Obserwacje z nocy 12/13 maja 2020.

Awatar użytkownika
Setaarius
Site Admin
Posty: 4289
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:36

Obserwacje z nocy 12/13 maja 2020.

Post autor: Setaarius » 13 maja 2020, 13:57

To były krótkie obserwacje bo chmury latały po niebie i w okolicach północy już nie dało się komfortowo obserwować.
Głównie zależało mi na szybkim teście Morpheuszy i to się udało zrobić jak na razie się nie zawiodłem, ale brakowało okularów z pierwszej ligi do porównań. Tutaj krótko na ten temat viewtopic.php?f=20&t=1194

Patrzyliśmy na:

- M13 (pokazała się naprawdę przepięknie, niesamowity szczegół na wszystkich nawet najsłabszych gwiazdkach, zero mydła jak w ES i dużo lepszy kontrastowo obszar, pojawiło się wiele ciemnych pasm nie tylko śmigło
- M81 (Body) i M82 (Cygaro) oraz NGC 3077 (Wianek). Jak powyżej miałem wrażenie lepszego szczegółu niż podczas wcześniejszych obserwacji z przed miesiąca, struktury w M82 budowały się bez problemu nawet w okularze 17,5mm, a M81 dawał efekt Andromedy z dając wrażenie lepszego szczegółu...
- Coddington Nebula z lekkim wcięciem, nie była już zwykłą plamą
- M61 z delikatnym zarysem ramion, a w 9mm zerkaniem mrugała SN 2020 jfo
- Pierścionek z pięknie podkreślonym ciemnym obszarem wewnętrznym, nie zlewałą się w jednolitą plamę
- M92 chyba tak ładnej nie oglądałem chociaż niestety rzadko się na nią patrzy
- Oko Tygrysa czyli NGC 2841gdzie miałem wrażenie, że próbuje budować jedno ramię
- M108 czyli deska surfingowa pokazała ładny szczegół podobny do tego w Cygarze, naprawdę jeden z lepszych widoków tej galaktyki jaki miałem przed oczami
- Sowa czyli M97 z ładnymi oczkami
- M51 super szczegółowa i plastyczna, czysty transparentny i nie mdły obraz, rewelacja!!!
- Czarne Oko czyli M64 z ładnym szczegółem i delikatnym zarysem ramienia (może dwóch)
- NGC 4565 (Needle Galaxy) czyli Igła z rewelacyjnym środkiem i bez problemu widocznym pasmem pyłu

To chyba wszystko, zastanawiam się czy to seeing czy Morpheusze, ale wczoraj naprawdę pięknie wszystko wyglądało z bardzo dobrymi szczegółami, obraz klarowny i przejrzysty, kontrastowy, zobaczymy jak będą się dalej spisywać, ale na razie jestem z nich naprawdę zadowolony :!:

Wojtas
Posty: 228
Rejestracja: 15 lip 2019, 15:18

Re: Obserwacje z nocy 12/13 maja 2020.

Post autor: Wojtas » 13 maja 2020, 14:15

No wczoraj było krótko ale konkretnie. Szkoda że chmury nas przegoniły. Wracając termometr pokazywał -3.5 stopnia więc jak na połowę maja to nieźle. Poza tym nowe okulary są sympatyczne. Mi się przez nie bardzo komfortowo oglądało. Trzeba dłużej posiedzieć 😀. Dzięki za spotkanie
Synta 8", ES 24mm 68°, ES 8.8mm 82°
LVW 13mm, LV 5mm, BCO 6mm
DO Starlight 15x70

ODPOWIEDZ
meble do salonu klasyczne stylowe meble do salonu i jadalni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości