczyłem 8-mką więc była to swoista podróż do przeszłości. Szukaliśmy obiektów na zmiany i lornetka poszła trochę w zapomnienie czego efekt możecie oglądać na załączonym zdjęciu :D
Obserwacje zaczęliśmy około 18-tej i początki były trudne bo musiałem się przestawić na mniej światła w stosunku do 12-cali lub większych, z którymi ostatnio obcowałem i najpierw szukanie obiektów szło jak po grudzie :D Ale powiem Wam, że to świetny trening dla oczu i pielęgnowanie doświadczenia w odnajdywaniu obiektów. Obserwacje zakończyliśmy w okolicach północy. Tym razem ze względu na ilość będzie tylko skrótowa wyliczanka ;). Naszym łupem padły:
- M31 z sąsiadkami, naprawdę pięknie wyglądała, a towarzyszki szczególnie, zerknąłem też na nią w lornetce
- M 33 – również pięknie, majaczyło ramię, a i w lornetce coś tam próbowało się rysować. Byłem mile zaskoczony, zasługa zenitu.
- NGC 404 czyli Duch Mirach obiekt oczywisty w 8-calach
- NGC 891 (Silver – Silver) bardzo słaba ze względu na niską jasność powierzchniową
- NGC 772 delikatny środek ze słabą otoczką
- NGC 185 niezbyt intensywna, ale dość rozległa plamka
- NGC 147 słaba na granicy dostrzegalności, wraz z NGC 185 mają niską jasność powierzchniową oscylującą w granicach 14 mag
- NGC 281 (Pacman) z UB Oriona, ładny i rozległy z dziubkiem
- NGC 7635 jako delikatne pojaśnienie
- IC 5146 (Mgławica Kokon) była delikatną chmurką wśród gwiazd
- M15 z pięknym intensywnym jądrem i rozsianymi luźno gwiazdkami dookoła
- NGC 1788 (Cosmic Bat, Foxface Nebula) jako słaba mgiełka okalająca dwie gwiazdy
- NGC 7331 z dość niską jasnością powierzchniową w 8-mio calowym lustrze widać głównie wydłużone jądro, pamiętam ją z większych teleskopów widoczną w towarzystwie kilku słabych sąsiadek i to jest poezja
- NGC 7479 z delikatnym zawijasem, ładny obiekt, ale potrzebuje więcej cali jednak mimo to warty obejrzenia
- NGC 7814 (Małe Sombrero) tutaj niestety znowu brakowało światła, ale pomimo tego dość intensywna
- NGC 1023 widoczne przede wszystkim dość mocne i rozległe centrum galaktyki
- NGC 1333 (Embryo Nebula, Phantom Tiara) słaba mgiełka okalająca gwiazdę
- NGC 1491 (Fossil Footprint Nebula) nie przypominała śladu, odcisku stopy :D brakowało warunków i cali, słabo widoczna
- NGC 650/651 (M76, Mgławica Małe Hantle, Little Dumbbell Nebula, mgławica Korek, mgławica Motyl, mgławica Sztanga) dość jasna i ładna, naprawdę warta obejrzenia
- M74 głównie odkryła przed nami centrum, bez ramion, niezbyt mocna mgiełka
- NGC 488 słabo widoczna, niska jasność powierzchniowa
- NGC 660 dość ładna i intensywna, bardziej mi się podobała od sąsiadki M74
- NGC 253 (Galaktyka Rzeźbiarza, Srebrna Moneta, Sculptor Galaxy, Silver Coin, Silver Dollar Galaxy) piękna i duża, pamiętam ją z 20-tki Krzyśka w Złatnej 1, to jeden z najpiękniejszych obiektów na niebie
- M77 zaprezentowała głównie mocniejszy środek z delikatnym halo
- NGC 1055 miała słaby wydłużony kształt, delikatna chmurka, tworzyła ładną parę z M77 w jednym okularze
- NGC 246 (Mgławica Czaszka, Skull nebula) zaprezentowała się naprawdę dobrze z delikatnym rozróżnieniem w intensywności
- NGC 247 o niskiej jasności powierzchniowej 14,27 mag tak naprawdę nam tylko majaczyła w tle
- NGC 936 (Darth Vader’s Galaxy, Darth Vader’s Starfighter) niestety nie przypominała statku i była tylko pojaśnieniem na granicy percepcji
- NGC 2371 i NGC 2372 (Double Bubble Nebula, Ant Nebula, Peanut Nebula, Mgławica Mrówka, Mgławica Orzeszek, Podwójna Bańka) dość intensywna jak na niezbyt duże jasności tzn, nie żeby wyskakiwała z okularu, ale nie była trudnym obiektem
- M1 (NGC 1952, Mgławica Krab, Crab Nebula) ładnie się prezentowała z delikatnymi różnicami w jasności, jak na 8-cali przyjemny widok
- Plejady – wiadomo jak Plejady :D
- Chichoty – wiadomo jak Chichoty :D
- Mgławica Rozeta (Rosette Nebula) i jej skarby czyli NGC 2237, 2238, 2239, 2244, 2246 prezentowała się całkiem ładnie okalając gromadę przy wykorzystaniu UB Oriona jednak i bez filtra nie stanowiła wyzwania
- NGC 2261 (Hubble's Variable Nebula, Zmienna Mgławica Hubble’a) jako delikatnie wydłużony obiekt
- NGC 2903 była jeszcze dość nisko więc nie zaprezentowała się szczególnie dobrze, ot tylko delikatne pojaśnienie
- NGC 2859 o dość mocnym środku bez wyróżnienia pierścienia, brakło cali
- NGC 2024 (Lips Nebula, Flame Nebula, Burning Bush Nebula, Tank Tracks Nebula, The Ghost of Alnitak, One Piece) ciekawy i oczywisty obiekt, zawsze chętnie do niej wracam
- Pętla Barnarda (Barnard's Loop) z trzymanym w ręce i przystawionym do oka samym UB Oriona chyba bardziej chciałem zobaczyć niż widziałem więc nie pójdę o zakład ;) przydałby się dodatkowo H-Beta jak sądzę…może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii
- M 78 (NGC2068) i grupa sąsiednich NGC (2064, 2067, 2071) jedne słabsze drugie mocniejsze, ale jak zawsze ładne. Słabsze elementy ledwie widoczne…
- M42 i okolice – wiadomo jak M42 :D
- NGC 1999 (The 13th Pearl, Rubber Stamp Nebula, Mgławica 13-ta Perła, Mgławica Pieczątka) widoczna dobrze z delikatnie przebijającą się dziurką w okolicach gwiazdy, dość fajny widok
- NGC 2174 (Głowa Małpy, Monkey Head Nebula) ładna i duża, UB Oriona pomógł lepiej ją dojrzeć, niestety nie mieliśmy OIII, który podobno lepiej się tutaj sprawuje
- NGC 2392 (Clown Face Nebula, Eskimo Nebula, Mgławica Twarz Klauna, Mgławica Eskimos) z przyjemnym kolorkiem
- Triplet Body, Cygaro i Wianek jak zawsze piękny…

…i to chyba wszystko, może jeszcze były jakieś standardy, ale nie pamiętam. Reasumując to była bardzo owocna noc.
Załączniki
20201208_213007.jpg

Wojtas
Posty: 228
Rejestracja: 15 lip 2019, 15:18

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Wojtas » 09 gru 2020, 18:35

No trochę tego było. Ale jakiś taki niedosyt mam bo zawsze był jakiś większy teleskop i już te 4 cale robią dużą różnicę. Ale ósemeczka dała radę.
Synta 8", ES 24mm 68°, ES 8.8mm 82°
LVW 13mm, LV 5mm, BCO 6mm
DO Starlight 15x70

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Setaarius » 09 gru 2020, 22:14

Dobra 8-mka nie jest zła to fakt. Kiedyś muszę zabrać moją 6-tkę i zobaczyć ile z niej wycisnę, ale to na wiosnę jak niebo wróci do normy...

HEROKA
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2020, 17:35

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: HEROKA » 10 gru 2020, 12:16

Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej wiedzy i chęci - na obserwacje w nocy , w mróz, o północy , budowania teleskopów itp. Absolutny szacun i ukłon . A gdy przeczytałam listę upolowanych - to po prostu poezja. Piszcie, czy będą jakieś obserwacje koniunkcji z 21 grudnia , może gdzieś bliżej niż ośnieżone szczyty :)

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Setaarius » 10 gru 2020, 14:08

Koniunkcję to i z balkonu jak tylko jest widok. To będzie krótka historia w dużym LP bo planety są nisko więc pod tym względem w ostateczności można rozważyć wyjazd na jakąś górkę, żeby je łapać może trochę dłużej i lepiej. Ja bardziej się nastawiam na Geminidy z niedzieli na poniedziałek...

Awatar użytkownika
Patrix
Site Admin
Posty: 932
Rejestracja: 08 kwie 2019, 08:31

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Patrix » 10 gru 2020, 19:27

Setaarius pisze:
09 gru 2020, 15:23
- IC 5146 (Mgławica Kokon) była delikatną chmurką wśród gwiazd
Serio widziałeś go? Pamiętam jak szukaliśmy go kilka razy od lornetki 25x100 po chyba 16" i nic.

PS Ma tam ktoś z was aparat? Bo jakoś zdjęć żadnych nie widać i chyba jak nie zobaczę, to nie uwierzę, że tam byliście :mrgreen:
...

KrzysiekRajda
Posty: 1090
Rejestracja: 05 wrz 2017, 15:52

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: KrzysiekRajda » 10 gru 2020, 19:31

Jak zwykle świetna relacja, niestety nie mogłem być ale nie jedna noc jeszcze przed nami.
ATM 20 ,14 ,9 ,6 ", Meade SCT 10'' mod, Intes MN, MC 5'', C 90 , SW 100ED, Orion Sky Scanner 4'', TS 25x100, SM Pro 20x80,TS 15X70, Zeiss, Nikon 10x50, Steiner 8x30, Canon 350D, i trochę dobrych szkiełek

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Setaarius » 10 gru 2020, 19:50

Patryk pisze:
10 gru 2020, 19:27
Setaarius pisze:
09 gru 2020, 15:23
- IC 5146 (Mgławica Kokon) była delikatną chmurką wśród gwiazd
Serio widziałeś go? Pamiętam jak szukaliśmy go kilka razy od lornetki 25x100 po chyba 16" i nic.

PS Ma tam ktoś z was aparat? Bo jakoś zdjęć żadnych nie widać i chyba jak nie zobaczę, to nie uwierzę, że tam byliście :mrgreen:
Może nie był na korzystnej wysokości, nie pamiętam wogóle jak z nim było. Jest przecież zdjęcie lornetki...po wyjęciu z zamrażalnika 😂

Awatar użytkownika
Mateusz F
Posty: 1087
Rejestracja: 11 paź 2017, 08:55

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Mateusz F » 11 gru 2020, 09:08

Nooo ... Lornetę pięknie chwyciło. Ale najważniejsze że obserwacje udane.

P.S. Sebastian jak potrzebujesz odnośniki do lornety to daj znać ;)
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Re: Małe jest piękne i dużo może czyli 8-cali w akcji :)

Post autor: Setaarius » 11 gru 2020, 10:30

Mateusz F pisze:
11 gru 2020, 09:08


P.S. Sebastian jak potrzebujesz odnośniki do lornety to daj znać ;)
Dzięki. To jej pierwszy lód, zobaczymy co będzie w przyszłości. Będę pamiętał ;)

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości